Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 18.02.2012, 12:33:24
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Haideti sa va mai fac o dezvaluire. Multi penticostali se delimiteaza de Benny Hinn (desi omul e penticostal cu acte in regula) si isi pun increderea in alti evanghelisti (mai moderati, care nu fac atata circ, nu etaleaza atata avere, totusi in principiu efectueaza acelasi gen de lucrare, cu caderi pe spate si lesin "in duhul"), cum ar fi Reinhard Bonnke (care este extrem de popular printre penticostali). Acest individ a venit si in Romania la Timisoara, strangand pe stadion o multime de penticostali, a fost prezent chiar si Pavel Rivis Tipei, starostele de frunte al penticostalilor. Ce vreau sa spun? ca in timp ce acesti penticostali il blameaza pe Benny Hinn (desi majoritatea penticostalilor il admira) totusi il considera pe Reinhard Bonnke ca fiind un lucrator autentic. CE NU STIU EI! Acestia doi, Reinhard Bonnke si Benny Hinn sunt prieteni la catarama! anul trecut au facut Revelionul impreuna. Asa ca, ori amandoi sunt de la Domnul ori amandoi sunt niste inselatori, lucrand cu duhuri amagitoare. Apostolul Pavel sau alt apostol nu au avut legaturi cu acei "profeti" si apostoli "nespus de alesi" din timpul lor - cum ar putea sa aiba, doar apostolii Domnului aveau cu adevarat Duhul Sfant, darul deosebirii duhurilor si nu puteau fi pacaliti incat sa intretina relatii de prietenie, amicitie, fratietate cu lucratori falsi - 2 Corinteni 11:13 (acesta e versetul meu preferat, de fiecare data cand il citesc, ma unge pe suflet). Stiu ca Pavel, care a scris asta, ar aproba lupta mea pe toate fronturile contra acestor mincinosi inselatori care se prefac in lucratori ai Domnului, numai ca vedeti bine ca nu pot face dezvaluiri ca imediat sare unul ca domnul "penticostal"care ma acuza ca hulesc Duhul Sfant (asta pt ca sunt din aceeasi tulpina, au acelasi tata).

http://www.youtube.com/watch?v=B8jIJcKl700

Last edited by Profetul de carton; 18.02.2012 at 12:36:26.
  #462  
Vechi 18.02.2012, 13:07:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Stiu ca Pavel, care a scris asta, ar aproba lupta mea pe toate fronturile contra acestor mincinosi inselatori care se prefac in lucratori ai Domnului, numai ca vedeti bine ca nu pot face dezvaluiri ca imediat sare unul ca domnul "penticostal"care ma acuza ca hulesc Duhul Sfant
Saracul de tine... Ce sa-i faci, nici un prooroc nu e pretuit in patria lui. Important e ca sf ap Pavel te aproba. Ce zicem noi, astia mici, chiar nu conteaza...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #463  
Vechi 18.02.2012, 21:22:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pe forumuri neoprotestante hulesti ortodocsii si pe preotii lor, facandu-i inchinatori la idoli si spunand ca ar trebui sa-si dea demisia ca sa iasa oamenii din invataturile ortodoxe pagane.
Acum esti pe un forum ortodox si vorbesti de rau penticostalii caci doresti ca oamenii sa iasa din bisericile penticostale.
Scopul tau este sa scoti oamenii din biserici. In schimb nu oferi nici o alternativa, nici o biserica nu e buna pentru tine.


Tu vrei doar sa darami, dar nu zidesti nimic in loc si nu nu oferi nici o solutie mai buna: ai acumulat multa ura si acum o reversi peste tot si toate. Nimeni nu e bun, toti sunt gresiti, toate bisericile sunt false, numai invatatura ta straluceste ca o lumina peste veacuri; o invatatura a urii si respingerii, venita din duhuri de ura si respingere si imbracata in staniolul religiozitatii si interesului pentru binele semenilor. Dedesubt e insa vechiul si mereu problematicul sarpe.

Ai mers o vreme printre penticostali, ti-ai incalzit sufletul in BP si te-ai bucurat in lumina. Apoi ai devenit vrajmas si ai uitat tot binele. Ai semanat ani de-a randul ura si acum te scalzi in ceea ce ai semanat; caci tot mai multa ura se intoarce inapoi spre tine. Fiindca ce seamana omul aceea va si secera.

E clar ca nu-ti dai inca seama, dar campania ta contra penticostalilor devine reclama cand este facuta de un asemenea personaj. Asa ca, " Ceea ce faci, fă mai curând. " (Ioan 13:27) . Lumina ta paleste pe zi ce trece.
ai putea da un link asupra acelor afirmatii din acele forumuri neo-protestante(asa ca sa vad cu cine vorbim)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #464  
Vechi 18.02.2012, 22:10:45
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Ati citit scrierile Parintelui ( Sfantu pentru mine ) Serafim Rose asupra miscarii de reinnoire carismatica?
  #465  
Vechi 18.02.2012, 22:23:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ai putea da un link asupra acelor afirmatii din acele forumuri neo-protestante(asa ca sa vad cu cine vorbim)
Desigur. Iti voi da pe privat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #466  
Vechi 18.02.2012, 22:54:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Ati citit scrierile Parintelui ( Sfantu pentru mine ) Serafim Rose asupra miscarii de reinnoire carismatica?
Nu. Ceva la liber, pe net ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #467  
Vechi 18.02.2012, 22:59:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/Ortodoxia_si_religia_viitorului.pdf


Cred ca este vorba de cap VII din cartea aceasta.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului9.htm

Si aici e in engleza

http://www.fatheralexander.org/bookl..._rose_e.htm#n1
  #468  
Vechi 18.02.2012, 23:14:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cred ca este vorba de cap VII din cartea aceasta.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului9.htm
Interesant și instructiv. Aferim !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #469  
Vechi 18.02.2012, 23:50:29
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Ce le-a mai zis-o Serafim Rose catolicilor carismatici! Aferim lui!
Si ce bine a mai zis-o si bisericii catolice in general, carismatici si necarismatici laolalta:
Biserica lui Hristos este acea Biserica ce dă har oamenilor;
iar în Apus, când Roma s-a despărțit de aceasta Biserică, harul acesta a fost pierdut.
Consider Romano-Catolicismul o încercare de a înlocui harul pierdut prin ingeniozitatea omeneasca
.
Dublu Aferim!

Pentru a echilibra si mai bine aferim-urile la adresa miscarii harismatice poate ar fi o idee sa se citeasca si opiniile Parintelui Profesor Eusebius Stephanou (un ortodox care, pentru mine, a fost un sfant) si ale cardinalului Suenens sau, de ce nu, chiar ale papei Ioan Paul al II-lea (poate fi de incredere chiar si pentru domnul MD: tocmai a fost beatificat de curând).

Last edited by penticostalul; 18.02.2012 at 23:56:06.
  #470  
Vechi 19.02.2012, 00:45:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Domnule, nu tot ce zboară se mănâncă. De exemplu, în ceea ce îl privește pe fostul protestant Seraphim Rose, convertit la ortodoxism, adică la ceva infinit mai aproape de Adevărul care poate fi regăsit pe deplin numai în Biserica Catolică, faptul că nu cumpăr arriere-pensee-urile lui anticatolice, nu înseamnă că nu cumpăr produsele lui în general. În această privință, sunt înarmat cu știința deosebirii duhurilor cu care Biserica mă înarmează: anumite lucruri pot să le cumpăr chiar și de la budiști precum Mahatma Gandhi. Oamenii sunt diferiți: procente variabile de grâu și de neghină se află în toți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13