Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.03.2007, 16:53:12
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Problema e tocmai cu "sensul mentionat" :)
ceva sa fie stiintific trebuie supus experimentului
Asta reprezinta doar una din metodele stiintei, numita Empirica.
Mai exista calea Logica, Matematica, etc. Nu putem noi hotari aici pe forum care din domenii e stiinta, asta se poate cauta.
Nu numai matematica, dar si istoria sau geologia si acestea nu se pot experimenta.

E adevarat ca Scripturile ating in unele puncte si confirma descoperirile stiintei, dar scopul acestor domenii e diferit, si de aceea se despart in anumite puncte.
Biblia nu are scopul de a da o teorie stiintifica asupra creatiei lumii si vietii, ci ne lamureste mai cu seama despre lucrarea lui Dumnezeu in aceata creatie.

Faptul ca in cartea Facerii ordinea de crearii vietii corespunde cu vechimea feluritelor specii, datate stiintific: intai ierburile, apoi pomii, pestii, pasarile iar in final mamiferele (taratoarele nu cred ca erau percepute distinct in acea vreme) nu poate fi intamplatoare.



Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.03.2007, 17:26:21
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nu pot decat sa te aprob, Macarie ...insa si sa subliniez ceva (nu fiindca nu ai fi inteles tu, ci fiindca mi-e frica ca nu m-am facut eu inteles).
Exact acest lucru am vrut sa scot in evidenta... daca punem pret doar pe mijloace empirice, o sa avem foarte putine lucruri certe din punct de vedere `stiintific` (am subliniat asta fiindca alexandru vorbea despre subiectivismul credintei...opus `exactitatii` evolutionismului). Toate aceste discipline (matematica, istoria etc) pot fi considerate la fel de exacte ca si teologia, daca privim din pct. asta de vedere...si asta e un lucru f. bun pt. teologie...nu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.03.2007, 17:43:59
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Iar despre tratatul biblic despre geneza, sunt deplin de acord... Ca sa citez pe cineva (nu tocmai `ortodox`): `Moise - fie a fost un geniu, fie a fost cu adevarat inspirat de Dumnezeu`... Cineva mai sus spunea ca acest tratat nu este unul care sustine un oarecare progres in actul creatiei deoarece plantele au fost create inaintea soarelui...(ziua a 3-a fata de a 4-a) ca atare, nu ar fi putut supravietui... Logic, asa ar fi.
Insa in ziua intai este creata lumina - bineteles una diferita de cea a soarelui(Si a zis Dumnezeu: Sa fie lumina; si a fost lumina)- iar sensul acestei lumini ne poate fi destul de amiguu.Insa ma gandesc ca tocmai acest lucru il vrea sa arate si autorul tratatului: totul poate exista sub purtarea de grija a lui Dumnezeu, sub acea lumina dumnezeiasca, independent de orice alta lege sadita de altfel tot de Dumnezeu (Soarele si-a cunoscut apusul sau, pus-ai intuneric si s-a facut noapte). Este lectia pe care ar trebui sa ne-o asumam: totul in natura se supune legilor naturii, insa si acestea sunt facute de Dumnezeu. Sa nu ne indoim vreo clipa ca aceste legi il pot obliga cumva pe Dumnezeu (vezi deism-ul). Ele scot in evidenta lucrul asta - slava lui Dumnezeu. Poate ca asta trebuie sa invatam: plantele pot exista si fara soare, daca Dumnezeu asa va vrea...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.03.2007, 17:56:58
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Asa-i, Odin, bine zici.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.03.2007, 13:24:37
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Iar despre tratatul biblic despre geneza, sunt deplin de acord... Ca sa citez pe cineva (nu tocmai `ortodox`): `Moise - fie a fost un geniu, fie a fost cu adevarat inspirat de Dumnezeu`... Cineva mai sus spunea ca acest tratat nu este unul care sustine un oarecare progres in actul creatiei deoarece plantele au fost create inaintea soarelui...(ziua a 3-a fata de a 4-a) ca atare, nu ar fi putut supravietui... Logic, asa ar fi.
Insa in ziua intai este creata lumina - bineteles una diferita de cea a soarelui(Si a zis Dumnezeu: Sa fie lumina; si a fost lumina)- iar sensul acestei lumini ne poate fi destul de amiguu.Insa ma gandesc ca tocmai acest lucru il vrea sa arate si autorul tratatului: totul poate exista sub purtarea de grija a lui Dumnezeu, sub acea lumina dumnezeiasca, independent de orice alta lege sadita de altfel tot de Dumnezeu (Soarele si-a cunoscut apusul sau, pus-ai intuneric si s-a facut noapte). Este lectia pe care ar trebui sa ne-o asumam: totul in natura se supune legilor naturii, insa si acestea sunt facute de Dumnezeu. Sa nu ne indoim vreo clipa ca aceste legi il pot obliga cumva pe Dumnezeu (vezi deism-ul). Ele scot in evidenta lucrul asta - slava lui Dumnezeu. Poate ca asta trebuie sa invatam: plantele pot exista si fara soare, daca Dumnezeu asa va vrea...
Stii povestea cu drobul de sare care pica in capul copilului, si omul care aducea soarele in bordei cu butoiul...cam tot acolo am ajuns...
P.S. citatul imi aminteste de Petre Tutea :p
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.03.2007, 14:23:16
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Alexandru, din discutiile anterioare imi facusem oarecum o impresie ca am avea cate ceva de discutat... Imi pare rau daca tu asta ai inteles din toata povestea... Numeste-ma ignorant, insa nu vad legatura dintre ce am zis eu si ideea care sta la baza povestile despre care ai amintit...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.03.2007, 16:35:06
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Legatura e simpla: "Poate ca ar fi dat matza drobul de sare in capul copilului, dar sa bagi soarele in bordei cu butoiul" :p (parafrazare)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.03.2007, 17:05:12
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Ai auzit de simlish? Faptul ca niste cuvinte sunt aranjate intr-o anumita ordine poate fi ceva interesant, insa nu obligatoriu inteligent
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.03.2007, 23:54:28
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


Ati omorat discutia cu totul!!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.03.2007, 22:40:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Justinian
Ati omorat discutia cu totul!!!
Stinta in ansamblul ei , izvorita din inteligenta si harul pe care l-am primit de la Dumnezeu este in deplina concordanta cu credinta crestina. Toate descoperirile pe care omul le-a facut nu ar fi fost posibile fara "acordul" Lui. Problema cea mai dureroasa este acea ca tot noi oamenii, in multe cazuri nu am stiut sa gospodarim tainele descoperite indreptindu-le impotriva naturi si implicit a noastra. Cred ca din acest punct ar trebui continuata discutia noastra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru o armonie perfecta intre stiinta si teologie... ClaudiuT Teologie si Stiinta 70 12.07.2011 16:45:27
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Teologie la ID Pelerinul Generalitati 9 25.06.2010 09:54:22
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
Facultăți de Teologie CalinAndrei Generalitati 1 08.11.2009 17:05:40