Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2011, 00:47:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Iesiti din lume!

Despre identificarea corecta a sensurilor

Isus nu a sfatuit, nu a indrumat, ci a poruncit si strigat cu durerea si disperarea unei mame care-si vede copiii intr-un mare pericol: “Iesiti din lume!”.

“Iesirea din lume” nu inseamna in mod necesar izolare de semeni, ci in sens profund curatirea omului de nevirtuti.

Insa putini ajung la dorinta autentica de a iesi din lume. Majoritatea se complac intr-un trai lumesc fara sa realizeze pericolul in care se afla.

Dezvoltarea aspiratiei de a iesi din lume este o conditie necesara (dar nu suficienta) mantuirii.

Bazarea mantuirii pe faptul ca apartinem unor anumite confesiuni religioase este o amagire. Este un aspect pe care, cel mai probabil, indrumatorii spirituali nu-l subliniaza. Putem avea unele virtuti, dar fara aceasta aspiratie adusa la maturitatea unui foc puternic ramanem in continuare in robia pacatelor.

Aspiratia de a iesi din lume este prima arma puternica, prima realizare nemincinoasa care lumineaza cararea spre Hristos. Doar realizarile din inima noastra sunt trepte reale spre usile raiului.

In budism se numeste “renuntare”, iar aceasta virtute speciala are multe nivele de realizare, functie de puterea de patrundere a naturii adevarate a “lumii”.

De ce sa iesim din lume? Ce este lumea?
Daca nu ne dam seama ce este lumea cu adevarat nu vom simti niciodata o dorinta autentica de a ne dezlipi de ea. Si astfel toata nevointa noastra spirituala este ca o orbecaiala intr-o mlastina nesfarsita.

Natura adevarata a lumii poate fi identificata prin diverse forme de rationament corect si meditatii. Aceste contemplatii trebuie adancite progresiv si cu staruinta pana cand ochii sufletului se deschid si vad demonii care stau sa inghita fiecare suflet. Atunci teama si repulsia vor da nastere unei virtuti puternice – renuntarea. Numai atunci vom intelege de ce Isus a strigat cu putere sa iesim din lume si sa cautam febrili scaparea.

Meditatii

Lumea este o incolaceala de serpi otravitori care ne pot musca mortal in fiecare moment.

Lumea este plina de demoni invizibili care lucreaza prin oameni si elementele naturii gata sa ne inghita in fiecare moment.

Lumea ofera numai otravuri in chipul mancarurilor placute. Toate placerile lumii sunt amagiri care otravesc inima si ne prabusesc in cele din urma in iaduri.

Lumea este plina de lame taioase ascunse sub falduri fine.

Lumea este plina de focuri invizibile care ard pe cei fara bagare de seama pana la maduva oaselor.

Lumea este pestilentiala, imbibata de mirosuri respingatoare si excremente, dar cu care ne hranim ca mustele, fara sa realizam murdaria acestora.

Lumea este plina de oasele mortilor, pentru ca in ea fiecare suflet este zdrobit fara mila fie prunc, copil, tanar sau batran.

Lumea este ca un cazan care fierbe fara incetare.

Lumea este plina de arome placute dar care ucid.

Lumea este un camp de batalie fara sfarsit in care fiecare faptura va fi in cele din urma sfasiata si trecuta prin sabie.



Fara identificarea corecta a naturii lumii, nici nu putem dezvolta marea compasiune pentru toate fapturile – compasiunea = iubirea indurerata. Pacatele vor ramane asupra noastra pentru ca vom fi invidiosi pe cei avuti si mai norocosi ca noi sau plini de manie pe cei ce comit nedreptati.

Toti sfintii si Dumnezeu Insusi nu ne pot salva, daca noi insine nu ne nevoim in meditatii si rugaciuni pentru a trezi aceasta virtute nepretuita: dorinta de a iesi din lume.

Fara ea suntem ca cineva care umbla fara bagare de seama peste serpi otravitori.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 09.11.2011 at 01:09:45.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2011, 02:10:56
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Scotiene,daca tot ti-a venit ceasul si ai ajuns in fata Mea hai sa vorbim putin despre cum te-ai rugat tu.Sigur Doamne!Pai,eu m-am rugat...Cand am zis sa vorbim m-am referit la faptul ca eu vorbesc acum,tu ai avut suficient timp pe pamint.Sa vedem,cum te rugai de dimineata?Pai...Las ca iti spun eu:in timp ce te imbracai cu costumul,balmajeai ceva,nodul gravatei castiga lupta cu ,,Precum in cer asa si pe pamint" si la final,asta imi placea cel mai mult,spuneai un scurt ,,Doamne ajuta"in timp ce te uitati grabit la ceas.Ce onoare,imi acordati max 2 min din timpul tau,asta daca nu eram la concurenta cu anumite melodii de pe CD-urile din masina.Apropo,ai gusturi proaste-n muzica,nu ma contrazice,am stat personal de vorba cu toti pe care ii asculti si ai fi surprins de anumite detalii.In fine,sa revin.In timpul intalnirilor nu era cazul sa spui cand nu iti iesea o tranzactie ,,lua-l-ar dracu"erau atat de multi draci langa voi de se bateau pe un loc liber.

La pranz,splendoare-n iarba,ma lua cu ameteala cand te vedeam.Spuneai rugaciunea in timp ce infulecai o pulpa de pui,si asta cu gija sa nu te ineci.Banuiesc ca nu ti-a trecut prin cap sa mai tii si post,stiu,legumele ingrasa nu-i asa?Oricum apreciam ca la final ridicai ochii spre cer,problema era ca o faceai doar cand aveai desertul in fata.Apropo,nu sunt eu vinovat pentru ca ai laptopul virusat la birou,si prin urmare nu era cazul sa intrebi ,,Ce Dumnezeu are asta de nu merge?" La intrebarea asta iti raspundea tipu de la mentenanta,si iti spun eu ca nu trebuie sa fii Dumnezeu ca sa iti dai seama ca ti-a expirat antiviru'.Cand plecai spre casa erai atent la alte detalii pe strada,sa nu intram in amanunte,ca o sa se amuze Aghiuta de se va auzi rasul lui pana-n Rai.Inca ceva,expresia ,,Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place"nu se refera cu sigurata la ce crezi tu,nu mai face mutra asta mirata si ipocrita.La bancomat nu era cazul sa spui radios ,,Thank you God"cand vedeai ca ti-a intrat bonusul pe card.Daca ai stii cine era responsabil pentru voia ta buna ai fi bagat singur banii la loc.Stiu ca te ia cu lesin cand auzi sintagma ,,a da"si nu ,,a lua".Cand ai iesit din banca ai trecut pe langa o fetita care cersea dar banuiesc ca fiind ghemuita pe jos de foame nu ai vazut-o prea bine.Aveai inclusiv fise dar ai considerat ca vanzatorul de tutun de pipa merita,mult mai mult, un bacsis gras ca doar are grija de sanatatea ta pe sistem aerosoli cu tamiie.

Seara credinciosul din tine isi aducea aminte si de Biblie daca nu cumva Cuvantul meu era intrerupt de tipatul de bucurie al crainicului de la meci.PS:echipa cu care tii este o rusine,poti sa faci cate rugaciuni vrei,vor retrograda.Ups,trebuia sa nu iti spun asta nu?Apoi glorioasa bere,in timp ce faceai rezumatul zilei in gand.Zilei financiare bineinteles,ca doar nu te gandeai la ce pacate aveai.La final,momentul culminant,adormeai cu un mormait pe buze de tipul,,A Lui sa fie gloria si slava acum si in vecii..."aici deja dormeai dus,dar intentia conteaza.Somn usor,vise placute,omenia-i o virtute :) "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2011, 15:46:46
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
,,Scotiene,daca tot ti-a venit ceasul si ai ajuns in fata Mea hai sa vorbim putin despre cum te-ai rugat tu.Sigur Doamne!Pai,eu m-am rugat...Cand am zis sa vorbim m-am referit la faptul ca eu vorbesc acum,tu ai avut suficient timp pe pamint.Sa vedem,cum te rugai de dimineata?Pai...Las ca iti spun eu:in timp ce te imbracai cu costumul,balmajeai ceva,nodul gravatei castiga lupta cu ,,Precum in cer asa si pe pamint" si la final,asta imi placea cel mai mult,spuneai un scurt ,,Doamne ajuta"in timp ce te uitati grabit la ceas.Ce onoare,imi acordati max 2 min din timpul tau,asta daca nu eram la concurenta cu anumite melodii de pe CD-urile din masina.Apropo,ai gusturi proaste-n muzica,nu ma contrazice,am stat personal de vorba cu toti pe care ii asculti si ai fi surprins de anumite detalii.In fine,sa revin.In timpul intalnirilor nu era cazul sa spui cand nu iti iesea o tranzactie ,,lua-l-ar dracu"erau atat de multi draci langa voi de se bateau pe un loc liber.

