Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.10.2011, 14:37:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E curios cum extrageti din Scriptura doar anumite versete :) In Sfanta Scriptura apare ca Duminica este Ziua Invierii Domnului, probabil nu prezinta o importanta majora, din moment ce n-ati mentionat acest lucru, e mai important pentru dmv. ca e o zi de lucru.
Doar una din duminici a fost ziua Învierii, pe când toate sâmbetele sunt binecuvântate și sfințite de Domnul prin poruncă divină. Sesizați diferența?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.10.2011, 14:39:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

[COLOR=black]Domnule osuitafaraunu, asa cum ati spus anterior, pentru dumneavoastra, semnificatia Duminicii pentru Sfintii Apostoli este ca aceasta e „prima zi a saptamanii”, o zi de lucru. Mentalitatea adventista e de-a dreptul surprinzatoare.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.10.2011, 14:42:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
[COLOR=black]Domnule osuitafaraunu, asa cum ati spus anterior, pentru dumneavoastra, semnificatia Duminicii pentru Sfintii Apostoli este ca aceasta e „prima zi a saptamanii”, o zi de lucru. Mentalitatea adventista e de-a dreptul surprinzatoare.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
Oare chiar așa am spus textual?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.10.2011, 14:45:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

[COLOR=black]Cati ingeri s-au unit cu Lucifer in razvratirea lui impotriva Lui Dumnezeu? [/COLOR][COLOR=black][/COLOR]

ups... asta era pentru jocul interactiv :)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.10.2011, 16:17:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
[COLOR=black]Cati ingeri s-au unit cu Lucifer in razvratirea lui impotriva Lui Dumnezeu? [/COLOR][COLOR=black][/COLOR]

ups... asta era pentru jocul interactiv :)
e bună și aici ..nu întâmplător ați postat-o...deși nu ați dorit...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.10.2011, 16:52:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doar una din duminici a fost ziua Învierii, pe când toate sâmbetele sunt binecuvântate și sfințite de Domnul prin poruncă divină. Sesizați diferența?
Aici am vrut să ajung. Nu credeți că Iisus merită mai mult? Oare atât merită pentru Jertfa Sa? când El a zis "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine".

Nu înțeleg cum mai puteți ține cu dinții de semnificația zilelor de sâmbătă când încă de pe vremea lui Iisus, sâmbăta, odihna spirituală a omului, nu mai avea decât semnifcația exterioară, represivă (nu se mai menținea decât în cârjele literelor Legii).

ps: ramâne valabilă ideea: "Sectele vor merge în iad cu Biblia în mână."
ps: Cine oare se împotrivește în a-L primi pe Mântuitorul?

Last edited by ovidiu b.; 27.10.2011 at 16:56:16.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.10.2011, 18:05:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aici am vrut să ajung. Nu credeți că Iisus merită mai mult? Oare atât merită pentru Jertfa Sa? când El a zis "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine".
Și eu cred că merită mai mult. Merită dacă zicem că-L iubim să-I păzim poruncile pe care El Însuși le-a respectat:

"Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește..." (Ioan 14,21)

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu înțeleg cum mai puteți ține cu dinții de semnificația zilelor de sâmbătă când încă de pe vremea lui Iisus, sâmbăta, odihna spirituală a omului, nu mai avea decât semnifcația exterioară, represivă (nu se mai menținea decât în cârjele literelor Legii).
Adică vreți a zice că Hristos din lașitate a păzit sabatul, doar de frica represaliilor? Nu cumva a făcut-o din convingere profundă și din resposabilitate (Ps.39,10.11)?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.10.2011, 19:34:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Adică vreți a zice că Hristos din lașitate a păzit sabatul, doar de frica represaliilor? Nu cumva a făcut-o din convingere profundă și din resposabilitate (Ps.39,10.11)?
Din nou litera legii vechi.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 27.10.2011, 19:38:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din nou litera legii vechi.
Acesta nu este un răspuns.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.10.2011, 19:49:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Distincția nu se face după "cum îl taie capul" pe fiecare (ca să rămânem pe subiect), ci după distincția conferită de Dumnezeu. Iar Dumnezeu a evidențiat sâmbăta față de restul zilelor săptămânii, printr-o poruncă și prin faptul că a binecuvântat, a sfințit și a respectat această zi.
Eu nu cred ca Sfintii Parinti au ajuns la interpretari arbitrare dupa "cum ii taia capul". Pentru mine este o enigma cum doar confesiunea dumneavoastra si iudaismul mai respecta ziua aceasta. Oare toate celelalte confesiuni crestine traiesc in intuneric?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului-Ziua eroilor georgeval Inaltarea Domnului 34 06.06.2019 02:16:23
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 19:40:19
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 18:17:52
Piata din ZIUA DOMNULUI Dacian Intamplari adevarate 5 11.04.2008 05:49:27
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52