Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.01.2011, 00:40:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Anna, sunt doua carti cu acelasi titlu: Urmarea lui Hristos.
Cartea scrisa de Toma de Kempis este cea despre care stii tu, ca este eretica si in consecinta nu este indicata a fi citita.
Anca, poate gresesc, dar si eu gasisem Urmarea lui Hristos in librarii.. tot asa fara autor, dar in prefata cartii scria ca este atribuita lui Thomas de Kempis.
Nu stiu daca sunt doua carti diferite.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.01.2011, 11:04:01
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Mantuirea pacatosilor (monah Agapie Criteanu)... ultima pe care am citit-o si este extraordinara
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.01.2011, 05:44:07
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit colectie de paterice

http://www.megaupload.com/?d=558L7KQZ
contine:
Patericul Sarovului
Patericul egiptean
Patericul mirenilor
Patericul romanesc
Patericul de la Optina
Indrumari duhovnicesti in fiecare zi a anului
Patericul Sf. Teofan Zavoratul
Patericul Solovetului
Limonariu sau Livada duhovniceasca
Patericul atonit
Patericul giorgian
Patericul Lavrei Pesterilor
Patericul secolului xx
Flori din gradina Maicii Domnului
Proloagele de la Ohrida vol 1
Proloagele de la Ohrida vol 2
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.01.2011, 11:04:42
123456k's Avatar
123456k 123456k is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Locație: judetul vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Carti?Sunt multe,dar din toate,incepe cu ,,Carticica de rugaciuni",apoi apleaca-ti fruntea si asupra altora cu binecuvantarea Parintelui duhovnic,eu asa am procedat,asa te vei zidi sufleteste,si mai ales vei intelege cele scrise!
Filocalia<Scara lui Iona Scararu,<Vietile Sfintilor,si multe altele!Iti urez ca Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.01.2011, 23:32:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Recomand cartea "Iannis cel nebun pentru Hristos". De exceptie!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 08.02.2011, 19:00:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Am aflat de curând că una dintre cele mai importante case de editură cu specific creștin, Anastasia, revine puternic pe piața cărții, lucru important pentru credinciosul care tinde spre înțelegerea credinței și a temeiurilor sale adânci.

Anastasia s-a remarcat în ultimii 18 de ani prin promovarea valorilor bisericești și de cultură creștină, dar fără crispări zelotiste și abordări complexate.
Practic, orice cautător de Adevăr va găsi ceva potrivit , indiferent din ce zonă culturală sau confesională ar veni el.

Acum au și un site unde sunt prezentate câteva (deocamdată) cărți editate de ei, dar există promisiuni ferme că vor fi postate toate cărțile pe care au apărut de-a lungul timpului.

http://cartianastasia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #77  
Vechi 08.02.2011, 20:32:25
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru cei care doresc sa dobandeasca notiuni de baza despre Vechiul Testament: ,,O istorie a Bibliei ebraice" (M.V.Vladimirescu).

Cateva date despre acesta carte: ,,Biblia ebraica a suscitat de-a lungul timpului vii dispute legate de aparitia si transmiterea textului sacru. Au circulat diverse teorii, de la cea a inspiratiei totale a Scripturii, potrivit careia Dumnezeu le-a sugerat scriitorilor biblici chiar si semnele vocalice ale alfabetului ebraic, pana la cea care considera Biblia o lucrare lipsita de inspiratie divina. Depasind aceste extreme, cercetatorii biblici, teologi si filologi, au aratat ca Scrierea Sfanta este rezultatul unor eforturi de generatii de a consemna si transmite cat mai fidel cuvantul revelat al lui Dumnezeu. Originile textului ebraic, diferenta dintre canonul ebraic si cel biblic crestin al Vechiului Testament, aparitia textului masoretic, pastrarea textului biblic in manuscrise si in principalele editii moderne ale Bibliei ebraice sunt temele abordate in acest volum".

Pentru pasionatii de scrieri apocrife,o carte extrem de interesanta, in traducere copta-romana si greaca-romana,cu trimiteri la fiecare paragraf la un text biblic similar ca abordare,un scurt istoric,note,bibliografie:,,Evanghelia dupa Toma:traducere din limba copta".

Cateva date despre acesta carte:,,Evanghelia după Toma este unul dintre cele mai fascinante apocrife descoperite în 1945 la Nag Hammadi, în Egipt.Spre deosebire de evangheliile canonice, dar și de majoritatea apocrifelor, manuscrisul nu consemnează viața lui Iisus, ci ne restituie o serie de 114 ,,spuse" atribuite lui. Specialiștii i-au consacrat zeci de ediții și o bibliografie imensă.Cu toții însă au remarcat profunzimea scrierii, intensitatea spirituală și puterea sa de expresie.Cititorii români au acum acces la acest text de referiță pentru istoria și spiritualitatea creștinismului de început, pentru prima dată într-o traducere integrală din versiunea coptă, inclusiv din cea fragmentară grecească.Ediția beneficiază de un complex aparat critic cu numeroase trimiteri la comentariile specialiștilor în domeniu."
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.02.2011, 17:58:46
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Viata, aratarile, minunile, acatistul si paraclisul Sfantului Efrem cel Nou, Grabnicul Ajutator si Marele Facator de minuni"

Editura Sofia, Bucuresti, 2008, Editia a II-a

O carte superba cu minuni frumoase ale Sfantului Efrem cel Nou facator de minuni.V-o recomand.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.03.2011, 10:21:33
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit ultima carte citita

O carte care mie mi-a placut mult: "Cum iti sunt gandurile, asa iti este viata"- Staretul Tadei de la Manastirea Vitovnita.
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.03.2011, 01:05:59
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Anna, sunt doua carti cu acelasi titlu: Urmarea lui Hristos.
Cartea scrisa de Toma de Kempis este cea despre care stii tu, ca este eretica si in consecinta nu este indicata a fi citita.
Eu am Urmarea lui Hristos scrisa de Toma de Kempis si e publicata chiar de o editura ortodoxa cu binecuvantarea unei Episcopii, n-o am acum la mine ca sa scriu exact. Dar daca ar fi eretica cum ar publica Biserica asa ceva?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti adina91 Resurse ortodoxe on-line 54 02.10.2017 16:59:34
Ce rugaciuni sunt recomandate cand nu poti dormi ? anisoara Generalitati 13 16.07.2012 22:00:33
Carti noi brandusa Stiri, actualitati, anunturi 0 13.03.2010 16:55:33
carti georgiana52 Generalitati 2 11.09.2009 23:24:19
carti Annamarria Generalitati 41 02.09.2007 21:38:17