Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2012, 20:15:50
Inina-I Inina-I is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Filosofie ?!

Doamne ajuta!
Ma confrunt de ceva vreme cu principiile -ciudate, ca sa nu gresesc numindu-le altfel- ale unui profesor de filosofie. Incercand a ne face introducerea in "Lumea filosofiei" a inceput sa dezvolte idei legate de zeitatile grecilor antici, ale indienilor din zilele noastre, introducandu-l pe Hristos in aceeasi fraza alaturi de alte nascociri diavolesti mai sus numite.
Ba chiar mai mult, vrea sa ne dovedeasca noua ca ar trebui sa credem in destin, reincarnare, horoscop. Din horoscop face o intreaga propaganda printre noi.
Nu am suportat vorbele josnice pe care le-a spus si modul cum imbina citate din Sfanta Scriptura cu tot felul de hinduisme si am ripostat.
Am ripostat atat cu dovezi stiintifice cat si cu talcuiri ortodoxe la citatele din Biblie pe care le-a pomenit, insa ingustimea lui nu a reusit decat sa traga o concluzie: comportamentul meu este unul habotnic.
Asadar, a-mi apara principiile ortodoxe mostenite de la mama sau insuflate de duhovnic, a marturisi adevarul despre ce are mai drag si mai scump un crestin ortodox este...habotnicie??!
Sa ma lamureasca si pe mine cineva cu ce se ocupa filosofia, caci cu siguranta nu cu ce face profesorul meu... Cum altfel ar trebui sa ma comport cu un astfel de om?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2012, 20:58:23
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Hristos a spus ca toti cei ce cred in El si il urmeaza vor avea de suferit in aceasta lume : vor fi ironizati (cum este cazul tau) , vor fi batjocoriti, batuti, si omorati. Diavolului nu-i plac crestinii si el face tot posibilul ca crestinii sa se lepede de Dumnezeu.
Singurul lucru pe care noi crestinii putem sa-l facem este sa il marturisim pe Hristos si sa purtam crucea suferintei. Nu exista crestin ortodox sa nu fi fost macar o data in viata batjocorit din cauza credintei sale.
In ceea ce priveste filozofia nu pot sa spun mai nimic , pentru ca nu m-a interesat foarte mult.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2012, 21:32:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inina-I Vezi mesajul
Am ripostat atat cu dovezi stiintifice cat si cu talcuiri ortodoxe la citatele din Biblie pe care le-a pomenit, insa ingustimea lui nu a reusit decat sa traga o concluzie: comportamentul meu este unul habotnic (...)Sa ma lamureasca si pe mine cineva cu ce se ocupa filosofia, caci cu siguranta nu cu ce face profesorul meu...
Stiinta ofera explicatia fenomenelor, filosofia ofera comprehensiunea lor, puterea de patrundere in intelegerea lor, iar teologia iti arata sensul lor. Prin faptul ca raspunde cunoasterii, filosofia premerge teologia.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2012, 21:44:53
Inina-I Inina-I is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stiinta ofera explicatia fenomenelor, filosofia ofera comprehensiunea lor, puterea de patrundere in intelegerea lor, iar teologia iti arata sensul lor. Prin faptul ca raspunde cunoasterii, filosofia premerge teologia.
Asadar, cu siguranta nu are a face cu explicarea unor intamplari din viata noastra punandu-le pe seama zodiilor...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2012, 21:48:41
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Nu știu cum e să ai un profesor ale cărui opinii nu concordă cu cele ale elvului, sunt diametral-opuse elevului, însă, manifestul unei creștine ortodoxe ale cărei deziderate sunt acelea: de-aș apăra propriile principi ortodoxe, sunt absolut inerente orcărui creștin-ortodox. Cunosc astfel de profesori ale căror persuasiuni intranzitive și tot odată și trenante îl pot aduce pe auditor într-o stare de îndeterminare spirituală.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2012, 21:52:49
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Si eu am avut un caz in liceu cand profa mea de chimie zicea ca vorbea cu un elev de la tara si acesta i-a zis ca s-a imbolnavit pentru pacatele parintilor sau asa ceva, si ea spunea ca a inceput oarecum sa rada si zicea ca e ceva genetic boala, in fine, si atunci m-am tulburat si i-am zis parintelui ca e nebuna si nu intelege. si el mi-a zis ca ar trebui sa o las in treaba ei si sa nu fac taraboi ceva de genu. Chiar acum ceva timp am dat de sfatul asta in cartea parintelui Tadei:

“ Nu trebuie propovaduit cu mintea, ci cu inima. Numai ceea ce vine din inima atinge inima celuilalt. Sa nu atacati niciodata, sa nu fiti potrivnici nimanui. Daca cel ce propovaduieste vrea sa-l intoarca pe oameni de la vreun rau, sa o faca cu blandete, smerenie si mare frica de Dumnezeu .“

Mi-a placut foarte mult, fiindca si eu tind uneori sa propovaduiesc agresiv, ce urat suna, am observat ca oamenii is foarte sensibili si chiar unui coleg ii explicam chestii bisericesti asa cum puteam eu fara sa zic " o sa ajungi in iad " in sensul ca il acuz , nu ,ii explicam calm chestiile din ortodoxie si m-a ascultat chiar cu interes, eu ma gandesc ca ai sarit ca si arsa, nu cred ca este o atitudine ortodoxa sa fim agresivi :))
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2012, 21:57:05
Inina-I Inina-I is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
Cunosc astfel de profesori ale căror persuasiuni intranzitive și tot odată și trenante îl pot aduce pe auditor într-o stare de îndeterminare spirituală.
Mie una imi provoaca tulburare si dorinta de lipsa de la respectiva ora, dar nu ma caracterizeaza chiulul. Si cel mai rau ma doare ca alaturi de mine sunt numai vreo 2 colegi. Restul...efectiv DORM! Sunt prezenti numai cu fizicul si nu le pasa de nimic din ceea ce vorbeste domnul profesor. Dar eu nu pot sa raman indiferenta...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2012, 22:03:47
Inina-I Inina-I is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
“ Nu trebuie propovaduit cu mintea, ci cu inima. Numai ceea ce vine din inima atinge inima celuilalt. Sa nu atacati niciodata, sa nu fiti potrivnici nimanui. Daca cel ce propovaduieste vrea sa-i intoarca pe oameni de la vreun rau, sa o faca cu blandete, smerenie si mare frica de Dumnezeu .“
Multumesc! De mare folos cuvantul parintelui!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2012, 22:04:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inina-I Vezi mesajul
Asadar, cu siguranta nu are a face cu explicarea unor intamplari din viata noastra punandu-le pe seama zodiilor...
Intreaba-l daca e cumva yoghin, eventual daca face parte din gruparea Bivolaru.
Destul de sigur raspunsul este "da" la ambele - asta explica tot.

Poti sa-i spui ca intelegerea lui asupra Sf. Scripturi este gresita, iar reperul tau este sfintenia nu filosofia, iar lumea de sfinti are nevoie, nu de filosofi.

Nu stiu cum o sa-i pice si mai ales ce o sa fie cu notele tale, dar merita sa incerci.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2012, 22:21:51
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

La orele mele de istorie pe când profesorii predau despre perioadele bizantine, uneori când ceva nu prea își are sensul, alternez locul profei devenind astfel un conferențiar consacrat hermeneutic asupra textelor biblice.

Citat:
În prealabil postat de Inina-I Vezi mesajul
Mie una imi provoaca tulburare si dorinta de lipsa de la respectiva ora
După cum îl descrii pare a fi un antagonist implacabil orice i-ai spune.

Last edited by myself00; 27.10.2012 at 10:04:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialogul teologie-filosofie-știință laurastifter Teologie si Stiinta 1 24.04.2012 16:39:48
Margelele mataniei podul intre filosofie si Dumnezeu florin.oltean75 Generalitati 0 11.11.2011 22:22:29
Adevar-Filosofie-Stiinta nairda Teologie si Stiinta 8 18.11.2010 09:32:12