Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.03.2011, 16:15:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Sanduu-le, daca iti place kik-box mergi la kik-box, nu-i nicio problema. Sportul antreneaza spiritul de luptator, disciplina si curajul. Tu stai rau la aceste capitole asa ca nu-ti strica sportul, te va fortifica. Problema e cum vei folosi in continuare ceea ce vei invata. Daca te vei pune in slujba aproapelui poti face lucruri bune, de exemplu daca trecand printr-un parc observi o molestare sau incercare de viol, ai trei solutii: a) sa te oferi tu in locul fetei (unii ar putea crede ca asta e varianta crestina), b) sa intorci capul si sa te prefaci ca nu observi si c) sa-i aplici badaranului metoda kik-boxing si sa salvezi fata de la o nenorocire. Eu sunt pentru ultima varianta, ba chiar cred ca multi de pe acest forum vor veni sa te felicite.
Har, smerenie si jertfa de sine.
E clar ca si eu sunt pentru ultima varianta.Si sunt multi care gandesc asa.Chiar aici pe topic exista niste exemple frumoase.
Dar sunt si multi care fiind atat de preocupati de propria mantuire, putin le pasa de aproapele.Prefera sa nu se abata ei de la Reguli ca sa nu rateze manutirea,zic ei, nesesizand ca incalca defapt legea iubirii, in egoismul lor.Si astfel, aplica varianta b) si merg impacati acasa si mai spun o rugaciune si mai fac niste matanii!

Nu pot sa nu zic si despre varinata a) ceva si despre comentariul aferent:
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.03.2011, 17:02:46
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce inseamna chemat la manastire?
adica ai chemare de la Dumnezeu pentru a fi monah insa persoana care nu asculta de aceasta chemare si traieste in lume , ii merge prost este nefericit etc. cam asa vorbe am auzit printre oameni si as vrea sa stiu daca e adevarat s-au sint simple superstitii...

Last edited by Sanduu; 29.03.2011 at 17:07:20.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.03.2011, 17:43:27
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
adica ai chemare de la Dumnezeu pentru a fi monah insa persoana care nu asculta de aceasta chemare si traieste in lume , ii merge prost este nefericit etc. cam asa vorbe am auzit printre oameni si as vrea sa stiu daca e adevarat s-au sint simple superstitii...
Un alt simptom al depresiei este această ideație de "fugă". Creierul începe să fantazeze la diferite căi prin care ar putea să scape de starea în care a intrat (să te muți la munte, să fugi de tot și toate, să nu mai știe nimeni de tine... un nou început etc.).

La mănăstire se duc cei care sunt mânați de dorința nestăvilită de-a trăi acolo, nu cei cărora nu le merge bine în viață. Poți să te duci două săptămâni, sa te relaxezi, să vorbești cu părinții, dar dacă te duci de tot, gândește-te că o faci pentru toată viața.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.03.2011, 18:08:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
adica ai chemare de la Dumnezeu pentru a fi monah insa persoana care nu asculta de aceasta chemare si traieste in lume , ii merge prost este nefericit etc. cam asa vorbe am auzit printre oameni si as vrea sa stiu daca e adevarat s-au sint simple superstitii...
cum interpretezi asta?
de unde stii ca te-a chemat Dumnezeu?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.03.2011, 18:11:40
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Woow...ce s-ar intampla in lumea asta , daca toti cei carora le merge prost ar opta pentru manastire?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.03.2011, 18:48:17
Paulas Paulas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Bucuresti, Biserica Sfantul Dumitru Str. Franceza
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit interesant...

[quote=Sanduu;350597] buna ...tu mergi la Biserica pentru ca daca mergi si te simti singur ..este o probleme acolo este o comuniune, o familie....deci nu ar trebui in nici un fel sa te simti singur atata vreme cat sunt oameni in jurul tau care te pot ajuta si mai presus de toti Dumnezeu.....in ceea ce priveste faptul ca nu ai prietena asta nu e o tragedie inseamna ca nu a randuit Dumnezeu inca sa fii cu cineva, poate nu esti pregatit...oricum nu e momentul acum ...mai mult nu ai cum sa fii urat pentru ca toti suntem facuti dupa chipul lui Dumnezeu.... si depinde intr-adevar foarte mult cum ne traim viata ....pacatul distruge fiinta umana !!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 29.03.2011, 18:58:54
Paulas Paulas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Bucuresti, Biserica Sfantul Dumitru Str. Franceza
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Smile si apropos...

la ce vremuri traim sunt multi oameni singuri fara suflete pereche dar nu trebuie sa disperi....!! important e sa gasesti persoana pe care o doresti !!! cam greu...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 29.03.2011, 20:01:17
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
adica ai chemare de la Dumnezeu pentru a fi monah insa persoana care nu asculta de aceasta chemare si traieste in lume , ii merge prost este nefericit etc. cam asa vorbe am auzit printre oameni si as vrea sa stiu daca e adevarat s-au sint simple superstitii...
Problema cu chemarea trebuie pusa altfel. Dumnezeu a pus in fiecare om cel putin un talant. Acest talant trebuie inmultit si nu ingropat, pierdut sau, Doamne fereste, vandut. Ce inseamna a inmulti talantii? Inseamna a te pune in slujba aproapelui. Dumnezeu nu are nevoie de nimic de la noi. De ce ar mai avea nevoie Dumnezeu, cand El este desavarsit si toate sunt ale Lui? Dumnezeu ne vrea unul in slujba altora. Slujirea aproapelui inseamna, de fapt, slujirea lui Dumnezeu. Dar multi uita acest lucru si atunci isi slujesc lorusi zicand ca slujesc lui Dumnezeu. Deci problema e sa cauti sa vezi ce talant ai si unde ai putea sa-l "inmultesti", dar.. dar.. in folosul aproapelui. Talantii nu se dau pentru uz propriu, ci pentru a-l ridica pe aproapele. In manastire talantul ascultarii trebuie nu numai sa predomine dar sa fie atat de puternic incat sa-ti sacrifici voia proprie fara cracnire. O sa-ti dau un exemplu din pateric. Se spune ca la un avva foarte inaintat vine un ucenic nou. Si avva ii da ascultare: ii arata un arac de vie, adica un bat uscat, il infige in pamant si ii spune ucenicului sa ude in fiecare zi acel bat pana va inmuguri. Ucenicul a dat din umeri si s-a apucat de treaba si dupa 3 ani de zile batul a inmugurit. A facut ascultare. Altul spunea ca avva e nebun si ar fi plecat urgent acasa. Acum, nu se stie daca batul a inmugurit fiindca se ruga neincetat avva sau fiindca ascultarea ucenicului a fost perfecta. Eu cred ca din ambele.
Concluzia e ca poti face mult bine, chiar foarte mult bine aproapelui si fara sa fii in manastire, cum poti face si foarte putin fiind in manastire. Depinde ce talanti ai si cum ii folosesti. Sunt si prin manastiri din cei ce il folosesc doar pentru uz propriu. Cauta aproapele si nu fugi de el. Ajuta aproapele si te vei mantui si tu. Iar daca o fi si-o fi sa fie manastire, vei stii la momentul potrivit. Deocamdata stai aproape de aproapele. E cea mai sigura cale de mantuire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 29.03.2011, 20:09:00
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ajuta aproapele si te vei mantui si tu. Iar daca o fi si-o fi sa fie manastire, vei stii la momentul potrivit. Deocamdata stai aproape de aproapele. E cea mai sigura cale de mantuire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Foarte adevarat..
Reply With Quote
  #90  
Vechi 29.03.2011, 20:33:19
Ioana.M's Avatar
Ioana.M Ioana.M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Prahova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Smile

Buna Sandu,
am fost si eu in situatia ta si inca mai sunt cred, insa iti recomand sa mergi in ASCOR Chisinau; acolo ai sa gasesti prieteni si treptat ti se va schimba starea de spirit- in ASCOR se organizeaza tot felul de pelerinaje, sunt multi tineri si ai sansa sa te simti f.bine alaturi de ei.eu zic sa incerci si varianta asta, ce spui? iti las aici si un link ca sa-ti faci o idee http://ascor.md/ .eu prin ASCOR mi-am facut multi prietenisi am avut sansa sa intalnesc persoane deosebite
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 02:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Isus cu un singur ''i'' Templier Knight Generalitati 63 12.12.2010 14:20:27
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14