Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2021, 21:35:18
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Question Origen si lucrarile

Buna ziua, Doamne ajuta.

Am o dilema despre Origen si ceilalti scriitori bisericesti din secolul II-III. Eu personal, mereu scriu Sfintilor Parinti sfaturi, ca sa pot sa citesc cand pot eu. O colectie de Sfitni Parinti si sfaturile, folosite in carti si pe internet. Insa in carti se gasesc scrierile ale unori scriitor din inceputul crestinitatii: Clement Alexandrinul, Origen, Tertullian, Atenagora and so multi altii. Se intalnesc de foarte multe ori in foarte carti Ortodoxe (nu stiu daca e bine sa folosesc sau nu).

Biserica Ortodoxa a pierdut mari scriitori biesericesti, ca Origen. De ar fi reusit sa modifice opera sa la timp, poate ca l-am fi avut ca Sfant Parinte. Pentru mine, personal, e o pierdere mare. Majoritate din crestinii spun ca: nu citi Origen, caci cazi sub anatema. Sau ca nu folosi citatele sale, ca sunt eretice.

Intrebarea e: Cum sa vedem operele lui Origen? Cum pot sa citesc fara sa am probleme pe zona dogmatic? Care sunt opere au fost salvat si pot fi citite si care nu? E bine sa folosim sau sa trecem cu vederea?

Desi avem multe scrierile Sfintilor Parinti, dar de multe ori Origen si Clement Alexadrinul, sunt folositi de multe ori. Imi doresc sa am multe scrierile lor in agende. Desi nu vreau sa-mi risc cu Origen sau alti scriitori bisericesti anantemizati.

Imi cer scuze pentru multe intrebari. De cand au aparut discute despre Origen, ca fiind cel mai mare teolog dinaintea Sfintilor Parinti, desi fiind anatemizat, scrierile sale nu mai pot fi folosite. E greu pentru mine sau pentru altcineva, sa nu poate folosi sfaturile sau talcuriile sale, mai ales ca sunt folosite de cele mai multe ori.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2021, 14:19:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si inafara de Origen nu sunt suficienti?

Stii suficient de multa teologie sa te decurci cu greselile de acolo?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2021, 15:42:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Ce rost are sa citesti carti ale unor morti oricat ar fi de interesante si la ce-ti foloseste?

Cartile mortilor, cartile lumii, nu te trag ele oare in groapa in care a cazut autorul lor, beat de vinul lumii si de sampania sarbatorilor ei pentru creratiile lor literare si stiintifice, de propaganda sau de lupta, tehnice sau poetice?

Daca vrei sa citesti ceva, citeste cartile viilor si nicidecum ale muritorilor sau ale mortilor care nu te ajuta la nimic bun decat sa mori si tu ca orice muritor pacatos ce se crede mare, sfant sau berou.

Nu stii care sunt viii? Pai cine sunt cei ce nu au murit sau care au inviat in ultimii 7500 de ani? Dintre cei care au trecut prin moarte cati au ajuns in Cer, in Rai?

Dintre ei cati sunt care asculta si azi de Dumnezeul cel vesnic Viu, singurul Dumnezeu Adevarat?

Probabil ca nici de adevaratul Dumnezeu n-ai auzit?
E trist ca in vremea revolutiei informationale sa nu fi auzit de Sfanta Treime si de Domnul Hristos-Cuvantul.

Daca vrei sa invii trecand prin moarte atunci citeste ce au scris viii dealungul istoriei care si astazi cred in Dumnezeu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2021, 19:17:16
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si inafara de Origen nu sunt suficienti?

Stii suficient de multa teologie sa te decurci cu greselile de acolo?

Sunt Ortodox, si inteleg canonurile Bisericii. Insa sunt dileme printre crestini, inclusiv si eu. Sunt in carti ortodoxe sunt foloste numeroase texte Patristice, de care eu ma folosesc de ele. Insa gasesc si Origen in aceste texte. Problema este ca nu stiu, daca sa scriu in agenda. Asa te rog frumos sa nu ma judeci. N-am teologie, insa toata viata mea m-am axat pe Sfintii Parinti si scrierile lor. Sunt Ortodox si mor ca Ortodox. In anumite carti, sunt Sfinti Parinti, dar s-au adaugat si citate din Origen, Clement Alexandrinul si multi altii. Am doar o dumerire: sa le folosesc, adica sa le scriu in agenda sau sa le trec cu vederea?

