Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2010, 03:16:23
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit Invitatie m.a.i : Cartea electronica de identitate in dezbatere publica

In conformitate cu prevederile art.6 alin.(7) din Legea nr.52/2003 privind transparenta decizionala in administratia publica, Ministerul Administratiei si Internelor organizeaza vineri, 20 august a.c., ora 12.00, o dezbatere publica privind proiectul de Ordonanta a Guvernului pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani si pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.102/2005 privind libera circulatie pe teritoriul Romaniei a cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European, la care vor participa atat reprezentați ai M.A.I. cat si ai societății civile.

In acest sens, va adresam invitatia de a lua parte la aceasta activitate, care va fi organizata la sediul Ministerului Administrației si Internelor (Piata Revolutiei, nr.1A, Sector 1), Sala de Marmura, etaj II, intrarea A1.
__________________________________________________ ______________________________
Postat la ora 14:09, marți, 17 august 2010
Serviciul Comunicare
Sursa :Direcția Informare și Relații Publice - Ministerul Administrației și Internelor --> http://www.comunicare.mai.gov.ro/sti..._from=&ucat=6&

Last edited by tot-Laurentiu; 30.05.2016 at 05:49:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2010, 12:27:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si cu ce folos? E de ochii lumii. Credeti ca cedeaza diavolul asa de usor?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.08.2010, 14:33:22
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si cu ce folos? E de ochii lumii. Credeti ca cedeaza diavolul asa de usor?
Macar ai constiinta curata ca ai particpiat.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.08.2010, 14:47:43
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Buna treaba ! Pe ei !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.08.2010, 15:06:52
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Question

Eu inca n-am inteles de ce sunteti impotriva C.I. electronica... (sau nu sunteti impotriva?). Am auzit diferite teorii si argumente pro si contra, dar tot nu-mi dau seama concret de ce atata "galagie" pentru un asemenea lucru...

Explicati-mi, va rog, sa stiu si eu: ce rau/bine la cartea de indentitate "electronica" ?? Lamuriti-ma si pe mine...
:-?

Last edited by Mar1vs; 20.08.2010 at 15:13:02.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.08.2010, 15:25:02
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul
Eu inca n-am inteles de ce sunteti impotriva C.I. electronica... (sau nu sunteti impotriva?). Am auzit diferite teorii si argumente pro si contra, dar tot nu-mi dau seama concret de ce atata "galagie" pentru un asemenea lucru...

Explicati-mi, va rog, sa stiu si eu: ce rau/bine la cartea de indentitate "electronica" ?? Lamuriti-ma si pe mine...
:-?
E o ingradire a libertatii. Din moment ce n-am strigat Allah Akbar si n-am deturnat avioane nu vad de ce trebuie sa fiu amprentat facial, digital si imprimat intr-un cip cu radio-frecventa. Unde mai e demnitatea si libertatea mea ca individ daca sunt insemnat ca un bou intr-o cireada. Am dat in cap la cineva ca sa fiu pus in lanturi si monitorizat in societate?
De unde a venit toata nevoia asta de siguranta? De la 9/11
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2010, 15:42:18
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
E o ingradire a libertatii. (...) Unde mai e demnitatea si libertatea mea ca individ daca sunt insemnat ca un bou intr-o cireada. Am dat in cap la cineva ca sa fiu pus in lanturi si monitorizat in societate?
Wow, wow.... s-o luam mai incet... sistematic.

Deci, actele "electronice", sau "biometrice", dupa cum am mai auzit in alte surse, vor contine pe langa datele uzuale (nume, prenume, cnp,... etc) un chip pe care vor fi memorate amprentele, codul ADN (posibil), si alte date personale particulare. E ceva rau in asta??

Dumneavoastra spuneti ca e o ingradire a libertatii. Eu nu vad cu ce ar fi afectata libertatea noatsra de asa ceva... Sintagma "ca un bou intr-o cireada" mi se pare un piculet cam.. dura. Si la fel expresia "in lanturi"... Nici chiar asa!

Monitorizat in societate?? Da' cine v-a spus ca veti fi monitorizat? Si cine va va supraveghea?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2010, 18:00:00
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul
Wow, wow.... s-o luam mai incet... sistematic.

Deci, actele "electronice", sau "biometrice", dupa cum am mai auzit in alte surse, vor contine pe langa datele uzuale (nume, prenume, cnp,... etc) un chip pe care vor fi memorate amprentele, codul ADN (posibil), si alte date personale particulare. E ceva rau in asta??

Dumneavoastra spuneti ca e o ingradire a libertatii. Eu nu vad cu ce ar fi afectata libertatea noatsra de asa ceva... Sintagma "ca un bou intr-o cireada" mi se pare un piculet cam.. dura. Si la fel expresia "in lanturi"... Nici chiar asa!

Monitorizat in societate?? Da' cine v-a spus ca veti fi monitorizat? Si cine va va supraveghea?
Poate ar fi bine sa discuti despre acest lucru cu varul tau care este calugar. Cu siguranta va fi in masura sa-ti explice pe intelesul tau. Problema nu este deloc simpla, ci de o mare profunzime, iar gradul de periculozitate este extrem. Ar fi necesara o discutie foarte lunga, avand in vedere ca nu ai nici cea mai mica idee despre aceste lucruri.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2010, 18:21:08
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul
Wow, wow.... s-o luam mai incet... sistematic.

Deci, actele "electronice", sau "biometrice", dupa cum am mai auzit in alte surse, vor contine pe langa datele uzuale (nume, prenume, cnp,... etc) un chip pe care vor fi memorate amprentele, codul ADN (posibil), si alte date personale particulare. E ceva rau in asta??

Dumneavoastra spuneti ca e o ingradire a libertatii. Eu nu vad cu ce ar fi afectata libertatea noatsra de asa ceva... Sintagma "ca un bou intr-o cireada" mi se pare un piculet cam.. dura. Si la fel expresia "in lanturi"... Nici chiar asa!

Monitorizat in societate?? Da' cine v-a spus ca veti fi monitorizat? Si cine va va supraveghea?
Imi recunosc exprimarea mai plastica si dura insa ea vine pe fondul mai multor discutii din care oamenii nu au sesizat vreun pericol in privinta actelor biometrice.
In regula, sa admitem ca actele nu reprezinta niciun pericol, atunci intreb: de ce ar vrea cineva sa imi includa amprenta digitala, faciala si alte date intr-un cip cu radio-frecventa? De ce deodata nu mai pot avea un act normal ci trebuie unul electronic? Pentru o mai mare siguranta? Bine, dar asta presupune un val de violenta care sa necesite astfel de masuri. Iar amenintarea terorista cu siguranta e o problema. Dar noi ce legatura avem cu o mana de oameni din niste tari arhicunoscute care reprezinta un pericol terorist? Caci pentru o mai buna evidenta si fluidizare a infrmatiei imi e greu de crezut ca ar conta culoarea ochilor si amprenta digitala dintr-un cip RFID.
Ideea e ca motivele introducerii actelor biometrice sunt nesustenabile, desigur,..parerea mea.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2010, 18:22:37
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

COMENTARIILE APADOR-CH cu privire la proiectul de Ordonanță a Guvernului pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români și pentru completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.102/2005 privind libera circulație pe teritoriul României a cetățenilor statelor membre ale Uniunii Europene și Spațiului Economic European
20.08.10
APADOR-CH consideră că introducerea unei reglementări care lezează foarte grav dreptul la viață privată al persoanei nu trebuia să fie inițiativa Guvernului, pe calea unei ordonanțe, ci trebuia să facă, în exclusivitate, obiectul unui proiect de lege care să intre în dezbaterea Parlamentului.
În acest sens, APADOR-CH consideră că adoptarea ordonanței al cărei proiect este supus dezbaterii publice este neconstituțională, întrucât se încalcă dispozițiile art. 115 alin. 1 și 6 din Constituție, potrivit cărora nu pot fi emise nici ordonanțe simple și nici ordonanțe de urgență prin care sunt afectate drepturile și libertățile prevăzute de Constituție.
Or, dreptul la viață privată este prevăzut în art. 26 din Constituție și, în raport de considerentele pe care le vom prezenta în continuare, măsurile din proiectul de ordonanța afectează grav acest drept, prevăzut atât în Constituție, cât și în art. 8 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului.
APADOR-CH atrage atenția că în cazul acestui proiect de act normativ nu au fost respectate dispozițiile art. 6 alin. 2 și 4 din Legea nr. 52/2003 privind transparența decizională, întrucât a fost fixat un termen mai scurt decât cel minim de 10 zile prevăzut de lege pentru trimiterea observațiilor, comentariilor, propunerilor, iar, pe de altă parte, proiectul nu a fost publicat cu cel puțin 30 de zile înainte de supunerea lui spre adoptare.
De asemenea, întâlnirea dedicată dezbaterii publice a proiectului, solicitată de această asociație în conformitate cu art. 6 alin. 7 din Legea nr. 52/2003 a fost programată la un intervat de timp nerezonabil de scurt față de data solicitării, care nu permite, în mod obiectiv, pregătirea corespunzătoare a întâlnirii și nici participarea tuturor persoanelor interesate.

Cu privire la conținutul proiectului:
1. Asociația solicită să se prevadă expres în proiect dreptul de opțiune al cetățeanului între a i se elibera o carte de identitate/reședință obișnuită (actualul tip) și o carte electronică de identitate/reședința.
APADOR-CH atrage atenția că tehnologia folosită de cardul electronic de identitate este una de tip RFID (identificare prin radio-frecvență) în genul celei care permite citirea prețului unui produs după codul de bare atașat. Cipul din cardul electronic de indentitate al fiecărei persoane are rolul codului de bare atașat fiecărui produs.
Aplicația uzuală a tehnologiei este identificarea animalelor și a obiectelor.
Extinderea acestei tehnologii la oameni a generat în permanență controverse la nivel mondial pe motiv că nu oferă garanții pentru respectarea dreptului la viață privată, întrucât permite aflarea datelor persoanale ale deținătorului de card electronic de identitate de către oricine are un aparat în genul cititorului de coduri de bare. De asemenea, tehnologia RFID permite monitorizarea în orice loc și în orice moment a oricărei persoane și prezintă riscul clonării cipului din cardul electronic de identitate.
Proiectul de ordonanță luat în discuție nu permite celor care consideră că tehnologia „codului de bare” nu le oferă suficiențe garanții de respectare a vieții private să opteze pentru varianta de până acum, „clasică”, simplă, a cărții de identitate.
Același regim este prevăzut în ordonanța și pentru cărțile de rezidență (pentru cetățenii străini), care vor fi numai în format electronic.
Obligativitatea cărții electronice de identitate/rezidență și neprevederea expresă în proiectul ordonanței a unui drept de opțiune al persoanei între cardul „simplu” de identitate și cel electronic constituie o restrângere nejustificată adusă dreptului la viață privată garantat prin art. 8 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului.
În consecință, APADOR-CH solicită ca la art. 18 din OUG nr. 97/2005 (art. I pct. 15 din proiect) să se introducă un nou alineat, alin. 5, cu următorul cuprins:
"În cazul în care o persoană nu este de acord cu preluarea datelor biometrice necesare întocmirii cărții electronice de identitate, acesteia i se va elibera o carte de identitate, în formatul anterior introducerii cărții electronice"
În mod corespunzător, la art. 33/3 din OUG nr. 102/2005 (art. II din proiect) trebuie introdus un nou alineat, alin. 3, cu următorul cuprins:
"În cazul în care o persoană nu este de acord cu preluarea datelor biometrice necesare întocmirii cărții electronice de rezidență, acesteia i se va elibera o carte de rezidență, în formatul anterior introducerii cărții electronice "

2. Asociația își manifestă opoziția față de reglementările din proiect care prevăd includerea amprentelor persoanei în datele conținute de cardul electronic de identitate/rezidență.
În condițiile în care există posibilitatea accesării necontrolate (de către oricine își procură un apărat în genul cititorului de prețuri din supermarket) și a clonării acestor carduri, preluarea amprentelor și stocarea lor pe cartea de identitate/rezidență constituie măsuri excesive, dispuse de autoritățile naționale fără a exista expres o asemenea obligație în legislația europeană invocată în nota de fundamentare a proiectului de ordonanța.
În acest sens, asociația atrage atenția că în jurisprudența Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) este considerată o încălcare a dreptului la viață privată, garantat în art. 8 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, crearea și deținerea de către autorități a unei baze de date cu amprentele unor persoane care nu au fost condamnate penal (hotărârea CEDO din 4 decembrie 2008 în cazul S. and Marper c. Marea Britanie, prin care au fost soluționate plângerile cu nr. 30562/04 și 30566/04).
De aceea, având în vedere că solicitarea eliberării unei cărți de identitate/reședință nu constituie prin ea însăși o infracțiune, este necesar că amprentele să fie eliminate din datele biometrice preluate pentru eliberarea cardului electronic de identitate.

3. Asociația consideră că un pericol pentru viață privată îl reprezintă și numărul excesiv de mare al autorităților prevăzute în proiect că având drept de acces și prelucrare a datelor personale, inclusiv biometrice, ale persoanelor (art.I pct. 8 din proiect).
Cu cât numărul acestor autorități este mai mare, iar accesul se va putea face în bază unui simplu protocol, cu atât mai greu va fi de controlat și verificat accesul la date și respectarea dreptului la viață privată.
În consecință, asociația solicită ca numărul acestor autorități să fie restrâns la minimul strict necesar și că dispoziția care prevede, generic, posibilitatea ca orice persoană juridică să acceseze aceste date să fie înlăturată.
*
În concluzie, APADOR-CH solicită executivului să nu intervină cu reglementări care afectează dreptul la viață privată și care, potrivit Constituției, se pot face doar prin lege. În situația în care, totuși, această ordonanță va fi supusă adoptării, asociația solicită ca observațiile sale să se regăsească în forma finală a actului normativ.

APADOR-CH
20 august 2010
http://www.apador.org/show_report_nf.php?id=181

Mie mi se pare ca sunt niste comentarii pertinente si obiective.

__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 20.08.2010 at 18:25:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 14:04:00
Invitatie la rugaciune publica Man Teo Generalitati 0 11.08.2011 15:05:18
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 17:01:21
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 22:39:48