Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.02.2012, 15:54:41
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit Rabbi Reveals Name of the Messiah: Yeshua (Iisus)

Iata si transcriptul:
In aprilie 2007, 5 ani in urma, ziarul Israel Today scrie acest titlu nemaipomenit: “Rabin descopera numele lui Mesia” Rabinul Yitzhak Kaduri a fost foarte cunoscut pentru memoria fotografica si memorizarea Bibliei, Talmudului, Rashi si a altor scrieri iudaice. A fost un profesor si un maestru cunoscut al seminarului Nahalat Yitzhak Yeshiva. A cunoscut ințelepții evrei și celebritați ale secolului trecut și rabinii care au trait in Țara Sfânta și a pastrat credința in viața inainte ca statul Israel sa se fi nascut.
Kaduri a fost nu numai foarte stimat din cauza vârstei sale de 108. El a fost carismatic și ințelept, și rabinii șefi se uitau la el ca la un Tsadik, un om neprihanit sau sfânt. El dadea sfaturi și binecuvântari tuturor celor care ii cereau. Mii de oameni l-au vizitat pentru a cere sfatul sau vindecarea. Adepții sai vorbesc de multe miracole și elevii sai spun ca el a prezis multe dezastre.
Cu cateva luni inainte ca el sa moara la varsta de 108 ani si-a surprins adeptii spunandu-le ca L-a intalnit personal pe Mesia. El a scris numele lui Mesia intr-o nota, a declarat el. Website-ul lui oficial mentioneaza notita cu Mesia. David Kaduri, fiul lui de 80 ani a confirmat ca tatal lui in ultimii ani a vorbit si a visat in exclusivitate despre Mesia si venirea Lui: “L-a intalnit pe Mesia intr-o viziune” a spus el. “ne-a spus ca va veni foarte curand” Kaduri a dat un mesaj in sinagoga sa la sarbatoarea Yom Kippur, Ziua Ispașirii, de predare cum sa recunoasca Mesia. El a menționat, de asemenea, ca Mesia va aparea in Israel dupa moartea lui Ariel Sharon.
Cand a murit, mai mult de 200 000 de oameni s-au alaturat procesiunii funerare pe strazile din Ierusalim pentru a-si exprima omagiile lor cand acesta era dus la locul sau de odihna.
Inainte sa moara acest invatator al Israelului a scris numele lui Mesia intr-o scurta notita pe care a cerut-o sa nu fie deschisa un an de zile. Un an mai tarziu notita a fost deschisa in 2007. Cand a fost deschisa s-au putut citi urmatoarele:”Cu privire la abrevierea numelui mesianic, El va ridica oamenii si va dovedi ca legea si cuvantul sau sunt valide”.
Propozitia in ebraica cu numele ascuns al lui Mesia este aceasta: “Yarim Ha’am Veyokhiakh Shedvaro Vetorato Omdim”. Acronimul acelei propozitii este abrevierea despre care Kaduri vorbea sau prima litera a fiecarui cuvant formand numele Iisus sau Yehoshua sau Yeshua. Cuvantul in ebraica pentru salvare.
Cand numele Yehoshua a aparut in mesajul lui Kaduri, evreii ultra-ortodocsi ai seminarului Yitzak Yeshiva din Ierusalim au sustinut ca stapanul lor nu a lasat solutia exacta pentru decodarea numelui lui Mesia.
Revelația a primit puțina acoperire in mass-media israeliana. Numai site-urile News First Class (NFC) și Kaduri.net menționeaza nota despre Mesia, insistând ca a fost autentica.
Israel Today a vorbit cu doi dintre adepții lui Kaduri, in Ierusalim, care au recunoscut ca nota a fost autentica, dar foarte derutanta pentru adepții lui, de asemenea. “Nu avem nici o idee cum rabinul a ajuns la acest nume al lui Mesia,” a spus unul dintre ei.
Eu stiu asta: Raspunsul pentru identitatea lui Mesia ca fiind Iisus presupus a fi dat lui Kaduri este absolut adevarat. Deci aceasta a fost revelat lui Kaduri de catre Iisus Insusi care i-a aparut lui Kaduri tot asa cum Iisus i-a aparut evreului Saul in drumul sau spre Damasc cu 2000 de ani in urma.
Este cutremurator cum liderul invatator al Israelului pina in 2006 ar putea proclama pe patul sau de moarte mesajul ca Iisus Hristos este Mesia si ca se va intoarce in curand. Este din cale afara si aproape de neconceput. Este deasemenea uluitor ca i s-a spus ca Iisus se va intoarce dupa moartea lui Aaron Sharon. La data acestui film Aaron Sharon este inca in viata, in coma. Poate fi ca acest apostol modern precum Paul, sa fi primit de la Domnul Iisus ca intoarcerea Lui va avea loc foarte foarte curand?


surse
http://forum.realitatea.net/showthread.php?t=47495
http://saccsiv.wordpress.com/2010/07...-aaron-sharon/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.03.2012, 04:37:48
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Lightbulb Poate ar trebui sa fiu impresionat...

Dincolo de elementele mult-intortocheate si imbarligate ale misticii iudaice, aceea catalogata de Mantuitorul Iisus Hristos in fel si chip... ca de altfel si a promotorilor ei... Deci dincolo de asta, daca credea cu adevarat in Iisus Hristos o spunea CLAR si DIRECT, nu in texte "de dezlegat" si alte mizerii iudaice cu subanteles, multiplu inteles si strategie de bataie lunga. Sa nu uitam ca "multi vor veni in Numele Sau" s.a.

Un asemenea mesaj are o singura relevanta: incurajarea mesajului apocaliptic pe care se bazeaza nenumaratele secte si organizatii finantate, nu de putine ori, tot de Marea Finanta, pentru destabilizarea Bisericii Traditionale, a crestinismului primar.

Ce a facut Sfantul Apostol Pavel dupa ce l-a aflat pe Hristos ?
L-a scris pe pergament si l-a bagat in sac ?
NU !
L-A MARTURISIT TUTUROR CU PRETUL VIETII, CU CAPUL LA TAIERE, IN ROMA - CAPITALA PAGANISMULUI: "Că eu de-acum mă jertfesc și vremea despărțirii mele s-a apropiat. Lupta cea bună m-am luptat, călătoria am săvârșit, credința am păzit. De acum mi s-a gătit cununa dreptății, pe care Domnul îmi va da-o în ziua aceea, El, Dreptul Judecător, și nu numai mie, ci și tuturor celor ce au iubit arătarea Lui." (II Tim. 4, 6-8 s.a.)

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2012, 04:54:44
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Dincolo de elementele mult-intortocheate si imbarligate ale misticii iudaice, aceea catalogata de Mantuitorul Iisus Hristos in fel si chip... ca de altfel si a promotorilor ei... Deci dincolo de asta, daca credea cu adevarat in Iisus Hristos o spunea CLAR si DIRECT, nu in texte "de dezlegat" si alte mizerii iudaice cu subanteles, multiplu inteles si strategie de bataie lunga. Sa nu uitam ca "multi vor veni in Numele Sau" s.a.

Un asemenea mesaj are o singura relevanta: incurajarea mesajului apocaliptic pe care se bazeaza nenumaratele secte si organizatii finantate, nu de putine ori, tot de Marea Finanta, pentru destabilizarea Bisericii Traditionale, a crestinismului primar.

Ce a facut Sfantul Apostol Pavel dupa ce l-a aflat pe Hristos ?
L-a scris pe pergament si l-a bagat in sac ?
NU !
L-A MARTURISIT TUTUROR CU PRETUL VIETII, CU CAPUL LA TAIERE, IN ROMA - CAPITALA PAGANISMULUI: "Că eu de-acum mă jertfesc și vremea despărțirii mele s-a apropiat. Lupta cea bună m-am luptat, călătoria am săvârșit, credința am păzit. De acum mi s-a gătit cununa dreptății, pe care Domnul îmi va da-o în ziua aceea, El, Dreptul Judecător, și nu numai mie, ci și tuturor celor ce au iubit arătarea Lui." (II Tim. 4, 6-8 s.a.)

Doamne ajuta !
SUBSCRIU! Adevarat!
Nu te poti intalni cu Hristos si sa tii doar pentru tine. Talharul de pe cruce, atunci cand a realizat cine este Hristos L-a marturisit acolo, in culmea agoniei si a suferintei.
Cand te intalnesti cu Hristos cu adevarat, nu mai esti "tu", cel vechi. Caci daca faci asa ori Il renegi pe Hristos in viata ta - damnare subiectiva, ori negi intalnirea ta reala cu El - damnare obiectiva. Oricare din acestea doua, te condamna.

Apropos` de Pavel, sa privim la acest model, cum trebuie sa fim toti cei ce L-au intalnit pe Hristos:

"Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc… dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine." (Gal.2:20)

Last edited by ucenic; 01.03.2012 at 05:08:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fratii lui Iisus camy_d Din Noul Testament 22 24.10.2012 13:10:35
Rugaciunea lui Iisus Seraphim7 Rugaciuni 192 21.07.2012 22:09:20
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Ridica-te, Rabbi Tarfon! George.m Sfintele Pasti - Invierea Domnului 1 27.04.2011 15:57:48
Yeshua ben_gal Intrebari utilizatori 206 17.04.2010 18:52:14