Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2014, 00:49:00
Gabriel86's Avatar
Gabriel86 Gabriel86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2014
Locație: Covasna
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Poti gasi fete sincere?

Buna, sunt Gabriel,am 27 de ani, sunt un baiat simpu cu suflet bun,credincos dar sunt un pacatos, imi doresc f mult sa gasesc o fata simpla si sincera ca sa imi fac si eu o familie...stiu ca mai exista fete cuminti si sincere dar de multe ori ma intreb de ce nu pot gasi si eu persoana ceea sau unde o pot gasi? Bunul Dumnezeu ne ajuta pe fiecare si cand ne asteptam mai putin si ma rog pt asta,va rag sa imi dati niste sfaturi
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2014, 00:57:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă ai duhovnic, cerceteză-l. Dacă nu ai...caută unul care să te sfătuiască.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2014, 01:05:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel86 Vezi mesajul
Buna, sunt Gabriel,am 27 de ani, sunt un baiat simpu cu suflet bun,credincos dar sunt un pacatos, imi doresc f mult sa gasesc o fata simpla si sincera ca sa imi fac si eu o familie...stiu ca mai exista fete cuminti si sincere dar de multe ori ma intreb de ce nu pot gasi si eu persoana ceea sau unde o pot gasi? Bunul Dumnezeu ne ajuta pe fiecare si cand ne asteptam mai putin si ma rog pt asta,va rag sa imi dati niste sfaturi
Doamne ajuta.
Dar tu ești un băiat cuminte și sincer?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2014, 11:12:14
Gabriel86's Avatar
Gabriel86 Gabriel86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2014
Locație: Covasna
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Dar tu ești un băiat cuminte și sincer?

Da sunt un baiat sincer si cuminte si mult prea retras, poate de aceea nu gasesc pers potrivita,majoritatea fetelor in ziua de azi vor cu totul alceva: barbatul sa aibe bani, masina sa atrate bine etec, nu cauta o dragoste adevarata unde sa fie intelegere si iubire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2014, 11:49:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stim.
Si fetele cuminti, sincere si retrase sunt convinse ca baietii din ziua de azi cauta doar distractie si sex, nu dragostea adevarata unde sa fie intelegere si iubire.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2014, 11:55:41
Gabriel86's Avatar
Gabriel86 Gabriel86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2014
Locație: Covasna
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Poate ai dreaptate, dar un baiat sau o fata cumite se cunoaste dupa cum vb,cu se comparta, cum gandeste...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2014, 12:04:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pentru ca si eu trec prin acceiasi situatie as putea sa va spun cateva ideii

-in colectivul sau la locul de munca unde lucrati, daca aveti si colege de munca, care sunt singure si au o varsta relativ apropiata cu a dumneavoastra, puteti incerca sa le abordati- eventual cu o invitatie in oras! Aici trebuie studiat intai terenul ca sa zic asa- sa vedeti cam ce ar prefera ori o plimbare, ori un film, ori o invitatie la cina!

-apoi la o discutie intre prieteni se pot afla mai multe-eventual cineva cunoaste pe altcineva, un prieten de-a dumneavoastra poate sa aiba de exemplul o sora de o varsta apropiata cu a dumneavoastra, etc! Nu stiu in ce fel de oras locuiti- daca e un oras mai mic (am inteles ca locuiti in judetul Covasna), de obicei in astfel de orase lumea se cam cunoaste unul cu altul

-daca eventual aveti unele hobbyuri in afara de serviciu, la diverse evenimente (sportive, culturale, artistice, concerte, etc) se pot ivi ocazii favorabile

-trebuie cautate ocazii, iar atunci când se iveste o ocazie favorabila, si va place de persoana respectiva, e bine de actionat cu hotarare si fermitatea, dar fara a fi vulgar!

-cu partea financiara, este adevarat ca astazi multe femei prefera si se uita in primul rand la bani- in special acel gen de femei pisi, care vor sa fie intretinute si au in cap numal mall-uri si haine! Insa nu cred ca va doriti asa ceva- deci daca u femeie de genul asta nu vrea sa fie impreuna cu dumneavoastra pentru ceva serios de durata, nu are de ce sa va para rau!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2014, 22:46:52
Gabriel86's Avatar
Gabriel86 Gabriel86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2014
Locație: Covasna
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Vreau sa spu nca am cunoscut fete si am incercat ce spuneti dumneavoastra si am mers bn o luna, doua maxim trei luni ne-am inteles a fost totul ok, dar dupaia incepea sa apara cate o discutie...vedeam k se raceste tot mai mult, de multe ori nu mai raspundea la tel si cand vezi aceste lucruru iti dai seama k ceva nu este in regula. Recunosc k am gresit si eu dar cand iti doresti ceva cu adevarat comunici si faci tot posibilul sa fie bn, nu cauti sa te ascunzi si sa spui stai linistit k totul este bn, dar ea incearca sa te faca sa spui ca ea, cate unele fete parca nu au sufet! nu pot sa imi imaginez cum nu le este rusine fata de cunostinta lor sa poata minti chiar si atunci cand ai dovada in mana....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2014, 04:35:40
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Stai linistit ca nici tinerii baieti, caci barbati nu ii pot numi, nu sunt mai buni. Sau ai impresia ca problema e doar la fete, iar baietii sunt bine merci?

Poate nu ii place cum scrii limba romana. "bn", "k".

De ce nu te duci unde se invart fetele cuminti? Incearca la ASCOR Constanta, iti poti face prieteni, poate gasesti si pe cineva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2014, 04:59:06
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit Fetele cuminti...

Poti sa-mi spui ce anume intelegi prin "fata cuminte"? Imi pare un termen foarte vag...

Problema cu majoritatea "fetelor cuminti" e ca nu prea au obiceiul sa abordeze barbati necunoscuti deci daca vrei sa intri in vorba cu una dintre ele ar fi cazul sa faci tu primul pas.
__________________
Obedience is doing what you are told regardless of what is right. Morality is doing what is right regardless of what you are told.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare