Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.03.2007, 12:44:41
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Albert Einstein afirma:

„Emotia magnifica si cea mai profunda pe care noi o putem resimti este starea inefabila a misterului, acolo exista germenul oricarei stiinte veritabile. Acela caruia aceasta emotie ii este straina, care nu stie sa se scufunde pierdut in sine de extaz, lasandu-se cuprins de admiratie, este deja un om mort. A sti ca ceea ce ne este enigmatic si de nepatruns exista totusi, manifestandu-se ca cea mai inalta intelepciune si cea mai radioasa frumusete pe care facultatile noastre obtuze nu o percep decat sub o forma primitiva- aceasta certitudine, acest sentiment imbatator este in centrul oricarei stari sublime veritabile.

Experimentarea profunda si intima a sublimului infinit cosmic este cea mai puternica si cea mai straveche sursa a cercetarii stiintifice.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.03.2007, 17:09:01
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si totusi nu pot sa cred ca tot acest Pamant, cu toate frumusetile naturii a aparut aleatoriu ca urmare a unei evolutii la intimplare. Dupa cate am invatat stiu ca cei mai multi savanti sustin faptul ca acel conglomerat de materie de dupa Big Bang, datorita unor legi de atractie universala s-au contopit treptat si a generat dimensiunile si viata. Dar totusi daca ne gandim, nu cred ca toate acestea ar fi fost posibile fara Dumnezeul nostru, pt ca El a coordonat toate aceste miscari. Pe mine ma mira ceva la toti savantii evolutionisti: ei afirma mereu ca tot ce se intimpla pe acest pamant are o cauza. PAna aici e clar, dar cand vine vorba de originile noastre ei incep sa afirme ca am aparut dintr-o data din acel Big Bang, fara sa-si justifice parerea. Adica se contrazic singuri, adica ei afirma ca totul are o pricina dar cand vine vorba de aparitia acestui Univers infinit ei sustin faptul ca totul a aparut de la sine. De fapt de asta Dumnezeu va ramane mereu un mister pt noi si de aceea savantii il ignora, deoarece nici ei nu il pot intelege, pt ca ei vor totul demonstrat, totul sa fie dupa logica umana, refuza sa accepte acele mistere de care spunea calator si ii irita faptul ca Dumnezeu nu poate fi transpus in ceva abstract si asta datorita faptului ca El exista in Imparatia Sa inainte de crearea Universului, adica inafara spatiului si a timpului nostru si de aceea savantii se vor ascunde dupa deget pana vor muri si vor vedea adevarul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.03.2007, 16:40:57
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


Savant e doar cel care isi inchina viata slujirii lui Dumnezeu si aproapelui.
Savantul fara frica de Dumnezeu este doar o sluga a puterilor Intunericului in acest veac "desfranat si pacatos"(Marcu VIII,38).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.03.2007, 01:04:53
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ce lucru maret ar fi sa fie cineva si geniu si sfant...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2007, 21:24:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Ce lucru maret ar fi sa fie cineva si geniu si sfant...
Ma mir sa nu-L cunosti ? Este insasi Creatorul acestei lumi . Cel mai desavirsit sfint si geniu : DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2007, 01:09:50
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asa este cu desavarsire, dar eu m-am referit la oameni....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.04.2007, 17:06:03
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Asa este cu desavarsire, dar eu m-am referit la oameni....
Pai si nu ai cunoscut destui calugari care sa iti demonstreze ca exista oameni geniali si sfinti? Preotii astia care nu poti sa zici ca nu is sfinti, in sensul la care te-ai referit tu, nu cumva is si geniali? nu cumva te fac sa intelegi lucruri pe care nu le poti intelege in nici un alt fel si iti dau exact raspunsul pe care vrei sa il auzi? Astia ti-s oamenii sfinti si geniali
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.04.2007, 22:27:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
Citat:
În prealabil postat de veilur
Asa este cu desavarsire, dar eu m-am referit la oameni....
Pai si nu ai cunoscut destui calugari care sa iti demonstreze ca exista oameni geniali si sfinti? Preotii astia care nu poti sa zici ca nu is sfinti, in sensul la care te-ai referit tu, nu cumva is si geniali? nu cumva te fac sa intelegi lucruri pe care nu le poti intelege in nici un alt fel si iti dau exact raspunsul pe care vrei sa il auzi? Astia ti-s oamenii sfinti si geniali
daca zici tu...:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.04.2007, 14:41:20
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Fiecare om isi are rostul lui pe pamant dar numai de el depinde ce o sa devina.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.06.2007, 23:02:10
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

pentru religie ai nevoie de credinta pentru stiinta ai nevoie de dovada.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru o armonie perfecta intre stiinta si teologie... ClaudiuT Teologie si Stiinta 70 12.07.2011 16:45:27
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Teologie la ID Pelerinul Generalitati 9 25.06.2010 09:54:22
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
Facultăți de Teologie CalinAndrei Generalitati 1 08.11.2009 17:05:40