Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.02.2008, 21:05:18
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Nu stiu ce sa zic despre asta...mi s-a intamplat o data sa fiu in vizita la cineva ,si la acea persoana se afla un astfel de consilier,o doctorita care mai consiliaza si la planing familial la policlinica de elevi si studenti,si nu va spun ce mi-a fost sa aud din gura unei femei de 40 si ceva de ani,nu imi inchipuiam ca la o varsta in care vba ceea suntem maturi,ar mai recurge cineva la niste perversiuni...deci...poate nu or fi toti asa consilierii asa dar...ce sa spun am ramas MASCA...In fine,nu condamn femeia aia dar la varsta pe care o avea parca imi era mie rusine pt ea..???
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.02.2008, 22:27:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Ce parere aveti despre afirmatia:UN VIS SE PREGATESTE SA MOARA:CASATORIA
Numai cand va inceta iubirea, atunci va muri si acest vis- Csatoria.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.02.2008, 22:33:39
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Duhovnicul, fratilor, este de mult folos intr-o fam., nu babele atotstiutoare. Tatal meu si acum o inseala pe mama desi are 53 ani!!!!!!!!!!!! a suportat mama mea batai, incat am crezut ca o gasim intr-o zi, moarta. Ii spuneam de multe ori sa-l lase, ca nu mai suportam s-o vedem plangand, dar ea, stiti ce a spus? "Nu vreau sa va despart si sa ramaneti pe drumuri" (mai am 3 frati). Daca o fam are un duhovnic bun, nu are cum sa se destrame.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.02.2008, 22:48:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
Ii spuneam de multe ori sa-l lase, ca nu mai suportam s-o vedem plangand, dar ea, stiti ce a spus? "Nu vreau sa va despart si sa ramaneti pe drumuri" (mai am 3 frati). Daca o fam are un duhovnic bun, nu are cum sa se destrame.
Exact asta vroiam sa subliniez si eu, sa vedeti ca femeile in trecut erau mai puternice chiar si fizic din cauza credintei. Va imaginati ce ar fi fost daca si bunicile noastre erau emancipate si divortau repede la primele probleme care apareau? Poate ca nu mai eram noi acum, sau poate ca eram, dar aveam altfel de viata decat cea pe care o ducem acum.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.02.2008, 23:47:23
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de filotheos
Ii spuneam de multe ori sa-l lase, ca nu mai suportam s-o vedem plangand, dar ea, stiti ce a spus? "Nu vreau sa va despart si sa ramaneti pe drumuri" (mai am 3 frati). Daca o fam are un duhovnic bun, nu are cum sa se destrame.
Exact asta vroiam sa subliniez si eu, sa vedeti ca femeile in trecut erau mai puternice chiar si fizic din cauza credintei. Va imaginati ce ar fi fost daca si bunicile noastre erau emancipate si divortau repede la primele probleme care apareau? Poate ca nu mai eram noi acum, sau poate ca eram, dar aveam altfel de viata decat cea pe care o ducem acum.
normal tie ti-e usor sa vorbesti dar daca ai fi batut in fiecare zi din cine stie ce motiv si ai fi vanat tot timpul crede-ma ca nu ai mai vorbi asa si sa mai afli ca dragul tau sot te mai si inseala, pai asta nu e casnicie asta e cosmar
nu cred ca prin simplu fapt ca femeia este femeie trebuie sa suporte batai si maltratari ca sa tina familia unita si sa-si lase sotul sa faca ce doreste din ea si din casnicia lor
hai ca m-am enervat acum
:angry:
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.02.2008, 00:08:04
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Soro, nu te supara, te rog! Nu inseamna ca toti trebuie sa ne comportam ca bunicii, tatii, vecii nostri. Important este ca atunci cand ne casatorim, sa nu o facem in pripa. Este bine sa prietenim 3-4 ani inainte, sa avem acelasi duhovnic si sa dorim sa fim o fam asa cum vrea Dumnezeu. Am 11 ani de casnicie,2 copii, dar nu m-a lovit sotul NICIODATA.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.02.2008, 00:27:02
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
Soro, nu te supara, te rog! Nu inseamna ca toti trebuie sa ne comportam ca bunicii, tatii, vecii nostri. Important este ca atunci cand ne casatorim, sa nu o facem in pripa. Este bine sa prietenim 3-4 ani inainte, sa avem acelasi duhovnic si sa dorim sa fim o fam asa cum vrea Dumnezeu. Am 11 ani de casnicie,2 copii, dar nu m-a lovit sotul NICIODATA.
Felicitari pentru casnicie si sa-ti traiasca copiii sanatosi! e bine cand auzi ca mai sunt si casnicii fericite, bineinteles ca mai exista si certuri, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se ajunga la violenta, iar barbatii care dau intr-o femeie nu pot fi numiti decat niste LASI pentru ca nu stiu sa-si rezolve frustrarile altfel
da si eu sunt de parere ca o mama trebuie sa se sacrifice pentru copiii ei, dar nu cred ca un copil care isi iubeste mama va fi fericit sa o vada in fiecare zi batuta si plangand pe la colturi
si chiar daca o femeie ramane alaturi de sotul ei violent asta nu insemna ca tine familia unita si fericita
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.02.2008, 01:05:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Acum padure fara uscaciuni nu prea exista. Nici eu nu incurajez casniciile fortate, sa zic asa si ma refe mai mult la cele unde violenta a ajuns la ordinea zilei, unde mai pui ca acei copii traumatizati zilnic, la randul lor pot urma exemplul parintilor in ale casniciei intru violenta.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.02.2008, 01:21:30
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Multumesc, diana. Este meritul Pr duhovnic. Cat despre unitatea fam, ce sa zic... nu sunt nici eu de acord ca femeia sa fie umilita, tratata ca ultima carpa, dar tre vazut daca nu are si ea un procent in iscarea scandalurilor. sunt femei si femei...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.02.2008, 01:29:31
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
Multumesc, diana. Este meritul Pr duhovnic. Cat despre unitatea fam, ce sa zic... nu sunt nici eu de acord ca femeia sa fie umilita, tratata ca ultima carpa, dar tre vazut daca nu are si ea un procent in iscarea scandalurilor. sunt femei si femei...
o aici ai foarte mare dreptate!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 14:51:43
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21