Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.08.2018, 17:27:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Referitor la prima propoziție din exemplu:

Cine anume întrebuința substanțele respective în 1934 într-o populație rurală 80% care avea o dinamică restrânsă, (nu erau drumuri dezvoltate, aeroporturi, călătoriile durau luni de zile, nu erau schimburi culturale dese) ?

Așa scria un român, preot misionar de țară în 1934 pentru contemporanii lui care se presupune că aveau activitățile acelea, atâtea modalități psihotrope existau în acei ani și se și practicau efectiv de săteni, nu așa la nivel teoretic ?

Sau de ce le menționează dacă se adresează oamenilor simpli (cum scrie în prefața îndreptarului îmbunătățit) și ei nu le foloseau ?
Toate acele substante erau folosite atunci si chiar se stia de dependenta. Paritnele nu a scris indrumarul doar pentru tarani, pentru toti. Ai inteles gresit formularea din ziarul "Lumina", ca se adresa oamenilor simpli, este legat de faptul ca folosea un limbaj simmplu, neacademic, pe intelesul tuturor, nu ca s-ar fi adresat doar taranilor si muncitorilor. De altfel, vedem ca parintele nu a facut prea multa scoala.
Asa cum am aratat in celalalt mesaj, e clar acum ca indrumarul a fost scris de parintele Mandita. Din descriere reiese ca, probabil, e printre primele lucrari de acest gen, deci parintele a scris cat a stiut domnia sa si cum s-a priceput.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai departe, un om care împrumută un foc ori chibrit are același păcat cu fumătorul ?
Cum sa nu aiba pacat? Dar acolo nu scrie ca are acelasi pacat, de aceeasi gravitate. Tu credeai ca daca iti cere cineva o doza de droguri e o fapta buna daca i-o oferi? Desi tu nu te droghezi si daca nu i-o dai tu o ia din alta parte.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.08.2018, 18:04:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum sa nu aiba pacat? Dar acolo nu scrie ca are acelasi pacat, de aceeasi gravitate. Tu credeai ca daca iti cere cineva o doza de droguri e o fapta buna daca i-o oferi? Desi tu nu te droghezi si daca nu i-o dai tu o ia din alta parte.
N-am spus treaba asta, nici n-am folosit exemplul ăsta, nu cred eu așa, de altfel chibrit nu e tot același lucru cu țigară sau cu tutunul - e un lucru adiacent, cum e și tirbușonul de deschis vinul, dacă-l împrumuți cuiva nu ești părtaș la faptul că el a băut.

M-am referit strict la situația aia din îndreptar cu faptul că a împrumuta un chibrit te face părtaș la păcatul fumatului, n-am extins discuția la exemplul cu drogurile care e forțat și nu-mi aparține nici măcar ca și cugetare.

Așa oricine poate deveni părtaș la orice fel de păcat, mai ales cei care lucrează în alimentație, cosmetică,artă pot hrăni păcatul altuia de îmbuibare, de lux, mândrie, trebuie făcută o limită până la care se merge cu extinderea și dacă chiar sunt călcări de porunci sau păcate de moarte cum sunt încadrate în Îndreptar.

Că fiecare exemplu din Îndreptar e încadrat ba sub o călcare de poruncă, ba sub un păcat de moarte, deci foarte grav.

Și am dat exemplu clar pe care tu l-ai ocolit, cu faptul că Sfântul Nectarie a lucrat la un negustor de tutun, și nu-i poate fi asimilat că el ar fi părtaș păcatului fumatului prin pregătirea tutunului cum descrie Îndreptarul spre finele exemplului 76 pag 20.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum am aratat in celalalt mesaj, e clar acum ca indrumarul a fost scris de parintele Mandita. Din descriere reiese ca, probabil, e printre primele lucrari de acest gen, deci parintele a scris cat a stiut domnia sa si cum s-a priceput.
.
În îndreptarul îmbogățit e doar o citare din Lucrarea Cheia Raiului 1934 care așa se numea - Cheia Raiului, era o carte și nu era clar că există propriu zis o operă numită Îndreptar (cu 464 de subpuncte și rezumat) ca în Îndreptarul 2000, ci că părintele apără scrierea lui care conținea și opriri de la împărtășanie și canoane de metanii, ce nu mai apar în edițiile noi și atunci e clar că s-a făcut o formatare ulterioară a scrierilor, formatare ce aparține editorilor.

Dacă extragi cugetările teologice ale cuiva și încropești un îndreptar nu e ca și cum omul acela a scris un îndreptar în forma aceea și atâta timp cât o operă extrasă din alta a apărut după moartea acelui om, oricine poate avea rezerve.

Și trebuie mult discernământ pentru că altfel situațiile sunt ori prea vagi scoase dintr-un context mai larg sau detalierea nu cadrează cu gravitatea poruncii și a păcatului de moarte sub care e încadrat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.08.2018 at 21:25:02.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.08.2018, 22:00:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Topicul l-am făcut pentru a discuta situații concrete din îndreptare, în plan secundar am vrut să văd cam până unde s-ar întinde opera părintelui la Îndreptarul 2000 și de unde ar începe notele editorilor în lipsă de paranteze care să precizeze.

Nu vreau să axez discuția numai pe criteriul observațiilor introduse ulterior.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E clar acum ca este o invatatura, nu o alegere aleatorie sau inventata intr-o anumita epoca. Ramane de stabilit daca e pacat sau nu, excluzand rugaciunea inimii sau o alta rugaciune rostita in gand. Mai putem observa ceva, e vorba de inchinare, care presupune si metanie, sau cel putin crucea. Deci nu e vorba si de rugaciunea in gand. De aceea trebuie inteles tot contextul, inainte de a acuza de ceva.
Eu n-am spus despre învățătura cu închinarea la răsărit că ar fi o „alegere aleatorie sau din altă epocă”, ci doar că în Îndreptar la exemplul 57 e formulată prea lacunar și fără să admită excepții din practica vieții bisericești.

Un teolog formulează ținând cont și de diferite excepții care apar și aduce precizări nu aruncă niște formulări absolute, (în schimb dacă exemplul ar fi desprins dintr-un alt întreg) e posibil să fi intervenit editarea să fi scos din context aiurea.

La alte exemple din Îndreptar care conțin obiceiuri, modă și neologisme nespecifice în vorbirea arhaizată a vremii am zis că n-ar corespunde și le-am precizat expres care, nu extindem argumentul acesta peste tot, era doar un alt semn că s-a editat.

Problema la îndreptarul din 2000 e că nu se știe cât a scris original părintele, și unde începe contribuția editorilor, din ce lucrări se citează și din ce context al scrierilor părintelui au extras editorii exemplele respective că poate aveau alt sens acolo, unde și cine a păstrat operele peste timp dacă părintele a fost arestat.
Nu se semnează nici măcar cu virgulă în finele cuvântului introductiv, cel care a scris prefața.

Revenind la exemplul 57 pag.18 din Îndreptarul 2000:
Citat:
57. Nu m-am rugat întotdeauna cu fața îndreptată catre răsărit - după rânduiala Sf. Biserici Ortodoxe; ci adeseori și către apus, miazănoapte, miazăzi, ca unii păgâni, evrei, papistași, eretici și sectari.
E formulat prea abrupt „Nu m-am rugat întotdeauna cu fața îndreptată catre răsărit” nu admite excepții și circumstanțieri.

Nu precizează în exemplul 57 despre închinare, cruce, metanie, dacă e rugăciune în Biserică sau acasă, rugăciune în gând, rugăciunea inimii, ci spune doar atât - că oricine nu se roagă întodeauna cu fața spre răsărit se aseamănă cu alți eterodocși.

E o greșeală de formulare, niciun alt părinte nu a tâlcuit că rugăciunea spre alte direcții te-ar face străin de credința ortodoxă, dacă forțat de împrejurări călătorie, primejdie, că o Biserică canonică are altarul spre altă zonă , că stai la masă sau la coadă la un ghișeu, sau te rogi așa în gând cu rugăciunea inimii. Formularea 57 pag 18, nu admite nicio excepție.

Cum nici faptul că musulmanii se roagă spre răsărit nu înseamnă că împărtășesc același etos de credință cu ortodocșii.

Și situația acesta e încadrată chiar la călcarea poruncii I o altă forțare care nu cred că aparține părintelui acea încadrare.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De aceea trebuie inteles tot contextul, inainte de a acuza de ceva.
Păi asta e problema de redactare a ediției 2000 - faptul că nu contextualizează, ci aruncă așa unele chestii (extrase cine știe din ce opere dacă sunt originale), și rămâne ca cititorii și duhovnicii să-și stoarcă nervii să deslușească „e păcat/nu e păcat”.

Cu un enoriaș ar merge treaba, dar dacă ar fi mii de oameni influențați de un îndreptar lacunar, s-ar pierde mult timp la spovedanie pe lămuriri care trebuiau trecute în Îndreptar.

La vremea când se tipărea Îndreptarul 94-2001, lumea abia se abona la net nu căutau mulți surse patristice.
Și chiar și cu netul, puțini știu că a apărut o ediție nouă a îndreptarului, poate citind aici vor vedea și vor căuta varianta actualizată și nu vor mai citi varianta pe net.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.08.2018 at 22:48:59.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.08.2018, 15:30:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-am spus treaba asta, nici n-am folosit exemplul ăsta, nu cred eu așa, de altfel chibrit nu e tot același lucru cu țigară sau cu tutunul - e un lucru adiacent, cum e și tirbușonul de deschis vinul, dacă-l împrumuți cuiva nu ești părtaș la faptul că el a băut.

M-am referit strict la situația aia din îndreptar cu faptul că a împrumuta un chibrit te face părtaș la păcatul fumatului, n-am extins discuția la exemplul cu drogurile care e forțat și nu-mi aparține nici măcar ca și cugetare.
Exemplul nu este deloc elocvent, vinul nu aste acelasi lucru cu tigarile, la fel cum drogurile spui ca nu sunt pe acelasi nivel cu tigarile. Nu stiu cum iti pui astfel de probleme, eu de cand nu eram credincios stiam ca nu e bine sa dai un foc cuiva care fumeaza. Vinul este aliment, fumatul este doar un viciu nociv, la fel ca si drogurile. Evident ca daca il ajuti pe un om care a cazut in patima bauturii sa isi satisfaca viciul e tot un pacat. Orice ajutor la un pacat e tot un pacat, chiar daca nu la acelasi nivel cu a face pacatul. Si in justitie este incriminat acest lucru (nu ma refer la umat, bineinteles).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și am dat exemplu clar pe care tu l-ai ocolit, cu faptul că Sfântul Nectarie a lucrat la un negustor de tutun, și nu-i poate fi asimilat că el ar fi părtaș păcatului fumatului prin pregătirea tutunului cum descrie Îndreptarul spre finele exemplului 76 pag 20.
Asa e si mai grav decat a da un chibrit unui fumator, e echivalentul dealerului de droguri. Fumatul, chiar daca e legal, e un viciu la fel ca drogurile. Cei ce au plantatii de plante din care se fac droguri sunt arestati, ca sa facem o paralela. Probabil mor mai multi oameni din cauza fumatului decat din cauza drogurilor, inclusiv fumatul pasiv omoara anual sute de mii de oameni. Si tu spui ca nu e pacat? Daca ne referim la Sfantul Nectarie, acesta a intrat la 14 ani la acel negustor de tutun. In 1860, din cate stiu, nu se stia de efectul nociv al fumatului, am avut de curand o discutie despre Sfantul Ioan de Kronstadt, care avea obiceiul sa fumeze, tot cam prin acea perioada (dandu-si seama ca e un viciu, singur). Si oricum, la 14 ani nu si-ar fi dat seama ca e ceva rau.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În îndreptarul îmbogățit e doar o citare din Lucrarea Cheia Raiului 1934 care așa se numea - Cheia Raiului, era o carte și nu era clar că există propriu zis o operă numită Îndreptar (cu 464 de subpuncte și rezumat) ca în Îndreptarul 2000, ci că părintele apără scrierea lui care conținea și opriri de la împărtășanie și canoane de metanii, ce nu mai apar în edițiile noi și atunci e clar că s-a făcut o formatare ulterioară a scrierilor, formatare ce aparține editorilor.
Se pare ca e lucrarea in care apare si acel indreptar, probabil si canoanele pentru pacate, am vazut ca a fost ti[arita de aceeasi editura anul trecut, are multe pagini, 568. Uite ca si scrie ca are si indreptarul de pacate: https://www.librariasophia.ro/carti-...-so-16237.html
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă extragi cugetările teologice ale cuiva și încropești un îndreptar nu e ca și cum omul acela a scris un îndreptar în forma aceea și atâta timp cât o operă extrasă din alta a apărut după moartea acelui om, oricine poate avea rezerve.

Și trebuie mult discernământ pentru că altfel situațiile sunt ori prea vagi scoase dintr-un context mai larg sau detalierea nu cadrează cu gravitatea poruncii și a păcatului de moarte sub care e încadrat.
Acum e clar ca parintele a scris acel indrumar, tu de fapt il blamai pe parintele crezand ca sunt adaugiri ale unor presupusi coautori.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.08.2018, 15:41:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Problema la îndreptarul din 2000 e că nu se știe cât a scris original părintele, și unde începe contribuția editorilor, din ce lucrări se citează și din ce context al scrierilor părintelui au extras editorii exemplele respective că poate aveau alt sens acolo, unde și cine a păstrat operele peste timp dacă părintele a fost arestat.
Nu se semnează nici măcar cu virgulă în finele cuvântului introductiv, cel care a scris prefața.
Am exlicat in mesajul trecut de e e logic ca parintele a scris acel indreptar, fara nicio adaugire facuta de altcineva. Pentru ca acei care ar fi facut asta nu ar fi adaugat ceva ce, probabil, nu exista in alte indreptare, doar ar fi scos. De unde ar fi gasit acele lucruri, au avut o revelatie? In al doilea rand ce interes ar fi avut sa adauge cateva puncte in plus, e fara sens.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E o greșeală de formulare, niciun alt părinte nu a tâlcuit că rugăciunea spre alte direcții te-ar face străin de credința ortodoxă, dacă forțat de împrejurări călătorie, primejdie, că o Biserică canonică are altarul spre altă zonă , că stai la masă sau la coadă la un ghișeu, sau te rogi așa în gând cu rugăciunea inimii. Formularea 57 pag 18, nu admite nicio excepție.
Eu sunt sigur ca parintele auzise de rugaciunea inimii, sunt sigur ca interpretarea e cea pe care am dat-o eu. Spui de mai multe mesaje de rugacinea la masa, din cate stiu rugaciunea se face inainte de asezarea la masa si dupa masa, la alte culte rugaciunea se face la masa.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.08.2018, 18:47:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum e clar ca parintele a scris acel indrumar, tu de fapt il blamai pe parintele crezand ca sunt adaugiri ale unor presupusi coautori.
Nu l-am blamat pe părintele am spus că la cum e alcătuit îndreptarul, naște confuzii în unele puncte din cauza formulării pentru că e scos din contextul (unei opere mai ample) iar la alte puncte are semne de editare și neologisme din afara vorbirii epocii.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca acei care ar fi facut asta nu ar fi adaugat ceva ce, probabil, nu exista in alte indreptare, doar ar fi scos. De unde ar fi gasit acele lucruri, au avut o revelatie?
Sau s-a reeditat pentru a se scoate încadrările acelor exemplificări noi sub 10 porunci și cele 7 păcate de moarte, pentru greșelile de tipar și alte neințelegeri care au apărut datorită alcătuirii unui format deficitar.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand ce interes ar fi avut sa adauge cateva puncte in plus, e fara sens.
Să adauge diferite exemple și exprimări în interiorul celor 464 de puncte, apropiate de vremea noastră din nevoi misionare.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu sunt sigur ca parintele auzise de rugaciunea inimii, sunt sigur ca interpretarea e cea pe care am dat-o eu. Spui de mai multe mesaje de rugacinea la masa, din cate stiu rugaciunea se face inainte de asezarea la masa si dupa masa, la alte culte rugaciunea se face la masa.
Păi sigur că toate trebuie puse într-un context, dar citarea deficitară sau editarea fără a face anumite precizări pe care părintele le-o fi făcut la un moment dat într-o scriere și ei nu le-au lăsat la ediția de până în 2001 lasă destule dileme în urmă.

Dacă un preot zice ceva chiar și în altă opră dar editorii extrag un fragment și lasă neclar nu e vina părintelui.

În al doilea rând părintele azi n-ar mai scrie un îndrumar ca în anii 30 pentru că ar avea și alt parcurs , altă cunoaștere, ar fi îmbogățit cu multe note explicative sub fiecare exemplu, dar eu cred că a explicat multe numai că nu au fost trecute în îndreptarul din 2000.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.08.2018 at 18:55:45.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.08.2018, 22:31:58
3.7PM3.7PM's Avatar
3.7PM3.7PM 3.7PM3.7PM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Wink Peripetii pe la Manastiri

Doamne ajuta!

Pentru cunoasterea intelepciunii si invataturii, pentru intelegerea cuvintelor mintii, pentru capatarea cuvintelor de bun simt, de dreptate de judecata si nepatimire ca sa dea celor neincercati agerime de minte, tanarului cunostinta si chibzuinta, sa asculte si inteleptul si isi va mari stiinta si cel priceput si va capata iscusinta pentru prinderea intelesului unei pilde sau a unui inteles adanc.
Sa lasam cuvintele duhovnicesti si sa vorbim pe intelesul tuturor.
Sa va povestesc una dintre experientele mele din pelerinaj unde am fost la mai multe Manastiri din Bucovina.
Am ajuns la una dintre Manastirile din Bucovina, la Manastirea din Pojorata Ioan Iacob Ivireanul, marti 31 iulie, destul de tarziu seara, in jurul orei 20;30, unde am fost intimpinati de 3 Calugari foarte tineri, care nu cred ca depasau varsta de 25 de ani. Desi eram in intarziere, slujba incepuse de putin timp, am fost intrebati daca am urcat pe jos, daca suntem flamanzi ori daca ne este sete. Un lucru minunat pentru noi bucurestenii pentru ca nu suntem obisnuiti cu o astfel de amabilitate. Am participat la sfanta slujba impreuna cu alti 5 enoriasi. La sfarsitul slujbei am fost invitati sa ramanem peste noapte fiind foarte tarziu si avand cale lunga de mers pana la sosea unde imi lasasem masina. Aceasta a fost una din frumoasele experiente ale mele mele din Bucovina, si toate au fost frumoase. Ferice de cei ce traiesc cu Dumnezeu pentru ca au ramas pe calea lor.
Pe data de 2 August am ajuns la Bucuresti iar pe 5 August am mers la Manastirea Cernica ca sa ma impartasesc.
Iar acum sa va povestesc experienta noastra de la Manastirea Cernica. Am parcat la strada pentru ca nu stiam ca se putea parca in curtea manastirii, sotia mea impreuna cu mama mea au mers inainte catre slujba, iar toti banii pe care ii aveam la noi erau la sotia mea. Asa ca nu am avut 5 lei pentru parcare, m-am inchinat cand am auzit ca cereti atat si am zis ”fereasca Dumnezeu”. La auzul acestor cuvinte, un golan care rupea tichetele pentru parcare cu un altul de la Vie au vrut sa ma bata. Il citez pe unul dintre ei care nu numai ca s-a tinut dupa mine toata aleea de la intrare pana spre biserica atat cat este de lunga si zicea : ”TE BAT, TE BAT! NU AI VOIE SA VORBESTI DE PARCARE! TE BAT, NU AI VOIE...!!!” Tot ceea ce va povestesc poate fi verificat pentru ca aveti un sistem performant de supraveghere
L-am lasat sa vorbeasca in urma mea si am ajuns la biserica unde experienta neplacuta a continuat.
Am ajuns in biserica si am mers sa stau langa strana unde am participat la slujba. Dar am ramas cu un gust neplacut cand l-am vazut pe unul din preoti (cel care dadea bicuvantarea) vorbind in timpul slujbei si razand alaturi de ce din stanga lui care era imbracat intr-o camasa in dungi si blugi si care isi batea joc de Sfanta Cruce.
Multi din cei fara socoteala fac semnul Crucii pe fetele lor, dar in zadar se ostenesc, de vreme ce nu fac Crucea dreapta pe fetele lor, caci numai dracii se bucura de ingamfarea aceea.
Am vazut si strana care nu purta chipul lui Iisus, adica vreau sa spun ca unii dintre ei erau proaspat barbieriti. Nu ma prea pricep eu la cum ar trebui sa se poarte strana, insa mergand ”la serviciu” la biserica, in opinia mea, ma gandesc ca toti ar trebui sa poarte chipul lui Iisus.
Spre sfarsitul slujbei, cand unul din preoti a tinut predica, a adus vorba ca are leac lasat de Iisus, leac ce starpeste orice boala, desi in Manastire, numai eu am vazut doua persoane fara par si cu masca chirurgicala la gura, probabil cu boli foarte grave, care participau la slujba. Ma intreb daca de ei se ingrijeste Manastirea. Tin sa mentionez ca acestea sunt doar pareri de ale mele si poate vorbesc cu pacat.
Dupa ce m-am impartasit si s-a terminat slujba, am iesit sa mananc ceva, dar pe aceeasi alee pe care am fost alergat, nu am gasit decat un magazin al bisericii care avea numai cascaval, oua, branza si alte produse similare, insa nimic de post in Postul Adormirii Maicii Domnului. Asa ca am plecat flamanzi spre casa.
Nu stiu daca aceasta biserica ofera enoriasilor si mancare de post, dar eu nu am gasit un astfel de loc.
Nepriceputul de mine ar avea si cateva sugestii. Daca ati amesteca o parte de faina de haldan cu 3 parti faina de grau, ati coace paine si le-ati da oamenilor cu o ciorba de post langa, chiar si asa ar pleca mai curati atat trupeste cat si sufleteste. Ar reveni cu drag si v-ar umple cosurile cu bani inmultit fata de acum. Sa nu mai vorbesc despre vinul cel bun, dar despre asta discutam alta data.
Frica Domnului este inceputul stiintei, dar nebunii nesocotesc intelepciunea si invatatura...!
Un lucru bun am vazut la voi. Macar ca nu ati miruit cu marar si patrunjel, la sfarsitul slujbei. Mai bine ca nu ati miruit deloc. Untdelemnul cel Sfant lasat de Iisus se da bolnavilor ca medicament.
”Ai dar Harul Tau prin apostolii Tai, lesne Iertatorule si Iubitorule de oameni, ca sa tamaduiasca cu Untdelemnul Tau cel Sfant, ranile si bolile tuturor.”
haldan - definitie. https://dexonline.ro/definitie/haldan

Beneficiile semințelor de cânepă pentru sănătate: https://prodieta.ro/seminte-de-canep...a-decorticate/

Semintele de canepa: 10 beneficii pentru care trebuie sa le incluzi in alimentatia ta: https://www.ele.ro/dieta/alimentatie...tatia-ta-45082

Sper din tot sufletul meu ca tot ceea ce am scris SA RAMANA SCRIS, (Media)
Iar pacatul sa ramana al meu.
Pentru ca niciunul nu suntem fara de pacat inaintea DOMNULUI DUMNEZEULUI NOSTRU si cu totii ne putem indrepta atunci cand ne dorim aceasta.
Sunt convins ca in prostia si nebunia mea, fara sa cuget prea mult, am recurs la sentimente omenesti si lumesti, fara sa stiu prea multe despre religia noastra.
Si il mai rog pe DUMNEZEU ca pacatul sa ramana al meu. Si am sa ma rog pentru noi toti, asa cum o fac de fiecare data.

Tu poți, Doamne, într-o clipă
Din om ca să faci nimic,
Dar îl lași să se întoarcă
Și-i dai harul câte un pic.

Poți, Doamne, s-aduci pace,
Împacare între noi.
Poți să învii pe cel ce zace,
Ne poți scoate din nevoi!

Tu poți bogății și ranguri
Să dai omului, de vrei,
Dar mai poți ca, într-o clipă
De la dânsul să le iei.

Și la fel ca Iov, sărmanul,
Pe o groapă cu gunoi
Să îl laude pe Domnul
Și când sunt bolnavi și goi.

Tu ne-ai scos din iadul roșu,
Dumnezeule preasfănt.
Adă, Doamne, bunăstare
Și împăcare pe pământ!

C-au facut din astă țară
Un pământ al nimănui
Și s-au pus pe dânșii iară
Mai sus decât voia Lui!
IN NUMELE TATALUI, AL FIULUI, AL SFANTULUI DUH. TREIMEI CEI DE O FIINTA SI NEDESPARTITE. AMIN!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.08.2018, 22:38:58
3.7PM3.7PM's Avatar
3.7PM3.7PM 3.7PM3.7PM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Pe la manastiri

Doamne ajuta!
Attached Images
File Type: jpg 20180805_115102.jpg (157 Octeţi, 10 views)
File Type: jpg 20180805_115042.jpg (157 Octeţi, 11 views)

Last edited by 3.7PM3.7PM; 07.08.2018 at 22:47:01.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.08.2018, 02:07:01
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Am leșinat de rîs la faza cu "strana nu avea chipul lui Iisus". Evident, nu. Strana consta in doua rinduri de scaune. Și barba nu aduce spiritualitate. Asceții din Monte Cassino, bărbieriți și tunși castron, erau mai puțin asceți pentru asta?!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.08.2018, 09:52:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 3.7PM3.7PM Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Un lucru bun am vazut la voi. Macar ca nu ati miruit cu marar si patrunjel, la sfarsitul slujbei. Mai bine ca nu ati miruit deloc. Untdelemnul cel Sfant lasat de Iisus se da bolnavilor ca medicament.
”Ai dar Harul Tau prin apostolii Tai, lesne Iertatorule si Iubitorule de oameni, ca sa tamaduiasca cu Untdelemnul Tau cel Sfant, ranile si bolile tuturor.”
haldan - definitie. https://dexonline.ro/definitie/haldan
[/url]

Sper din tot sufletul meu ca tot ceea ce am scris SA RAMANA SCRIS, (Media)
Iar pacatul sa ramana al meu.
Pentru ca niciunul nu suntem fara de pacat inaintea DOMNULUI DUMNEZEULUI NOSTRU si cu totii ne putem indrepta atunci cand ne dorim aceasta.
Sunt convins ca in prostia si nebunia mea, fara sa cuget prea mult, am recurs la sentimente omenesti si lumesti, fara sa stiu prea multe despre religia noastra.
Si il mai rog pe DUMNEZEU ca pacatul sa ramana al meu. Si am sa ma rog pentru noi toti, asa cum o fac de fiecare data.
Sunt sigur ca nu esti ortodox, pentru ca te separi de noi "ce am vazut la voi", dar ca lupul te imbraci in piele de oaie si minti de stingi apele incercand sa rapesti vreo oaie.

