Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2015, 22:03:04
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit Duminica vindecarii slabanogului, Pr Calistrat, 3.05.2015

Duminica vindecarii slabanogului, Pr Calistrat, 3.05.2015
https://www.youtube.com/watch?v=R_vVv-Ai9j8
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2015, 01:17:02
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Da. Pai... ce sa spun? Nu va uitati! Are mai mult de o ora iar in timpul asta putem vedea un meci, o telenovela, sau juca un remy... Nu va uitati! Mai ales ca de la min. 30, Parintele isi da cu parerea si despre ce se vorbeste pe-aici de o vreme incoace. Nu va uitati. De fapt nu face decat sa spuna lucruri pe care noi le stim atat de bine incat putem oricand sa-i luam locul!... Nu va uitati!...
Vizionare placuta si cu folos!... :)

Multumesc mult pentru o inregistrare atat de proaspata. Oricum urma sa o primesc pe e-mail de la Parintele, dar faptul ca am ajuns s-o urmaresc mai devreme m-a bucurat mult. Dumnezeu sa te binecuvinteze pe tine si pe toti cei ce isi vor face timp sa urmareasca aceasta predica!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2015, 18:07:02
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Multumesc mult pentru o inregistrare atat de proaspata. Oricum urma sa o primesc pe e-mail de la Parintele, dar faptul ca am ajuns s-o urmaresc mai devreme m-a bucurat mult. Dumnezeu sa te binecuvinteze pe tine si pe toti cei ce isi vor face timp sa urmareasca aceasta predica!
Multumesc frumos.Dumnezeu sa te binecuvanteze si pe tine Moshule.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2015, 03:16:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Multumesc mult pentru o inregistrare atat de proaspata. Oricum urma sa o primesc pe e-mail de la Parintele
Oaie si Moshu:

N-ati primit-o si pe cea din Duminica de azi, a Samarinencii? Am vrea s-o vedem si noi !

Edit: Am găsit video-ul.. mă gândeam că totusi, predici de câte 1 oră, nu e cam mult?

Last edited by mirela.t; 11.05.2015 at 07:04:25.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2015, 08:40:59
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Edit: Am găsit video-ul.. mă gândeam că totusi, predici de câte 1 oră, nu e cam mult?
Nu.Pentru ca, cel mai probabil, parintele la predica include si cateheza.
La praznice de obicei se trece peste 1 ora.

In parohii, predica se tine dupa Sfanta Liturghie si cateheza in alta zi, separat.

Last edited by oaie_cugetatoare; 11.05.2015 at 08:52:10.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2015, 11:43:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Oaie si Moshu:

N-ati primit-o si pe cea din Duminica de azi, a Samarinencii? Am vrea s-o vedem si noi !

Edit: Am găsit video-ul.. mă gândeam că totusi, predici de câte 1 oră, nu e cam mult?
Sunt toate pe YouTube cat si pe pagina blogului domniei sale -descarcate de fani sau de ucenici.
Predici de cam o ora se tineau si la Biserica Silvestru,de catre Parintele Galeriu imi amintesc ca mereu terminam cu tot cu miruitul pe la 1:30 pm .

Este o placere sa-l asculti pe Parintele Calistrat,iti merge la suflet!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2015, 12:57:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Unele predici sunt din pacate trunchiate.

E fain sa asculti o predica de o ora de pe scaun, mai putin in picioare, atentia tinde sa fuga de pe predica. :))

Oricum per total interesante, "reviogarante", este un bun orator si ofera perspective si abordari noi, asta da o cu totul alta dimensiune timpului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2015, 19:09:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unele predici sunt din pacate trunchiate.

E fain sa asculti o predica de o ora de pe scaun, mai putin in picioare, atentia tinde sa fuga de pe predica. :))

Oricum per total interesante, "reviogarante", este un bun orator si ofera perspective si abordari noi, asta da o cu totul alta dimensiune timpului.
Unele sunt trunchiate dar gasesti si predicile originale printre ele.
Eu folosesc un truc foarte ieftin care intotdeauna da roade,cand nu ma pot concentra la ce aud inchid ochii. :)
Merge struna si stii motivul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.05.2015, 08:24:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mda, păi să ne uităm la predicile domniei sale asa pe monitorul de la PC, e chiar okay, trebuie doar să ne facem timp si să ne asezăm comod.

Dar să stai în picioare la o predică asa luuunga, de peste 1 oră, după cel putin 3 ore de slujbă, rămân la părerea că e dovadă de stoicism. Bine că măcar are predici destul de cursive, si nu ajungi să te plictisesti. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2015, 00:25:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

N-as vrea sa va intristez, dar iata o alta forma de mesaj, transmisa de Parintele Calistrat Chifan. Cei slabi de inima, nu va uitati. Vorbesc serios si sincer!
Sa nu ne inraim si noi. Numai Dumnezeu stie de ce ingaduie astfel de nenorociri. Vazand cruzimea aceea, suntem tentati sa luam atitudine, sa-i alungam si noi pe musulmani din tara, sa le daramam moscheile... Dar nu trebuie. Cu orice pret, sa ramanem crestini pana la capat... Pentru noi e usor. Ne manifestam liber, mergem la biserica, mai glumim, mai judecam, mai barfim sau mai nou, urmarim asezati comod predicile Parintelui, pe internet, facand comentarii si aprecieri... In timp ce la fiecare cinci minute, undeva un crestin este macelarit...
In general ne plangem ca ne este greu... Dar ce este "greu"-ul? Ce ne lipseste? Iata un motiv sa multumim cu lacrimi in ochi lui Dumnezeu, pentru ca noua ne-a oranduit doar bucurii, in timp ce noi continuam sa fim carcotasi si nerecunoscatori... Cu ce-au gresit ei, de sfarsesc astfel? Ce merite avem noi de suntem privilegiati?

Priviti si luati aminte!... https://www.youtube.com/watch?v=I6Dy...ature=youtu.be
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare