Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.07.2010, 20:40:18
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Până în acest moment sunt 23 de morți și 10.000 evacuați . Veștile nu sunt bune nici în continuare :http://www.realitatea.net/hidrololog...et_721203.html
eu de ceva timp nu ma mai uit la tv decat cel mult la vreun film, in rest am refuzat si refuz sa mai fiu manipulata de ziare, televizor, etc. dar aseara m-am uitat si am vazut ce dezastru este in tara, si recunosc ca m-a apucat si pe mine fel de nervozitate din cauza lipsei de coloana vertebrala a romanilor (stiu ca generalizez, dar abia-i mai vezi pe cei cu coloana vertebrala). munti despaduriti, acordarea de proiecte de casa in foste albii ale raurilor, reconstriuirea caselor pe aceleasi locuri, fara sa se faca nimic pentru consolidare, etc... iti vine sa te iei cu mainile de cap, pentru ca cei care ar fi putut face ceva, stau bine merci si altii sufera, platesc.
sa incercam sa ajutam si sa ne rugam lui Dumnezeu si Maicii Domnului sa ne ierte ca nu stim ce facem.
Doamne iarta-ne si ai grija de noi, ca tu esti Salvarea!
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.07.2010, 21:44:55
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ai perfecta dreptate! Imi amintesc cum se bateau acum 3 ani cei de la Nanesti (Vrancea) pe ajutoare. Cum cei mari furau de la cei mici. Iar cei mici cautau sa construiasca si copiilor case din ajutoare.Cum militarii le scoteau malul din casa iar barbatii casei stateau la baut si tipau la ei ca nu au grija de cele ce le ramasesera. Doamne iarta-ma, poate ii judec in adancul inimii, desi cred ca va scriu acestea cu durere in inima. Oare de ce nu suntem solidari? Unde a disparut poporul? Cand Doamne, i-a luat locul populatia?..
Doamne iarta-ma si pazeste-ma..Cine stie daca eu as fi in locul lor cum m-as comporta. Off...Doamne iarta-ma!

De aceea spun si aici prin forum ca a sta in scaun si a da sfaturi e f.simplu..dar a trece tu prin acea situatie..e cu totul altceva. Poate ca de aceea spune parintele Petroniu Tanase asa: Nu da niciodata un sfat inainte de al urma tu intai..
Ar fi grav daca ar fi asa cum spui tu, Eduard. Parintii mei sunt din Nanesti (Vrancea), inundatiile au fost in 2005 si nici acum nu au reusit sa-si repare casa, ce sa mai zic de tot ce au pierdut atunci...Si nu e singurul caz, localitatea arata si acum pustiita.
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.07.2010, 21:49:57
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Oricum, e foarte usor sa privesti totul prin prisma omului care nu a fost lovit de astfel de catastrofe naturale ci le-a vazut doar la televizor, deci a vazut doar ce i s-a aratat si a ramas cu ceea ce au dorit televiziunile...
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.07.2010, 21:59:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Acum 6 ani, sau poate 5, cand a mai fost un val de inundatii, atitudinea maghiarilor din Harghita m-a impresionat cu adevarat. In fata apei, nu s-au vaitat, nu au srtigat, ci au iesit toti sa ajute militarii la diguirea cu saci a marginilor satelor. Fara sa comenteze, fara sa spuna ca este responsabilitatea altora.
Atunci eram si eu militar in termen si am prins inundatiile harghitene in totalitate. Am participat vreo luna de zile incontinuu la interventii si sunt intru totul de acord cu tine, ungurii stateau demni in fata faptului implinit, erau mai pragmatici. Daca toata treaba asta s-ar fi intamplat in Baragan, cred ca s-ar fi auzit vaiete si camasi rupte peste tot.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.07.2010, 22:06:16
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Manipulare, dulce manipulare...mai, cand iti pleaca casa cu viitura de 3 PM, si nu odata, ci de cateva ori in cincinal, cum crezi ca te mai uiti la pompieru' care inalta cu saculeti de nisip, zadarnic de altfel, digul, care oricum se va duce pe apa lu' sambata...A ? Problema e ca romanu' cu pricina, ganditor din fire, mediteaza cu sarg la mamica' lu' domn' priministru', ori poate la ibovnica
aurie a lu' domn' presedinte, asa ca, sa nu mai tabarati pe dansu' din fotoliu vostru uscat, care sade in fata lu' plasma, unde alde matale te tii de o doza de bere, si, nervos, spumegi la adresa "puturosului" ce sade cu glezna'n apa pan' la gat...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 01.07.2010 at 22:14:42.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.07.2010, 22:21:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Atunci eram si eu militar in termen si am prins inundatiile harghitene in totalitate. Am participat vreo luna de zile incontinuu la interventii si sunt intru totul de acord cu tine, ungurii stateau demni in fata faptului implinit, erau mai pragmatici. Daca toata treaba asta s-ar fi intamplat in Baragan, cred ca s-ar fi auzit vaiete si camasi rupte peste tot.
Mai, da demni, mai sad ungurii astia, iacata ca si io am fost militar odata(la cavalerie), si am vazut destui unguri "plangaciosi" si destui romani care sedeau demni, cu chipul impietrit de "demnitate", asa, sa stiti...mai. Iar daca harghitenii sunt asa de demni, lua-ti mai cate un "demn", si faceti-l prefect in fiecare judet mai, asa poate merge treaba mai bine...hai, mai, cand o sa apreciati ca aveti un neam, cand o sa-l pierdeti ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.07.2010, 07:32:44
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Draga prietene,nu esti binevenit pe aici cu astfel de teorii.Noi ne tinem de Biserica noastra,care au dat pe sfintii din inchisori ,pe parintele Cleopa,Arsenie Boca si altii.Erau si ei in ratacire,sau nestiutori?
Nu iti place "teoria" mea si nu sunt binevenit?
Dar oare de ce an de an Domnul abate potop de ape asupra Romaniei? Din cauza drept-credinciosiei lor? Da-mi voie sa ma indoiesc foarte de asa ceva. Iar "biserica" noastra aflata sub anathemele Sfintilor Parinti ai Sinoadelor Pan-Ortodoxe de la Constantinopol (1583, 1587, 1593, 1848) nu poate da in nici un fel Sfinti incepand cu 1924, inclusiv cei pomeniti de tine, pentru simplul fapt ca insasi Ortodoxia pe stil nou este o aberatie (am aratat de ce in postarea precedenta).

Tare mi-i ca te agiti si te zbati in van si nu vrei sa vezi care e cu adevarat fondul problemei: Romanii sunt in marea lor majoritate un popor slab in credinta si eretic din cauza vladicilor indraciti care i-au impus cu forta obiceiuri papistasesti, a se vedea profetia de mai jos:

"O informatie senzationala a fost publicata recent de catre revista „Noua arhiva romaneasca”, a Asociatiei Romane pentru Patrimoniu. Este vorba despre un document domnesc, descoperit de Paul de Alep intr-un sipet al fostului cneaz al Moldovei, Duma Negru, care ar contine o profetie cu privire la destinul Tarii Moldovei, implicit al Romaniei de astazi. Documentul ar proveni de la Mitropolitul Varlaam, cel care a fost trecut in randul sfintilor in aceasta vara, adus de la pustnicii de la schitul lui Zosima din Tinuturile Neamtului, cu titlul: “Prorocii despre vremurile din urma si caderea crestineasca a Moldovei”.
Paul, arhidiacon de Damasc, Alep si al tuturor tarilor arabe (1637–1667) sau, dupa numele arab, Bulos ibn az-Za ’im, însotitor si secretar al tatalui sau, Patriarhul Macarie al Antiohiei (1647), a intreprins in Tarile Romane o lunga calatorie, intre anii 1653–1658, pentru a strange ajutoare materiale pentru Patriarhia Antiohiei. Aceasta datora turcilor 13.000 de piastri. Cu acest prilej, Paul de Alep ar fi descoperit documentul amintit.
In document se spune ca „dupa plecarea mitropolitilor fanarioti vor urma oameni nevrednici la scaunul Moldovei, care vor încerca sa vânda dreapta credinta”, amestecata cu „cele papistasesti si pagânesti”. Vorbeste apoi despre tradarile dintre oameni si „taieri de sabie între frati pentru putere si ranguri pamântesti”. „Moldova va fi rupta si împartita dupa bunul gust al puterii de la Rasarit, prin sfaturi mârsave si ticaloase, iar „la vremea din urma, o fiara rosie cu multe capete va înghiti întreaga Europa crestina...”
Stricarea obiceiurilor
Documentul face referire la inrairea oamenilor, care „vor strica obiceiurile pamântului, înmultindu-se între ei ca dobitoacele fara nici o rusine, lepadând Sfânta Taina crestina a nuntii” si care „vor defaima obiceiurile crestinesti, dedân-du-se la tot felul de obiceiuri straine, iar pagânii se vor amesteca cu sângele crestinesc”. Despre „domnii pamantului” se spune ca „vor fi oamenii vânduti satanei, care nu vor mai purta grija poporului drept-credincios”, iar „mosiile stramosesti vor fi calcate cu japca si luate de straini dupa bunul lor plac”.
Lepadarea legilor stramosesti
[„Biserica stramoseasca va fi rusinata de noile obiceiuri pagânesti si papistasesti, aduse cu sila de vladicii lor cu apucaturi satanicesti. Oamenii afierositi lui Hristos cu slujba vesnica vor lepada sfântul chip si fagaduinta înaintea lui Hristos, dedându-se la viata lumeasca dinainte”, se mai arata in senzationalul artefact. La vremea cea din urma, „pamânturile nu-si vor mai da roada lor, padurile vor fi taiate, iazurile vor fi secate, oamenii vor vinde mosiile fara rusine, uitând ca stramosii lor le-au pastrat cu sabia”, se arata in continuare. Legile stramosesti vor fi lepadate „hrisoavele voievodale vor fi luate în râs, iar conducatorii netrebnici vor face legamânt cu fiara apocaliptica...”. Vorbind despre apucaturile barbatilor si femeilor, se spune ca ei se „vor acoperi cu straie femeiesti, iar femeile vor umbla precum barbatii”, iar ”adunarile din sarbatori si toate obiceiurile pamântului vor fi schimbate în obiceiuri si apucaturi salbatice, pagânesti”.
Biruri si pe aerul de la Dumnezeu
Se mai spune ca la vremea de apoi, „pe pamânturile Moldovei, va domni saracia, jalea, moarte, spaima, frica si omul nu va mai fi stapân în batatura lui”, iar „domnii pamântului vor pune biruri si legi cum n-au mai fost” chiar si „pe aerul lasat de Dumnezeu...
Oamenii se vor strânge unii lânga altii în tot felul de nascociri, lepadând truda satului, munca va fi o rusine, rusinea va ramâne un obicei, iar cei drepti vor fi socotiti nebuni. Se vor însela unii pe altii, crezând ca asta e legea lui Dumnezeu.
Si în cele din urma, ultima rânduiala a pamântului: se vor dezgropa oasele stramosilor si parintilor nostri, vor fi darâmate bisericile, vor fi lepadate rânduielile crestinesti si vor iesi un soi de oameni, care tot în numele lui Dumnezeu vor face biserici fara cruce, vor nesocoti Sfânta Jertfa si în cele din urma o vor amesteca în slujire cu pagânii”. Prorocirea mai vorbeste despre inmultirea razboaielor, „lepadarea pruncilor din pantecele femeiesti”, despre plecarea oamenilor dintr-un loc in altul si amestecarea graiurilor, la vremea cea de pe urma, cand caderea Moldovei „va fi mai grea decât caderea Constantinopolului la vremea maritului nostru domn Stefan cel Mare si Sfânt”.

Sursa: http://www.topicgratuit.com/13052291538-vremurile-apocalipsei-o-profetie-despre-lepadarea-de-crestinism-a-romaniei
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.07.2010, 08:31:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Cauza inundatiilor si a oricarei plagi nu e calendarul, nici papistasii, ci pacatul. Hai sa ne trezim dn visare ca sa nu devnim ridicoli. E drept ca omul, din dorinta de a ramane in pacat,da vina pe orice altceva. Dar Scriptura spune clar:

"Vor veni asupra ta toate blestemele acestea, te vor urmări și te vor ajunge până vei fi stârpit, pentru că n-ai ascultat glasul Domnului Dumnezeului tău și n-ai păzit poruncile Lui, nici hotărârile Lui pe care ți le-a dat El....
De nu te vei sili să împlinești toate cuvintele legii acesteia, care sunt scrise în cartea aceasta și nu te vei teme de acest nume slăvit și înfricoșător al Domnului Dumnezeului tău,
Atunci Domnul te va bate pe tine și pe urmașii tăi cu plăgi nemaiauzite, cu plăgi mari și nesfârșite și cu boli rele și necurmate;" Deut 28

Familiile se destrama, suntem tara campioana la avorturi, ne hranim inima rece cu tabloide si stiri de scandal, apoi ne miram de ce creste criminalitatea. Legalizam pacate mari pentru a fi pe placul altora, ne uram intre noi si nu ne pasa de cel ce sufera...si apoi dam vina pe calendar? Right...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 02.07.2010 at 08:34:10.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.07.2010, 13:46:04
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Draga prietene,nu esti binevenit pe aici cu astfel de teorii.Noi ne tinem de Biserica noastra...
De ce an de an Domnul abate potop de ape asupra Romaniei? Din cauza drept-credinciosiei românilor? Dați-mi voie sa ma indoiesc foarte de asa ceva. Iar "biserica" noastra aflata sub anathemele Sfintilor Parinti ai Sinoadelor Pan-Ortodoxe de la Constantinopol (1583, 1587, 1593, 1848) nu poate da in nici un fel Sfinți incepand cu 1924, nici Ilie Cleopa, nici Arsenie Boca, Ioanichie Moroi sau oricare altul de stil nou, pentru simplul fapt ca insasi Ortodoxia pe stil nou este o aberatie (am aratat de ce in postarea precedenta).
Tare mi-i ca te agiti si te zbati in van si nu vrei sa vezi care e cu adevarat fondul problemei: Romanii sunt in marea lor majoritate un popor slab in credinta si eretic din cauza vladicilor indraciti care i-au impus cu forta obiceiuri papistasesti, a se vedea profetia de mai jos:
Însăși schimbarea calendarului a dus la sărbătorirea praznicelor împărătești cu 13 zile mai înainte decât ne spune Sfânta Tradiție: cu alte cuvinte BOR nu mai respectă 100% nici Sfânta Tradiție fiind nu Ortodoxă, ci Heterodoxă (Eretică).

"O informatie senzationala a fost publicata recent de catre revista „Noua arhiva romaneasca”, a Asociatiei Romane pentru Patrimoniu. Este vorba despre un document domnesc, descoperit de Paul de Alep intr-un sipet al fostului cneaz al Moldovei, Duma Negru, care ar contine o profetie cu privire la destinul Tarii Moldovei, implicit al Romaniei de astazi. Documentul ar proveni de la Mitropolitul Varlaam, cel care a fost trecut in randul sfintilor in aceasta vara, adus de la pustnicii de la schitul lui Zosima din Tinuturile Neamtului, cu titlul: “Prorocii despre vremurile din urma si caderea crestineasca a Moldovei”.
Paul, arhidiacon de Damasc, Alep si al tuturor tarilor arabe (1637–1667) sau, dupa numele arab, Bulos ibn az-Za ’im, însotitor si secretar al tatalui sau, Patriarhul Macarie al Antiohiei (1647), a intreprins in Tarile Romane o lunga calatorie, intre anii 1653–1658, pentru a strange ajutoare materiale pentru Patriarhia Antiohiei. Aceasta datora turcilor 13.000 de piastri. Cu acest prilej, Paul de Alep ar fi descoperit documentul amintit.
In document se spune ca „dupa plecarea mitropolitilor fanarioti vor urma oameni nevrednici la scaunul Moldovei, care vor încerca sa vânda dreapta credinta”, amestecata cu „cele papistasesti si pagânesti”. Vorbeste apoi despre tradarile dintre oameni si „taieri de sabie între frati pentru putere si ranguri pamântesti”. „Moldova va fi rupta si împartita dupa bunul gust al puterii de la Rasarit, prin sfaturi mârsave si ticaloase, iar „la vremea din urma, o fiara rosie cu multe capete va înghiti întreaga Europa crestina...”
LEPĂDAREA LEGILOR STRĂMOȘEȘTI:
[„Biserica stramoseasca va fi rușinata de noile obiceiuri pagânesti si papistasesti, aduse cu sila de vladicii lor cu apucaturi satanicesti. Oamenii afierositi lui Hristos cu slujba vesnica vor lepada sfântul chip si fagaduinta înaintea lui Hristos, dedându-se la viata lumeasca dinainte”, se mai arata in senzationalul artefact. La vremea cea din urma, „pamânturile nu-si vor mai da roada lor, padurile vor fi taiate, iazurile vor fi secate, oamenii vor vinde mosiile fara rusine, uitând ca stramosii lor le-au pastrat cu sabia”, se arata in continuare. Legile stramosesti vor fi lepadate „hrisoavele voievodale vor fi luate în râs, iar conducatorii netrebnici vor face legamânt cu fiara apocaliptica...”. Vorbind despre apucaturile barbatilor si femeilor, se spune ca ei se „vor acoperi cu straie femeiesti, iar femeile vor umbla precum barbatii”, iar ”adunarile din sarbatori si toate obiceiurile pamântului vor fi schimbate în obiceiuri si apucaturi salbatice, pagânesti”.

Sursa: http://www.topicgratuit.com/13052291...ism-a-romaniei
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.07.2010, 18:08:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Opreste Doamne Dumnezeule toate necazurile,toate ploile si inundatiile din tara noi fiind si asa necajiti cu pacatele noastre,nu ne lasa sa cadem si ajuta-ne sa ne ridicam!Da-ne pace,sanatate si iubire!Amin! +
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel la rugaciune silvia55 Umanitare 3 27.01.2012 00:02:51
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 19:03:46
Apel la rugaciune BursucGabrielaIonela Umanitare 77 16.10.2010 01:33:16
Apel de rugaciune sunsray Generalitati 4 01.07.2010 16:34:38
apel la rugaciune c.ovi Umanitare 2 04.06.2007 19:28:05