La pranz,splendoare-n iarba,ma lua cu ameteala cand te vedeam.Spuneai rugaciunea in timp ce infulecai o pulpa de pui,si asta cu gija sa nu te ineci.Banuiesc ca nu ti-a trecut prin cap sa mai tii si post,stiu,legumele ingrasa nu-i asa?Oricum apreciam ca la final ridicai ochii spre cer,problema era ca o faceai doar cand aveai desertul in fata.Apropo,nu sunt eu vinovat pentru ca ai laptopul virusat la birou,si prin urmare nu era cazul sa intrebi ,,Ce Dumnezeu are asta de nu merge?" La intrebarea asta iti raspundea tipu de la mentenanta,si iti spun eu ca nu trebuie sa fii Dumnezeu ca sa iti dai seama ca ti-a expirat antiviru'.Cand plecai spre casa erai atent la alte detalii pe strada,sa nu intram in amanunte,ca o sa se amuze Aghiuta de se va auzi rasul lui pana-n Rai.Inca ceva,expresia ,,Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place"nu se refera cu sigurata la ce crezi tu,nu mai face mutra asta mirata si ipocrita.La bancomat nu era cazul sa spui radios ,,Thank you God"cand vedeai ca ti-a intrat bonusul pe card.Daca ai stii cine era responsabil pentru voia ta buna ai fi bagat singur banii la loc.Stiu ca te ia cu lesin cand auzi sintagma ,,a da"si nu ,,a lua".Cand ai iesit din banca ai trecut pe langa o fetita care cersea dar banuiesc ca fiind ghemuita pe jos de foame nu ai vazut-o prea bine.Aveai inclusiv fise dar ai considerat ca vanzatorul de tutun de pipa merita,mult mai mult, un bacsis gras ca doar are grija de sanatatea ta pe sistem aerosoli cu tamiie.

Seara credinciosul din tine isi aducea aminte si de Biblie daca nu cumva Cuvantul meu era intrerupt de tipatul de bucurie al crainicului de la meci.PS:echipa cu care tii este o rusine,poti sa faci cate rugaciuni vrei,vor retrograda.Ups,trebuia sa nu iti spun asta nu?Apoi glorioasa bere,in timp ce faceai rezumatul zilei in gand.Zilei financiare bineinteles,ca doar nu te gandeai la ce pacate aveai.La final,momentul culminant,adormeai cu un mormait pe buze de tipul,,A Lui sa fie gloria si slava acum si in vecii..."aici deja dormeai dus,dar intentia conteaza.Somn usor,vise placute,omenia-i o virtute :) "

Ma recunosc in vorbele tale... Doamne, cat suntem de pacatosi...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2011, 16:25:17
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Despre identificarea corecta a sensurilor

Isus nu a sfatuit, nu a indrumat, ci a poruncit si strigat cu durerea si disperarea unei mame care-si vede copiii intr-un mare pericol: “Iesiti din lume!”.


In budism se numeste “renuntare”, iar aceasta virtute speciala are multe nivele de realizare, functie de puterea de patrundere a naturii adevarate a “lumii”.
In ortodoxie numim acest lucru lupta cu tine insuti, lupta cea mai grea pe care o are omul de dus, lupta cu patimile si neputintele lui.
Avantajele castigarii acestei lupte sunt mari mari decat a castigarii lumii intregi.

Imi aducaminte o istorioara referitoare la acesta aspect: moartea fata de lume
"La un călugăr bătrân și înduhovnicit, s-au adunat mai mulți creștini pentru cuvânt de folos. Un om care-și dorea mântuirea zise pustnicului:
-Preacuvioase părinte, spune-mi te rog cum să înțeleg îndemnul Sfântului Apostol Pavel care spune: ,,Iar mie să nu-mi fie a mă lăuda fără numai in Crucea Domnului Iisus Hristos prin care lumea s-a răstignit față de mine și eu față de lume”(Galateni 6, 14). Zis-a lui pustnicul: mergi frate creștine la cimitirul din vale și ocărăște morții de acolo cum vei știi tu mai bine și apoi să te întorci la mine. Făcând ascultare creștinul merse la cimitir și începu a ocărâ mormintele bătându-le cu pietre strigând: ,,ocară vouă putreziților, morților putreziți, mișeilor și păcătoșilor, roșilor de viermi, nenorociților….” și așa mai departe. Și așa făcu creștinul o zi întreagă și apoi se întoarse la bătrânul călugăr. Acesta vâzându-l l-a întrebat:

-Ce ți-au răspuns morții când îi ocărai? S-au supărat pe tine? Te-au ocărât și ei? Te-au blestemat?

-Nimic n-au spus, nu m-au ocărât, nu m-au blestemat, nu s-au supărat! răspunse creștinul.

Zis-a lui pustnicul:

-Du-te fratele meu din nou la cimitir și îi slăvește pe morții de acolo, laudă-i, și-i fericește-i cum vei ști tu mai bine și mai frumos!

Se duse din nou creștinul la cimitir și făcu precum îi porunci bătrânul, zicând: ,,laudă vouă morților, slavă și cinste drepților și credincioșilor, sfinților și virtuoșilor!”

Săvârșind porunca după o zi întreagă de laudă se întoarse la bătrânul pustnic.

Zis-a lui pustnicul:

-Ce ți-au grăit morții când îi slăveai, lăudai și cinsteai?

-Nimic! răspunse creștinul

-Acum dragul meu ai înțeles cuvintele Apostolului Pavel, gândind la morții care au tăcut și când îi lingușeai și când îi ocărai. Dacă voiești să te mântuiești fă și tu asemenea lor!

Aceasta este însemnătatea cuvântului ,,prin care lumea s-a răstignit față de mine și eu față de lume”.

Adevăratul creștin în felul acesta trebuie să fie ,,mort față de lume,” față de ispitele ei, față de amăgirile ei, prigoanele ei."

Ideile tale sunt departe de a fi crestine, in ele citindu-se o ura fata de lume:lumea e o incolaceala de serpi, o adunatura de lame taioase etc.
Hristos insusi ne-a invatat sa iubim pacatosul, dar sa uram pacatul.Dar tu se pare ca le urasti pe amandoua.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2011, 18:20:15
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
In ortodoxie numim acest lucru lupta cu tine insuti, lupta cea mai grea pe care o are omul de dus, lupta cu patimile si neputintele lui.
Avantajele castigarii acestei lupte sunt mari mari decat a castigarii lumii intregi.

Imi aducaminte o istorioara referitoare la acesta aspect: moartea fata de lume
"La un călugăr bătrân și înduhovnicit, s-au adunat mai mulți creștini pentru cuvânt de folos. Un om care-și dorea mântuirea zise pustnicului:
-Preacuvioase părinte, spune-mi te rog cum să înțeleg îndemnul Sfântului Apostol Pavel care spune: ,,Iar mie să nu-mi fie a mă lăuda fără numai in Crucea Domnului Iisus Hristos prin care lumea s-a răstignit față de mine și eu față de lume”(Galateni 6, 14). Zis-a lui pustnicul: mergi frate creștine la cimitirul din vale și ocărăște morții de acolo cum vei știi tu mai bine și apoi să te întorci la mine. Făcând ascultare creștinul merse la cimitir și începu a ocărâ mormintele bătându-le cu pietre strigând: ,,ocară vouă putreziților, morților putreziți, mișeilor și păcătoșilor, roșilor de viermi, nenorociților….” și așa mai departe. Și așa făcu creștinul o zi întreagă și apoi se întoarse la bătrânul călugăr. Acesta vâzându-l l-a întrebat:

-Ce ți-au răspuns morții când îi ocărai? S-au supărat pe tine? Te-au ocărât și ei? Te-au blestemat?

-Nimic n-au spus, nu m-au ocărât, nu m-au blestemat, nu s-au supărat! răspunse creștinul.

Zis-a lui pustnicul:

-Du-te fratele meu din nou la cimitir și îi slăvește pe morții de acolo, laudă-i, și-i fericește-i cum vei ști tu mai bine și mai frumos!

Se duse din nou creștinul la cimitir și făcu precum îi porunci bătrânul, zicând: ,,laudă vouă morților, slavă și cinste drepților și credincioșilor, sfinților și virtuoșilor!”

Săvârșind porunca după o zi întreagă de laudă se întoarse la bătrânul pustnic.

