Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2011, 13:22:31
diana77 diana77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2011
Mesaje: 1
Implicit sfestania

doamne ajuta va rog sa-mi spuneti daca se poate care este suma pe care o pot da preotului care vine la sfestanie (daca exista o suma minima) multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2011, 13:31:35
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana77 Vezi mesajul
doamne ajuta va rog sa-mi spuneti daca se poate care este suma pe care o pot da preotului care vine la sfestanie (daca exista o suma minima) multumesc
Nu exista o suma minima. Mie, de exemplu, preotul nu mi-a cerut nici un ban desi i-am oferit.
Ma gandisem la 50 de ron, dar, repet, nu i-a luat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2011, 14:13:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu exista tarife. Dai cat te lasa inima.
Eu una l-as aseza si la masa (daca, fireste, i-ar permite timpul sa stea).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2011, 14:52:27
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

mmm... normal ca nu exista taxe ... dar asa cum se da la botez, inmormantare, se plateste cam orice slujba ... si depinde de preot daca accepta sau nu ... bineinteles, ca daca omul nu ii da, preotul nu il trage de maneca si ii zice da-mi bani ca ti-am sfintit casa ... de obicei se pune la masa pentru ca parintele sfinteste si bucatele ... noi am dat cam 50 de lei la preot si 20 la dascal ... si de fiecare data am facut masa ... adica toata lumea care stiu ca a sfintit casa a facut masa si au fost chemati si oameni, ca asa se face si cica este foarte bine pentru cei chemati. la urma urmei omul da cat poate, daca nu are bani nu ii va zice nimeni nimic ... se poate da si mai putin cred, 25-30 la preot de ex si 5-10 la dascal ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2011, 18:11:16
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Depinde de biserica/preot.
Sunt care nu iau nimic, nimic.
Sunt altii care zic sa faci milostenie cat te lasa inima la saraci drept multumire, sau sa faci donatie la biserica.
Sunt altii care zic sa dai cat te lasa inima.
Si finally, cei cu taxa fixa.

Ideea e sa mergi la pangar, la biserica la care slujeste si sa intrebi acolo. Vei obtine cele mai bune informatii ca sa nu ai surprize.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2011, 18:37:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Exista anumite slujbe ptr care Biserica percepe o anumita taxa. Ex botez, cununie, inmormantare, parastas, cult.
Ptr sfestanie nu se plateste nici o taxa. Doar ca se obisnuieste ca omul sa daruiasca preotului ceva: fie fructe, jucarii ptr copii, dulciuri sau o suma de bani. In functia de dorinta fiecaruia, suma difera. Unii nu au posibilitatea sa dea nimic, altii dau si 100 lei. De asemenea, se obisnuieste ca slujba de sfintire a casei sa fie insotita de o agapa(adica masa crestineasca). dar nu e obligatoriu.
Asta e normal. Dar e foarte posibil ca obiceiurile preotului sa difere.
O recomandare ar fi sa vb direct cu preotul care doresti sa il chemi ptr sfintire, preferabil parohul in parohia caruia va aflati.
Exista o pevedere in statutul de functionare al BOR, care specifica ca preotul paroh de parohia caruia tine credinciosul trebuie sa savarseasca toate sfintele slujbe(Taine si ierurgii) doar in parohia sa. In caz contrar, se aplica masuri disciplinare.
Aceasta randuiala nu prea este respecata de credinciosi, considerand a fi nefireasca.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2011, 21:15:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Exista anumite slujbe ptr care Biserica percepe o anumita taxa. Ex botez, cununie, inmormantare, parastas, cult.
Am o nelamurire. De ce se percep aceste taxe fixe? Ce explicatie au?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2011, 21:40:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am o nelamurire. De ce se percep aceste taxe fixe? Ce explicatie au?
Subiectul s-a mai discutat și răs-discutat. Buna funcționare a unei parohii costă bani. Atâta timp cât în parohiile ortodoxe nu se percepe simbrie anuală (zeciuială) și nici chetă nu se face, e normal să existe aceste taxe. Desigur, dacă aveți o idee mai bună despre cum s-ar putea acoperi cheltuielile, faceți o schiță de proiect și propuneți-o preotului paroh al dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2011, 22:04:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am o nelamurire. De ce se percep aceste taxe fixe? Ce explicatie au?
Aceste taxe reprezinta fondul din care se intretine biserica si preotul.
Preotul ia doar o parte din salar de la stat, in jur de 300 lei, restul trebuie completat din fonduri proprii.
La acestea se adauga curentul, apa, carbunii, tamaia, vinul, faina ptr prescura, uleiul ptr candele s.a, ca sa nu ami vb de reparatii la Biserica, odajdii noi ptr sfanta Biserica.
Fondurile prprii ale bisericii sunt alcatuite din taxa ptr cult, botez, inmormantare s.a precum si donatiile credinciosilor. De cand cu cei 2%, acesta a devenit o noua sursa de venit a Bisericii. dar la parohiile mici, sau cu multi batrani, aceasta suma e destul de mica.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfestania, binecuvantare pentru familie si casa NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:23:03
Sfestania sau slujba Aghiasmei mici alina8023 Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 10:16:03
Sfestania smaranta Generalitati 10 12.11.2009 16:03:27