Esti imbracat cu haina fatarniciei si cucerniciei insa sub ea se ascunde judecata, osandirea, vederea paielor din ochii altora si nu a barnelor din ochii proprii.

E o vorba, in Biserica sa-ti vezi varfurile pantofilor, pentru ca altfel iti arata diavolul toate smintelile posibile si tu ca un naiv si credul satanei chiar te apuci si le crezi si apoi le scrii pe forum. Chiar au vreo relevanta reala toate gunoaiele pe care le-ai cules pe drum...?

Se pare ca nu ti-a folosit pelerinajul pentru ca ai iesit smintit si tulburat si nicidecum folosit.

Se pare ca vezi intotdeauna partea goala a paharului si nu partea plina.

La fiecare rand ai scris un neajuns si o nemultumire; tot postul tau este o lista lunga lunga de nemultumiri, osandiri si in plus si ironie si bataie de joc... Si aproape deloc lucruri pozitive.

Esti tare, crestinul care isi bate joc de alti crestini, evlavios la maxim, dar cu ironia si osandirea in buzunar.
Ce pot sa zic, felicitari crestine?
Mai acopera si tu greselile altora, pentru ca asa a facut si Hristos cu multi pentru indreptarea lor.


Din afara se pare ca ai o problema de optica asupra vietii si ITI ALEGI SINGUR sa vezi doar gunoaiele vietii si nu lucrurile bune si pozitive.

Esti ceea ce scoti din tine. In momentul asta scoti numai lucruri negative... si deloc lucruri pozitive.

Incearca sa ajungi sa scoti numai lucruri pozitive si atunci vei fi psihic si crestineste intr-o stare buna si pozitiva.

In momentul asta esti total inafara unui echilibru.

Asa ajungem noi crestinii, dupa multe nevointe ajungem la un nivel maxim de exagerare in care vedem toate greselile altora dar niciuna personala.


Ar fi fost mai frumos un post in care ne povesteai toate experientele tale pozitive si nu cele (10+) negative, care sunt poate maruntisuri peste care la fata locului o minte odihnita si sanatoasa trecea foarte usor.

Daca ti-au ramas in minte cele 20 de greseli si neajunsuri ale fratilor tai inseamna ca mintea ta alege toate prostiile de pe drum si le pune la cutie. Ti-ai murdarit mintea cu toate mizeriile pe care le-ai cules. Si se pare ca e un tipar la tine de logica, mergi "evlavios" si culegi toti ********* pe care ii gasesti. De ******* e plina lumea, acum nu trebuie sa bagi piciorul in fiecare si sa-i admiri pe toti si apoi sa te intorci acasa cu monstre pentru a le arata si altora. Mai murdar, dar relevant. Vii mandru acasa si le arati si fratilor tai: uitati ce mandreturi am cules de pe drum pe pantofi: pe toti i-am cules si niciunul nu am ratat.. Si pe cine intereseaza abordarea asta si duhoarea in special? Cu totii or sa-ti zica du-te si te curateste si sa nu mai faci.

SFAT: Curata-ti mintea! Si masoara-ti nivelul de curatenie si nejudecare si recunostinta prin cantitatea de nemultumiri exprimate, de osandiri si prin ce scoti pe gura... Esti exact ceea ce scoti din tine. ******** scoti din tine, esti plin de ********.

P.S. A se completa ***** la alegere, sunt mai multe stelute, aveti destule optiuni. Nemultumiri de exemplu daca va ganditi la altceva.

Last edited by gpalama; 08.08.2018 at 10:05:38.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
canon, îndreptar, îndrumar, pacate, spovedanie

Thread Tools
Moduri de afișare