Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2009, 03:01:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
draga necunoscutule,

Daca Dumnezeu nu exista,cum crezi tu...atunci de unde atita suferinta,boli,cruzime ?... ...sau exista ?

De ce nu-l intrebi pe saracul Lazar cum vine cu saracia si umilintele ? Sau pe bogatul nemilostiv ?

Sau intreaba-l pe un betiv,daca se roaga lui Dumnezeu sa-l scape de patima betiei care il va duce la cancer de ficat,sau la destramarea familiei,prin certuri,batai,etc.
Sau pe un lacom,daca se roaga lui Dumnezeu sa-l scape de lacomia care-l duce la racirea relatiilor cu rudele lui,la nemilostivire,la zgircenie,la tot felul de boli,de stomac,de glande,etc ?
Sau pe un afemeiat,desfrinat fara masura...care isi nenoroceste propria familie dar si pe a altora,care da nastere la copii bolnavi,handicapati si inclinati si ei spre pacatele parintilor...
Ce sa mai zic de atei,de necredinciosi sau rau credinciosi....
Sau iubitorul de bani,trindavul,"actorul",miniosul,descurajatul...c iti dintre acestia se roaga lui Dumnezeu sa-i scape de patimile lor ? Oare or sti ca de aici li se trag toate necazurile ?
Fa o incercare,du-te si intreaba-i...sau intreaba-te si pe tine,cred ca te ai drept cel mai bun exemplu.

...

Cei care au crezut cu adevarat in existenta Lui,...deja stiu ca El exista,deja stiu ca sint ajutati,deja stiu ca sint nemuritori...ba unii chiar isi doresc in bucuria si fericirea lor tot felul de incercari si suferinte,...ce poate sa faca clipa ...vesniciei,atunci cind traiesti cu Dumnezeu ?

Cum f bine ne-a sugerat trandafirul_alb catolic:

http://www.scribd.com/doc/3191911/Sf...-alese-?page=1

iar pe bucatele:

http://www.ioanguradeaur.ro/101/2-mu...una-nici-alta/

http://www.ioanguradeaur.ro/99/3desp...-celor-drepti/

http://www.ioanguradeaur.ro/98/4-de-...de-ce-nu-toti/

etc...

Mii de scuze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Era pentru "evolution" raspunsul anterior!

Doamne, pacea Ta fie cu noi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 03:16:12
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Mii de scuze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Era pentru "evolution" raspunsul anterior!

Doamne, pacea Ta fie cu noi!
draga LapetiteMoc,

Si eu imi doresc sa evoluez...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 04:05:19
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"O, Maică preamilostivă Stăpână, dă-ne nouă minte duhovnicească, cu care să ne închinăm bunătății Dumnezeului celui viu și să ne smerim în fața Părinteștilor Sale pedepse !"
Eu nu am inteles mesajul tau, Cristi.
Poti sa-mi explici ce inseamna la postarea mea rugaciunea ta?
Eu am nevoie de minte mai multa?
Noi avem nevoie d eminte mai multa?
Cum sa inteleg eu postarea ta?
Cu siguranta ai avut ceva in minte, insa nu prea pricep ce anume.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 05:19:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu nu am inteles mesajul tau, Cristi.
Poti sa-mi explici ce inseamna la postarea mea rugaciunea ta?
Eu am nevoie de minte mai multa?
Noi avem nevoie d eminte mai multa?
Cum sa inteleg eu postarea ta?
Cu siguranta ai avut ceva in minte, insa nu prea pricep ce anume.
Of, vezi nenorocitele de gânduri, dragă Nina ? Ce am postat, întărea tocmai spusele tale , ca o completare și întărire a ceea ce bine ai spus pentru cel ce se frământa atât ! Era adresată 100% pentru cel în deznădejdie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2009, 06:49:30
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Of, vezi nenorocitele de gânduri, dragă Nina ? Ce am postat, întărea tocmai spusele tale , ca o completare și întărire a ceea ce bine ai spus pentru cel ce se frământa atât ! Era adresată 100% pentru cel în deznădejdie !
Nu cred.
Nu cred ca sint 100% ADRESATA PT CEL IN DEZNADEJDE.
Mie-mi palc lucrurile clare, si lamurite.
Asta evita orice fel de neclaritati, si eventuale discutii inutile.

Nu este mandrie, este vorba de claritate.
Nu uita ca avem persoanlitati diferite fiecare, si lucrurile nespuse se pot subintelege gresit, asta fac eu, lamuresc, inainte de orice fel de confuzii inutile.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2009, 07:40:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Nu cred.
Nu cred ca sint 100% ADRESATA PT CEL IN DEZNADEJDE.
Mie-mi palc lucrurile clare, si lamurite.
Asta evita orice fel de neclaritati, si eventuale discutii inutile.

Nu este mandrie, este vorba de claritate.
Nu uita ca avem persoanlitati diferite fiecare, si lucrurile nespuse se pot subintelege gresit, asta fac eu, lamuresc, inainte de orice fel de confuzii inutile.
Încă odată repet și iar repet că nu are legătură cu tine. Absolut deloc ! ! ! ! ! ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2009, 08:07:10
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Încă odată repet și iar repet că nu are legătură cu tine. Absolut deloc ! ! ! ! ! ! ! !

Bucurie!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2009, 09:03:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Suferinta este o tema fara inceput si fara sfarsit in mintea multora.

Cand suferinta apara in viata celui neiubitor de Dumnezeu, aceasta se arata la extrema uratului si a groazei, insa cand aceasta se arata in viata crestinului traitor in duhul lui Dumnezeu, aceasta se face aceluia pricina de si mai mare dragoste si rugaciune. Ce chipuri luminoase au marii parinti si marii crestini, in pofida multimilor de neputinte care ii incarca.

Suferinta este ceva ce ne facem cu mana noastra. Dumnezeu sufera pe aceasta, insa nu are puterea sa ne ingradeasca libertatea, caci astfel ne'ar ciunti chipul Sau, sadit in noi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2009, 09:19:27
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acestea sunt lucruri greu de inteles pentru o inima mandra. Eu am inteles foarte tarziu (inima mea in mandria ei prosteasca a reusit sa inteleaga) ca toate lucrurile acestei vieti, toate bucuriile si frumusetile ei sunt trecatoare, zadarnice si nu aici trebuie sa ne fie noua inima si sufletul ci in cer, acolo sa ne adunam comori din milostenie, rabdare, infranare, dragoste. Dincolo se va imparti totul in albe si negre. Unii cred ca e o idee sf aceasta a iadului si a muncilor vesnice, uneori si eu am crezut asta... De fapt eram sceptica si refuzam sa cred asta dar intr-o zi m-a pocnit drept in suflet realitatea izbitoare ca insusi Iisus a afirmat asta, stiam normal dar calea de la urechi la inima e cea mai lunga, stiam teoretic cu mintea, inima mea era impietrita... In clipa aia am simtit ca nu e o poveste, Iisus insusi a spus ca acolo va fi ghena, scrasnirea dintilor! A mintit El vreodata? A spus: Toate acestea vor trece, si cerul si pamantul dar cuvintele mele nu! De accea CRED, eu CRED ce a spus El, nu ma intereseaza sa studiez mecanismele acestei lumi, la ce bun?... am pierdut ani intregi cautand raspunsuri si nu am ajuns nicaieri. El mi-a spus niste lucruri pe care poate mintea mea de vierme nu le poate intelege, e o minte primitiva si neincapatoare pentru realitatea lui Dumnezeu. El mi-a spus fara sa imi explice mecanismele rautatii care guverneaza pamantul, mi-a spus simplu doar esenta pe care sunt datoare sa o cred si daca El a spus, cine sunt eu sa iau in ras cuvintele Lui. Oare nu a spus El ca toate acestea vor fi? rautati, molime, razboaie, inselari? ce asteptam? raiul pe pamant? raiul e dincolo, aici traim putin, acolo vesnic, trebuie sa ne intarim in credinta si sa suportam rautatile vrasmasului, ca nu oamenii ne vrasmasesc ci duhurile rautatii care sunt pline de viclesug. Dracul e maestrul disimularii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2009, 10:09:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Totul se intampla cu un motiv. Daca cineva sufera, nu sufera degeaba; poate e o incercare, poate isi merita soarta.
Spune-i asta unei proaspete mame ce si-a pierdut copilul.

Intr-adevar, Dzeu e bun.

Asta pentru ca putea fi mult mai rau
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bunatatea lui dumnezeu



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
oare de ce? patricia2006 Generalitati 12 24.05.2012 18:56:52
e oare diavolul, sau Dumnezeu? Mtcrysty17 Intamplari adevarate 28 27.01.2011 22:32:46
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10