Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2023, 12:47:23
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Dumnezeu mi-a tăiat aripile și mi-a nenorocit viata dandu-mi 2 boli grele psihice

Dumnezeu mi-a nenorocit viata dandu-mi schizofrenie si tulburare obsesiv compulsiva deci 2 boli psihice nu un di ambele foarte grele,deci eu cu ce mai sunt obligat sa cred in El și sa-I respect poruncile?De ce alții au sănătate,vitalitate,nu au văzut spitalul niciodată în viata sau poate doar la vaccinări și la .ediția muncii și eu sunt satul de mers la doctori si de luat pastile făcut injecții etc sibunde mai pui ca pe lângă bolile astea psihice ,mai am și boli fizice au apărut în ultimii ani..deci toate viata mea nu mai doctori,am început sa învăț medicina și farmacie fără sa vreau dim experienta cu bolile și medicamentele dar tot ce contează e ca m-am ratat pe toate planurile și asta nu din cauza mea ci datorita ca Dumnezeu mi-a tăiat toate aripile dandu-mi boala asta de la 15 ani,s-a distrus totul la mine de la 15 ani acum am 29 și niciun viitor si asta pentru ca mi s-au tăiat aripile de către viata destin,soarta, Univers etc..

Sunt foarte dezamăgit de Dumnezei,soarta, destin ,mai bine nu ma nășteau,alții, majoritatea de varsta mea nu mai pot de bine și eu îs varza cu creierul si sanatatea si nu de ieri de azi ci de mult timp,de 15 ani.
Deci gata,m-am saturat, nu mai am nevoie de religie.Dumnezeu m-a dezamăgit profund și da sunt supărat pe El și El e singurul vinovat pentru ca mi-a tăiat aripile la 14 ani dandu-mi boli psihice grave și facandu-ma sa ma simt mereu ca viata este împotriva mea.


Asta dacă exista, vreun Dumnezeu.Ca din ce pare când te uiți în jur și pe planeta asta am zice mai mult ca suntem rezultatul unui accident cosmic și atât tot..De ce este atâta suferință în lume și de ce mor oamenii pe capete și e lume bolnava,ghinioane etc?Fiindcă viata pare mai mult un accident cosmic decât o creație a unui zeu.
Punct.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2023, 19:06:15
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Dumnezeu ne dă fiecăruia cruci de diferite forme și de diferite greutăți, dar niciodată mai mult decât putem duce. Când îți pierzi încrederea și credința și lumea pare fără sens. Mulți înaripați din jurul tău au de fapt aripi de drac, zboară cu aripi împrumutate către nicăieri. Cât timp ai credință, ai și aripi. Când spui lucruri din astea îți tai singur din pene, Dumnezeu te iubește dar nu poate să te ajute dacă tu cauți răspunsuri în cristale și alte păgânisme. Trebuie lucrare-împreună adică în biserică ortodoxă participând la Sfintele Taine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2023, 13:35:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Oare Dumnezeu e vinovatul?
Oare chiar El ti-a taiat aripile, ti-a dat bolile si ti-a ratat viata?
Esti sigur ca El te-a bagat si te tzine in starea asta nefericita de 15 ani?

Usor e sa zici si sa repeti k lumea că El e vinovatul pentru toate relele si suferintele tale si ale lumii aruncand vina pe El dar greu iti este sa cauti adevarul. Usor cu lovitul si greu cu cautatul si de aici vine mai rau.

Cine este deci vinovatul si din cauza cui ai ajuns atat de bolnav si ratat pe toate planurile?

Grea intrebare si greu este sa dam un raspuns corect, cinstit, drept!

Pe cine banuiesti?
Cine crezi ca este cel ce-ti vrea raul adica sa-ti distrugi viitorul fericit al sufletului?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.09.2023 at 14:21:04.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2023, 00:48:26
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Te referi la satan?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2023, 18:42:05
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Da,Dumnezeu mi-a tăiat aripile incepand de la varsta de 14 ani ,el putea sa schimbe asta și n-a facut-o lasandu-ma și acum sa sufăr de o schizofrenie si depresie invalidarea care îți îs tot cheful de viata,motivația și bucuria..Da,Dumnezeu e vinovatul și intr-un Univers normal el ar trebui sa își ceara scuze de la mine nu eu de la el,asta e adevărul adevarat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2023, 12:00:48
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9
Da,Dumnezeu mi-a tăiat aripile incepand de la varsta de 14 ani ,el putea sa schimbe asta și n-a facut-o lasandu-ma și acum sa sufăr de o schizofrenie si depresie invalidarea care îți îs tot cheful de viata,motivația și bucuria..Da,Dumnezeu e vinovatul și intr-un Univers normal el ar trebui sa își ceara scuze de la mine nu eu de la el,asta e adevărul adevarat.
Sigur nu te pripesti?
Nu cumva lumea ii vinovata?
Nu cumva faradelegea si pacatul?

Oare cum ai putea sa ai speranta, speranta nondesaharta, daca tu nu vrei nicicum sa-L asculti?

E simplu: Daca asculti o sa ai speranta, daca nu asculti o sa ai o speranta tot mai mica spre deloc.

Sanatatea vine de la HARNICIE in ascultare, de la lucrul bun facut in CREDINTA!!!

Deci daca vrei sa te faci sanatos, in loc sa te nemultumesti acuzand si invinovatind pe altii, in loc sa cârâi dandu-te victima si reprosandu-i Lui toate bolile si problemele tale, oare nu crezi c-ar fi mai bine sa cauti sa Il rogi sa te ierte si sa te ajute in loc sa-L tooot santajezi cu mesajele tale pline de pisma, ura si dorinta de razbunare pentru iubirea ta de sine si de slava desarta?

Adica tu vrei sa te faci mare medic psihiatru sau mare psiholog lumesc, eretic si ai vrea sa te ajute Dumnezeu? Ai vrea sa te ajute sa te autodistrugi, sa-ti pierzi sufletul? Nu pricepi ca ai gresit directia si sensul, respectiv rostul vietii tale? Asa ca mai bine te lasa bolnav decat sa te ajute sa-ti faci rau. Chiar nu-ti dai seama ca nu vrei nicicum sa alegi Calea cea buna care duce la viata si fericire?

"Cautati mai inainte Imparatia Cerurilor si dreptatea Lui Dumnezeu si toate celelalte vor fi adaugate voua!!!"

Asa ca nu-ti mai fa griji pentru ca nu esti k lumea reintegrat in lume si in realizarile ei "marete", pentru ca in lume e vorba doar de bani murdari si de shunt, inlesnirea de a-i face mai usor!!!

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9
Iertare
Îmi cer iertare vouă și lui Dumnezeu pentru topicul în câte acuzam și criticam ,sper sa ma ierte Dumnezeu,am luat și o gura de aghiasma ...adevărul e ca sunt foarte deznădăjduit în unele zile..foarte și scot pe gura sau pe taste numai prostii din cauza deprimarii și deznădejdii.
Iarta-ma Doamne!
Vad, iata, ca esti capabil sa mai si iesi din noaptea mintii. Deci se poate!
Io te iert asa frateste ca nu-s io Dumnezeu. Iarta-ma si tu ca sa fim chit, ca si io te-am facut in toate felurile socotindu-te si judecandu-te dupa mintea mea desi nu mi-ai gresit mie cu nimic. Iarta-ma precum te-am iertat! Amin.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.09.2023 at 16:37:41.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.10.2023, 21:53:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Daca ai sta aproape de Biserica nu ti-ar fi asa de rau.

Ai mintea imprastiata.

Esti un ratacit cu mintea. Iti trebuie o pereche de palme sa inveti sa asculti intai ce ti se spune ca esti pe coclauri acum.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2023, 13:33:41
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Uite aici o convorbire interesanta despre problemele psihice si aici despre Credinta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde