Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.08.2011, 16:32:29
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Doua intamplari cu joburile.

O femeie a avut odata un job. Miere cu lapte fara stres, ore normale, stabilitate. Tot ce vrei si bine platit. Odata din plictiseala a observat o gresala la seful ei si atunci s-a gandit sa-l raporteze pe sef la superiorul lui ceea ce a si facut si in cateva ore a fost data afara cu bagajul si pentru 3 ani a stat pe langa casa.

Erau la o companie 3 echipe similare si 3 sefi de echipa. La fiecare an se facea caracterizare si cel cu caracterizarea cea mai slaba era data afara. Unul din cei trei sefi punea in caracterizari lucrurile bune iar daca era vreo problema isi batea capul sa vada cum se poate corecta problema fara a ramane urme in caracterizare. Doua echipe au fost decimate una a ramas intreaga si apoi din 3 sefi a ramas unul, cel care si-a pastrat echipa, intreaga.

La servici daca vezi ca cineva are greutati sa-si poarte crucea, ajuta-l atat cat poti. Si tot asa. Aproapele tau e si la servici.

Pentru ca serviciul e o parte importanta din viata, roaga-te sa ai liniste la servici, sa te placa colegii, sa poti sa iti faci lucrul de calitate si alte lucruri de care ai nevoie.

Last edited by spre_rasarit; 13.08.2011 at 16:46:46.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.08.2011, 17:25:20
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu ne asculta MEREU....Problema e ca noi nu IL auzim intotdeauna...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.08.2011, 20:58:15
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Compania lui Dumnezeu

Era odata un om Smidth care a facut o inventie. Pe atunci pozele se developau cu argint. Dupa developare solutia cu argint era aruncata la chiuveta. El s-a gandit si a facut o inventie cu care sa scoata argintul din aceasta solutie si apoi sa-l vanda. Inventia a reusit dar acuma nu mai avea bani si s-a indatorat si a inceput sa mearga pe la companii sa o vanda. a mers ope la multe companii dar iata ca nimeni nu i-o primea. Disperat, in masina fara bani, a zis o rugaciune. Doamne daca imi ajuti sa mearga inventia o sa-ti fac o companie pe numele tau si o sa dau banii la actiuni caritabile insa fa ca eu sa-mi iau o pozitie la acea companie. Bun si a mai mers el o zi doua si au inceput sa curga telefoanele toti fiind interesati de acea inventie. A vandut inventia, a facut bani multi. A facut o companie mare si asa cum a promis (nu jurat ca in crestinism nu juri) a gasit un avocat care sa-l ajute sa puna compania pe numele lui Dumnezeu. asa cum a promis el si-a luat un job la aceasta companie. Aceasta companie a crescut fiind o companie mare in statul Ohio , o megacompanie care exista si azi. Compania lui Dumnezeu. Profiturile se dujc pe actiuni de caritate.


1 punct de la Dumnezeu

Un profesor s-a rugat lui Dumnezeu sa-l ajute sa fie placut de studenti. Si i-a spus Dumnezeu da-le un punct de la mine. S-a chinuit dar pana la urma a dat la toti studentii punctul de la Dumnezeu, adica un punct din oficiu. Asta nu era o problema caci trebuia departajat cel ce a venit fata de cel ce nu s-a prezentat Apoi i-a scos Dumnezeu in fata o carte de invatare rapida si aplicand regulile de acolo a rfeusit sa-si faca clasele accesibile si pe intelesul tuturor elevilor . Si asa studentii au reusit sa invete usor si sa ia note bune si rugaciunea sa fie placut studentilor s-a indeplinit. Apoi la multe examene avute de acel profesor, cand isi calcula nota, pe baza gradatiei intotdeauna ii iesea un punct in plus, punctul de la DUmnezeu.

Last edited by spre_rasarit; 13.08.2011 at 21:16:55.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.08.2011, 10:17:14
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa revenim la subiectul de aici.
Armanda sa te ajute Dumnezeu sa-ti gasesti servici si sa iti dea o casa mai mare inapoi si o masina mai buna si bucurii in familie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.08.2011, 18:40:19
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
Buna ziua ,
As vrea sa va intreb ,(pe cei ce cred in puterea rugaciunii) de ce nu ne sunt ascultate rugaciunile?Sau cand ne sunt ascultate? De ce oare ne lasa Dumnezeu fara raspuns ...
Imi pun aceste intrebari de un timp si nu gasesc raspuns. Am sa sriu putin situatia mea ,situatie in care ma gasesc de un an incoace si nu stiu cand(sau daca) se va termina .
Am putin peste 30 de ani ,m am casatorit la 24 cu un barbat, fost insurat pe care l-am iubit foarte mult .Eu fiind o fata foarte inchisa ,neprietenoasa,timida, cu caracterul lui vesel si optimist m-a facut sa-l vad ca pe un zeu, da spun asta pt ca mai aveam putin si-l divinizam .Ii mergeau toate bine, stia sa iasa bine din orice situatie, era sufletul distractiilor, in fine eu il vedeam la superlativ cu toate calitatile ... eram fericita alaturi de el si de asta ne am si casatorit.Si de aici cam toate au inceput sa mearga din ce in ce mai prost.Eu nu ma implicam deloc in treburile lui ,pt ca nici nu mi permitea si pt el oricum parerile mele nu contau.A intrat intr-o afacere cu un prieten ,a girat cu casa noastra iar acum ,nu mai este a noastra ci a bancii. Asta se intampla anul trecut , cand eram din ce in ce mai amenintati de banca si nu puteam face rost de bani.De anul trecut si pana acum a fost un an groaznic pt mine, un an plin de tot felul de situatii neplacute. Deci am ramas fara casa si fara masina..si am plecat la un var de a lui din strainatate cu totii.Aici eu una nu ma pot adapta ,nu lucrez si ne descurcam ff greu.Acasa nu mai am unde sa ma intorc. M-am rugat dar nu primesc niciun raspuns nici macar un semn de nicaeri .Au trecut zile ,luni,de framantari; nici cu prietenii din tara nu mai tin legatura ,care s a rupt brusc din partea lor si nu inteleg de ce.Am momente de disperare , momente in care simteam ca vreau sa mor si sa pot uita si lasa toate .Gandindu-ma la copii imi treceau gandurile negre ,dar la scurta vreme imi reveneau.Un alt lucru ar fi "linistea" (aparenta )si indiferenta cu care trateaza el lucrurile, de parca nici nu-l intereseaza ce s-a intamplat , eu daca incep sa-i spun ceva ori ne certam ,ori ma evita pana la indiferenta. Evita orice subiect de trecuta ,nu recunoaste ca ar avea vreo vina, si-mi spune ca din cauza ca n-am activitate ma framant degeaba.
Eu chiar ma rog sa am o activitate , sa lucrez undeva dar deocamdata nu am.. .
Ce rugaciuni pot face pentru a-mi gasi linistea si un loc de munca ?
Draga Armanda,
este intr-adevar o situatie grea, dar sa nu deznadajduiesti. Domnul ne stie toate problemele, ne stie pe noi pe de-a-ntregul. Sa nu iti pierzi nadejdea! Mergi la biserica? Te spovedesti? Te impartasesti? Sa stii ca nu putem iesi singuri din valurile vietii acesteia, fara calauzirea unui PARINTE DUHOVNIC. Chiar daca nu esti in tara, poti gasi un preot ortodox care sa iti fie duhovnic oriunde ai fi!
Asa iti poti gasi linistea sufleteasca...restul nu conteaza. Doar sufletul tau, care e bine sa fie cu Hristos!

Uite o rugaciune care mie imi place mult:

Rugăciunea de fiecare zi a Sfântului Ierarh Filaret al Moscovei

Doamne, nu știu ce să cer de la Tine. Tu unul știi de ce am nevoie, Tu mă iubești pe mine mai mult decît pot să Te iubesc eu pe Tine. Părinte, dă robului Tău cele ce singur nu știe a le cere. Nu îndrăznesc să cer nici cruce, nici mîngîiere: numai stau înaintea Ta. Inima mea e deschisă Ție; Tu vezi trebuințele mele pe care nu le știu eu. Vezi și fă după mila Ta. Lovește-mă și mă tămăduiește, doboară-mă și mă ridică. Mă cutremur și tac cu evlavie înaintea voinței Tale sfinte și a căilor Tale celor nepătrunse pentru mine. Mă aduc Ție jertfă, nu am altă dorință decît numai să fac voia Ta; învață-mă să mă rog, singur roagă-Te în mine! Amin.

In legatura cu faptul ca Domnul ne asculta rugaciunile sau nu...Sfintii Parinti spun ca sunt mai multe motive pentru care Domnul nu indeplineste ceea ce cerem:
-pentru ca nu stim cum sa cerem
-nu stim ce sa cerem
-ceea ce cerem nu e bun pentru sufletul nostru
-ne pune la incercare rabdarea si credinta in El, ca sa nu cerem ca milogii, ci ca niste eroi (cum spunea parintele Arsenie Papacioc)
El niciodata nu ne uita, pentru ca ne iubeste. Chiar daca noi ne suparam cand nu ne indeplineste dorintele si cererile. Dar trebuie sa avem incredere ca El stie ce e mai bine pentru noi! SA NE LASMA IN VOIA LUI. FACA-SE VOIA TA, PRECUM IN CER ASA SI PE PAMANT!
Te imbratisez cu drag si sunt alaturi de tine in Domnul,
Diana
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.05.2012, 04:07:31
pcmarius pcmarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Mesaje: 4
Implicit

Sa va dea Dumnezeu sanatate la toti! se vede ca ati pus suflet in explicatii.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.05.2012, 11:29:39
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Dumnezeu ne asculta intotdeauna.
De ce nu se indeplineste ce-i cerem noi? M-am intrebat si eu de multe ori. Gandeste despre Dumnezeu ca si despre Tatal nostru, Tatal tau care te iubeste si sigur nu-ti vrea raul. Cand un copil cere o ciocolata, tatal lui i-o da, cand mai cere una, poate i-o da si pe aceea, dar cand cere a treia, oare e intelept sa i-o mai dea tatal lui care nu-i vrea raul? Trei "ciocolate" nu sunt prea mult pentru sanatatea lui?
Poate tot raul e spre bine, nu am eu atata intelepciune incat sa masor si sa judec.
Ce rugaciune sa faci? Una singura: aceea sincera, din inima. Dar sa o faci mereu, chiar si atunci cand nu s-a implinit ce-ai cerut. Tatal tau are grija ta, si sigur iti pregateste ceva potrivit pentru tine, dupa marea Lui bunatate si iubire.

Nu pot sa raspund problemelor tale, iar postarea mea nu stiu daca te va ajuta cumva, sper sa gasesti ceva bun in ea.
Am sa citez insa din IPS Bartolomeu, vrednicul de pomenire mitropolit al nostru:


Din jurnalul IPS Bartolomeu:

"Cu gandul la multi tineri din vremea noastra care asteapta totul de-a gata, consemnez, in traducere si adaptare, o splendida istorioara primita prin internet de la niste prieteni din Michigan:

Un om a avut curiozitatea sa vada cum un fluture, de abia metamorfozat din crisalida, se caznea sa-si iasa din gogoasa printr-o deschizatura mica. Timp de cateva ore nu s-a intamplat nimic. Atunci omul, din bunatate, a luat o foarfeca si a largit deschizatura, prin care fluturele a iesit cu usurinta. Omul a vrut sa-l vada si zburand, dar a trebuit sa constate ca noua fiinta nu va putea niciodata sa zboare si ca-si va petrece tot restul vietii tarandu-se prin preajma.

Si a inteles un fapt esential: Dumnezeu anume ii randuise fluturelui o deschizatura mica, pentru ca, prin eforturile lui prelungite de a o largi, sevele trupului sa fie impinse in aripi spre va le maturiza si a le face apte de zbor.

Si iata cum, oferind totul pe de-a gata, bunatatea neinteleapta creeaza un handicapat.

Si a zis omul:

Am cerut de la Dumnezeu putere, si El mi-a dat obstacole peste care sa trec.

I-am cerut pricepere, si El mi-a dat probleme pe care sa le rezolv.

I-am cerut iubire, iar El mi-a dat semeni nevoiasi pe care sa-i ajut.

Nu mi-a dat Dumnezeu nimic din ce-am vrut, dar mi-a dat tot ce mi-a trebuit."


Fiecare sa inteleaga dupa cum crede de cuviinta.

Va recomand sa cititi macar Jurnalul lui Valeriu Anania.
Foarte mult mi-a placut mesajul d-voastra! Laudat fie Dumnezeu in veci, Amin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
De cand exista Dumnezeu ? iulian92 Generalitati 192 27.05.2011 10:00:19
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 15:48:40
Cand Dumnezeu spune : Nu ! cristiboss56 Eutanasia 8 21.01.2009 11:05:01