Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2021, 23:40:55
Pacatosul5687475 Pacatosul5687475 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2021
Mesaje: 7
Implicit Mărturisire

M-am născut într-o familie creștin ortodoxă. Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească. În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune. În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor. Aveam impresia că eu sunt cel vinovat, iar cei care procedau așa făceau bine și Dumnezeu era de partea lor.
Toată viața am crezut că Dumnezeu îi iubește pe oamenii buni care fac bine, și le îngăduie anumite greutăți și necazuri celor răi nu ca să îi pedepsească, ci ca să îi îndrepte. Dar cu timpul am constatat că lucrurile nu stau deloc așa.
De fiecare dată în viața mea când am făcut câte o greșeală sau un păcat oricât de mic, am simțit imediat cum am fost pedepsit pentru aceasta (și am accepat de bunăvoie crezând că este ca un canon), dar în schimb când am făcut fapte bune sau virtuți, nu am simțit nici o răsplată, ba uneori am simțit că aș fi pedepsit.
Nu am înțeles nici până în ziua de astăzi de ce Dumnezeu a ales să se comporte așa cu mine.
Acuma unii or să zică pentru că nu m-am căit pentru păcatele mele. Ultimul exemplu concludent când am vrut să mă rog, mi s-a întâmplat o problemă care a durat exact atâta timp cât aveam disponibil să mă rog.
Alții vor spune că mi se întâmplă acestea pentru că nu m-am spovedit. Ultima dată când m-am spovedit eram într-o situașie extrem de tensionată. Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale. Am ales calea lui crezând că ascultarea este o virtute creștină și Dumnezeu îmi va face bine pentru că am ales aceasta. În schimb, acea cale ma dus într-o situație care am avut doar de suferit iar în final ajunsesem în pragul sinuciderii.
Am ales să prezint această scurtă poveste a vieții mele, pentru a arăta tuturor că Dumnezeu are și o altă față, nu doar cea pe care ne-o prezintă teologia potrivit căreia Dumnezeu a creat persoana umană pentru o comuniune inter-personală bazată pe dragoste(Teologia Dogmatică – Dumitru Stăniloae).
Poate sunt și alți oameni cu care Dumnezeu se manifestă în modul acesta și nu au curajul să spună.


Un păcătos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.12.2021, 00:57:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nici duhovnicul nu ar trebui sa se bage totdeauna peste constiinta omului.

Poate sa povatuiasca, dar si tu in pozitia de credincios trebuie sa iti vezi constiinta.

Adica mai gandeste si tu putin pentru tine, ca Dumnezeu nu e chiar habotnic sa te vaneze la fiecare pas, sa te loveasca daca „nu ai ascultat”.

Asta nu e o optica buna.

Iar cand vezi stari din astea tensionate, acolo nu e Dumnezeu. Daca ai facut cu greutate, silnicie ce a zis, atunci trebuia sa reevaluezi, ca nu era binecuvantare de la Dumnezeu.

Ce e de la Dumnezeu merge usor... Pe scurt, daca e tulburare nu e de la Dumnezeu, lasa deoparte lucrul ala...

Indreapta ce poti si pune capul la contributie, foloseste-ti constiinta.


Dar trebuie sa iesi din starea asta de invinovatire de sine, de „pacatosenie”. Hristos cere de la noi sa fim normali la cap, nu sa fim niste fiinte speriate. Vad ca esti cam afectat de treaba asta cu „pacatosenia”...


Din ce zici acolo Dumnezeu are grija de tine.... hai, revino-ti ca suntem langa tine, te ajutam moral.



Daca alegerea era legata de o fata, de ceva de genul asta, despartire, atunci nu stiu daca poti sa lasi decizii de genul asta duhovnicului...

Gaseste-ti pe cineva cu care sa vorbesti despre problemele tale, o sa te ajute mult. Ai nevoie de putina experienta de viata, de la cineva mai in varsta... Nu ai pe nimeni mai priceput cu care sa vorbesti?

Last edited by gpalama; 24.12.2021 at 01:03:53.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.12.2021, 08:03:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă. Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească. În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune. În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor.
Strict părerea mea, la seminar și în facultatea de teologie o bună parte, poate 80-90% sunt chemați de Dumnezeu spre ea, dar mulți se rătăcesc pe drum de la șoaptele satanei, precum în pilda semănătorului.
E exact acea diferență între chemați și aleși - Mulți chemați puțini aleși, la cernere pică foarte mulți.

Înainte credeam că e invers că majoritatea n-au chemare și merg să piardă timpul sau dau la teologie pt că nu-i duce capul să facă altceva în societate, după mi-am dat seama că oamenii se pot demoraliza în fața durerilor, se pot delăsa, li se poate usca râvna sau foamea de Duh Sfânt pe care o aveau la început, că pot fi aduși pe culmile disperării de diavol și să-și piardă răbdarea, credincioșia, cumințenia așezată.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Ultima dată când m-am spovedit eram într-o situașie extrem de tensionată. Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale.
Ciudată relatare, eu am auzit de duhovnici care nu se bagă să spună unuia și altuia ce să aleagă ca să nu pice pe ei după un eventual eșec, unii interpretează faptul că duhovnicii nu sunt tranșanți în privința unor lucruri care stau la alegere ca pe un dezinteres al duhovnicului față de ei sau ca o lipsă a lui de Har că vezi doamne nu îi trimite pe un drum.

Cred că ar trebui să te mai spovedești și pe la alți preoți, dar fără să ai nimic cu primul duhovnic, să nu-i porți ranchiună.
Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Am ales să prezint această scurtă poveste a vieții mele, pentru a arăta tuturor că Dumnezeu are și o altă față, nu doar cea pe care ne-o prezintă teologia potrivit căreia Dumnezeu a creat persoana umană pentru o comuniune inter-personală bazată pe dragoste(Teologia Dogmatică – Dumitru Stăniloae).
Unde spune părintele Stăniloae că nu ar fi ispite în viață, sau că pe calea creștinismului nu e cu suferință ?

Însuși părintele era prost văzut în epoca comunistă de patriarhul lui, a stat într-o casă igrasiată în care se imbolnăvea, patriarhul nu-l primea în audiență, a fost anchetat de organele de represiune, trăia foarte sărăcăcios, dar tot n-a proiectat ispitele aste asupra teologiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.12.2021, 11:51:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit Bine ai venit, pacatosule!

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă. Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească. În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune. În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor. Aveam impresia că eu sunt cel vinovat, iar cei care procedau așa făceau bine și Dumnezeu era de partea lor.
Aici parca viata incepe sa semene cu a lui Iov, care si el avea o viata duhovniceasca, desi el n-a fost la niciun seminar sau la teologie pe unde ai umblat tu sa te desavarsesti si totusi ai omis sa scrii cu majuscula pronumele personal care-L numeste pe Dumnezeu; o fi fost o neatentie.
Am zis ca viata ta incepe sa semene cu a lui Iov, insa numai privind pe dinafara, fiindca pe dinauntru nu este diferita, ci opusa. Ia vezi:
[b]https://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/42/Iov
Orice a patit Iov el avea numai cuvinte de slava catre Dumnezeu, pe cand tu n-ai patit nimic(nu ai zis nimic, nimic) numai ca esti nemultumit; ca tu ai vrut ceva si duhovnicul ti-a zis altceva(fara sa zici nimic, ce-ai vrut tu si ce-a zis el) de te-ai gandit la suicid; ca dac-ai fi facut ce-ai vrut tu(nu stim ce) poate gandul ajungea fapta, de care te-a ferit Dumnezeu. Mi-e greu sa cred ca duhovnicul te-a sfatuit gresit, mai repede cred ca tu voiai opusul.


Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Toată viața am crezut că Dumnezeu îi iubește pe oamenii buni care fac bine, și le îngăduie anumite greutăți și necazuri celor răi nu ca să îi pedepsească, ci ca să îi îndrepte. Dar cu timpul am constatat că lucrurile nu stau deloc așa.
De fiecare dată în viața mea când am făcut câte o greșeală sau un păcat oricât de mic, am simțit imediat cum am fost pedepsit pentru aceasta (și am accepat de bunăvoie crezând că este ca un canon), dar în schimb când am făcut fapte bune sau virtuți, nu am simțit nici o răsplată, ba uneori am simțit că aș fi pedepsit.
Dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii la fel de mult; cei buni simt dorinta sa se puna in slujba Lui si Dumnezeu ii ajuta sa faca binele in jurul lor, iar ceilalti sunt ajutati, indrumati, lamuriti, convinsi sa revina la El.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Nu am înțeles nici până în ziua de astăzi de ce Dumnezeu a ales să se comporte așa cu mine.
Acuma unii or să zică pentru că nu m-am căit pentru păcatele mele. Ultimul exemplu concludent când am vrut să mă rog, mi s-a întâmplat o problemă care a durat exact atâta timp cât aveam disponibil să mă rog.
Alții vor spune că mi se întâmplă acestea pentru că nu m-am spovedit. Ultima dată când m-am spovedit eram într-o situașie extrem de tensionată. Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale. Am ales calea lui crezând că ascultarea este o virtute creștină și Dumnezeu îmi va face bine pentru că am ales aceasta. În schimb, acea cale ma dus într-o situație care am avut doar de suferit iar în final ajunsesem în pragul sinuciderii.
Tu te comporti diferit, nu Dumnezeu.
Sigur ca tu nu te-ai cait (pentru pacatele tale). Tu ai ales sa faci ce-a zis duhovnicul, dar gandul ti-a ramas la ce-ai vrut tu si ai trait ce-a zis el cu gandul la ce-ai renuntat tu; e ca si cum ai merge cu spatele spre ce-a zis el si cu fata la ce-ai renuntat tu. Halal alegere si cainta!

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Am ales să prezint această scurtă poveste a vieții mele, pentru a arăta tuturor că Dumnezeu are și o altă față, nu doar cea pe care ne-o prezintă teologia potrivit căreia Dumnezeu a creat persoana umană pentru o comuniune inter-personală bazată pe dragoste(Teologia Dogmatică – Dumitru Stăniloae).
In aceasta scurta poveste a vietii tale nu ne-ai spus nimic concret, dar te-ai numit pe tine pacatos, ceea ce este o mare smerenie si asta se potriveste cu materia Teologiei Dogmatice a cuviosului Dumitru Staniloae, a dragostei de oameni ce se naste din aceasta smerenie.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Poate sunt și alți oameni cu care Dumnezeu se manifestă în modul acesta și nu au curajul să spună.

Un păcătos.
A mai aparut pe-aici nu demult un uzer, insa acela are curaj cat pentru 5 ca tine si pe langa el tu chiar esti ca Iov, ca nici prin vis nu-i trece sa se numeasca pacatos, adica vrednic de iertare, ci... filozof.


P.S.Poate revii cu o poveste mai detaliata a manifestarilor tale, nu ale lui Dumnezeu,ca El nu Se "manifesta" cum zici tu; Duhul Sfant Se manifesta.
Nu te supara, pe mine povestea scurta nu ma convinge, nu pentru ca tu n-ai fi suferit, ci pentru relatia ta cu El, din care se nasc nemultumirile tale.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.12.2021, 15:44:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă.
Ce mare bucurie, si io.

Citat:
Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească.
Calea cea stramta, viata cea buna si curata. Ce frumos.

Citat:
În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune.
Aveai inima buna lipita de El si simturile iti erau curate, neimbacsite, sincere.
Erai un ales, nu multi au simtit si au crezut asta.

Citat:
În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Câta responsabilitate, ma minunez, putini isi asculta inima si indemnul cel bun, sfatul cel intelept. Iata ai urmat chemarea spre cunoastere si desavarsire. Bravos, felicitari.

Citat:
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus.
Asa trebuia sa se intample, e o iesire din groapa si un urcus ceea ce ai ales si nu esti singur ci toate fortele intunericului, duhurile rele, oamenii pacatosii, gramaticii, batranii neputinciosi ”binevoitori”, fariseii si saducheii si toti ipocritii comploteaza in ascuns sa te arunce inapoi in fantana fara apa ca pe Iosif si sa-l vanda sclav lumii. Nu trebuie sa cârâi, nu trebuie sa te plangi, sa te demoralizezi si sa-ti slabesti puterile lamentandu-te ca e greu, caci ceea ce ceri sunt pilele si usuratatea, cu cat e mai greu urcusul si calea mai stramta cu atat cununa primita pe pisc din mana Domnului va fi mai stralucitoare.

Citat:
Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult,
Casnicii tai, apropiatii, pai trebuia sa asculti porunca :”iubiti pana si pe vrajmasii vostrii!... ca daca iubiti doar pe cei ce va iubesc pe voi ce rasplata mai asteptati de la Dumnezeu ca pana si paganii (indracitii) se iubesc unii pe altii?

Citat:
dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor.
Crezi ca Dumnezeu e complice la rautatile si faradelegile lor?
Inseamna ca-L confuzi pe Hristos-Dumnezeu cu grijania mamonei satapoftana si cu tAtila-biciul lui Dumnezeu. Domnul nu e partasul ipocritilor si mofturosilor plini de pretentii!!! El are pretentie ca sa te lasi facut grau de cea mai buna calitate si nu o neghina amara imbracata in pleava vopsita.

Citat:
Aveam impresia că eu sunt cel vinovat, iar cei care procedau așa făceau bine și Dumnezeu era de partea lor.
Impresii gresite, iluzii, inchipuiri. Dumnezeu e intotdeauna cu nevinovatul abuzat cu conditia sa fie in ascultare de Credinta si sa rabde inaltarea pe care i-o aplica fraierii ipocriti lovind cu liniaru peste palme, obraji si bagand tzeapa in ranile ”infectate” ca sa iasa ”pîroiu”.

Citat:
Toată viața am crezut că Dumnezeu îi iubește pe oamenii buni care fac bine, și le îngăduie anumite greutăți și necazuri celor răi nu ca să îi pedepsească, ci ca să îi îndrepte.
Ai crezut bine, io cred la fel. Pentru ce nu mai vrei sa crezi?

Citat:
Dar cu timpul am constatat că lucrurile nu stau deloc așa.
Pic cu pic ai constat prost. Te-au pacalit, te-ai auto-tzepuit.

Citat:
De fiecare dată în viața mea când am făcut câte o greșeală sau un păcat oricât de mic, am simțit imediat cum am fost pedepsit pentru aceasta (și am accepat de bunăvoie crezând că este ca un canon), dar în schimb când am făcut fapte bune sau virtuți, nu am simțit nici o răsplată, ba uneori am simțit că aș fi pedepsit.
Ai simtit foarte bine, ma bucur. Rasplata nu o primim aici pe pamant ci in Ceruri din insasi mana Domnului. Pana atunci doar Credinta si rabdare in batjocuri si umilinte si plangere daca ai gresit caci mangairea finala e pentru saracii excrusivizati pentru Hristos de peste tot aici pe pamant asa ca bucura-te la gandul ca saracii in Duh vor rade dupa forumula ”cine rade pe urma si la urma rade mai bine.”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.12.2021 at 16:16:25.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.12.2021, 15:44:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea a II-a

Citat:
Nu am înțeles nici până în ziua de astăzi de ce Dumnezeu a ales să se comporte așa cu mine.
Pentru ca te iubeste. Pe cine iubeste Dumnezeu îl duce la inaltimi: credinta, curaj, rabdare, cunoastere... il face voinic, il face intelept, il face demn, bun, drept, curat, minunat, harnic, om de nadejde pentru cei din jur.

Citat:
Acuma unii or să zică pentru că nu m-am căit pentru păcatele mele.
Te-ai cait ca doar ca ortodox seminarist si teolog sunt convins ca n-ai fost ipocrit ci ai aplicat practic tot ceea ce ai invatat. Dar sa stii ca suferinta, daca apare, e de la sminteala sau de la pacatele si viciile netratate. Alea te chinuie si arunca vina mereu pe Dumnezeu.

Citat:
Ultimul exemplu concludent când am vrut să mă rog, mi s-a întâmplat o problemă care a durat exact atâta timp cât aveam disponibil să mă rog.
Pai vezi, ai zis ca ori te rogi ori rezolvi problema care apare. Dumnezeu ne invata altfel, sa te rogi in tot ceasul si mai ales atunci cand se ivesc probleme. Te-a incercat si tu ai facut mofturi vazand un fel de ghinion si n-ai trecut incercarea ci ai cazut in barfe, judecati, reprosuri, nemultumiri, cârâială desartă. In suflet puteai sa-ti faci rugaciunile in taina si in acelasi timp sa lucrezi si sa faci fata oricaror probleme care apar. Se poate. Unii sfinti multumesc pentru orice ispita si incercare ramanad cu inima blanda, buna, linistita si cu mintea senina fara sa-si piarda cumpatul daca iar si iar revine cu insistenta ceva care te ataca ca sa te scoata pana si din sarite din minti.

Citat:
Alții vor spune că mi se întâmplă acestea pentru că nu m-am spovedit. Ultima dată când m-am spovedit eram într-o situașie extrem de tensionată. Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale. Am ales calea lui crezând că ascultarea este o virtute creștină și Dumnezeu îmi va face bine pentru că am ales aceasta. În schimb, acea cale ma dus într-o situație care am avut doar de suferit iar în final ajunsesem în pragul sinuciderii.
Asta e indoiala, necredinta ce te trage spre sinucidere ca pe Iscarioteanul.
Daca ai ascultat Duhovnicul la ultima spovedanie ai facut foarte bine caci de la Dumnezeu te invata si bine te sfatuieste sa alegi. Deci ai ales bine ascultandu-l. Bineinteles ca apoi au venit toti cei rai sa te darame din care tu ai fost cel dintai si iata, de frica ai visat ca te ”salveaza” suicidul. Da, te scapa de lucrul cel bun de la Dumnezeu pentru frati ca sa ajungi ca un fraier autotzepuit in munci unde vei slugarnici in silnicie pentru iadul pacatelor si pentru leprecornitzeii lumii, mari politzisti-militzieni. Nu-ti dai seama ca dupa spovedanie apar incercarile cele mai mari? Ispita sa scuipi, sa hulesti, sa uiti canonul, sa te nemultumesti, sa incepi sa-ti permiti toate si te mai ataca si fortele oculte ale intunericului care conspira sa te piarda. Necredinta si sinuciderea sunt similare, necredinta sinucide sufletul iar spanzurarea sinucide trupul. De ce? Pentru grijile lumii si slava desarta de la oameni care te incanta ca sa cazi in cap.

Citat:
Am ales să prezint această scurtă poveste a vieții mele, pentru a arăta tuturor că Dumnezeu are și o altă față,
Dumnezeu nu e ftzarnic. Il confunzi cu ipocritii care te-au nenorocit fiind-le slugarnic. Ne-a poruncit sa nu mancam din aluatul lor ca sa nu suferim. Iata ca n-ai ascultat si ai mancat aluat ”bine” lucrat de farisei pana te-ai smintit.

Citat:
nu doar cea pe care ne-o prezintă teologia potrivit căreia Dumnezeu a creat persoana umană pentru o comuniune inter-personală bazată pe dragoste(Teologia Dogmatică – Dumitru Stăniloae).
Fata aia murdara si rea pe care o vezi tu ca o are El este murdara cu tine, tu esti murdaria de pe fata Lui. Tocmai de aceea sunt fericiti cei curati cu inima ca doar aceia vor vedea pe Dumnezeu si fata lui Curata, caci prin pocainta si despatimirea au reusit sa curete fata lui Dumnezeu de ei insisi pana ce masca, zidul despartitor a cazut si a disparut. Fata Domnului este ca si o Oglinda care nu minte niciodata. Nu fugi ca si Cain de la Fata Domnului ci mai degraba da-ti seama ca mai ai un pic de lucru si dupa pocainta rabda putin si sa vezi ca se va curati daca insisti cu pocainta si curatirea inimii.

Citat:
Poate sunt și alți oameni cu care Dumnezeu se manifestă în modul acesta și nu au curajul să spună.
Nu te intrista, esti un alintat plin de pile daca ne gandim cat rau le-a facut tuturor celor care nu au vrut sa-L asculte. Lasandu-i in voile lor si-au pierdut mintile si s-au inchinat la zei si la idoli, au facut silnicii si terori si tot gandul, visul si dorirea le-a fost spre rau, s-au dus sa zideasca marele babilon si acolo li s-a incurcat limbile si li s-a amestecat genurile cu toate dobitoacele si persistand in rautati au ajuns ipocriti slugarnici vicleni si desfranati incat s-au socotit pe ei insisi zei sau dumnezei punandu-se pe scaune inalte de judecatori si inchizitori facand in mod discretionar voia lor sustinand ca e voia lui Dumnezeu si asa au trecut la cele vesnice unde se chinuie in focul cel vesnic de unde si de acolo acuza pe Dumnezeu ca nu a facut totul pentru ei ca sa nu piara si sa nu ajunga in munci venind cu rezolvarea minunilor, ca cica n-a trimis inviati din morti ca sa stie ce-i asteapta pe bogatii nemilostivi imbracati in stacojiu vintij si in porfira si vison rosu si roz, ca daca ar fi trimis mesageri mai credibili atunci ar fi ascultat sigur si el si l-ar fi hranit pe saracul Lazar si l-ar fi vindecat de bube. Nu mai tot cere semne si minuni ca sa crezi caci daca nu crezi in Iisus ti se va da doar semnul lui Iona: cine a pescuit atat de minunat ca si el facandu-i pe toti raii ”complici” mantuirii lor?

Citat:
Un păcătos.
Pai daca in mintea ta Domnul e rau si tu esti victima vrednica inseamna ca zici asa, un pacatos, exact ca un ipocrit mare smintisor.

Daca chiar esti un pacatos atunci sa stii ca pacatosul cere indurare Domnului asa ca talharul de pe Cruce spunand: ”-io, in nemernicia mea, merit sa fiu rastignit si batjocurit de toti caci toata viata am fost un hot si un talhar criminal, vicelan si desfranat plin de pile si privilegii de mic, dar Acesta, Fiul acesta nevinovat s-a lasat rastignit pentru pacatosi de cei carora le-a fost ca un Frate bun si bland, vindecandu-i de orice boala, inviindu-i din morti si redandu-i parintilor lor sau familiilor lor, scotand dracii din sufletul lor, eliberandu-i de griji si de slave desarte, de inchinari la idoli si la zei si de orice fel de slugarnicie la farisei si ipocriti, marturisind mereu adevarul Adevarat... asa ca Doamne, pomaneste-ma si pe mine (pacatosul) cand vei veni intru Imparatia Ta.

-Maine vei fi cu Mine in Rai!”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.12.2021 at 16:03:48.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.12.2021, 22:10:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Nu am înțeles nici până în ziua de astăzi de ce Dumnezeu a ales să se comporte așa cu mine.
Tu trebuia să te gândești altfel, în facultatea de teologie, în mănăstire, în parohie, în grupuri studențești de tineret de tipul ASCOR și LTCOR, sau în școli confesionale ortodoxe, fiindcă e mai mult har se vede mai limpede sufletul fiecăruia cu toate părțile lui, acolo se face cercetarea.

E cam cum spune în Sfânta Evanghelie după Luca, Capitolul 2 versetul
35. Și prin sufletul tău va trece sabie, ca să se descopere gândurile din multe inimi.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale. Am ales calea lui crezând că ascultarea este o virtute creștină și Dumnezeu îmi va face bine pentru că am ales aceasta. În schimb, acea cale ma dus într-o situație care am avut doar de suferit iar în final ajunsesem în pragul sinuciderii.
Unu la mână teologia și preoția și chiar profesoratul de religie ar trebui să fie pentru cei mai destoinici oameni (măcar ca și putere sufletească), la începuturile creștinismului dintre cine se alegeau preoții, episcopii, diaconii ?
În niciun caz dintre oamenii care n-aveau tărie sufletească.

Preotul vede moartea, poate are sute de înmormântări de când se hirotonește, vede căderea oamenilor, prefăcătoria lor față de el, vede durerile lor la spovedanie, năzuințele lor, evoluția lor, chiar nu poate fi slab și orice ar face trebuie să se spovedească și să se smerească și el că nu poate duce singur.

Preotul poate avea prigoană de la episcop, de la unii credincioși care fac plângeri mincinoase la episcop, de la frații de slujire, de la soție, proprii copii, socri, proprii părinți, colegi de seminar șamd, deci trebuie prin toate să treacă cu bărbăție nu cu deznădejde, de aceea doar prin înmulțirea permanentă a rugăciunii se pot rezolva unele lucruri.


Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Am ales să prezint această scurtă poveste a vieții mele, pentru a arăta tuturor că Dumnezeu are și o altă față, nu doar cea pe care ne-o prezintă teologia potrivit căreia Dumnezeu a creat persoana umană pentru o comuniune inter-personală bazată pe dragoste(Teologia Dogmatică – Dumitru Stăniloae).
Poate sunt și alți oameni cu care Dumnezeu se manifestă în modul acesta și nu au curajul să spună.
Nicăieri în Teologia ortodoxă nu se propovăduiește o cale fără suferință, ce se poate face e să se propovăduiască dragostea în comunitățile creștine:

Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 13 verset 35:

35. Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții.

Cât privește cercetarea care ne vine și prin ispite:
Sfânta Evanghelie după Luca,Capitolul 22 verset 31

31. Și a zis Domnul: Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu;

Deci e clar, dacă diavolul cerea de la Dumnezeu aprobarea să cearnă sufletele apostolilor și toți au trecut prin ispite, suferințe, bătăi, asupriri, represiuni nemiloase din partea autorităților, cu atât mai mult crezi că scapă cineva în ziua de astăzi ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.12.2021 at 23:57:49.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.12.2021, 00:22:46
Pacatosul5687475 Pacatosul5687475 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2021
Mesaje: 7
Implicit

Nicăieri în Teologia ortodoxă nu se propovăduiește o cale fără suferință, ce se poate face e să se propovăduiască dragostea în comunitățile creștine:


Atunci cum explici versetul de la Matei 6:33 „Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă”?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.12.2021, 00:30:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Atunci cum explici versetul de la Matei 6:33 „Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă”?
Din ce văd eu ajutorul Lui Dumnezeu poate veni câteodată mai târziu pentru a nu te crede îndreptățit-entitled, la a primi ceva ca și cum ai porunci unui chelner, dar nu exclude ispitele.

Tu cum îl explici citatul ?
Că nu vor fi deloc ispite, încercări, boală etc ?

Ai găsit tu în viața vreunui sfânt în care să nu fie deloc greutăți, nici măcar una ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.12.2021, 01:12:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Te-ai gândit vreodată că pt creștere aveai nevoie de ispite, adică până la un punct crești fără ispite, iar apoi nu mai poți avansa ?

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor.
Lipsa dragostei e o mare problemă în toate cultele, dar pe noi ne interesează în special în Biserica Ortodoxă, din lipsă de dragoste nu mai există asumare, responsabilitate, nu mai merg bine nici căsniciile sau nici nu se mai întemeiază, nu merge nici viața de mănăstire, nu se mai nasc generații noi și în principal țara se prăbușește.


Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul


Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale. Am ales calea lui crezând că ascultarea este o virtute creștină și Dumnezeu îmi va face bine pentru că am ales aceasta. În schimb, acea cale ma dus într-o situație care am avut doar de suferit iar în final ajunsesem în pragul sinuciderii.
De obicei pentru alegeri duhovnicul lasă credinciosul să-și aleagă studiile, viitorul profesional, cu cine să se căsătorească, dacă să se călugărească sau să se căsătorească, toate astea pot presupune un risc de eșec și nu vrea să-și asume duhovnicul eșecul, duhovnicul doar poate să aștepte ucenicul la spovedit, indiferent dacă eșuează sau nu într-un punct.

Eșec nu e când pierzi o bătălie ci când te lași demoralizat de greutăți sau copleșit.

La ora asta ești prea sensibil pt preoție dacă ai ajuns la așa deznădejdi și n-ai gustat nici 10% din răutatea vremii, a lumii, a bolilor, dar mai bine te-ai ruga chiar și fără cărți de rugăciune, numai să te rogi tot timpul când ai ispite, căderi, greutăți.
Iar deznădejdea trebuie spovedită ca să nu se acutizeze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare