Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.10.2009, 01:07:41
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
...Athos femeiesc si chiar ar trebui sa înceapa demersurile.
sunt curios cate sute de metanii o sa-ti dea duhovnicul pentru ineptia asta... :))
asta in caz ca ai unul... glumesc, insa chiar esti pe aratura...
pune-ti doar problema duhovnicului sau a unui preot slujitor pentru un Athos femeiesc si ai sa vezi ca e din start imposibil asa ceva... cine crezi ca va sluji? femeia? baga-ti mintile-n cap!

vedeti-va de lungul nasului. respectati traditia. lasati-i pe altii... si incercati sa va uitati la slabiciunile voastre.
ipocrizie este si din partea barbatilor si din partea femeilor... de ce trebuie sa va uitati la ce fac altii cand puteti sa va ganditi cum ati putea sa va imbogatiti viata voastra duhovniceasca? de ce va risipiti cu teme de doi lei? cu revolte feministe. cu razboaie stupide. cu misoginism imaginat sau fals creat.
ce frumoasa e viata...! si ce bine ma simt cand ma duc la Sfanta Liturghie si n-am probleme cu ce e imbracat unul sau altul... si asta poate pentru ca am gasit un loc care sa nu ma provoace. va sfatuiesc sa gasiti si voi unul in care sa nu aveti parte de teme de judecare sau de smintire. si atunci veti scapa de aceste intrebari si probleme care grozaaaav va scormonesc...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.10.2009, 01:15:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Uitati aci vestimentatia ideala, atat pentru femei cat si pentru barbati :D

Hi hi hi!

Dar sa stii ca, serios vorbind, pentru unii o astfel de imbracaminte ar putea fi mai tulburatoare decat altele, pentru ca ascunde, deci pot incepe sa-si imagineze ce este dedesupt.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.10.2009, 02:59:20
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Parerea mea e ca fiecare trebuie sa-si "poarte crucea". Adica daca esti barbat, prin urmare mai expus la ispita vizuala, trebuie sa te confrunti singur cu aceasta problema (desi pentru multi faptul ca o femeie iti atrage privirea si gandul nu e deloc o problema).

Daca totusi reprezinta o problema, atunci mi se pare absolut penibil sa-i ceri femeii sa isi schimbe stilul vestimentar sau sa opereze orice fel de schimbare. Noi, barbatii ne simtim atrasi, tot noi trebuie sa facem ceva in privinta asta.

Bineinteles, biserica isi impune propriile reguli, dar mi se pare normal ca ele sa fie la fel pentru toti.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.10.2009, 13:41:00
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Hi hi hi!

Dar sa stii ca, serios vorbind, pentru unii o astfel de imbracaminte ar putea fi mai tulburatoare decat altele, pentru ca ascunde, deci pot incepe sa-si imagineze ce este dedesupt.
Da, cine stie ce creatura se ascunde dedesubt (o stafie?)
Oricum, faza asta cu "poligamia e ok" o aud de obicei din partea femeilor...cu privire la ele desigur, mergand pe ideea ca "daca ei pot, putem si noi".
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.10.2009, 14:27:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
M-am hotarat sa deschid acest fir pentru ca pur si simplu m-am saturat de zecile de discutii legate numai de felul in care femeia este vinovata, de la facerea lumii, de smintirea barbatului.
Barbatul este slab, barbatul are ispite, calugarii au probleme si le trebuie izolare in varf de munte, fara picior de fiinta de sex feminin (nici la animale), etc.
Se discuta despre modul in care trebuie sa se imbrace femeia, sa se poarte, sa nu se machieze, sa nu poarte podoabe, cum sa fie in biserica, sa stea in dreapta sau in stanga, sau in spate, sau Doamne iarta-ma cate mai are ea de facut.
S-a pus si problema cu isiptele preotului, cu gelozia preoteselor pe femeile care il plac pe preot in biserica. Asta nu este tot firesc?
Mi-a ajuns subiectul asta pana deasupra capului. Femeia este vesnic problema si ispita pentru barbat.
Si atunci vreau eu sa va intreb si fata cealalta a monezii?
Ce facem cu barbatii si cu ispitele femeii?
Si femeia este om, cu suflet si hormoni.
Ce ar trebui sa faca ea ca sa se apare de ele? Cum ar trebui sa umble barbatul: imbracaminte, comportament, aspect, etc.
Se discuta pe un alt fir ca pentru maici nu este posibil un Athos, pentru ca trebuie sa vina preotul. Si daca acesta le tulbura cu ochii lui albastri, sau cu infatisarea lui?
Cineva (chiar mai multe persoane cred) spunea ca a fost tulburata de duhovnic (calugar, preot, nu conteaza).
Femeile vin la biserica, se duc la spovedit la...un barbat pana la urma. Si daca au si ele ispite?
Si daca tocmai vesmintele preotului si aspectul lui le pot tulbura pe femei?
Cine este atunci vinovat?
Sa-i punem si barbatului val pe fata?
Cum sa-l imbracam si unde sa-l asezam?
Sa facem spovedania ca la catolici, fara a vedea fata preotului/duhovnicului?
Si credeti-ma ca ma refer aici numai la fetele/femeile cuminti, credincioase, cuviincioase, nu la altele.
V-as intreba si altceva:
Barbatii picteaza f.frumos icoane, mai ales pe Sf. Fecioara o vad in chip foarte frumos.
Oare cum vad femeile icoana Lui, ochii lui? Si cum o vad barbatii?
Sora draga ,ai pus o problema interesanta,este adevarat, formulata absolut ca si o novice.Stiu insa ca din fronda(dupa parerea mea )te-ai retras pt. un timp de pe forum . Probabil ca doar lecturezi postarile pt. a fi la curent si ca de intervenit ramii doar in expectativa ,,sine diae". Cind vei reaparea am sa-ti spun si parerea mea deoarece, ma repet, subiectul este de actualitate. Pina atunci sa ai pace si binecuvintre !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.10.2009, 17:36:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Da, cine stie ce creatura se ascunde dedesubt (o stafie?)
Oricum, faza asta cu "poligamia e ok" o aud de obicei din partea femeilor...cu privire la ele desigur, mergand pe ideea ca "daca ei pot, putem si noi".
Aaaa, nu prea inteleg legatura cu poligamia?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.10.2009, 18:19:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Parerea mea e ca fiecare trebuie sa-si "poarte crucea". Adica daca esti barbat, prin urmare mai expus la ispita vizuala, trebuie sa te confrunti singur cu aceasta problema (desi pentru multi faptul ca o femeie iti atrage privirea si gandul nu e deloc o problema).

Daca totusi reprezinta o problema, atunci mi se pare absolut penibil sa-i ceri femeii sa isi schimbe stilul vestimentar sau sa opereze orice fel de schimbare. Noi, barbatii ne simtim atrasi, tot noi trebuie sa facem ceva in privinta asta.

Bineinteles, biserica isi impune propriile reguli, dar mi se pare normal ca ele sa fie la fel pentru toti.
Sunt de acord cu tine, in afara de ultima fraza: nu cred ca ar trebui ca in biserica sa fie aceleasi reguli (vestimentare) pentru toti. Sau te referi la barbat vs femeie?

In Biserica exista principii, nu reguli stricte. Principiul in cazul asta este decenta, iar decenta se schimba in functie de epoca si cultura.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.10.2009, 18:53:07
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sunt de acord cu tine, in afara de ultima fraza: nu cred ca ar trebui ca in biserica sa fie aceleasi reguli (vestimentare) pentru toti. Sau te referi la barbat vs femeie?

In Biserica exista principii, nu reguli stricte. Principiul in cazul asta este decenta, iar decenta se schimba in functie de epoca si cultura.
Am vrut sa spun sa nu se ceara mai mult de la un sex decat se cere la celalalt. Adica sa nu fie acuzata femeia pentru slabiciunile barbatului si invers.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.10.2009, 12:14:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Duminica, parintele zicea ceva de genul:

"De atata timp nu v'am spus niciodata sa va imbracati cuviincios, femeile sa isi acopere capul. De atatia ani am asteptat sa intelegeti acestea, caci bine le stiti si le auziti adesea. Si tot degeaba. Iar zilele trecute, vad cum o "credincioasa" de'a noastra se casatoreste cu un musulman. In mai putin de o zi o vad infofolita bine, nu doar acoperita. Cum e posibil oare ca pentru un musulman, o crestina sa se infofoleasca peste fire, iar pentru Hristos nici macar un batic simplu sa nu isi poata pune pe cap?! Cu multa durere vad acestea, iar femeile noastre tot nu pricep."

Dureroase, aproape umilitoare ne sunt aceste lectii. Dar nu avem ochi de vazut, nici inima de simtit. Suntem aproape morti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.10.2009, 12:32:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Duminica, parintele zicea ceva de genul:

"De atata timp nu v'am spus niciodata sa va imbracati cuviincios, femeile sa isi acopere capul. De atatia ani am asteptat sa intelegeti acestea, caci bine le stiti si le auziti adesea. Si tot degeaba. Iar zilele trecute, vad cum o "credincioasa" de'a noastra se casatoreste cu un musulman. In mai putin de o zi o vad infofolita bine, nu doar acoperita. Cum e posibil oare ca pentru un musulman, o crestina sa se infofoleasca peste fire, iar pentru Hristos nici macar un batic simplu sa nu isi poata pune pe cap?! Cu multa durere vad acestea, iar femeile noastre tot nu pricep."

Dureroase, aproape umilitoare ne sunt aceste lectii. Dar nu avem ochi de vazut, nici inima de simtit. Suntem aproape morti.
Excelent exemplu si superba interventie . Esti vigil, sau poate sufletist, sau chiar iubitor de Hristos sau chiar ,chiar traitor in Hristos . De ce nu esti principial, de ce nu esti modernist lax,de ce vrei sa ne dai un exemplu constringator ? Nu suntem liberi? Sun-tem libeeeeeeri!
Hm, bravo tie frate pt. postare !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 20:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 11:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 23:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 18:40:59