Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.09.2010, 15:22:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dumnezeu nu l-a creat pe om pacatos- asa este!

Mereu spun lucrul acesta- copiii vin pe lume ca ingerii, dar ceea ce vad, ce aud, ce invata in diferite grupuri, uneori din familie, ii arunca in lumea pacatului.
Dumnezeu nu L-a creat pe om nici pacatos nici pentru pacat ci pentru viata vesninca desavarsita in Dumnezeu.

Conform invaturii ortodoxe omul se naste trupeste din parini, primid astfel firea cea cazuta (muritoare) a lui Adam si astfel pacatuieste (nu poate trai fara sa pacatuiasca) de aceea trebuie sa se nasca a doua oara intru Hristos Iisus prin Taina Sfantului Botez, si astfel paseste pe calea mantuirii apoi a desavarsirii si apoi a indumnezeirii, prin Taina Sfintei Euharistii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.09.2010, 15:34:09
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Culianu, din cate (sper ca) stim toti de pe aici de pe forum, parintele Galeriu e ortodox.
Altfel, mi-a placut si mie f mult ce a scris Mihnea.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Într-o frumoasă predică duminicală, l-am auzit pe pr. Galeriu, cu drepții să-l odihnească Domnul, explicând etimologia termenului de "păcat". Potrivit sfinției sale, în limba greacă acest termen vine de la un vechi verb vânătoresc care însemna "a greși ținta" sau "a trage (săgeata) pe lângă". Așa cum se întâmplă de obicei, explicația etimologică ne înțelepțește, întrezărind despre ce e vorba: ținta omului nu poate fi alta decât îndumnezeirea sa. Viermi suntem fără El și crâmpeie de dumnezeire suntem cu El. Că nu prin natură, ci prin comuniune cu creatorul său este omul culmea creației vizibile. Cel care păcătuiește este asemenea celui trimis la vânătoare, dar care a greșit ținta și se întoarce fără vânat la stăpânul care l-a trimis. Păcat !
De asemenea P.S. Lev Puhalo, episcop ortodox (cel care a scris o carte foarte edificatoare despre ce spun sfintii parinti ca se intimpla cu sufletul dupa moarte, carte intitulata "Sufletul, trupul si moartea"), da o explicatie foarte ampla asupra pacatului in urmatoarea scriere:

http://www.orthodoxcanada.org/coment...atureofsin.htm
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.09.2010, 16:38:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pentru mine, pacatul este acceptarea voita si premeditata a savarsirii raului in orice forma a sa. De sesizat ca omul greseste zilnic, fara sa vrea, insa aceste greseli nu sunt pacate. Deci putem trai fara sa pacatuim, nu insa fara sa gresim, macar si cu gandul sau cu cuvantul.

Repetarea constienta a pacatului duce la viciu, la moartea duhovniceasca, care atrage imediat si moartea fizica. Orice pacat repetat, indiferent de natura lui, il duce pe om prin slabirea vointei la disperare si apoi la moarte.

Dumnezeu ne iarta pacatele din mila, insa consecintele lor raman dupa dreptate. Si orice rau pe care-l facem in chip constient ne indeparteaza un pic de Dumnezeu; chiar daca facem pocainta si suntem iertati, acel rau nu ne mai poate repune niciodata unde am fi ajuns in raport cu Hristos daca nu l-am fi facut. Deci, de preferat ar fi sa incercam mereu sa ramanem in starea de bine, cu ajutorul Lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.09.2010, 16:47:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este absurd sa ne intrebam ce este pacatul cand, de fapt, abia mai putem respira sub povara lui. Ca si cum am purta in spate un bolovan imens care ne striveste si ne sufoca, iar pe noi ne preocupa nu cum sa scapam de el, ci cum sa-l definim, sa aflam cat cantareste. De aceea, atunci cand incercam sa definim pacatul nu se cade sa aducem citate din carti, ca si cand noi insine nu am avea experienta pacatului, ca si cum el nu ne-ar da zi de zi de furca.

Intr-adevar, cred ca niciunul dintre noi nu suntem indreptatiti sa tinem altora prelegeri despre indumnezeire si viata autentica in Hristos. In schimb, despre pacat, da, deoarece toti ne aflam (ne-am aflat) sub povara lui.

Definirea pacatului este un lucru secundar. Vederea pacatelor proprii si marturisirea lor in Spovedenie sunt lucrurile cu adevarat importante. In urma lor primim iertarea pacatelor si harul dumnezeiesc. Altfel, riscam sa ramanem cu defintiile si constatarile, dar nu numai cu ele, ci si cu pacatul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.09.2010, 16:56:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
iar pe noi ne preocupa nu cum sa scapam de el, ci cum sa-l definim
Cel care nu se preocupa cum sa scape de pacate nu este crestin ortodox.
sau
Cel care nu incearca sa scape de pacate nu este crestin ortodox.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.09.2010, 22:38:21
culianu culianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Tu ai nevoie de un raspuns, sau ai vrut sa ne dai un test?
Poate ca da. Am gasit forumul asta acum cateva zile, si am citit o gramada de threaduri... si am fost uimit de doua lucruri:

1. foarte multi cunosc adevarul, foarte multi dau sentinte, foarte multi judeca

2. dar ingrozitor de putini stiu despre ce vorbesc.

Pacatul e o chestie de baza. Si nu e de natura juridica, ci ontologica. Si se pare ca nu multi inteleg asta.

Sorry
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.09.2010, 22:45:50
culianu culianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Definirea pacatului este un lucru secundar. Vederea pacatelor proprii si marturisirea lor in Spovedenie sunt lucrurile cu adevarat importante. In urma lor primim iertarea pacatelor si harul dumnezeiesc. Altfel, riscam sa ramanem cu defintiile si constatarile, dar nu numai cu ele, ci si cu pacatul.
Cum poti sa vezi pacatele daca nu stii ce e pacatul? Cum reusesti sa scapi de pacat daca nu stii cum arata? Cum poti fi iertat daca nu sti pentru ce?

In "definitia" pacatului este cheia scaparii de el. Daca pacatul este un esec (sensul primar al lui "amartia" este esec, gresirea tintei), putem sa vedem mai clar de ce desfraul este pacat (este esecul dragostei) etc.

Si avand "definitia" pacatului, cea adevarata (nu incalcarea de reguli, ci esec) vedem ce inseamna de fapt viata traita in pacat: viata esuata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.09.2010, 22:57:25
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianu Vezi mesajul
Ce e pacatul de fapt?
cand incepe rugaciunea se termina pacatul,cand se termina pacatul incepe rugaciunea.....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2010, 10:59:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianu Vezi mesajul
Cum poti sa vezi pacatele daca nu stii ce e pacatul?
Cum reusesti sa scapi de pacat daca nu stii cum arata?
Cum poti fi iertat daca nu sti pentru ce?
Cand Domnul se apropie de om, omul ajunge sa isi vada pacatele, chiar de a auzit niciodata despre ele, caci el nu le va vedea in Domnul. Iar vazand cat de curat este Dumnezeu si sfintii Sai, omul isi va dori sa se asemene lor, cautand a fi la fel intru toate. Atunci apare pocainta, atunci apare durerea pentru lipsa asemanarii cu cei curati si sfinti.

Cand Domnul i s'a aratat lui Pavel, pe drumul Damascului, Pavel a inteles pacatul pe care, pana atunci, nu il stia.
Intalnirea cu Dumnezeu lumineaza mintea si aprinde inima. Pacatele se vad atunci, in toata uratenia si nefirescul lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2010, 22:52:52
culianu culianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cand Domnul se apropie de om, omul ajunge sa isi vada pacatele, chiar de a auzit niciodata despre ele, caci el nu le va vedea in Domnul. Iar vazand cat de curat este Dumnezeu si sfintii Sai, omul isi va dori sa se asemene lor, cautand a fi la fel intru toate. Atunci apare pocainta, atunci apare durerea pentru lipsa asemanarii cu cei curati si sfinti.

Cand Domnul i s'a aratat lui Pavel, pe drumul Damascului, Pavel a inteles pacatul pe care, pana atunci, nu il stia.
Intalnirea cu Dumnezeu lumineaza mintea si aprinde inima. Pacatele se vad atunci, in toata uratenia si nefirescul lor.
Dar Dumnezeu nu se apropie de om daca este pacatos si nu se pocaieste. Si ca sa se pocaiasca, omul trebuie sa stie ce a fost gresit in drumul de pana acum, si trebuie sa se pocaiasca (adica sa isi "schimbe mintea" - pocainta in greaca e metanoia care inseamna nu parere de rau, ci schimbarea mintii). Iar daca nu stie ce e pacatul, cum arata, nu stie cum sa se pocaiasca (parerea de rau nu inseamna nimic - vezi Iuda), si daca nu face un minim efort, Dumnezeu nu vine. Deci lipsa cuoasterii inseamna lipsa lui Dumnezeu. Nu trebuie sa stim dogmatica precum teologii, dar sa avem barem niste minime principii dogmatice care stau la baza faptelor noastre. Iar definitia pacatului este pe primul loc... De fapt cititi linkul http://www.orthodoxcanada.org/coment...atureofsin.htm pe care l-a dat mai sus adam000.

Last edited by culianu; 27.09.2010 at 22:57:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26
Pacatul romandragut Despre Biserica Ortodoxa in general 62 12.08.2007 18:38:46