Zis-a lui pustnicul:

-Ce ți-au grăit morții când îi slăveai, lăudai și cinsteai?

-Nimic! răspunse creștinul

-Acum dragul meu ai înțeles cuvintele Apostolului Pavel, gândind la morții care au tăcut și când îi lingușeai și când îi ocărai. Dacă voiești să te mântuiești fă și tu asemenea lor!

Aceasta este însemnătatea cuvântului ,,prin care lumea s-a răstignit față de mine și eu față de lume”.

Adevăratul creștin în felul acesta trebuie să fie ,,mort față de lume,” față de ispitele ei, față de amăgirile ei, prigoanele ei."

Ideile tale sunt departe de a fi crestine, in ele citindu-se o ura fata de lume:lumea e o incolaceala de serpi, o adunatura de lame taioase etc.
Hristos insusi ne-a invatat sa iubim pacatosul, dar sa uram pacatul.Dar tu se pare ca le urasti pe amandoua.
imi aduc aminte acum de o mica rima a parintelui Argatu.ceva de genul:Nu asculta ocarile ca vine mania,nu asculta laudele,ca vine mandria(nu era asa,suna mai bine,dar asa imi aduc eu aminte acum)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2011, 20:30:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lepădarea de lume înseamnă lepădarea de patimile lumii, nu de lume care e creația lui Dumnezeu.

Pentru aceasta ne-am născut în lumea aceasta „ca să învățăm a ne desprinde de ea”.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2011, 22:17:26
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am observat ,din studiul celor afirmate si traite de mai multi oameni ai lui Dumnezeu,faptul ca o viata de credinta traita intr-o disciplina a credintei limiteaza drastic posibilitatile,bineinteles ca nu imediat ci gradual,in concordanta cu urcusul duhovnicesc al fiecaruia,de a-ti imprastia gandurile si a te lega de acele fapte care nu iti aduc nimic bun ci dimpotriva.Categoric se cere perseverenta,cu ajutorul lui Dumnezeu.Rugaciuni facute la anumite ore si in anumite momente,timp destinat lecturilor duhovnicesti si Scripturii si mai ales intelegerea si aplicarea celor citite,fara de care ramin simple notiuni frumoase intelectual dar moarte practic,o infranare a poftelor,nu mai continui,banuiesc ca nu spun nimanui lucruri noi.La teorie stam bine,practica ne ucide.Cred ca daca fiecare ar cauta cu seriozitate,fie si doar in invataturile propriei confesiuni,sfaturi care sa-l indrume in acest sens,nu mai zic de Scriptura,ar gasi din belsug,din ce am verificat, deci teoretic nu ar duce lipsa de o buna temelie a inceputului.Partea grea de aici incepe.

Personal pot spune ca in momentele cand am incercat si reusit,fie si pentru foarte putin timp din vina proprie,sa aplic acele sfaturi,viata mea spirituala era cu mult diferita,ca sa nu zic imbunatatita.La fiecare renuntare si intoarcere la vechile placeri,caderea parca era si mai rea.Am evitat pe cat posibil sa ma avant in demersuri care clar erau mai mult decat ceea ce puteam si am incercat sa dau macar un caracter regulat acestor indeletniciri spirituale.Pot spune fara nici o teama ca vechile reguli functioneaza si cu toate ca drumul devine din ce in ce mai greu pe masura ce urci,aici deja vorbesc cam din presupuneri,nu lasa Cel de Sus isipita fara sa dea si calea de a o invinge.Da sa miste putin si pacatosu' :)

In cazul meu,de exemplu,si cu asta inchei in speranta ca fiecare va cauta acele sfaturi care sa ii foloseasca(in ortodoxism nu se poate nimeni plange ca ar duce lipsa de asa ceva,de sfaturi si mijloace duhovnicesti),de mare ajutor imi sunt devotionalele de seara si dimineata de la noi.Cate doua pe zi pentru fiecare zi a anului.Adica o idee biblica,sustinuta de un text tot biblic in sustinere,pe care o citesti dupa rugaciunea individuala(teoretic obligatorie) si colectiva cu familia(teoretic obligatorie) de dimineta,si la care trebuie sa te gandesti in timpul zilei,sa o intelegi dar mai ales sa intelegi ce efect are in viata ta si cum o poti aplica.Exista doua asemenea pe zi,eu prefer doar una pt ca sunt mai lent in intelegere si aplicare :) Sau ratez complet de regula.Devotionalele pot fi insotite si de texte explicative,un fel de mici predici,exista si acest gen,fiecare de la noi isi alege in functie de ce simte ca-l ajuta mai mult.Se doreste ca pe timpul zilei,in loc sa-ti zburde mintea dupa mancare,decolteuri,masini si bani,ii dai timp Domnului si Cuvantului Sau.La faza asta aghiuta se va opinti cat va putea ca sa te lase cu ochii in soare.Sa dau un exemplu de text.As dori sa precizez ca aceste sfaturi aplicate nu exclud nicidecum prezenta in cadrul Bisericii ci mai mult,presupun participarea efectiva,regulata,in comuniune a credinciosilor,ca fiind baza.Deci nu sunt o alternativa ci o metoda in sustinere,ca nu cumva sa inteleaga cineva gresit.

Devotional de dimineata.

Idee de baza: Dat-am ajutor celui puternic, inaltat-am pe cel ales din poporul Meu.(Psalmul 89:19)

Textul: Eu, Eu sunt Domnul si nu este izbavitor afara de Mine!Caci unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus.Si intru nimeni altul nu este mantuirea, caci nu este sub cer nici un alt nume, dat intre oameni, in care trebuie sa ne mantuim noi.Prunc s-a nascut noua, un Fiu s-a dat noua, a Carui stapanire e pe umarul Lui si se cheama numele Lui: Dumnezeu tare.S'a desbracat pe sine insus si a luat un chip de rob, facindu-Se asemenea oamenilor.La infatisare a fost gasit ca un om, S'a smerit si S'a facut ascultator pina la moarte, si inca moarte de cruce.De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult, si I-a dat Numele, care este mai pe sus de orice nume.Cel micsorat cu putin fata de ingeri, pe Iisus, Il vedem incununat cu slava si cu cinste, din pricina mortii pe care a suferit-o,astfel ca, prin harul lui Dumnezeu, El a gustat moartea pentru fiecare om.Deci, de vreme ce pruncii s-au facut partasi sangelui si trupului, in acelasi fel si El S-a impartasit de acestea, ca sa surpe prin moartea Sa pe cel ce are stapanirea mortii, adica pe diavolul.

Texte biblice in sustinere: Isaia 43:11,I Timotei 2:5,FA 4:12,Isaia 9:6,Filipeni 2:7-9,Evrei 2:9,2:14.

Va doresc tuturor,Tears imi pare bine sa te revad,sa aplicati acele metode,mijloace,pe care le considerati necesare,bune,numai sa ajungeti in fata Domnului cu bucurie si nu sa fim dati rusinii.Dumnezeu sa ne ajute.

Last edited by Scotland The Brave; 10.11.2011 at 22:24:55.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2011, 23:42:41
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ideile tale sunt departe de a fi crestine, in ele citindu-se o ura fata de lume:lumea e o incolaceala de serpi, o adunatura de lame taioase etc.
Hristos insusi ne-a invatat sa iubim pacatosul, dar sa uram pacatul. Dar tu se pare ca le urasti pe amandoua.
Definitia "lumii" din perspectiva Lui Isus este multimea nevirtutilor sub toate aspectele lor, care impanzesc inimile muritorilor.

"Lumea" nu se refera la totalitatea persoanelor asa cum s-ar deduce din cele scrise de tine.

Isus nu a spus "Iubiti lumea", iar eu nu am afirmat si nu am sugerat sub nicio forma sa uram pacatosii, adica sa uram toti oamenii. Este o acuzatie nefondata.

Am folosit metafore violente care sa suscite ura fata de pacat, precautia si alergarea catre Isus.

Aceasta viziune ne pazeste de multe amagiri si ne face sa fim cu bagare de seama in toate intentiile noastre. Unii cred ca vor trai vesnic pe pamant si se lasa prinsi in afaceri si griji, devenind cu totul lumesti, departe de Hristos.


Pe de alta parte avem nevoie sa cultivam si o viziune pura a lumii (de data aceasta intelegand realitatea inconjuratoare inclusiv fiintele), pe care sa o cerem in rugaciunile noastre sa devina realitate.

