Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 19.08.2009, 16:47:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Poate va veni si ziua cand oamenii vor intelege ca persoanele alese nu se gasesc intr-un loc, asa cum gasesti painea. "Alesul" este o persoana care se vrea chemata si iubita. Ea nu se vrea cumparata.

Sigur, sunt si cazuri cand multe persoane se vor cumparate. Dar in aceste cazuri, ele nu vor rezista mult, vor fi ca painea dupa multa zile - cu mucegai. Si cu o astfel de paine nu te mai poti hrani.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 19.08.2009, 16:52:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Aha, te-ai indragostit de mai multe ori, deci ai patit ca toata lumea. A existat o atractie, putin sentiment dar si cunoastere, analiza... decizia majora nu ai luat-o doar in baza sentimentului ci si in baza analizelor (chiar in ciuda sentimentului). Deci nu ai fost atat de rationala pe cat dadeai indicatii, dar nici fara-de-minte. Cam asta e calea de mijloc.
Sa fiti iubite!
:))) Nu am afirmat ca ar fi ceva rau sau imposibil sa iubesti pe cineva de la prima intalnire sau de la a 10 a, fiecare procedeaza cum simte ( chit ca este egoist sau uita de sine din iubire...insa eu nu pot simti chiar asa), dar de aici si pana la a numi pe cineva Ales/a ar trebui sa se ia mai multe in considerare...sa nu mai zic pana la pasul Casatorie . In opinia mea Alesul/a este acea persoana care s-a dovedit a fi asa...in timpul celor 3-40 de intalniri, dar nicidecum nu numesti o persoana de pe strada " Alesul" doar pentru ca esti intr-o dispozitie de indragosteala...cam asta voiam sa spun. Trebuie si putina luciditate, in viata nu cred ca totul trebuie sa fie un mare si ilogic nor de indragosteala...mai conteaza si asupra carui crestet se abate acest nor totusi :)))) Cred ca trebuie sa existe si un echilibru in viata


Doamne ajuta si multa iubire!

Last edited by AndruscaCIM; 19.08.2009 at 17:10:09.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 17.09.2010, 16:55:42
cmnmonica cmnmonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Smile am o intrebare

ai simtit ceva cand l ai vazut prima data pe respectivul sau ai simtit pe parcurs?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 18.09.2010, 11:21:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cmnmonica Vezi mesajul
ai simtit ceva cand l ai vazut prima data pe respectivul sau ai simtit pe parcurs?
Nu stiu cui ii este adresata intrebarea, dar voi raspunde si eu...

In cazul meu a fost cam asa, am simtit ceva la inceput...ceva ce mi s-a confirmat pe parcurs, deci cam asa s-a format in cazul meu imaginea alesului...
Reply With Quote
  #185  
Vechi 30.04.2011, 13:57:48
lyna lyna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 5
Question

Citat:
În prealabil postat de fani71 Vezi mesajul
da, bine zice nevrednicul ca uneori ne rugam sa fim impreuna cu cineva si dumnezeu nu ne da asta, dar mai tarziu ne dam seama ca el a avut dreptate si nu noi.
Mi s-a intamplat si mie.
Si cristina zice tare bine.. Ca de obicei.
Cred ca alesul il alegem noi bine, daca ne rugam inainte si daca deschidem bine ochii, si nu ne lasam dusi de dragoste imaginara, pur pasionala, daca nu ne lasam orbiti.
Unii primesc si semne dar cred ca nu ar trebui sa le cerem neaparat.
E important, foarte important sa iubi omul pentru ceea ce este, nu pentru ceea ce am construit noi in capul nostru ca ar fi. Deci sa ne straduim sa-l cunoastem bine inainte de casatorie.
eu, cand ma asteptam mai putin a aparut baiatul cu care m-am logodit acum cateva luni dar la putin timp dupa logodna a plecat in strainatate, o sa vina cred ca peste 3 luni dar eu ma simt singura....penru mine e foarte greu sa il stiu departe...mi-e frica sa nu se raceasca relatia noastra...ce sa fac?
Reply With Quote
  #186  
Vechi 21.06.2013, 20:08:46
ioana-ancuta ioana-ancuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Nici eu nu-mi gasesc jumatatea si uneori ma cuprinde o stare de tristete si deznadejde. Nu stiu cum si unde sa il caut...iar uneori ma gandesc ca poate o s araman singura toata viata...ce trst, nu?!
Reply With Quote
  #187  
Vechi 21.06.2013, 22:37:52
andreit andreit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

Importanta e masina are mare priza la femei . Ce sa fi baiat muncitor , respectuos , educat , fara masina nu esti om . Poate exagerez insa sunt destule care aplica regula asta.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 22.06.2013, 09:04:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Si exista multi baieti care nu ar lua de nevasta o fata fecioara ptr. ca nu are experienta si nu au ce face cu ea.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 22.06.2013, 14:38:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si exista multi baieti care nu ar lua de nevasta o fata fecioara ptr. ca nu are experienta si nu au ce face cu ea.
E un mit.

In prim

Adevarul: in primul rand, ideea circula in cercurile "sex4fun", si nu "femeie pentru maritat".
Celor care le sta capul la casatorie, iau in considerare multi alti factori (mult mai importanti).

In al doilea rand, in cercurile amintite, se stie cele mai fecioare sunt nitel mai greu de corupt (e greu pana prima data, pe urma..) iar astfel de afirmatii sunt menite sa trezeasca complexe in cele "fecioare" dar care vor totusi sa tina pasul cu LUMEA, deci sa le faca sa cedeze mai usor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 22.06.2013, 14:40:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreit Vezi mesajul
Importanta e masina are mare priza la femei . Ce sa fi baiat muncitor , respectuos , educat , fara masina nu esti om . Poate exagerez insa sunt destule care aplica regula asta.
Nuamai cand ajung pe aproape de 30 si vad ca tot singure au ramas
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 10:54:25