Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 13.11.2014, 21:12:50
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta toata este o propozitie ???
Greu de citit si de urmarit oricum...

Dar am inteles ca tu nu doresti ca romanii plecati sa voteze!?!
In primul rand multi au plecat pe sezoane sau pe o viza temporala ,inca au proprietati si familii in Romania ,nu sunt niste dezracinati care au plecat acum 50 de ani si au rupt legaturile cu tara.
Voteaza si ei deoarece nu exclud posibilitatea unui viitor mai bun pt tara in care au deschis ochii.
In plus,principalul lor drept de vot este finantarea!
Daca nu doriti sa mai votam atunci oprim si noi transferurile bancare catre Romania.
Duduie (nu stiu daca sunteti doamna sau domnisoara), nu despre cei cu viza "temporala" (adica pusa pe tampla?) este vorba ci despre cei care au parasit tara pentru o "munca mai decenta" si bine au facut daca si-au gasit. Despre acestia care au plecat privind cu lehamite in urma lor. Despre cei care de cum intra in tara isi dau ochii peste cap si pufaie pe nari a lehamite (aceeasi lehamite) cand vad viata si mizeria de aici. Despre cei care-si dau ochii peste cap, uitandu-se afectati spre Cer coplesiti de evlavie de import. Despre cei care pe un forum romanesc ard de dor sa-si faca un colt englezesc ori posteaza povesti in limba lui Shakespeare. Despre cei la care noi, prapaditii, ne holbam si ii sorbim din ochi ascultand ce viata "life" e "dincolo" "by the ocean" (adica "pe ocean"?, pe vapor,care va sa zica?)
Despre "dezracinatii" care au avut radacini slabe si i-a luat valul "by the ocean... si altii...
Opriti transferurile bancare? Mor de frica! Duduie, daca ati putea si v-ar conveni v-ati pune valuta in Elvetia, ori in Zanzibar. Nu de dragul Romaniei ii depuneti aici. Ci de dragul copiilor si parintilor parasiti pentru o mana de dolari sau lire sau euro. Iubiti banii mai mult decat tara. Si veniti sa ne dati lectii??
Strigati "rusine" ca nu votam cu cine vreti voi? Vreti sa pedepsiti pe cei ce nu voteaza? Pai sa stii ca nu mor caii cand vor cainii.
Cata trufie, aroganta si obraznicie! Oare nu va este frica de Dumnezeu? Nu va este rusine?
  #812  
Vechi 13.11.2014, 21:13:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Din strainatate e usor sa comentezi, si apoi sa votezi ca sa le mearga rau celor din tara. Ca doar nu traiesti aici.
Nu este usor doamna sa comentam;avem familii acolo,avem proprietati,avem niste radacini...

Va este usor dumneavoastra sa ne judecati,celor care nu sunteti in papucii nostri si nu stiti cam ce gust are si strainatatea!

Guvernul ca si guvernul,dar vad ca romanii sunt cei mai mari dusmani ai altor romani...de aceia am ajuns atat de "bine".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #813  
Vechi 13.11.2014, 21:18:24
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu este usor doamna sa comentam;avem familii acolo,avem proprietati,avem niste radacini...

Va este usor dumneavoastra sa ne judecati,celor care nu sunteti in papucii nostri si nu stiti cam ce gust are si strainatatea!

Guvernul ca si guvernul,dar vad ca romanii sunt cei mai mari dusmani ai altor romani...de aceia am ajuns atat de "bine".
Hai nu te mai da victima surghiunita. Ca imi dau lacrimile
  #814  
Vechi 13.11.2014, 21:20:45
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Doamne, cam multă dușmănie și multe orgolii pe forumul acesta... creștin ortodox...

Haideți să ne oprim, de dragul Postului care începe!
  #815  
Vechi 13.11.2014, 21:21:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Duduie (nu stiu daca sunteti doamna sau domnisoara), nu despre cei cu viza "temporala" (adica pusa pe tampla?) este vorba ci despre cei care au parasit tara pentru o "munca mai decenta" si bine au facut daca si-au gasit. Despre acestia care au plecat privind cu lehamite in urma lor. Despre cei care de cum intra in tara isi dau ochii peste cap si pufaie pe nari a lehamite (aceeasi lehamite) cand vad viata si mizeria de aici. Despre cei care-si dau ochii peste cap, uitandu-se afectati spre Cer coplesiti de evlavie de import. Despre cei care pe un forum romanesc ard de dor sa-si faca un colt englezesc ori posteaza povesti in limba lui Shakespeare. Despre cei la care noi, prapaditii, ne holbam si ii sorbim din ochi ascultand ce viata "life" e "dincolo" "by the ocean" (adica "pe ocean"?, pe vapor,care va sa zica?)
Despre "dezracinatii" care au avut radacini slabe si i-a luat valul "by the ocean... si altii...
Opriti transferurile bancare? Mor de frica! Duduie, daca ati putea si v-ar conveni v-ati pune valuta in Elvetia, ori in Zanzibar. Nu de dragul Romaniei ii depuneti aici. Ci de dragul copiilor si parintilor parasiti pentru o mana de dolari sau lire sau euro. Iubiti banii mai mult decat tara. Si veniti sa ne dati lectii??
Strigati "rusine" ca nu votam cu cine vreti voi? Vreti sa pedepsiti pe cei ce nu voteaza? Pai sa stii ca nu mor caii cand vor cainii.
Cata trufie, aroganta si obraznicie! Oare nu va este frica de Dumnezeu? Nu va este rusine?
Eu cred ca ai depasit de mult cotele bunui simt pe acest forum!
Ceea ce cauti tu pe acest forum nu este nimic crestinesc ci cearta ieftina,in toata regula!
Sper sa fii banata in curand deoarece nimanui nu-I face placere sa-ti citeasca comentariile ofuscate sau zeflemiste de casnica plictisita si plina de spirit de rafuiala.
Drum bun!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #816  
Vechi 13.11.2014, 21:25:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit cata rautate si spirit de batjocura la cuviosii astia!

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Si ce prestati ma cherie? Maid services? Se castiga bine, am auzit.
O interventie de toata jena,mai ales pt pretentiile spirituale pe care le ai de persoana"credincioasa",asa cum ne dai de inteles din alte comentarii pe forum.
Sa-ti fie jena,mai ales ca zici ca esti femeie la o varsta rezonabila,cu familie,copiii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #817  
Vechi 13.11.2014, 21:34:14
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Duduie (nu stiu daca sunteti doamna sau domnisoara), nu despre cei cu viza "temporala" (adica pusa pe tampla?) este vorba ci despre cei care au parasit tara pentru o "munca mai decenta" si bine au facut daca si-au gasit. Despre acestia care au plecat privind cu lehamite in urma lor. Despre cei care de cum intra in tara isi dau ochii peste cap si pufaie pe nari a lehamite (aceeasi lehamite) cand vad viata si mizeria de aici. Despre cei care-si dau ochii peste cap, uitandu-se afectati spre Cer coplesiti de evlavie de import. Despre cei care pe un forum romanesc ard de dor sa-si faca un colt englezesc ori posteaza povesti in limba lui Shakespeare. Despre cei la care noi, prapaditii, ne holbam si ii sorbim din ochi ascultand ce viata "life" e "dincolo" "by the ocean" (adica "pe ocean"?, pe vapor,care va sa zica?)
Despre "dezracinatii" care au avut radacini slabe si i-a luat valul "by the ocean... si altii...
Opriti transferurile bancare? Mor de frica! Duduie, daca ati putea si v-ar conveni v-ati pune valuta in Elvetia, ori in Zanzibar. Nu de dragul Romaniei ii depuneti aici. Ci de dragul copiilor si parintilor parasiti pentru o mana de dolari sau lire sau euro. Iubiti banii mai mult decat tara. Si veniti sa ne dati lectii??
Strigati "rusine" ca nu votam cu cine vreti voi? Vreti sa pedepsiti pe cei ce nu voteaza? Pai sa stii ca nu mor caii cand vor cainii.
Cata trufie, aroganta si obraznicie! Oare nu va este frica de Dumnezeu? Nu va este rusine?
Într-o rugăciune îi cerem lui Dumnezeu să ne păzească „și de războiul cel dintre noi”. Cum să ne apere, însă, dacă noi îl provocăm? Cu adevărat, bine zice Yasmina, că de aceea sunt românii atât de dezbinați în străinătate; pentru că cel mai mare dușman al românului este fratele său.

Dacă au plecat, cu siguranță le este și greu, și cu siguranță dor, căci altfel n-ar ține să păstreze legătura cu noi, cu țara și cu limba lor, cu credința lor, inclusiv prin intermediul acestui forum. Poate că nu sunt de invidiat. Eu nu mi-aș dori să fiu în locul lor, să trăiesc departe de neamul meu și de țara în care mă simt acasă.

Și nu cred că trebuie judecați pentru alegerea pe care au făcut-o, indiferent de motivele pentru care au plecat. Cei mai mulți dintre ei sunt oameni care luptă și muncesc din greu, având acolo o concurență mai serioasă decât aici.

De folos ne-ar fi și nouă, iar pentru ei o mângâiere, să le arătăm că le suntem frați/surori, iar nu dușmani. De prea multe ori am văzut pe acest forum creștin un spirit de excludere a „celuilalt” pe diverse motive: că-i ateu, că-i eretic, iar acum că a plecat din țară.

Suntem mai săraci cu fiecare om pe care îl îndepărtăm. Raiul este cu atât mai fericit, bucuria din el este cu atât mai mare cu cât în el vor fi mai mulți oameni.
  #818  
Vechi 13.11.2014, 21:34:26
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu este usor doamna sa comentam;avem familii acolo,avem proprietati,avem niste radacini...

Va este usor dumneavoastra sa ne judecati,celor care nu sunteti in papucii nostri si nu stiti cam ce gust are si strainatatea!

Guvernul ca si guvernul,dar vad ca romanii sunt cei mai mari dusmani ai altor romani...de aceia am ajuns atat de "bine".
De ce nu veniti acasa daca strainatatea are un gust atat de rau? Ca sa fiti cu familia impreuna? Nu e mai bine aici, cu ei alaturi, ca ma indoiesc ca nu ati gasi de lucru si aici.
Nu mai bine in tara ta, pentru un pumn de bani in plus nu merita sa fii departe de ei.
Nu suntem dusmani, numai ca nu e corect, unul sta departe de tara, si apoi ii judeca pe cei din tara pentru alegerile lor. Odata ce pleci, pa si la revedere, nu prea mai ai dreptul sa comentezi, si sa ridici pretentii si faptul de a scoate ochii cuiva pentru banii pe care ii trimiti mi se pare rusinos si meschin. Mai ales ca ii dai familiei si nu ar trebui sa iti para rau pentru ei.

Last edited by aubergine; 13.11.2014 at 21:38:28.
  #819  
Vechi 13.11.2014, 21:35:32
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu cred ca ai depasit de mult cotele bunui simt pe acest forum!
Asa crezi? Cauta pe forum si vezi...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ceea ce cauti tu pe acest forum nu este nimic crestinesc ci cearta ieftina,in toata regula!
Bine ca te-am gasit!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sper sa fii banata in curand deoarece nimanui nu-I face placere sa-ti citeasca comentariile ofuscate sau zeflemiste de casnica plictisita si plina de spirit de rafuiala.
Drum bun!
Ei aici sunt de acord cu tine. Asa banuiam si eu dar nu ma deranjeaza.
Si poate ca nu voi fi banata.

Nu sunt casnica dar in cativa ani voi fi pensionara, daca mai apuc.

Vant la pupa!
  #820  
Vechi 13.11.2014, 21:36:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O interventie de toata jena,mai ales pt pretentiile spirituale pe care le ai de persoana"credincioasa",asa cum ne dai de inteles din alte comentarii pe forum.
Sa-ti fie jena,mai ales ca zici ca esti femeie la o varsta rezonabila,cu familie,copiii...
Vă rog și pe voi - pe tine și pe Mirela - nu alimentați cearta, că-i păcat.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare