Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2012, 12:07:23
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ok. Dar intrebarea mea e alta. Cum se impartaseste harul Duhului Sfant?
Aceasta este o taina ascunsa in Dumnezeu.
Cum am putea noi demonstra ca un om care se autodeclara crestin sau ucenic al lui Iisus Hristos, apartinator al unei grupari crestine sau alta, este nascut din nou, din Dumnezeu?
(1) Marturia lui? Nu caci Domnul spune ca cine se marturiseste pe sine este un mincinos. Dar atunci cine va marturisi despre acesta?
(2) Nasterea intr-o familie de crestini te face crestin??? O, nu, nici aceasta, caci este scris: "...prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire." (Rom.10:10)
Dar atunci??? Numai Duhul Sfant prin omul acesta.
Dar nu se va face nici un semn in cer prin care Dumnezeu sa-l autentifice inaintea altora. Ci marturia Duhului Sfant prin acest om va fi daca omul va rodi in el, in viata lui, roada Duhului Sfant - (Gal.5:22, 23).
Daca omul va rodi in el dragoste, bucurie, pace, indelunga rabdare, bunatate, facere de bine, credinciosie, blandete si infranarea poftelor atunci se va sti, se va vedea, se va cunoaste ca Duhul Sfant marturiseste despre el.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2012, 12:17:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Daca omul va rodi in el dragoste, bucurie, pace, indelunga rabdare, bunatate, facere de bine, credinciosie, blandete si infranarea poftelor atunci se va sti, se va vedea, se va cunoaste ca Duhul Sfant marturiseste despre el.
Ati descris un om virtuos, care exista si printre non-crestini. Exista, totusi, o diferenta intre omul duhovnicesc si omul sufletesc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2012, 12:29:05
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ati descris un om virtuos, care exista si printre non-crestini. Exista, totusi, o diferenta intre omul duhovnicesc si omul sufletesc.
Aici este vorba despre Roada Duhului nu a omului.
Sunt in lume oameni necredinciosi - atei chiar, care sunt mult mai morali decat unii dintre crestini care Il marturisesc pe Hristos. Si multi oameni caritabili prinsi in lucrari mari pentru semenii sai. Dar ce are a face aceasta inaintea lui Dumnezeu? El care marturiseste prin proorocul Isaia ca faptele bune sunt a o haina manjita inaintea Lui. Dumnezeu imi cere credinta mea, apoi faptele mele care vin din aceasta credinta. Ori, un moralist fara credinta in Hristos nu va avea parte decat despre marturia oamenilor, nu si a lui Dumnezeu.

Last edited by ucenic; 11.02.2012 at 12:31:42.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2012, 12:29:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Aceasta este o taina ascunsa in Dumnezeu.
Cum am putea noi demonstra ca un om care se autodeclara crestin sau ucenic al lui Iisus Hristos, apartinator al unei grupari crestine sau alta, este nascut din nou, din Dumnezeu?
(1) Marturia lui? Nu caci Domnul spune ca cine se marturiseste pe sine este un mincinos. Dar atunci cine va marturisi despre acesta?
(2) Nasterea intr-o familie de crestini te face crestin??? O, nu, nici aceasta, caci este scris: "...prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire." (Rom.10:10)
Dar atunci??? Numai Duhul Sfant prin omul acesta.
Dar nu se va face nici un semn in cer prin care Dumnezeu sa-l autentifice inaintea altora. Ci marturia Duhului Sfant prin acest om va fi daca omul va rodi in el, in viata lui, roada Duhului Sfant - (Gal.5:22, 23).
Daca omul va rodi in el dragoste, bucurie, pace, indelunga rabdare, bunatate, facere de bine, credinciosie, blandete si infranarea poftelor atunci se va sti, se va vedea, se va cunoaste ca Duhul Sfant marturiseste despre el.
Nu, nu exista semne vizibile. Nu e ca si cum ar primi un certificat care sa valideze acest lucru. Dar in postarea mea am si raspuns. Duhul se impartasea prin punerea mainilor (deci era si o practica, o forma vazuta) si cel mai important, se impartasea de cei asupra carora se revarsase Duhul. De accea protestantii si neoprotestantii nu pot avea Duhul Sfant, pentru ca ei aparand la multe secole distanta nu avea cine sa isi puna mainile peste ei pentru a Il putea primi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2012, 12:41:49
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu, nu exista semne vizibile. Nu e ca si cum ar primi un certificat care sa valideze acest lucru. Dar in postarea mea am si raspuns. Duhul se impartasea prin punerea mainilor (deci era si o practica, o forma vazuta) si cel mai important, se impartasea de cei asupra carora se revarsase Duhul. De accea protestantii si neoprotestantii nu pot avea Duhul Sfant, pentru ca ei aparand la multe secole distanta nu avea cine sa isi puna mainile peste ei pentru a Il putea primi.
E adevarat, dar daca luam seama la Cuvant vom vedea ca lucrurile nu stau intocmai asa. in casa lui Corneliu, toti au primit Duhul Sfant in timp ce Petru le marturisea iar ei au crezut: "Pe cand rostea Petru cuvintele acestea, S-a coborat Duhul Sfant peste toti cei ce ascultau Cuvantul." (Fapte11:44)

