Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2011, 13:55:29
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniah87 Vezi mesajul
Versetul apare citat cu mult inainte de KJV.

Tertullian (Apology against Praixes:200 AD) Ciprian (On the Lapsed,on the Novatians:250 AD) Priscillian (Corpus Scriptorum Ecclesiasticorum Latinorum,Academia Literarum Vindobonensis vol XVIII: 350 AD) Idacius Clarus (Patriologiae Cursus Completus:350 AD) Athanasius (De incarnatione 350 AD) Aurelius Augustine(De Trinitate 398AD) in 415 Conciliul de la Cartagina l-a folosit impotriva arienilor.Intre 450-453 AD mai multi orthodoxi africani l-au folosit in apararea doctrinei Trinitatii (Virgilius Tapensis,Victor Vitensis ,,Historia persecutionis"Fulgentius).Cassiodorus o citeaza in jurul anului 500 AD,etc.

Pentru detalii vezi Patriologiae Cursus Completus,Seria Latina by Migne.Sunt cam 221 de volume,nu va grabiti cu lectura.Bafta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2011, 14:02:56
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Versetul apare citat cu mult inainte de KJV.

Tertullian (Apology against Praixes:200 AD) Ciprian (On the Lapsed,on the Novatians:250 AD) Priscillian (Corpus Scriptorum Ecclesiasticorum Latinorum,Academia Literarum Vindobonensis vol XVIII: 350 AD) Idacius Clarus (Patriologiae Cursus Completus:350 AD) Athanasius (De incarnatione 350 AD) Aurelius Augustine(De Trinitate 398AD) in 415 Conciliul de la Cartagina l-a folosit impotriva arienilor.Intre 450-453 AD mai multi orthodoxi africani l-au folosit in apararea doctrinei Trinitatii (Virgilius Tapensis,Victor Vitensis ,,Historia persecutionis"Fulgentius).Cassiodorus o citeaza in jurul anului 500 AD,etc.

Pentru detalii vezi Patriologiae Cursus Completus,Seria Latina by Migne.Sunt cam 221 de volume,nu va grabiti cu lectura.Bafta.
Asa este. Multumim pentru informatii.

De precizat ca in postarea anterioara primul link cel catre Wikipedia ofera o explicatie obiectiva, iar cel catre bible.org ofera sursa gresita de inspiratie pentru cei care sustin ca acest verset apare abia in sec XVI. Evident ca articolul de pe bible.org este tendentios.

Last edited by Eugen7; 26.05.2011 at 16:58:33.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.05.2011, 20:31:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Versetul apare citat cu mult inainte de KJV.

Tertullian (Apology against Praixes:200 AD) Ciprian (On the Lapsed,on the Novatians:250 AD) Priscillian (Corpus Scriptorum Ecclesiasticorum Latinorum,Academia Literarum Vindobonensis vol XVIII: 350 AD) Idacius Clarus (Patriologiae Cursus Completus:350 AD) Athanasius (De incarnatione 350 AD) Aurelius Augustine(De Trinitate 398AD) in 415 Conciliul de la Cartagina l-a folosit impotriva arienilor.Intre 450-453 AD mai multi orthodoxi africani l-au folosit in apararea doctrinei Trinitatii (Virgilius Tapensis,Victor Vitensis ,,Historia persecutionis"Fulgentius).Cassiodorus o citeaza in jurul anului 500 AD,etc.

Pentru detalii vezi Patriologiae Cursus Completus,Seria Latina by Migne.Sunt cam 221 de volume,nu va grabiti cu lectura.Bafta.
Multumim, nu stiam asta, doar ce apare pe wikipedia sau alte surse neobiective.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.05.2011, 21:37:03
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Eugen si Catalin

Am citat dintr-un articol mai amplu pe acesta tema,in engleza,intrucat subiectul,din perspectiva polemicilor cu Martorii lui Iehova,a fost des analizat pe toate fetele.Cine are acces la acea colectie de Patrologie Latina a lui JP Migne va da peste Pestera lui Aladin :) la ce bogatii teologice contine.Are si Patrologie Greaca si din ce imi aduc aminte iar Parintele Staniloaie(RIP),in colectia Filocalia,citeza din acele studii parca.Ma bucur daca am fost de folos si cine are posibilitatea sa verifice mai bine/sa aprofundeze spre folosul sau duhovnicesc.Numai bine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2011, 09:53:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cine are acces la acea colectie de Patrologie Latina a lui JP Migne
Este tiparita de catre editura Patriahiei. Acees este, vointa din partea teologilor (si nu numai) sa fie cu ajutorul Domnului.

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Ma bucur daca am fost de folos.Numai bine.
Multumim inca o data.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2011, 10:01:35
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ce apare pe wikipedia sau alte surse neobiective.
Spune-ne te rog ce este neobiectiv (gresit) in informatia de pe Wikipedia in limba engleza, in cazul subiectului discutat?
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Wikipedia (enciclopedia libera) in limba engleza ofera informatii utile in toate domeniile si este foarte utila pentru inceputul studiului. Pentru afirmatiile sale ofera referinte elocvente, catre surese obiective. (Desigur ca mai exista si neconcordante sau exprimari tendetioase, am observat asta la wikipedia in limba romana, dar cel in limba engleza este foarte bine organizat.)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2011, 10:46:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Spune-ne te rog ce este neobiectiv (gresit) in informatia de pe Wikipedia in limba engleza, in cazul subiectului discutat?
http://en.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Wikipedia (enciclopedia libera) in limba engleza ofera informatii utile in toate domeniile si este foarte utila pentru inceputul studiului. Pentru afirmatiile sale ofera referinte elocvente, catre surese obiective. (Desigur ca mai exista si neconcordante sau exprimari tendetioase, am observat asta la wikipedia in limba romana, dar cel in limba engleza este foarte bine organizat.)
Da, eu ma uitasem cred doar la wikipedia in limba romana si alte surse si ramasesem cu impresia gresita.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.04.2018, 22:13:00
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ideea pe care o prezinti tu, am mai intalnit-o in special la Martorii lui Iehova; ei folosindu-se de aceasta idee pt a spune ca Hristos de fapt nu este Dumnezeu; si ca Sf Traime nu exista!
Biblia e plina de marturii cu privire la Dumnezeirea lui Hristos, ap Petru marturisea"Domnul meu si Dumnezeul meu"
Daca crezi si daca este Hristos cu adevarat Dumnezeu pentru tine, n-ar trebui sa te poticnesti la asemenea lucruri,
Domnul sa te binecuvinteze, sa-ti fie alaturi si sa te calauzeasca .Amin!
Pai in cartea lui Isidor Martinca ,,Duhul Sfant,, preot profesor romano-catolic , carte care dezvaluie semnificatia cuvantului ,,duh sfant,, atat in Vechiul Testament , cat si in Noul , se spune intr-un loc la prefata asa ,,, Textul din 1Ioan ,, Caci trei sant care marturisesc in cer,,,, etc , a fost INTRODUS ,cu continut eretic cam prin anul 160 e.n. Deci este o carte a unui preot profesor,,, atunci.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina Sfintelor Scripturi - Sfantul Ioan Gura de Aur Laura19 Intrebari utilizatori 5 04.01.2013 20:36:39
Cuvantul nebun in paginile sfintei Scripturi georgeval Generalitati 28 11.09.2009 18:02:13
Citirea Sfintei Scripturi Alexandra-Ioana Despre Sfanta Scriptura 30 06.04.2009 21:24:20
modificare privilegii, conform Constitutiei trandafiralb Stiri, actualitati, anunturi 2 24.02.2009 10:55:28