Toata viata mea m-am folosit de Sfinti Parinti, Mari Duhovnici, sau scrierile ascetice in agenda mea. Nu stiu teologie, n-am facut, dar incerc sa caut raspunsurile in acest forum. Dar sunt aici in forum teologi. Incerc sa aflu raspunsuri si sa folosesc sfaturile primite. N-am nicio alta intentie decat sa fiu informat pe plan Ortodox. Nu sunt un sectar, Doamne fereste, vreau sa duc viata si sa folosesc sfaturile Sfinilor Parinti ca si sfaturi. Pot sa spun ca unele carti care folosesc citate non-post Ecumenice, m-au pus in dificultate. Stiu ca Origen a fost condamnat in Sinodul al V lea Ecumenic. Insa anumiti autori Ortodoxi folosesc citatele lui. Nu stiu cum sa procedez.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2021, 19:30:21
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce rost are sa citesti carti ale unor morti oricat ar fi de interesante si la ce-ti foloseste?

Cartile mortilor, cartile lumii, nu te trag ele oare in groapa in care a cazut autorul lor, beat de vinul lumii si de sampania sarbatorilor ei pentru creratiile lor literare si stiintifice, de propaganda sau de lupta, tehnice sau poetice?

Daca vrei sa citesti ceva, citeste cartile viilor si nicidecum ale muritorilor sau ale mortilor care nu te ajuta la nimic bun decat sa mori si tu ca orice muritor pacatos ce se crede mare, sfant sau berou.

Nu stii care sunt viii? Pai cine sunt cei ce nu au murit sau care au inviat in ultimii 7500 de ani? Dintre cei care au trecut prin moarte cati au ajuns in Cer, in Rai?

Dintre ei cati sunt care asculta si azi de Dumnezeul cel vesnic Viu, singurul Dumnezeu Adevarat?

Probabil ca nici de adevaratul Dumnezeu n-ai auzit?
E trist ca in vremea revolutiei informationale sa nu fi auzit de Sfanta Treime si de Domnul Hristos-Cuvantul.

Daca vrei sa invii trecand prin moarte atunci citeste ce au scris viii dealungul istoriei care si astazi cred in Dumnezeu!
Dumnezeu a lasat pentru oameni, invataturile Sale si ale Sfintilor, ca oamenii sa fie pregatiti. Biserica Ortodxa e o Biserica vie, nu a mortii. Oameni au nevoie de sfaturile celor care au lasat ca si vitamine pentru suflet. Asa cum trupul are nevoie de vitamine, tot asa si sufletul are nevoie de hrana duhovniceasca. Pe mine nimic nu ma poate schimba credinta mea Ortodoxa. Da, Tatal Fiul si Sfantul Duh Treimea cea de o Fiinta. Dumnezeu a lasat Biserica care este Spitalul pentru sufletul necajit si impovarat de pacate. In Biserica este Mantuire. De spui, ca Sfantul Ierarh Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Ilie Cleopa, sau multi alti oameni ca cuvintele lor sunt "moarte", atunci asteapta, ci vei pe ei dreapta lui Iisus Hristos. Cuvintele lor sunt si in sec XXI, sunt tari si inca vii. Lasa Ortodoxia in pace ca nu poti prea face nimic. Biserica lui Hristos e Vie si portile iadului nu vor birui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2021, 19:37:51
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce rost are sa citesti carti ale unor morti oricat ar fi de interesante si la ce-ti foloseste?

Cartile mortilor, cartile lumii, nu te trag ele oare in groapa in care a cazut autorul lor, beat de vinul lumii si de sampania sarbatorilor ei pentru creratiile lor literare si stiintifice, de propaganda sau de lupta, tehnice sau poetice?

Daca vrei sa citesti ceva, citeste cartile viilor si nicidecum ale muritorilor sau ale mortilor care nu te ajuta la nimic bun decat sa mori si tu ca orice muritor pacatos ce se crede mare, sfant sau berou.

Nu stii care sunt viii? Pai cine sunt cei ce nu au murit sau care au inviat in ultimii 7500 de ani? Dintre cei care au trecut prin moarte cati au ajuns in Cer, in Rai?

Dintre ei cati sunt care asculta si azi de Dumnezeul cel vesnic Viu, singurul Dumnezeu Adevarat?

Probabil ca nici de adevaratul Dumnezeu n-ai auzit?
E trist ca in vremea revolutiei informationale sa nu fi auzit de Sfanta Treime si de Domnul Hristos-Cuvantul.

Daca vrei sa invii trecand prin moarte atunci citeste ce au scris viii dealungul istoriei care si astazi cred in Dumnezeu!
Nu-s sfant, sunt pacatos. Pentru tine nu e important, dar pentru mine sunt importante scrierile Sfintilor Parinti. N-am chef sa ma cert sau sa fac teologie cu tine. Tu fa ce vrei, totul e alegerea mea. Desi acest forum e Ortodox, deci, nu prea ai sanse aici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2021, 16:01:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VidoveczAndrei Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Ce rost are sa citesti carti ale unor morti oricat ar fi de interesante si la ce-ti foloseste?

Cartile mortilor, cartile lumii, nu te trag ele oare in groapa in care a cazut autorul lor, beat de vinul lumii si de sampania sarbatorilor ei pentru creratiile lor literare si stiintifice, de propaganda sau de lupta, tehnice sau poetice?

Daca vrei sa citesti ceva, citeste cartile viilor si nicidecum ale muritorilor sau ale mortilor care nu te ajuta la nimic bun decat sa mori si tu ca orice muritor pacatos ce se crede mare, sfant sau berou.

Nu stii care sunt viii? Pai cine sunt cei ce nu au murit sau care au inviat in ultimii 7500 de ani? Dintre cei care au trecut prin moarte cati au ajuns in Cer, in Rai?

Dintre ei cati sunt care asculta si azi de Dumnezeul cel vesnic Viu, singurul Dumnezeu Adevarat?

Probabil ca nici de adevaratul Dumnezeu n-ai auzit?
E trist ca in vremea revolutiei informationale sa nu fi auzit de Sfanta Treime si de Domnul Hristos-Cuvantul.

Daca vrei sa invii trecand prin moarte atunci citeste ce au scris viii dealungul istoriei care si astazi cred in Dumnezeu!
Dumnezeu a lasat pentru oameni, invataturile Sale si ale Sfintilor, ca oamenii sa fie pregatiti. Biserica Ortodxa e o Biserica vie, nu a mortii. Oameni au nevoie de sfaturile celor care au lasat ca si vitamine pentru suflet. Asa cum trupul are nevoie de vitamine, tot asa si sufletul are nevoie de hrana duhovniceasca. Pe mine nimic nu ma poate schimba credinta mea Ortodoxa. Da, Tatal Fiul si Sfantul Duh Treimea cea de o Fiinta. Dumnezeu a lasat Biserica care este Spitalul pentru sufletul necajit si impovarat de pacate. In Biserica este Mantuire. De spui, ca Sfantul Ierarh Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Ilie Cleopa, sau multi alti oameni ca cuvintele lor sunt "moarte", atunci asteapta, ci vei pe ei dreapta lui Iisus Hristos. Cuvintele lor sunt si in sec XXI, sunt tari si inca vii. Lasa Ortodoxia in pace ca nu poti prea face nimic. Biserica lui Hristos e Vie si portile iadului nu vor birui.

Nu-s sfant, sunt pacatos. Pentru tine nu e important, dar pentru mine sunt importante scrierile Sfintilor Parinti. N-am chef sa ma cert sau sa fac teologie cu tine. Tu fa ce vrei, totul e alegerea mea. Desi acest forum e Ortodox, deci, nu prea ai sanse aici.

Cred ca nu ai inteles nici ce am scris si nici cu cine vorbesti.

Ti se pare ca nu sunt ortodox?

Ti se pare ca la ortodoxie m-am referit cand am vorbit de cartile mortilor?

Te rog sa-ti reanalizezi mesajele. Te rog sa-ti reconsideri parerile si raspunsurile caci dai impresia ca nu stii citi romaneste.

Sunt ortodox si vorbeam de cartile lumii si te intrebam ce rost are sa le citesti pe alea. Tu ai inversat sensul mesajului din textul scris de mine si ai raspuns stupefiant de parca ti-as fi recomandat sa lepezi ortodoxia. DE CE ai inteles pe dos? De ce mi te adresezi de parca ti-as fi scris altceva decat ti-am scris?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.08.2021 at 16:07:44.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2021, 20:46:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VidoveczAndrei Vezi mesajul
Buna ziua, Doamne ajuta.

Am o dilema despre Origen si ceilalti scriitori bisericesti din secolul II-III. Eu personal, mereu scriu Sfintilor Parinti sfaturi, ca sa pot sa citesc cand pot eu. O colectie de Sfitni Parinti si sfaturile, folosite in carti si pe internet. Insa in carti se gasesc scrierile ale unori scriitor din inceputul crestinitatii: Clement Alexandrinul, Origen, Tertullian, Atenagora and so multi altii. Se intalnesc de foarte multe ori in foarte carti Ortodoxe (nu stiu daca e bine sa folosesc sau nu).

Biserica Ortodoxa a pierdut mari scriitori biesericesti, ca Origen. De ar fi reusit sa modifice opera sa la timp, poate ca l-am fi avut ca Sfant Parinte. Pentru mine, personal, e o pierdere mare. Majoritate din crestinii spun ca: nu citi Origen, caci cazi sub anatema. Sau ca nu folosi citatele sale, ca sunt eretice.

Intrebarea e: Cum sa vedem operele lui Origen? Cum pot sa citesc fara sa am probleme pe zona dogmatic? Care sunt opere au fost salvat si pot fi citite si care nu? E bine sa folosim sau sa trecem cu vederea?

Desi avem multe scrierile Sfintilor Parinti, dar de multe ori Origen si Clement Alexadrinul, sunt folositi de multe ori. Imi doresc sa am multe scrierile lor in agende. Desi nu vreau sa-mi risc cu Origen sau alti scriitori bisericesti anantemizati.

Imi cer scuze pentru multe intrebari. De cand au aparut discute despre Origen, ca fiind cel mai mare teolog dinaintea Sfintilor Parinti, desi fiind anatemizat, scrierile sale nu mai pot fi folosite. E greu pentru mine sau pentru altcineva, sa nu poate folosi sfaturile sau talcuriile sale, mai ales ca sunt folosite de cele mai multe ori.
Ajutorului omenesc nu ne încredinta pe noi, Preasfântă Stăpână, ci primeste rugăciunea robilor tăi, că necazurile ne cuprind si nu putem răbda săgetările diavolilor; acoperământ nu ne-am agonisit nicăieri unde să scăpăm noi, păcătosii, pururea fiind biruiti; mângâiere nu avem afară de tine, stăpâna lumii. Nădejdea si folositoarea credinciosilor, nu trece rugăciunile noastre, ci le fă de folos.(Paraclisul Maicii Domnului)

Asadar, unele sfaturi de pe-aici poate nu sunt mai bune ca propria ta analiza. Daca nici in Origen nu ai incredere in urma unui Sinod (oare cu ce mai diferit de cel din Creta?), atunci cum poti avea incredere in cei de-aici, care n-au nicio legatura cu niciun Sinod?

Eu pretuiesc mult pe Origen si n-am citit nimic din lucrarile lui, decat cateva maxime, dar toate pline de Duh Sfant. Cred ca dupa ce citesti lucrari de-ale lui poti gandi daca le accepti sau nu.
Ai incredere in Duhul Sfant!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.08.2021 at 20:55:57.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2021, 23:32:59
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ajutorului omenesc nu ne încredinta pe noi, Preasfântă Stăpână, ci primeste rugăciunea robilor tăi, că necazurile ne cuprind si nu putem răbda săgetările diavolilor; acoperământ nu ne-am agonisit nicăieri unde să scăpăm noi, păcătosii, pururea fiind biruiti; mângâiere nu avem afară de tine, stăpâna lumii. Nădejdea si folositoarea credinciosilor, nu trece rugăciunile noastre, ci le fă de folos.(Paraclisul Maicii Domnului)

Asadar, unele sfaturi de pe-aici poate nu sunt mai bune ca propria ta analiza. Daca nici in Origen nu ai incredere in urma unui Sinod (oare cu ce mai diferit de cel din Creta?), atunci cum poti avea incredere in cei de-aici, care n-au nicio legatura cu niciun Sinod?