Nici Domnul Iisus nu vindeca dupa tipar. Aici poruncea si ologul se ridica, aici punea tina si scuipat pe ochii orbilor si ii intreba "Ce vezi?"...
Tot asa si Duhul Sfant, citim ca lucreaza diferit.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.02.2012, 12:49:34
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

"Vantul sufla incotro vrea si-i auzi vuietul; dar nu stii de unde vine, nici incotro merge. Tot asa este cu oricine este nascut din Duhul." (Ioan.3:8)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2012, 12:53:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
E adevarat, dar daca luam seama la Cuvant vom vedea ca lucrurile nu stau intocmai asa. in casa lui Corneliu, toti au primit Duhul Sfant in timp ce Petru le marturisea iar ei au crezut: "Pe cand rostea Petru cuvintele acestea, S-a coborat Duhul Sfant peste toti cei ce ascultau Cuvantul." (Fapte11:44)

Nici Domnul Iisus nu vindeca dupa tipar. Aici poruncea si ologul se ridica, aici punea tina si scuipat pe ochii orbilor si ii intreba "Ce vezi?"...
Tot asa si Duhul Sfant, citim ca lucreaza diferit.
Dar tot prin cei care primisera Duhul. Eu despre asta vorbesc. La asta ma refel cat tot insist cu aparitia unora dupa multe secole. Eu nu puteau primi harul pentru ca se departasera de cei care asupara carora se pogorase Duhul Sfant.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2012, 13:00:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ati descris un om virtuos, care exista si printre non-crestini. Exista, totusi, o diferenta intre omul duhovnicesc si omul sufletesc.
Ce a enumerat el mai sus sunt roadele Duhului Sfant. Nu pot fi roadele unui non-crestin. Non-crestinul poate cel mult imita aceste roade printr-o moralitate prietenoasa. Dar diferenta o vezi in incercare. Cand ii este greu, omul moral se da in petec si pacatuieste, in schimb ce crestinul ramane crestin caci se bizuie pe Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2012, 13:02:35
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Afirmatia aceasta a lui Lucian <<tot insist cu aparitia unora dupa multe secole. Ei nu puteau primi harul pentru ca se departasera de cei care asupara carora se pogorase Duhul Sfant>> ucide.

Conform spuselor tale, Duhul Sfant este limitat a se manifesta in Biserica Ortodoxa. Nimeni nu poate fi copil al lui Dumnezeu decat in sanul Bisericii Ortodoxe. Adevarat???
Acum te rog pe tine Lucian, apleaca-te putin asupra celor afirmate de tine. Inaintea lui Dumnezeu din Ceruri, si in Numele Fiului Sau Iisus Hristos precum si inaintea oamenilor, aici, pe forum, spui tu ca Duhul Sfant se transmite si se manifesta numai si numai in Biserica Ortodoxa??? Nu te grabi sa raspunzi. Roaga-te intai.

Last edited by ucenic; 11.02.2012 at 13:07:02.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2012, 13:11:03
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
diferenta o vezi in incercare. Cand ii este greu, omul moral se da in petec si pacatuieste, in schimb ce crestinul ramane crestin caci se bizuie pe Dumnezeu.
Amin.

"Cum este cel pamantesc, asa sunt si cei pamantesti; cum este Cel ceresc, asa sunt si cei ceresti." (1Cor.15:48)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 01:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 00:23:34