Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.10.2007, 07:49:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am citit azi un verset care mi-a placut f. mult, de parca nu l-as mai fi citit niciodata si acum il vedeam prima oara:

Luca 10, 5-8

5. Si a zis catre ei: Cine dintre voi, avand un prieten si se va duce la el in miez de noapte si-i va zice: Prietene, imprumuta-mi trei paini,
6. Ca a venit, din cale, un prieten la mine si n-am ce sa-i pun inainte,
7. Iar acela, raspunzand dinauntru, sa-i zica: Nu ma da de osteneala. Acum usa e incuiata si copiii mei sunt in pat cu mine. Nu pot sa ma scol sa-ti dau.
8. Zic voua: Chiar daca, sculandu-se, nu i-ar da pentru ca-i este prieten, dar, pentru indrazneala lui, sculandu-se, ii va da cat ii trebuie.

Sa aveti o zi binecuvantata!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.03.2008, 21:57:32
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Am citit astazi si imi place atmosfera de foc de tabara, la masa cu Iisus, de aici:

Ioan 21
9. Deci, cand au iesit la tarm, au vazut jar pus jos si peste pus deasupra, si paine.
10. Iisus le-a zis: Aduceti din pestele pe care l-ati prins acum.
11. Simon-Petru s-a suit in corabie si a tras mreaja la tarm, plina de pesti mari: o suta cincizeci si trei, si, desi erau atatia, nu s-a rupt mreaja.
12. Iisus le-a zis: Veniti de pranziti. Si nici unul din ucenici nu indraznea sa-L intrebe: Cine esti Tu?, stiind ca este Domnul.
13. Deci a venit Iisus si a luat painea si le-a dat lor, si de asemenea si pestele.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.03.2008, 22:55:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Propun ca la acest topi sa punem textele din Apostolul si Evanghelia zilei.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.03.2008, 22:57:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

"Și venind Iisus în patria Sa, îi învăța pe ei în sinagoga lor, încât ei erau uimiți și ziceau: «De unde are El înțelepciunea aceasta și puterile? Au nu este Acesta fiul teslarului? Au nu se numește mama Lui Maria și frații (verii) Lui: Iacov și Iosif și Simon și Iuda? Și surorile (verișoarele) Lui au nu sunt toate la noi? Deci, de unde are El toate acestea?». Și se sminteau întru El. Iar Iisus le-a zis: «Nu este prooroc disprețuit decât în patria lui și în casa lui». Și n-a făcut acolo multe minuni, din pricina necredinței lor.“ (Matei 13, 54-58)

Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.03.2008, 03:38:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Propun ca la acest topic sa punem textele din Apostolul si Evanghelia zilei.
da, f. buna idee, george. mai ales ca tu - si poate si altii - stii de unde sa le iei. (am inteles ca scrie in Sfanta Scriptura - editia jubiliara a Sf. Sinod, pe care eu una nu o am)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.03.2008, 03:39:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar as avea o rugaminte: sa copiezi de mana textul, nu sa dai copy-paste ca apar caracterele astea ciudate.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.03.2008, 09:15:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Rasplata de la finalul postului


Iisus a spus: "Iata Eu va trimit pe voi ca pe niste oi în mijlocul lupilor; fiti dar întelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii. Feriti-va de oameni, caci va vor da pe mâna sinedristilor si în sinagogile lor va vor bate cu biciul. La dregatori si la regi veti fi dusi pentru Mine, spre marturie lor si pagânilor. Iar când va vor da pe voi în mâna lor, nu va îngrijiti cum sau ce veti vorbi, caci se va da voua în ceasul acela ce sa vorbiti; fiindca nu voi sunteti care vorbiti, ci Duhul Tatalui vostru este care graieste întru voi. Va da frate pe frate la moarte si tata pe fiu si se vor scula copiii împotriva parintilor si-i vor ucide. Si veti fi urâti de toti pentru numele Meu; iar cel ce va rabda pâna în sfârsit, acela se va mântui." (Matei 10, 16-22)

Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.03.2008, 09:19:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Apostolul zilei: Aproapele este oglinda noastra duhovniceasca


"Supuneti-va deci lui Dumnezeu. Stati împotriva diavolului si el va fugi de la voi. Apropiati-va de Dumnezeu si Se va apropia si El de voi. Curatiti-va mâinile, pacatosilor, si sfintiti-va inimile, voi cei îndoielnici. Patrundeti-va de durere. Întristati-va si va jeliti. Râsul întoarca-se în plâns si bucuria voastra în întristare. Smeriti-va înaintea Domnului si El va va înalta. Nu va graiti de rau unul pe altul, fratilor. Cel ce graieste de rau pe frate, ori judeca pe fratele sau, graieste de rau legea si judeca legea; iar daca judeci legea nu esti împlinitor al legii, ci judecator. Unul este Datatorul legii si Judecatorul: Cel ce poate sa mântuiasca si sa piarda. Iar tu cine esti, care judeci pe aproapele?" (Iacob 4, 7-12)


Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.03.2008, 13:12:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Credinta puternica biruiete frica

"Intrand Iisus in corabie, ucenicii Lui L-au urmat. Si, iata, furtuna mare s-a ridicat pe mare, incat corabia se acoperea de valuri; iar El dormea. si venind ucenicii la El, L-au desteptat zicand: «Doamne, mantuieste-ne, ca pierim». Iisus le-a zis: «De ce va este frica, putin credinciosilor?». S-a sculat atunci, a certat vanturile si marea si s-a facut liniste deplina. Iar oamenii s-au mirat, zicand: «Cine este Acesta ca si vanturile si marea asculta de El?»." (Matei 8, 23-27)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.03.2008, 13:19:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Apostolul zilei: "Suntem ziditi spre fapte bune"



"Iar pe voi v-a facut vii, cei ce erati morti prin gresealele si prin pacatele voastre, in care ati umblat mai inainte, potrivit veacului lumii acesteia, potrivit stapanitorului puterii vazduhului, a duhului care lucreaza acum in fiii neascultarii, intru care si noi toti am petrecut odinioara, in poftele trupului nostru, facand voile trupului si ale simturilor si, din fire, eram fiii maniei ca si ceilalti. Dar Dumnezeu, bogat fiind in mila, pentru multa Sa iubire cu care ne-a iubit, pe noi cei ce eram morti prin gresealele noastre, ne-a facut vii impreuna cu Hristos - prin har sunteti mantuiti! - si impreuna cu El ne-a sculat si impreuna ne-a asezat intru ceruri, in Hristos Iisus, ca sa arate in veacurile viitoare covarsitoarea bogatie a harului Sau, prin bunatatea ce a avut catre noi intru Hristos Iisus. Caci in har sunteti mantuiti, prin credinta, si aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; nu din fapte, ca sa nu se laude nimeni. Pentru ca a Lui faptura suntem, ziditi in Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gatit mai inainte, ca sa umblam intru ele." (Efeseni 2, 1-10)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30