Fara maturarea acestei polaritati nu stim nici sa ne ferim de duhurile lumii si nici sa cerem, pentru ca nu avem in adancul inimii perceptia clara a unei lumi pure. (nu avem nici cea mai mica idee despre ce este o placere pura sau cum este o fiinta pura pe dinlauntru)
__________________


Last edited by florin.oltean75; 11.11.2011 at 00:02:05.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.11.2011, 02:03:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Definitia "lumii" din perspectiva Lui Isus este multimea nevirtutilor sub toate aspectele lor, care impanzesc inimile muritorilor.

"Lumea" nu se refera la totalitatea persoanelor ...
Aceasta viziune ne pazeste de multe amagiri si ne face sa fim cu bagare de seama in toate intentiile noastre. Unii cred ca vor trai vesnic pe pamant si se lasa prinsi in afaceri si griji, devenind cu totul lumesti, departe de Hristos.
Sustin si eu o parte din acest mod de a vedea lumea si ma gandesc, totodata, ca nevirtutile, pacatele etc. nu exista atat in sine, rupte de persoane, cat mai degraba fac parte din viata unor oameni vii, in carne si oase.
Tocmai de aceea, la Judecata nu sunt judecate pacatele sau nevirtutile pacatosului ci viata pacatosului, persoana lui, asa cum a trait el in carne si oase.
Ce rost are sa abstragem, ce sens si impact asupra vietii, nevirtutile si pacatele, lasind de-o parte persoana care le traieste?...
Asadar lumea e si ansamblu de persoane care traiesc, isi intretes vietile, comunica etc.
Tocmai de aceea, isihia are drept componenta cheie insasi retragerea, fizica, din campul grupurilor si relatiilor umane concrete. Iar monahii scad la maximum ponderea interactiunilor interumane pe care noi le dezvoltam cu atat de multa risipa, usuratate.
In fine, comunitatea crestina care participa la Sfanta Liturghie e formata din oameni, care au lasat afara, in spatiul si timpul profan, toate grijile, ambitiile desarte, mania, razbunarea etc.
A fi din lume inseamna pentru mine a nu face parte din Biserica, a trai in afara unei legaturi personale, concrete si statornice cu Hristos si Biserica Lui. Fiul risipitor se intoarce acasa din lume. Pocainta este retragerea, fie si pentru o perioada prea scurta, a mersului personal din cai largi si laturalnice.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2011, 20:09:36
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Sustin si eu o parte din acest mod de a vedea lumea si ma gandesc, totodata, ca nevirtutile, pacatele etc. nu exista atat in sine, rupte de persoane, cat mai degraba fac parte din viata unor oameni vii, in carne si oase.
Tocmai de aceea, la Judecata nu sunt judecate pacatele sau nevirtutile pacatosului ci viata pacatosului, persoana lui, asa cum a trait el in carne si oase.
Ce rost are sa abstragem, ce sens si impact asupra vietii, nevirtutile si pacatele, lasind de-o parte persoana care le traieste?...
Asadar lumea e si ansamblu de persoane care traiesc, isi intretes vietile, comunica etc.
Tocmai de aceea, isihia are drept componenta cheie insasi retragerea, fizica, din campul grupurilor si relatiilor umane concrete. Iar monahii scad la maximum ponderea interactiunilor interumane pe care noi le dezvoltam cu atat de multa risipa, usuratate.
In fine, comunitatea crestina care participa la Sfanta Liturghie e formata din oameni, care au lasat afara, in spatiul si timpul profan, toate grijile, ambitiile desarte, mania, razbunarea etc.
A fi din lume inseamna pentru mine a nu face parte din Biserica, a trai in afara unei legaturi personale, concrete si statornice cu Hristos si Biserica Lui. Fiul risipitor se intoarce acasa din lume. Pocainta este retragerea, fie si pentru o perioada prea scurta, a mersului personal din cai largi si laturalnice.
Pacatele nu exista in sine, asa cum nici persoanele nu exista in sine.

Trebuie facuta o distinctie clara intre persoana si pacatele ei.
Numai asa putem intoarce si celalalt obraz cand suntem loviti.
Daca percepem persoana unita cu pacatul atunci o uram instantaneu.

Acest discernamant nu poate veni decat prin Duhul Lui Dumnezeu, prin rugaciuni staruitoare si cugetari iscusite facute timp indelungat.
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce va e teama in lume ? Mirela0110 Generalitati 31 27.02.2014 01:06:32
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Dar cind suntem iesiti din Biserica andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 24.10.2010 22:04:13
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11