Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.04.2010, 18:56:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur scrie ca El este gata pururi sa asculte rugaciunile noastre , si ne asculta mai inainte ca noi sa fi sfarsit a ne ruga , precum ne-a fagaduit : " Si inainte de a ma chema pe mine , Eu le si voi raspunde , si inainte de a grai Eu ii voi auzi " ( Is. 65,24 ) . " Domnul este aproape de toti cei ce-l cheama , de toti cei ce-l striga din toata inima . El implineste dorintele celor ce se tem de El si aude strigatul lor si-i mantuieste " ( Ps. 144 , 18 ) . De aceea Moise , gandindu-se la acest lucru si bucurandu-se zicea : " Nu este alt popor care sa aiba mai aproape pe Zeii lui , cum este Dumnezeul nostru de fata la toate rugaciunile noastre " ( Deut. 4, 7 ). " Doamne , zicea David , asa am cunoscut ca Tu esti Dumnezeul meu , numai bunatate si mila , fiindca ori de cate ori am alergat la Tine , indata m-ai auzit " ( Ps. 55,10 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2010, 21:29:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cand se intalneau Sfintii Parinti din vechime obisnuiau sa se te intreband nu de sanatate si nici de altceva , ci de rugaciune : " Cum merge , cum lucreaza rugaciunea ? " Lucrarea rugaciunii era pentru ei semnul vietii duhovnicesti , si o numeau " respiratia duhului " . Trupul respira , deci traieste , iar daca respiratia inceteaza nu mai este in trup nici viata . Sfantul Teofan Zavoratul ne indeamna : " Ca rugaciunea noastra sa devina mijloc eficace de a educa in noi rugaciunea , trebuie sa o savarsim in asa fel ca si gandul , si inima sa primeasca continutul rugaciunilor ce o alcatuiesc . Iata trei metode foarte simple : sa nu purcezi la rugaciune fara a te pregati , macar putina vreme , pentru aceasta ; sa nu o savarsesti la nimereala , ci cu luare aminte si cu simtire ; dupa incheierea rugaciunii sa nu treci indata la indeletnicirile tale obisnuite " .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.04.2010, 21:54:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dumitru Staniloae si Grigorie Sinaitul despre importanta si folosul rugaciunii

Am gasit prin lecturile parcuse , cateva cuvinte ale Parintelui Staniloae referitoare la Rugaciune ce mi s-au parut de mult folos sufletelor noastre : " . . . Numai Dumnezeu , cu nesfarsirea Lui , poate tine sufletul absorbit adica in liniste , fara trecerea necesara de la un lucru marginit la altul . . . Rugaciunea il elibereaza pe om , il degaja de natura exterioara si de sine insusi . In acest fel, ea tine sufletul deschis catre Dumnezeu ca Persoana . Cel ce nu se roaga ramane rob , inchis in mecanismul complex al naturii exterioare si al inclinatiilor patimilor sale , care il domina pe om mai mult decat o face natura . Rugaciunea asigura libertatea . . . In acelasi spirit , Sfantul Grigorie Sinaitul arata in una din scrierile sale ca :" Rugaciunea este lucrarea credintei , aratarea celor nadajduite , iubirea realizata , miscarea ingereasca , puterea celor fara trupuri , descoperirea inimii , nadejdea mantuirii , semnul sfintirii , devenirea sfinteniei , cunoasterea lui Dumnezeu , unirea Duhului Sfant , bucuria lui Iisus , veselia sufletului , mila lui Dumnezeu , semnul impacarii , pecetea lui Hristos , steaua de dimineata a inimilor , descoperirea lui Dumnezeu , izvorul tacerii , pecetea lacasului ingeresc ". . . Rugaciunea o putem defini si ca unitate de masura a dragostei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 19.04.2010 at 21:56:56.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.04.2010, 22:11:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In afara de caracterul ei specific de cerere , ca sa-i spun astfel , ea este si trebuie sa fie o meditatie asupra lui Dumnezeu , o adoratie pana la urma , caci astfel ea , rugaciunea , devine contemplatie . Imi aduc acum aminte de o scurta istorioara : Un taran batran statea singur intr-un colt dintr-o biserica . Intrebat ce asteapta , a raspuns :" Il privesc si ma priveste ". Imi vin in minte cateva cuvinte citite candva intr o carte care faceau referire la rugaciune si care accentuau ca rugaciunea este in intregime o expresie personala si spontana a comportamentului fata de spirit . Rugaciunea ar trebui sa fie comuniunea fiilor fata de Tatal lor spiritual si expresia fraternitatii pana la urma . Rugaciunea este respiratia sufletului si ar trebui sa ne indemne sa perseveram in tentativele noastre pentru a cunoaste mai bine vointa Tatalui . Interpretand indemnul Apostolului Pavel : " Rugati-va neincetat " , intreaga viata a noastra , a crestinului , poate fi considerata ca o neintrerupta si mare rugaciune , si nu rugaciunea rostita in anumite momente ale zilei , ci rugaciunea ca stare de contemplare permanenta a Dumnezeirii .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.04.2010, 22:46:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Imi aduc acum aminte de o scurta istorioara : Un taran batran statea singur intr-un colt dintr-o biserica . Intrebat ce asteapta , a raspuns :" Il privesc si ma priveste ".
Este vorba de un țăran din localitatea Ars din Franța. Preotul său paroh, padre Jean Baptiste Marie de Vianney era nelămurit văzându-l pe țăran singur în biserică și privind fix la Tabernacol. "Ce faci aici, fiule ?" "Eu Îl privesc și El mă privește" a răspuns, simplu, credinciosul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.04.2010, 23:24:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este vorba de un țăran din localitatea Ars din Franța. Preotul său paroh, padre Jean Baptiste Marie de Vianney era nelămurit văzându-l pe țăran singur în biserică și privind fix la Tabernacol. "Ce faci aici, fiule ?" "Eu Îl privesc și El mă privește" a răspuns, simplu, credinciosul.
Multumesc frumos , draga Mihnea , chiar nu stiam sursa exacta , dar oricum graitoare . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.04.2010, 22:26:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit " Fii mei Duhovnicesti "- scrisa de Preot Ioan Comaneci

"Fii mei duhovnicesti / Feriti-va de povesti , / De povesti amagitoare / Si de vorbe inselatoare . / Dragostea sa va sporeasca / Sa aveti o viata aleasa , / Bunatatea s-o pastrati / Pentru Domnul sa lucrati . / Si ispite cand aveti / Nu cartiti si fiti mai treji , / Privegheati in miez de noapte / C-o candela aprinsa-n casa . / La Curtea Imparateasca , / Acatistul nu lipseasca / Si icoana de aveti / Sunteti fii duhovnicesti . / Multa voastra rugaciune / In rabdare sa va fie , / Pacatele sa le plangeti / Si sa mergeti inainte . " Asa sa ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.05.2010, 12:41:09
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit puterea rugaciunii

Puterea rugaciunii nu sta in multa vorbarie, ci in sinceritatea suspinului de rugaciune. (Sfantul Nectarie)

Cand incepi sa te rogi, iti aduci aminte de pacatele tale si plangi pentru ele. Asa si trebuie sa te rogi. Uneori simti liniste si bucurie si crezi ca acestea sunt de la vrajmasul. Daca ar fi de la vrajmasul, dupa spusele Sfintilor Parinti, bucuria ar fi confuza, nu ar aduce pace si liniste in suflet. Si sa nu te miri de faptul ca Domnul iti da in rugaciune pace si liniste, caci nu intotdeauna se intampla acest lucru dupa vrednicie, ci dupa judecatile nestiute ale lui Dumnezeu. Si de aceea, daca vei simti asemenea bucurie si liniste, sa te socotesti cu tot dinadinsul nevrednic de acest dar al lui Dumnezeu si sa te mustri cu tot dinadinsul inaintea Domnului, zicand ca din pricina nepasarii tale nu poti pastra in tine acest dar si de aceea il pierzi degraba. (Sfantul Iosif)

Nu asteptati de la rugaciune numai extazul si nu va intristati atunci cand nu simtiti bucurii. Caci se intampla si sa stai, sa stai in biserica si inlauntrul tau sa nu ai inima parca, ci asa, o bucata de lemn, dar un lemn neprelucrat…..Pai si pentru aceasta, adica pentru lemn, ne mantuieste Domnul. Inseamna ca asa trebuie sa fie. Caci sufletul, simtind bucurii foarte mari, se poate ingamfa, iar aceasta stare de “inlemnire” il smereste. (Sfantul Varsanufie)

Cand nu aveti mult timp pentru rugaciune, multumiti-va cu cat aveti, iar Dumnezeu va primi vointa voastra. Tineti minte ca lui Dumnezeu Ii place sa aveti la rugaciune trairea vamesului si feriti-va sa puneti pret pe rugaciunea voastra: aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, nu a noastra. (Sfantul Macarie)

continuarea :http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...nea-adevarata/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.05.2010, 20:45:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cu cât ne rugăm mai mult cu atât sufletul se golește de plăcerile lumești, de poftele acestei lumi și se umple de bunurile cerești. Sfântul Nectarie al Pentapoliei accentuează:"Dumnezeu împlinește dorințele voastre în modul în care voi nu știți. Deci, liniștiți-vă și chemați-L pe Dumnezeu. Rugăciunile și implorările voastre nu vă duc la desăvârșire ele însele. La desăvârșire conduce Domnul , Care vine și se sălășuiește înlăuntrul nostru, când împlinim poruncile lui".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2010, 18:45:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Foarte frumos si mult de folos! Multumesc!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11