Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 13.11.2014, 13:08:50
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
"Forta frusta" (e o ironie?) a unui "panzer saxon"


Oricum, fiecare il vede pe al lui mai bun si mai potrivit.
Eu il vad pe Ponta istet, spontan, informat, inteligent, activ, presedinte minunat!
Ponta e un jeg moral,iar unii dintre votantii sai sunt niste lepadaturi sociale lipsite nu numai de educatie, si inteligenta ,dar si de bun simt si harnicie !
Ponta e un ins gol pe dinauntru, umplut cu aer,un avocatel sudist care in doi ani de cand patroneaza guvernul tarii nu a reusit sa faca nimic bine pentru cetateni !!!

Alo,adomitilor...

Traiti mai bine de cand e Ponta la guvernare ???

Eu unul nu traiesc mai bine !!!

Inafara ca a redus pretul la paine cu 50 de bani pe kg, nu a mai redus nici un pret la alimente.
Dimpotriva preturile au crescut la toate alimentele si puterea sutei de lei s-a deteriorat si mai tare ,incat am ajuns ca in schimbul unei sute sa nu mai cumparam mare lucru din magazine !!!
Deasemenea, totul coroborat cu o acuta lipsa de investitii si locuri de munca !!!
Vrei sa te angajezi siu nu gasesti decat posturi de agent comercial,de it-ist,si de paznic de zi si de noapte,si de vanzator prin telefon !!!

astea sunt maretele realizari ale carmaciului intelept !!!
  #752  
Vechi 13.11.2014, 13:16:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Așa.
Și?
Te-ai calmat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #753  
Vechi 13.11.2014, 13:33:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Nu ironizez pe nimeni, imi pare rau ca asta va supara...
Este adevarat, il voi vota pe Ponta. Nu am cont pe facebook si nu pun mare pret pe ce clipurile si mascariile ce apar pe internet.
Nu eram hotarata100% sa votez cu el. Dar am vazut confruntarile si m-am hotarat.
Asta este. Pe mine m-a convins Ponta. Pe voi, ceilalti, Iohanis. Eu suport asta si va respect la fel de mult ca si pana acum. Daca puteti, faceti si voi la fel, daca nu, nu.
Nu pot sa votez cu cineva doar din spirit de turma.
Pe mine nu m-a convins Iohannis.Dar nu pot sa fiu indiferenta la ce se va intampla cu tarisoara asta daca iese Ponta presedinte.
Chiar daca o meritam.
Niste discutii televizate nu ma impresioneaza.Ce proiecte au prezentat candidatii ? Vorbele aruncate pe mine nu ma conving,niste insulte ,etc.
Dar sa tarasti biserica in asemenea mizerii mi se pare prea mult.Au smintit tineretul ,chiar nu realizati ca multi nu vor vrea sa mai auda de biserica ?
Sau nu prea sunteti credincioasa.
  #754  
Vechi 13.11.2014, 13:39:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu nu vreau sa intru in polemica cu cineva pe aceasta tema, dar iata care sunt sectiile de votare din strainatate (sursa MAE) - in fiecare tara sunt cate doua-trei sectii de votare, in capitala respectivei tari si eventual in cele mai mari orase. Imaginati-va cum ar fi daca in Romania s-ar putea vota doar intr-o singura sectie din Bucuresti, Cluj si Iasi. Cum ati vrea sa voteze cei care nu banii, timpul si nervii necesari de a strabate, spre exemplu, o jumatate de tara, pentru a ajunge intr-o sectie de vot, unde vor sta la cozi imense pentru a pune o stampila?

http://www.mae.ro/sites/default/file...tii_votare.pdf

Asta in conditiile in care s-a varsat sange pentru dreptul de vot, de care concetatenii nostri isi bat efectiv joc sau il vand pe doi lei.

Putina educatie civica nu ar strica. Ar trebui sa ne informam inainte sa scriem ceva si sa jignim prin cuvintele noastre nu doar o gramada de cetateni, ci si pe cei care s-au luptat si s-au jertfit pentru libertatea de opinie a acestui popor. Basca sa mai si atentam la niste drepturi civice garantate prin Constitutie.
Foarte bine punctat. Pacat de sacrificiul facut la Revolutie... Rusine celor care stau acasa pe 16 Noiembrie, sau si mai rau, il voteaza pe gargaragiul Ponta. Imnul national e mai de actualitate ca intotdeauna: Desteapta-te, romane!! Pana nu e prea tarziu.
  #755  
Vechi 13.11.2014, 13:46:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Rusine celor care stau acasa pe 16 Noiembrie, sau si mai rau, il voteaza pe gargaragiul Ponta. Imnul national e mai de actualitate ca intotdeauna: Desteapta-te, romane!! Pana nu e prea tarziu.
Doamna va puteti abtine ? Nu puteti sa va opriti dupa ce va afirmati sprijinul pentru un anumit candidat ? Trebuie neaparat sa-i puneti la zid pe oamenii care fie vor vota diferit fie vor sta acasa?
Ce sa faca ei ? Sa spuna la randul lor "Rusine celor care vor merge la vot " sau "Rusine celor care voteaza marioneta tampa Iohannis " ?
Asa ar trebui sa se desfasoare discutiile aici pe forum ?
  #756  
Vechi 13.11.2014, 13:56:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Rusine celor care stau acasa pe 16
De'acu'-s plin de rușine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #757  
Vechi 13.11.2014, 13:56:38
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pe mine nu m-a convins Iohannis.Dar nu pot sa fiu indiferenta la ce se va intampla cu tarisoara asta daca iese Ponta presedinte.
Chiar daca o meritam.
Niste discutii televizate nu ma impresioneaza.Ce proiecte au prezentat candidatii ? Vorbele aruncate pe mine nu ma conving,niste insulte ,etc.
Dar sa tarasti biserica in asemenea mizerii mi se pare prea mult.Au smintit tineretul ,chiar nu realizati ca multi nu vor vrea sa mai auda de biserica ?
Of, of, Anita... Nici eu nu sunt indiferenta dar nici nu pot sti ce se va intampla cu tara noastra cu Ponta ori cu Iohanis presedinte. Chiar daca amandoi ne promit minuni, amandoi se pot insela. O sa-l aleg pe Ponta pt ca el mi-a lasat o impresie buna, cum ca macar ar incerca sa faca ceva bun. Nici Iohanis nu mi-a lasat o impresie proasta dar... il prefer pe Ponta si nu pentru ca e aratos, vezi doame. Am depasit demult varsta pasiunilor bolnavicioase pt oameni celebri. Dar, nimeni nu poate sti sigur viitorul tarii. Doar Dumnezeu stie.
Cativa preoti, nu biserica a fost tarata in mizerie. Cei multi care nu mai vor sa stie de biserica nu erau nici inainte prea tari in credinta. Sa speram ca isi vor reveni.


Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sau nu prea sunteti credincioasa.
E o intrebare?
Sau o afirmatie? Daca da, oare cum ti-ai dat seama?
Daca e o intrebare atunci iti raspund:
Eu asa zic ca sunt credincioasa. Dar cat de credincioasa sunt nu pot sa-ti spun. Sunt dupa toata puterea mea. As zice ca mai mult de atat nu pot decat daca mi-ar sporii Dumnezeu puterea.

O observatie as mai avea de facut:
Si in psotarea anterioara ai facut o aluzie subtila precum ca m-ar fi cucerit Ponta parandu-mi-se aratos..
In postarea aceasta ti se pare ca nu as fi credincioasa...
Pe acestea le-as putea lua ca jigniri sau rautati din partea ta. Dar pt ca sunt convinsa ca mi se pare doar, o sa le trec cu vederea.
  #758  
Vechi 13.11.2014, 14:00:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Doamna va puteti abtine ? Nu puteti sa va opriti dupa ce va afirmati sprijinul pentru un anumit candidat ? Trebuie neaparat sa-i puneti la zid pe oamenii care fie vor vota diferit fie vor sta acasa?
Ce sa faca ei ? Sa spuna la randul lor "Rusine celor care vor merge la vot " sau "Rusine celor care voteaza marioneta tampa Iohannis " ?
Asa ar trebui sa se desfasoare discutiile aici pe forum ?
Pai a spus-o cineva mai devreme ,cei care merg pt Iohannis din spirit de turma.
  #759  
Vechi 13.11.2014, 14:08:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pai a spus-o cineva mai devreme ,cei care merg pt Iohannis din spirit de turma.
Doamna, unii merg pentru Iohannis din spirit de turma. La fel cum unii merg pentru Ponta din spirit de turma sau stau acasa din spirit de turma.

Aici vorbim despre acuze aruncate asupra tuturor celor care aleg intr-un anumit fel. Adica "Rusine CELOR CARE VOR STA ACASA" sau "Rusine CELOR CARE IL VOR VOTA PE PONTA" inseamna ca-i acuzi pe toti cei care nu-l vor vota pe cel pe care il votezi tu. Intelegeti diferenta ?

Si eu am o parere proasta despre o parte din electoratul lui Iohannis. Dar nu am spus niciodata ca toti sunt asa, cred ca sunt oameni multi care cred sincer ca neamtul va fi un conducator mai bun decat Ponta. Nu inteleg de ce partea adversa nu le ofera celor care aleg sa stea acasa sau aleg sa-l voteze pe Ponta aceeasi prezumptie.

Uitati-va ce se intampla : Daca un actor isi afirma sustinerea pentru Ponta e imediat catalogat in toate felurile. Doar cei care-si afirma sustinerea pentru Iohannis sunt buni.
Daca fostul presedinte Emil Constantinescu il sustine intr-un mod decent pe Ponta, e imediat scos de la naftalina sloganul cu tapul . ( e trist faptul ca acesta a fost folosit in trecut de votantii lui Ion Iliescu iar acum este reciclat de votantii "de dreapta" ).

De unde vine fanatismul asta ? Ca numai noi si ai nostri suntem curati iar cei care au un alt punct de vedere sunt toti murdari ?
  #760  
Vechi 13.11.2014, 14:11:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Doamna va puteti abtine ? Nu puteti sa va opriti dupa ce va afirmati sprijinul pentru un anumit candidat ? Trebuie neaparat sa-i puneti la zid pe oamenii care fie vor vota diferit fie vor sta acasa?
Ce sa faca ei ? Sa spuna la randul lor "Rusine celor care vor merge la vot " sau "Rusine celor care voteaza marioneta tampa Iohannis " ?
Asa ar trebui sa se desfasoare discutiile aici pe forum ?
Cei care isi bat joc de dreptul la vot trebuie sanctionati, nu tinuti in brate. Da, sa le fie rusine!! Poate dumneata vrei sa te abtii a mai interveni pe subiect, ca tot pledezi pentru lipsa de actiune in aceste alegeri. Hello??!!
Subiect închis