Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1321  
Vechi 27.02.2011, 15:58:21
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Un motiv ar fi invatatura despre vorbirea in limbi, sau mai bine zis lipsa ei in Biserica Ortodoxa. Multi ortodocsii au impresia ca acest a incetat odata cu perioada apostolica. Sau darul este socotit ca fiind un apanajul penticostalilor si este dispretuit si atacat.
De obicei darurile Duhului Sfant apar in biserici in care este incurajata manifestarea lor.

BO accepta din punct de vedere doctrinar doctrinar faptul ca Dumnezeu vindeca si astazi,
Rezultatul - sunt multe vindecari miraculoase.
BO accepta faptul ca Dumnezeu elibereaza si astazi de demoni,
rezultatul - multi demonizati sunt exorcizati
BO accepta faptul ca si azi se poate manifesta darul proorociei,
rezultat - multi inainte vazatori
.................................................. .....................
BO, prin doctrina ei, descurajeaza vorbirea in alte limbi,
rezultatul - sunt putini vorbitori in limbi

Last edited by Iosif77; 27.02.2011 at 16:01:40.
  #1322  
Vechi 27.02.2011, 18:35:45
alifantul alifantul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Cum explici faptul ca aceasta harisma apare atat de rar(aproape deloc) in Biserica Ortodoxa ?
Nu stiu sa explic acest fapt. Mi se pare buna explicatia lui Iosif.

P.S. In biserica mea, nu am auzit despre folosirea darului vorbitului in limbi. Totusi, nu pot sa contesc acest dar al Duhului Sfant. Daca noi nu-l avem, nu inseamna ca nici altii nu au voie sa-l aiba.
  #1323  
Vechi 27.02.2011, 21:23:00
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
cuvantul ortodox (ortodocsi) nu apare in Biblie, dar Pentecost da.. adica Cincizecime fiind si sarbatoarea in care apostolii au inceput sa vorbeasca in limbi... de aici si-a pus si cultul penticostal numele...

Penticostalii si-au pus numele de la 1907 incoace , cand proorocul si invatatorul (acum las la atitudinea fiecarui cititor sa creada al cui era: al lui Hristos , sau al Satanei) C. Parham spune ca "Duhul Sfant" s-a pogorat peste 13 frati...astazi acest cult propovaduieste senzationalul...vreti semne si minuni, luati drumul penticostarilor (dar nu uitati, si fariseii si carturarii au cerut lui Hristos si El i-a facut "Neam viclean si desfranat"...

Despre vb in limbi, ei spun ca e o limba a ingerilor...daca ingerii bolborosesc in cer si fac circul si harababura acolo, atunci in iad va dati seama ce este?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1324  
Vechi 27.02.2011, 21:30:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In rest, pentru cuvintele pe care le spui despre penticostali [zbenguieli, manifestati demonice, urlete] sa-ti fie rusine! Stiu ca "Vorbele defăimătorului sunt ca niște mâncări alese; ele coboară în cămările pântecelui.", insa ma astept la mai mult de la tine. Dupa cum am mai spus, pe forumul np esti numai miere si zahar. Si iti sta mult mai bine. Insa acum te poti lua de mana cu bindersamuel [fara "i"]
Eu nu mai activez pe nici un forum NP de mult...ma mai gasesti pe ala cu cetatea...
Prostia cu vorbirea in limbi este adevarata. Penticostalii cauta semne si minuni ca fariseii, inseala si amagesc lumea dupa cum sunt si ei amagiti si inselati de satana.
Tu ai fost la penticostali? eu nu, dar mi-a fost suficient sa trec pe langa adunarea lor cand au vorbit in limbi...te fereasca D-zeu ce grohaituri si strigaturi, de zici ca era macel...Stiti de mi-a adus aminte?
De proorocii lui Baal care au tot strigat de dimineata pana seara sa trimita Baal foc din cer si ni mic...asa fac si penti, tipa si urla si ganguresc ; il scoboara pe "duhul sfant" si ca vrea sa vina si ca nu vrea....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1325  
Vechi 27.02.2011, 21:37:18
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Printre afirmatiile tale, care cuprind si adevar din cand in cand, spui o multime de prostioare. Am selectat doar doua:

Prostioara nr. 1 - Carismaticii sunt o grupare desprinsa din penticostali.
Adevarul: carismaticii sunt ortodocsi, catolici sau protestanti care au imbratisat invatatura biblica (si penticostala) conform careia toate darurile Duhului Sfant se pot manifesta pana la venirea Domnului. Inclusiv vorbirea in limbi.

La ortodocsi gasesti harismatici frate sectar, nu carismatici. La noi , cei care au harisme nu se lauda cu ele, si se feresc de ele...ca Doamne multi carismatici are Satana in alte culte...da sa fi vazuta pe pastorii pentic. cand au venit sa vindece o fetita , si numa bazaconii au facut...minune, nu a fost , ca doar are si satana limitele lui...
Dar vorbire in limbi la noi nu gasesti... avem misionari care cunos limbi straine si se duc acolo... vb in limbi ca la penticostali, sa ne fereasca D-zeu, ar insemna sa-i slujim si lui satana...

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Prostioara nr. 2 - Penticostalii nostrii cand vorbesc in limbi, scot sunete de neintelese.
Adevarul: Penticostalii cand vorbesc in limbi intotdeauna folosesc o vorbire inteleasa.
a) Cand vorbesc Bisericii, aceasta intelege vorbirea pentru ca este intrerpretata prin darul talmacirii limbilor.
b) Cand se roaga, volosesc o vorbire pe care Dumnezeu o intelege.
Cu asta nu am inteles ce ai vrut sa spui...
Bla..bla...bla...bla...ga...ga...ga...weeeeeee
Tradu!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1326  
Vechi 27.02.2011, 21:39:14
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
nu-ti plac manifestarile carismatice de pe youtube? :)
Cine are copii de intarcat, sa le puna sa vada pe carismatici....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1327  
Vechi 27.02.2011, 21:44:27
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alifantul Vezi mesajul
Darurile Duhului Sfant nu sunt "harisme care se duc". Si astazi exista vorbirea in limbi, inlusiv la ortodocsi. Ex: Parintele Porfirie noul facator de minuni. Cititi condacul 10 si icosul 10, de aici: http://logos.md/rugaciuni/acatiste/porfirie
Vezi ca iti bati joc afirmand ca Parintele Porfirie vorbea in limbi ca penticostalii...
Cati vizitatori avea Pr. Porfirie si de unde venea?...ceea ce vorbea era inteles de fiecare; la penticostali, numai "ingerii" si dumnezeul lor pricep ceva din vorbire...

Sper ca nu incerci sa pui pe seama BO bolboroseala de la penti.!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1328  
Vechi 27.02.2011, 21:53:54
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Un motiv ar fi invatatura despre vorbirea in limbi, sau mai bine zis lipsa ei in Biserica Ortodoxa. Multi ortodocsii au impresia ca acest a incetat odata cu perioada apostolica. Sau darul este socotit ca fiind un apanajul penticostalilor si este dispretuit si atacat.
De obicei darurile Duhului Sfant apar in biserici in care este incurajata manifestarea lor.


.................................................. .....................
BO, prin doctrina ei, descurajeaza vorbirea in alte limbi,
rezultatul - sunt putini vorbitori in limbi
[/indent]
Nu mai bine te duci tu la toti NP (iehovisti, baptisti, AZS, Adventisti reformisti, Nazarei, etc...) sa le spui SA VORBEASCA IN LIMBI!!!

Ce te tot screfosezi pe aici ca ortodocsii asa si asa....te-a intrebat cineva de ei? nu, ca esti paralel...
Darurile Duhului Sfant se dau celor smeriti, celor care se indeletnicesc cu postul si rugaciunea, ...
Darurile Satanei le gasesti la oamenii mandri si laudarosi, la cei care-s crestini cu numele, la cei care cred stramb, ...

Multi ortodocsi stiu ca si Satana lucreaza in paralel cu D-zeu, si stiu ca daca vad un ingeras frumos nu trebuie sa creada in el...poate fi insusi diavolul.
Tu nu ai de unde sa stii, ca tot ce e supranatural si ciudat, e de la Dumnezeu...ai grija frate, ca ai calcat pe calea larga...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1329  
Vechi 27.02.2011, 22:08:32
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dupa cum am mai spus, pe forumul np esti numai miere si zahar. Si iti sta mult mai bine.
Eu am fost pe forumuri np si mi s-a spus sa ma duc cu rautatea mea (dupa ce am respins atacurile la adresa BO) pe forumul ortodox...acelasi lucru iti sopun si eu, nu mai bine mergi tu sa nu te spuci pe aici acolo unde sunt "sfintii pocaiti"...ii pacat sa pierzi printre ortodocsi.
Cand te duci pe forumurile sectare (pe multe am fost banat...stii tu bine) sa le spui cum te-au lasat ortodocsii sa postezi peste 2200 de mesaje si ca nu-s asa de rai...ma miram cum ai rezistat pe aici? multi NP nu au trait mult, pentru ca limbuta lor era lunga, si le iesea din gura...
Sa le mai spui ca Geony se va intoarce pe acolo, insa se simte bine intre fratii lui momentan, si nu s-ar spuca cu ereziile si minciunile lor!

La voi indiferent ce topic ar fi, orice NP nu e sanatos daca nu se leaga de BO...eu nu ma mir, satana a lucrat prin imparatii pagani, prin eretici iar azi prin P si NP ...cum? aducand suparare BO...

Toate cele bune Dorina (Rain)!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1330  
Vechi 27.02.2011, 22:33:47
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
La ortodocsi gasesti harismatici frate sectar, nu carismatici.
Exista si catolici carismatici si (neo)protestanti carismatici si ortodocsi carismatici.

Este adevarat ca miscarea carismatica este mai putin raspandita la ortodocsi decat la catolici dar sunt mireni si clerici ortodocsi carismatici care vorbesc in limbi "ca la penticostali". De fapt ca in Biblie si ca Sfintii Apostoli.

Cel mai cunoscut dintre preotii ortodocsi botezati cu Duhul Sfant (in intelesul carismatic al termenului) a fost Parintele Arhimandrit Eusebius Stephanou.

Iti recomand site-ul Bisericii Ortodox- Carismatice "Sfanta Cruce" din Florida: http://charismaticorthodox.org/
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10