Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 21.08.2010, 20:35:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Isaia 6 9. Și El a zis: "Du-te și spune poporului acestuia: Cu auzul veți auzi și nu veți înțelege și, uitându-vă, vă veți uita, dar nu veți vedea. 10. Că s-a învârtoșat inima poporului acestuia și cu urechile sale greu a auzit și ochii săi i-a închis, ca nu cumva să vadă cu ochii și cu urechile să audă și cu inima să înțeleagă și să se întoarcă la Mine și să-l vindec".
Reply With Quote
  #302  
Vechi 21.08.2010, 20:53:58
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael Vezi mesajul
Cum oare tocmai poporul iubit de Dumnezeu, poporul din care au facut parte marii profeti, care au vestit neincetat venirea Mantuitorului, nu L-a recunoscut pe Mesia?
Ca răspuns, o analogie: Cum oare un copil iubit, ajuns la vârstă adultă și căruia părinții, ca orice părinți buni, i-au oferit totul a ales să umble cu o femeie desfrânată și să se căsătorească cu ea și mai apoi, să-și repudieze părinții, să le spună că sunt depășiți, că trebuie să vadă și ei lumea de astăzi, că femeia a avut dreptul la viața ei și în definitiv, ce-i interesează pe ei cu cine se însoară el?

Citat:
În prealabil postat de Mikhael Vezi mesajul
In vremurile biblice, cu siguranta evreii asteptau venirea Sa, erau atenti la fiecare semn, si totusi, cand s-a intamplat, nu au inteles nimic...
Dar, inainte sa-i judecam...sa ne gandim la urmatorul lucru:
(pentru ca eu mi-am pus mereu intrebarea)
Oare daca as fi fost acolo, daca as fi fost evreu atunci...L-as fi recunoscut?
Percepția venirii lui Mesia e aceeași cu credința de astăzi: dacă există Dumnezeu de ce nu mi se arată mie, să-l văd și eu? Oamenii sunt aceiași oriunde și oricând. Dar, iertare, judecățile ipotetice gen "dacă" și "parcă" sunt un bun prilej să ne clatine credința. Cel puțin a mea.

Citat:
În prealabil postat de Mikhael Vezi mesajul
De ce nici acum nu recunosc ca au gresit? Cum oare isi explica suferinte prin care au trecut in ultimii doua mii de ani(nu cred ca e o coincidenta), ani in care au fost haituiti prin toata lumea, nu intram in detalii....
Ca răspuns, analogia de mai sus: Cum de nu recunoaște fiul iubit minciuna și perversiunea celei de care va divorța cât de curând? Și cum de rămâne departe de părinții săi chiar și după ce nu mai este cu acea femeie? Rușinea, nesiguranța, necredința, dorința de a accepta valorile noului mediu de viață? Golul rămas a fost repede umplut cu surogate... din orgoliu și mândrie, din atotsuficiență cunoscătoare. Nu știu.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 22.08.2010, 00:12:31
JessMo JessMo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Locație: Under a bridge
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael Vezi mesajul
Cum oare tocmai poporul iubit de Dumnezeu, poporul din care au facut parte marii profeti, care au vestit neincetat venirea Mantuitorului, nu L-a recunoscut pe Mesia?
In vremurile biblice, cu siguranta evreii asteptau venirea Sa, erau atenti la fiecare semn, si totusi, cand s-a intamplat, nu au inteles nimic...
Am uitat ceva important in postul anterior... "Să nu ai alți dumnezei afară de mine."
Reply With Quote
  #304  
Vechi 02.09.2010, 09:40:47
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Sa ne imaginam ce s-ar fi intamplat daca il recunosteau pe Hristos si il acceptau ! Istoriceste !
Poporul evreu se crestina de atunci si , incet, incet incepeau sa straluceasca, chiar mai mult ca pe vremea lui David si Solomon..!
Crestineste, ajungeau stapanii lumii, dar nu intr-un mod lumesc si nu financiar cum au ajuns acum !
Raspandeau crestinismul! Deveneau elita spirituala a Pamantului ! Israelul si Ierusalimul deveneau centrul Universului cunoscut !
De aici va las sa continuati voi.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 07.10.2010, 23:20:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Sa ne imaginam ce s-ar fi intamplat daca il recunosteau pe Hristos si il acceptau ! Istoriceste !
Poporul evreu se crestina de atunci si , incet, incet incepeau sa straluceasca, chiar mai mult ca pe vremea lui David si Solomon..!
Crestineste, ajungeau stapanii lumii, dar nu intr-un mod lumesc si nu financiar cum au ajuns acum !
Raspandeau crestinismul! Deveneau elita spirituala a Pamantului ! Israelul si Ierusalimul deveneau centrul Universului cunoscut !
De aici va las sa continuati voi.
Nu crezi ca mai TREAZ ar fi sa punem capat acestor fabulatii si fantezi despre ce ar fi facut evreii daca nu erau evrei :)
Reply With Quote
  #306  
Vechi 08.10.2010, 20:54:48
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,danut7

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Isaia 6 9. Și El a zis: "Du-te și spune poporului acestuia: Cu auzul veți auzi și nu veți înțelege și, uitându-vă, vă veți uita, dar nu veți vedea. 10. Că s-a învârtoșat inima poporului acestuia și cu urechile sale greu a auzit și ochii săi i-a închis, ca nu cumva să vadă cu ochii și cu urechile să audă și cu inima să înțeleagă și să se întoarcă la Mine și să-l vindec".
felicitari,raspunsul este exceptional
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #307  
Vechi 08.10.2010, 21:07:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sunt si evrei care L-au recunoscut- Nicolae Steindhart!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #308  
Vechi 08.10.2010, 22:17:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
felicitari,raspunsul este exceptional
Salut,

Aest raspuns te face sa te simti superior "neamurilor" in special evreilor...insa din pacate pina una alta tu lucrezi la evrei nu ei la tine :)))...deci nu stiu care-i orb si surd...mai gindeste-te!:)

Conf scripturii ar fi trebuit sa fie invers:
Faceti voia lui Dumnezeu si toate vi se vor da pe pamint"...insa ....dupa cum vezi este un pic altfel..tot noi suntem zilieri la ei!
cu stima!
Reply With Quote
  #309  
Vechi 08.10.2010, 22:32:20
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Salut,

Aest raspuns te face sa te simti superior "neamurilor" in special evreilor...insa din pacate pina una alta tu lucrezi la evrei nu ei la tine :)))...deci nu stiu care-i orb si surd...mai gindeste-te!:)

Conf scripturii ar fi trebuit sa fie invers:
Faceti voia lui Dumnezeu si toate vi se vor da pe pamint"...insa ....dupa cum vezi este un pic altfel..tot noi suntem zilieri la ei!
cu stima!
andrei,intelege odata ptr. totdeauna,daca vrei:nu impun crezul meu nimanui iar chestia cu superioritatea nu tine la mine,aprecierea ta este eronata.ca sunt simbrias la evrei,ma doare-n cot.
sa fii iubit
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #310  
Vechi 25.11.2010, 23:13:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
.ca sunt simbrias la evrei,ma doare-n cot.
sa fii iubit
Si tu sa fii iubit la fel de mult.

De ce sa fii indiferent cind poti sa fii mai iubitor, mai recunoscator.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27