Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2011, 00:30:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Nu vechimea...ci pretul pe care-l punea ea asupra unor lucruri ce mie, la prima vedere, mi-ar fi parut bune de aruncat.
Sunt copii in nevoie pretutindeni: si dintre cei ce au avut sansa de a se naste in familii credincioase, si dintre cei ce nu au avut aceasta sansa...
Asta exista decand lumea si exista si in randul celor maturi;ce arunca altii foarte instariti este foarte cautat de cei cu venituri mici sau chiar medii.
Firimiturile de paine simbolice de la ospatul celor bogati.

In fine,daca copila are un trai decent si o familie iubitoare care sa-i poarte de grija si sa-i faca introducerea in viata spirituala,este o fericita!Partea cu jucariile se rezolva in timp :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2011, 10:05:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Nu vechimea...ci pretul pe care-l punea ea asupra unor lucruri ce mie, la prima vedere, mi-ar fi parut bune de aruncat.
Sunt copii in nevoie pretutindeni: si dintre cei ce au avut sansa de a se naste in familii credincioase, si dintre cei ce nu au avut aceasta sansa...
asa e.
Copilasii saraci invata sa pretuiasca fiecare lucru, sa se bucure de fiecare nimic.
Dar in simplitatea jucariilor lor sunt mai fericiti decat copiii care au de toate.
Si acestia sunt cei care vor invata sa pretuiasca lucrurile cu adevarat importante din viata.
Nu jucariile sunt esentiale, ci important e sa nu le lipseasca hrana necesara, hainute adecvate cu anotimpul si cel mai important...afectiunea si atentia parintilor.
Caci jucariile scumpe si hainutele de lux nu sunt inlocuitorul timpului care trebuie acordat copilului!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2011, 19:09:31
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu jucariile sunt esentiale, ci important e sa nu le lipseasca hrana necesara, hainute adecvate [/b]
Nu sunt esentiale...dar :) zambetul de pe fetisoara lor nevinovata tot printr-o jucarie il castigi. Bine ar fi sa le putem imbina cumva, cat de cat, pe toate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.11.2011, 19:33:45
Hans Dietrich's Avatar
Hans Dietrich Hans Dietrich is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Sunt si eu nou pe acest forum, sunt ortodox, as vrea sa imi fac prieteni (stiu ca poate nu am nimerit bine aici ), sunt deschis oricaror discutii in limita bunului simt si al subectelor abordate. Multumesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.11.2011, 02:37:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hans Dietrich Vezi mesajul
Sunt si eu nou pe acest forum, sunt ortodox, as vrea sa imi fac prieteni (stiu ca poate nu am nimerit bine aici ), sunt deschis oricaror discutii in limita bunului simt si al subectelor abordate. Multumesc.
Bine ai venit! Sincer ar fi bine daca ne-ai spune numele de botez Hans Dietrich si din Iasi? hm nu prea suna a roman. In fine aici ai sa gasesti oameni cu suflet bun dar sa nu te sperii si sa fugi cind ai sa primesti si replici mai putin placute ca nah sintem oameni.
Stai aici cu noi ai sa inveti multe.
Eu Vassy
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 09.12.2011 at 19:12:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copii din orfelinate UNNOOM Generalitati 0 20.12.2012 14:10:19
situatia unor orfelinate sunsray Umanitare 1 15.12.2011 06:28:49
informatii despre azile, asezaminte sociale pentru persoanele cu probleme de sanatate maria32 Umanitare 69 03.08.2011 11:33:31
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 15:51:35
Situatia copiilor in orfelinate costel Generalitati 12 18.11.2009 10:52:22