Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.06.2013, 19:34:59
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

"Sfintii din Imparatia cereasca se bucura de iesirea sufletului credincios, avand in fata ochilor lor o truda mare a faptelor lor, priveghere, post, rugaciune, metanii, lacrimi, sufletele lor sarbatoresc, pentru ca sunt chemati din trupul lor, ca sa intre in linistea vesnica", scrie Sfantul Efrem Sirul.
Parintele Iustin Parvu s-a impobobit de-a lungul vietii cu toate virtutile si prin cuvantul sau de invatatura a indrumat si a daruit din preaplinul inimii sale tuturor celor care l-au cautat multa mangaiere.
Bunul Dumnezeu sa-l aseze unde toti dreptii se odihnesc, in Imparatia Sa!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.06.2013, 20:35:57
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! L-am cunoscut pe Parintele, am fost de mai multe ori la sfintia sa si de fiecare data am plecat inapoi la lumea mea, la viata mea, plina de incredere si de pace sufleteasca. M-a povatuit, mi-a fost un duhovnic adevarat si de duminica incoace ma simt orfana, lasata singura intr-o lume intunecata. Ma rog la Dumnezeu sa-l aseze printre Sfintii Sai si sunt sigura ca Parintele ne va fi mereu alaturi si nu ne va lasa sa pierim in pacat. Bun si milostiv este Bunul Dumnezeu!

PS Mi-as dori atat de mult sa fiu prezenta la inmormantarea Sfintiei Sale, insa distanta ma opreste. Daca veti avea fotografii, va rog din suflet sa le postati
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.06.2013, 20:43:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici se afla fotografii si materiale video de la privegheri:

http://apologeticum.wordpress.com/20...cut-la-domnul/

Last edited by antoniap; 18.06.2013 at 20:45:31.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.06.2013, 20:56:29
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aici se afla fotografii si materiale video de la privegheri:

http://apologeticum.wordpress.com/20...cut-la-domnul/
Multumim, antoniap
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.06.2013, 11:23:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

De acolo de unde e, parintele ne arata ca nu ne-a parasit.

Lacrimi frumos mirositoare curg din ochii sai, spre mangaierea atator mii de suflete venite sa-l conduca pe ultimul drum.

http://roncea.ro/2013/06/19/parintel...t-in-memoriam/
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.06.2013, 12:13:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Parintele Iustin Parvu a trecut la Domnul

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.06.2013, 13:22:39
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
De acolo de unde e, parintele ne arata ca nu ne-a parasit.

Lacrimi frumos mirositoare curg din ochii sai, spre mangaierea atator mii de suflete venite sa-l conduca pe ultimul drum.

http://roncea.ro/2013/06/19/parintel...t-in-memoriam/
așa este!! că mult poate rugăciunea dreptului înaintea lui Dumnezeu!! suntem cu adevărat binecuvântați să avem parte de asemenea oameni sfinți! datorită lor se mai miluiește Dumnezeu de noi!!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.06.2013, 10:13:56
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Părintele Justin Pârvu : Tu Taci ! Scrisoare către Poporul Român:

Îți scriu pentru că sper ca măcar acum,să îți amintești cine ai fost,cine ești și poate așa vezi încotro te îndrepți! Ești singurul popor european care trăiește încă acolo unde s-a născut. Nu o spun eu, o spune istoria popoarelor. O fi mult, o fi puțin, nu știu dar știu că ești unic în Europa, această Europă care te lovește, te jignește și te umilește. De ce o lași să facă asta, când tu ești singurul popor născut , crescut și educat în granițele sale ? Ești primul popor din lume care a folosit scrierea. Nu o spun eu, o spun tăblițele de la Tărtăria , și o recunosc toți cei care le-au studiat.

Sângele tău a salvat Europa iar românul Iancu de Hunedoara a salvat Viena și întreaga Europa de furia semilunii. Acum, tu popor de salvatori ai creștinismului, ești tratat ca un paria. Când îți vei revendica drepturile ?Din tine au apărut: Eminescu, Enescu, Brâncuși, Gogu Constantinescu, Vuia, Vlaicu, Coandă, Petrache Poenaru, Nicolae Teclu, Spiru Haret, Herman Oberth, Conrad Haas. Dar ce păcat, cei mai mulți și-au pus mințile sclipitoare în slujba altor țări pentru că acasă nu i-a ascultat nimeni. De ce ai lăsat să se întâmple asta? Astăzi, popor român pentru tine se rescrie istoria. Cum vrei să se facă asta ? Cum vrei să te vadă cei ce îți vor urma ?
http://istoriaincomoda.wordpress.com...rvu-tu-taci-1/
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.06.2013, 10:15:12
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Înmormântarea Pr. Justin Pârvu în direct de la Mănăstirea Petru Vodă [LIVE]
Reply With Quote
Răspunde