Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.06.2010, 22:07:44
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hai las-o balta!
Timpul este cel pamintean. Noi alt timp nu cunoastem si nu ne intereseaza.
Daca cei din Biblie faceau referire la alt gen de timp trebuiau sa dea explicatii

Pentru omul primitiv nu conteaza ce-i spui...ca lumea s-a facut in sase secunde sau sase zile.
In comuna primitiva daca desenai o fata pe un deget si il ridicai in vint, toti ar fi cazut la pamint pentru a-l venera pe zeul Deget..dupa care daca-ti mergea mintea incepeai sa spui povesti despre el...:)
Tu esti omul evoluat ? In comuna primitiva se citea Biblia ? Cui i-a mers mintea ca sa scrie "povestea", lu' omu' maimuta ? Mai maine poimane o sa zici ca ala de-a scris Biblia a fost ateu, ori poate sovetic, urmas brav a lu' neica stalin...ha, ha...
Mai nea cozia te bagasi ca musca'n lapte bre...si vezi ca esti prea legat de alea pamantesti, concrete, palpabile si globale, bag io de sama...

p.s. vorbeste in numele tau, zi io nu noi nu suntem interesati, alea, alea...si scrie la ortodox si sovetic, bre.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 23.06.2010 at 22:09:45.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.06.2010, 17:53:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Evolutionismul poate fi usor combatut prin intrebarea: de ce azi nu se mai intampla? De ce nu mai vedem specii noi de animale?
cine a zis ca evolutia nu mai are loc si astazi?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.06.2010, 17:58:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul

Doar crestinii spun asta!

Omu nu a evoluat din maimuta dar ce mai conteaza inca o greseala in plus? Fosilizarea e un proces pretentios si de aceea nu avem toate scheletele pe care le pretindeti voi in mod macabru. Ai fi vrut ca Pamantul sa fie un cimitir imens?
Mai tii minte de cate ori s-au dat exemplele astea pe forum? Eu nu.
Dar vin si eu cu o contraintrebare. De ce nu exista nici un exemplar original al evangheliilor canonice?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.06.2010, 18:02:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai baieti si fete, presupun(este o supozitie doar, asa ca nu tabarati) ca "adevarul" sade undeva la mijloc, adicatelea : Dumnezeu a creat "universu' timpuriu" cu instructiuni clare si concise despre cum sa "evolueze" in ceea vedem noi astazi, sau ma rog, ce credem noi ca vedem(asta daca ne uitam in oglinda dimineata...), asa ca, stand stramb si gandind drept, io zic ca ar fi o concluzie de bun simt pentru ambele tabere.

p.s. asta nu inseamna ca rastalmacesc Biblia ci zic ca s-ar putea ca "evolutia" sa fie instrumentul/unealta cu care Dumnezeu si-a dus la desavarsire Creatia.
nu ti se pare ca o astfel de idee este in contradictie cu Biblia si traditia?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.06.2010, 18:17:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ateul recunoaste ca nu are toate raspunsurile dar declara hotarat ca nu exista Dumnezeu, fara sa se gandeasca daca Dumnezeu nu ar putea fi acolo unde raspunsurile lui se termina.
Crestinul recunoaste ca nu are toate raspunsurile, dar cine a zis ca trebuie sa le stim pe toate? Atata timp cat Il vezi pe Dumnezeu cum lucreaza, cum e prezent in viata ta si iti conduce pasii, chiar daca nu ai sti ce este peste gard, nu ai putea sa contesti existenta lui Dumnezeu cu care te intalnesti zilnic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.06.2010, 18:23:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ateul recunoaste ca nu are toate raspunsurile dar declara hotarat ca nu exista Dumnezeu, fara sa se gandeasca daca Dumnezeu nu ar putea fi acolo unde raspunsurile lui se termina.
Crestinul recunoaste ca nu are toate raspunsurile, dar cine a zis ca trebuie sa le stim pe toate? Atata timp cat Il vezi pe Dumnezeu cum lucreaza, cum e prezent in viata ta si iti conduce pasii, chiar daca nu ai sti ce este peste gard, nu ai putea sa contesti existenta lui Dumnezeu cu care te intalnesti zilnic.
ti se pare o demonstratie inteligenta?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 24.06.2010, 18:24:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ti se pare o demonstratie inteligenta?
mmmm...nu mi se pare deloc o demonstratie. E doar o observatie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #88  
Vechi 24.06.2010, 18:34:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
mmmm...nu mi se pare deloc o demonstratie. E doar o observatie.
reformulez:
ti se pare o observatie inteligenta?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 24.06.2010, 18:43:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
reformulez:
ti se pare o observatie inteligenta?
Este exact asa cum e si mi-o sustin.
Intreb si eu : credeti ca ati inteles ce vreu sa spun? [desi nu ar fi greu...]

Hai sa reformulez:
Ateul nu L-a gasit pe Dumnezeu si a decis ca nu exista, desi nu a cautat peste tot.
Crestinul L-a gasit pe DUmnezeu si e culmea sa i se spuna ca nu exista...cand el traieste langa Dumnezeu zilnic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 24.06.2010 at 18:52:44.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 24.06.2010, 19:25:16
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Este exact asa cum e si mi-o sustin.
Intreb si eu : credeti ca ati inteles ce vreu sa spun? [desi nu ar fi greu...]

Hai sa reformulez:
Ateul nu L-a gasit pe Dumnezeu si a decis ca nu exista, desi nu a cautat peste tot.
Crestinul L-a gasit pe DUmnezeu si e culmea sa i se spuna ca nu exista...cand el traieste langa Dumnezeu zilnic.
Foarte puțini atei „adevărați” mai există. Adică care chiar să nu-L fi găsit pe Dumnezeu.
Majoritatea așa-zișilor atei sunt de fapt antihriști pentru că au aflat de multe ori de Iisus Hristos. Ei însă caută permanent argumente în favoarea lor fără să își dorească adevărul. Ei vor o sursă, oricare ar fi ea, care să-i absolve în fața celorlalți de necredința lor.

Sunt prea fricoși pentru a crede. N-au îndrăzneală. Nu le convine să fie credincioși, doar duc o viață păcătoasă și plăcută, de ce să se trezească când pot dormi în ignoranța lor dulce?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40