Eu pretuiesc mult pe Origen si n-am citit nimic din lucrarile lui, decat cateva maxime, dar toate pline de Duh Sfant. Cred ca dupa ce citesti lucrari de-ale lui poti gandi daca le accepti sau nu.
Ai incredere in Duhul Sfant!
Deci pot sa scriu citate ale lui Origen folosite in anumite carti in agenda mea? Sunt mereu folosite la talcuiri scripturistice. Am incredere in Duhul Sfant, insa nu stiu cum sa ma impac cu ideea sa nu incalc un canon inlegatura cu invataturile Sfintilor Parinti. E greu, caci desi nu numai Origen si ceilalti ca el sunt folosite citate in carti. N-am analizat, desi majoritate din crestini, sunt contra folosirea citate sau aforisme, ca se incalca canoane.

Eu put si simplu doresc sa scriu multe citate in agendele mele. Acum vreo 3-4 agende cu citate din Sfinti Parinti, insa cand gasesc anumite citate din Origen sau Clement Alexandrinul, ma blochez, ca nu stiu sa le folosesc sau nu. Mereu m-am bazat pe zona Ortodoxa ca si sfaturile de la Sfinti Parinti pentru crestini.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2021, 23:49:46
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cred ca nu ai inteles nici ce am scris si nici cu cine vorbesti.

Ti se pare ca nu sunt ortodox?

Ti se pare ca la ortodoxie m-am referit cand am vorbit de cartile mortilor?

Te rog sa-ti reanalizezi mesajele. Te rog sa-ti reconsideri parerile si raspunsurile caci dai impresia ca nu stii citi romaneste.

Sunt ortodox si vorbeam de cartile lumii si te intrebam ce rost are sa le citesti pe alea. Tu ai inversat sensul mesajului din textul scris de mine si ai raspuns stupefiant de parca ti-as fi recomandat sa lepezi ortodoxia. DE CE ai inteles pe dos? De ce mi te adresezi de parca ti-as fi scris altceva decat ti-am scris?
Imi cer scuze ca m-am pripit. Am crezut ca esti un sectar, caci mai mult ei vorbesc asa de Sfintii lui Dumnezeu. Cateodata ma irita cuvintele lor despre Sfintii lui Dumnezeu. Imi cer scuze. Pot sa spun ca nu m-am bazat pe cartile cele aducatoare de moarte. Insa majoritate din autori folosesc in carti ortodoxe, precum talcuiri la Sfanta Scriptura. Mereu m-au pus in difficultate. Am vazut ca e scris Ortodox in partea dreapta, dar am avut o mica indoiala cu mesagele tale. Imi cer scuze din nou.

Am nu mai carti Ortodoxe: talcuiri la Sfanta Scriptura cu Sfintii Parinti, am carti ale Sfantului Ioan Gura de Aur, Sfantul Vasile cel Mare, Scara, am o gramada de carti ortodoxe cu Sfinti Parinti. Insa in unele carti la talcuri se folosesc Origen si alti scriitori crestini, si drept aceea, m-au pus in dileme. Ma gandeam, de ce se folosesc Origen si ceilalati scriitori bisericesti care au fost anatemizati. Acum incerc sa vad cum sa procedez, caci mereu am scris in agende scrieri Sfintilor Parinti, si nu stiu daca bine sa folosesc si cea al lui Origen si ceilalti scriitori bisericesti ca el: Tertullian, sau Clement Alexandrinul. Nu teolog, dar e greu sa sa nu pot folosi ceva, ce e folosit in carti.

Incerc sa caut solutii, daca sa ma folosesc de ele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare