Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2008, 01:54:07
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit copilarie, floare pretioasa

Multi oameni considera ca cea mai frumoasa parte din viata este copilaria, momentul in care nu avem nicio girja, cand stim ca suntem protejeti si iubiti, cand toata lumea e a noastra, si cand credem ca zmeul pe care il ridicam va trece de nori...Desi nu e intotdeauna asa, va propun sa va aduceti aminte si sa ne povestit cele mai frumoase momente din copiaria voastra...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2008, 20:47:28
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Immi pare rausa vad ca nimeni nu a postat nicio amintire placuta din copilarie...Sper ca ati avut totusi asa ceva si mai sper ca nu am uitat sa mai fiti si copii din cand in cand si sa mai visati, pentru ca a fi "om mare" nu inseamna intotdeauna a vi mai intelept sau mai virtuos. Si nu uitati ca Mantuitorul a zis " Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2008, 21:11:21
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Rugaciuni de pe marginea lacului:Sf Nicolae Velimirovici

[SIZE=2] [/SIZE]


[SIZE=2]La amiaza copiii se aduna langa lac, spre a se imbaia in soare si in[/SIZE]
[SIZE=2]apa.[/SIZE]
[SIZE=2]O, Doamne, cum se minuneaza intreaga natura de neprihanire! Incordati[/SIZE]
[SIZE=2]si indurerati ostenitori in prezenta pacatosilor- lacul si soarele se[/SIZE]
[SIZE=2]transfigureaza in prezenta copiilor. Ce templu superb al Domnului[/SIZE]
[SIZE=2]devine lacul cand copiii sunt intr-ansul si ce preot sfant devine[/SIZE]
[SIZE=2]soarele cand razele sale se intrepatrund cu razele sufletelor[/SIZE]
[SIZE=2]copiilor.[/SIZE]

[SIZE=2]“Lasati copiii sa vina la Mine” sopteste intreaga natura “iar voi veti[/SIZE]
[SIZE=2]intelege ca Eu insumi sunt tot un copil. Pentru cei fara de suflet Eu[/SIZE]
[SIZE=2]par a fi fara de suflet, dar pentru sfinti Eu sunt altar. Oricine[/SIZE]
[SIZE=2]cauta fiara in mine, i se va trimite o fiara; oricine Il cauta pe[/SIZE]
[SIZE=2]Dumnezeu in mine, i se va arata Dumnezeu. Pacatosii ma numesc[/SIZE]
[SIZE=2]macelarie, cei drepti ma numesc altar de jertfa. Numai catre[/SIZE]
[SIZE=2]nevinovatie ma arat Eu ca nevinovatie si numai copiilor lui Dumnezeu[/SIZE]
[SIZE=2]ma descopar Eu drept copil al lui Dumnezeu.”[/SIZE]

[SIZE=2]“Lasati copiii sa vina la Mine” exclama Fiul Fecioarei si doar copiii[/SIZE]
[SIZE=2]vin la El. Cei care-i impiedica pe copii sa vina la Fiul lui Dumnezeu[/SIZE]
[SIZE=2]se vor invrednici de focul iadului, fiindca nici ei insisi nu se duc[/SIZE]
[SIZE=2]la El si nici altora nu le ingaduie sa vina la El.[/SIZE]

[SIZE=2]“De ce pe copii, o, Doamne, de ce ii cauti pe copii?” cei ce sunt[/SIZE]
[SIZE=2]facuti si nu nascuti intreaba pe Cel care a fost nascut si nu facut.[/SIZE]
[SIZE=2]Astfel de oameni sunt facuti si nu nascuti, ca statuile de piatra si[/SIZE]
[SIZE=2]sunt miscati de vanturile lumii. Dar Cel Ce este nascut si nu facut se[/SIZE]
[SIZE=2]misca cu viata inlauntru si vanturile lumii fug de la El.[/SIZE]

[SIZE=2]“Fiindca Eu Insumi sunt tot copil, din aceasta pricina caut copiii.[/SIZE]
[SIZE=2]Impostorii vad un impostor in Mine, ateii vad un ateu si cei de la[/SIZE]
[SIZE=2]conducere vad in Mine pe unul care le uzurpa autoritatea. Fariseii[/SIZE]
[SIZE=2]intreaba: “Cine este acest om?” si nu pot rezolva intrebarea, in vreme[/SIZE]
[SIZE=2]ce inteleptii acestei lumi Ma socotesc dupa propria lor intelepciune[/SIZE]
[SIZE=2]lumeasca.[/SIZE]

[SIZE=2]Doar copiii Ma recunosc, caci si Eu sunt tot copil. Ca si copil, Eu nu[/SIZE]
[SIZE=2]sunt al Meu propriu si tot ca si copil nu caut slava pentru Mine. Ca[/SIZE]
[SIZE=2]si copil Eu nu cuget nimic de la Mine[/SIZE]

[SIZE=2]Insumi. In schimb, ca si copil, Ma gandesc la ceea ce M-a invatat[/SIZE]
[SIZE=2]Tatal Meu si graiesc ceea ce aud si fac ceea ce vad.[/SIZE]

[SIZE=2]Copiii inceteaza de a mai fi copii, dar Eu nu incetez vreodata de a fi[/SIZE]
[SIZE=2]copil. Copiii inceteaza de a mai fi copii din pricina calauzitorilor[/SIZE]
[SIZE=2]lor vicleni si a intelepciunii acelor calauze care te fac batran,[/SIZE]
[SIZE=2]bolnav si mort. Oricine vine la Mine, chiar daca a fost imbatranit de[/SIZE]
[SIZE=2]lume, Eu il voi face copil si ca si copil el vesnic va domni intru[/SIZE]
[SIZE=2]Imparatia[/SIZE]

[SIZE=2]Mea, la care batranii lumii nu au acces.[/SIZE]

[SIZE=2]Va spun ca imparatia Mea este o imparatie a copiilor.[/SIZE]

[SIZE=2]Cu adevarat, cei ce sunt facuti nu vor vedea lumina imparatiei lui[/SIZE]
[SIZE=2]Dumnezeu, ci numai cei ce sunt nascuti. Orice este al Meu, orice este[/SIZE]
[SIZE=2]precum sunt Eu, aceasta va fi cu Mine.[/SIZE]

[SIZE=2]Statuile din piatra pe care vanturile lumii le misca vor fi sfaramate,[/SIZE]
[SIZE=2]iar praful lor va fi purtat de vanturi. Dar copiii care se misca cu[/SIZE]
[SIZE=2]viata inlauntrul lor, vor intra in viata vesnica”.[/SIZE]

[SIZE=2]O, Prea Minunate Doamne, Vesnicule Copil al Sfintei Triade, ajuta-ma[/SIZE]
[SIZE=2]cu nevinovatia Ta, cea mai mare putere din univers, sa ma nasc de la[/SIZE]
[SIZE=2]Duhul Sfant.[/SIZE]
[SIZE=2]Fie ca nu cumva sa fiu facut de aceasta lume ca o statuie de piatra[/SIZE]
[SIZE=2]spre a fi sfaramata si imprastiata de vant.[/SIZE]

[SIZE=2]Fie ca mai degraba sa fiu ca un tanar nascut, nedespartit de Tine in[/SIZE]
[SIZE=2]vesnicie.[/SIZE]
[SIZE=2]O, Imparate al nevinovatiei si al tuturor celor neprihaniti.[/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2008, 21:12:12
cretu cretu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

hmmm ... nu-i mai bine sa privesti inainte??

adica bine, toate-s bune si frumoase cand esti, da noa...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2008, 21:16:45
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2008, 21:45:19
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cretu Vezi mesajul
hmmm ... nu-i mai bine sa privesti inainte??

adica bine, toate-s bune si frumoase cand esti, da noa...
Cel ce priveste inainte dar nu tine cont de trecut, risca anumite lucruri...Si in plus aici aveti ocazia sa scrieti exact ceea ce ganditi, fara a risca sa zicem ceva nepotrivit, cum e atunci cand dam un sfat, ca tot se zice ca dam prea multe citate. De ce sa nu ne punem un pic creierasul in functiune, ca nu-i asa greu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2008, 21:53:26
cretu cretu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Cel ce priveste inainte dar nu tine cont de trecut, risca anumite lucruri...Si in plus aici aveti ocazia sa scrieti exact ceea ce ganditi, fara a risca sa zicem ceva nepotrivit, cum e atunci cand dam un sfat, ca tot se zice ca dam prea multe citate. De ce sa nu ne punem un pic creierasul in functiune, ca nu-i asa greu.
ma refeream totusi de dorul de copilarie, nu sa uiti copilaria, dar acuma nu oi plange dupa viata la 12 ani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2008, 21:59:38
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cretu Vezi mesajul
ma refeream totusi de dorul de copilarie, nu sa uiti copilaria, dar acuma nu oi plange dupa viata la 12 ani.
Pai de ce ai inteles ca trebuie sa plangem, putem sa ne amintim, atata tot. Eu de exemplu, aveam zile in care eram coplesita de ganduri negative, o chestie care se intampla multora poate, si trecand prin biblioteca, am vazut o carte de basme, si brusc mi-am adus aminte de momentele din copilarie cand invatam literele citindu-i tatalui meu basme...Parca mi-a luminat tot restul zilei, imi aduc aminte ca primele notiuni de moralitate si intelepciune, si cele care mi-a ramas ce mai bine in minte, de acolo au fost luate.

PS: am imprumutat cartea, si o rasfoiesc acum cu placere...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2008, 22:06:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricat am fi de aproape sau de departe de copilarie, Mantuitorul ne indeamna sa avem un suflet de prunc pentru a intra in Imparatia Cerurilor. Asa ca putem privi inapoi sau...inainte! Inainte, pentru a redobandi puritatea morala specifica pruncilor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2008, 22:12:38
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Oricat am fi de aproape sau de departe de copilarie, Mantuitorul ne indeamna sa avem un suflet de prunc pentru a intra in Imparatia Cerurilor. Asa ca putem privi inapoi sau...inainte! Inainte, pentru a redobandi puritatea morala specifica pruncilor.
Si totusi nimeni nu povesteste nimic, de parca am fi avut experiente traumatizante in copilarie. Sper ca n ue cazul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul , un element important al vietii noastre, o investitie pretioasa cristiboss56 Pocainta 40 08.06.2017 20:01:49
Problema din copilarie Mircea977 Intrebari utilizatori 6 13.06.2011 19:22:27
Vedenie din copilarie traianm Intamplari adevarate 4 20.04.2009 22:44:26
S-a stins o floare... enculescu Stiri, actualitati, anunturi 3 12.01.2008 21:22:49