Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.05.2014, 21:10:34
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pentru mine fata potrivita ar fi aceea care m-ar place si m-ar aprecia in primul rand ca om si apoi ca barbat, si care intradevar sa fie serioasa! Aici nu stiu- poate sunt eu mai de moda veche, dar doua lucruri nu le pot accepta intr-o relatie sau casatorie: minciuna si inselaciunea!
Personal nu as putea nicioadata sa fiu cu cineva de care nu mi-ar place cu adevarat!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.11.2015, 11:35:42
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

Sexu este unul din cele mai importante elemente intr-o relatie / casnicie.

Sa nu devenim incuiati la cap si sa judecam mai detasat. Eu cred ca pacat este cand ma culc cu oricare si nu doresc nimic serios.

Momentul in care traiesc cu o fata in vederea unei viitoare casatorii / casnicii, mi se pare de bun simt si indicat sa avem relatii intime. Compatibilitatea sexuala este foarte importanta, sexul de calitate leaga un cuplu precum sexul prost destrama un cuplu, suntem oameni formati din materie plus spirit si trebuie sa le hranim pe ambele cu moderatie si bun simt, fara sa devenim incuiati la minte.

Pentru omul cu topicul - vezi sa nu imbatranesti cu ideile astea ale tale, si sa treaca femeile vietii tale pe langa tine, pentru ca ai ales tu sa interpretezi un text religios dupa bunul plac.

Nu cred ca il tradez pe Dumnezeu daca fac sex cu femeia pe care o am si cu care vreau sa ma casatoresc. Sexul tot de la El este si trebuie privit ca atare. Si ma indoiesc ca este numai pentru procreere si ca Dumnezeu e atat de strict precum il prezinta religia. Daca ar fi numai ptr procreere femeia ar fi la ovulatie in permanenta. Asa e 2 zile pe luna. Concluzia o tragem singuri.

Intr-o zi intr-un sat a venit o ploaie naprasnica, raul a iesit din matca si casele au inceput sa fie inundate. Satenii alergau care mai de care sa se salveze, mai putin Ion care statea in podul casei si spunea - eu ma rog Domnului, sa ma salveze!
La un moment dat trece un satean cu o barca si striga, haide Ioane ca urca apa! Nu vin, eu stau aici si ma rog Domnului sa ma scape! Mai trece ce mai trece, alta barca, aceasi poveste. Apele urcau tot mai mult, o ultima barca cu ultimii sateni vor sa il ia pe Ion care se ruga Domnului fara sa plece de acolo. Apele cresc si Ion moare inecat. Suparat se duce la Dumnezeu si zice bine Doamne, eu m-am rugat la tine sa ma scapi, si Tu i-ai scapat pe toti si pe mine m-ai lasat sa mor. La care Dumnezeu se uita la Ion si zice: IOANE, DUPA CUM SCRIE LA MINE AICI, EU TI-AM TRIMIS 3 BARCI.

Vezi ca nu cumva sa ajungi si tu un fel de Ion cu femeile...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.11.2015, 13:15:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tphase Vezi mesajul
Daca ar fi numai ptr procreere femeia ar fi la ovulatie in permanenta. Asa e 2 zile pe luna. Concluzia o tragem singuri.
Si fertila vreo 4.

Dar sunt curios ce concluzie tragi tu.

Daca tot iti place asa mult sexul, lasi pe Dumnezeu sa decida ce e cu alea "doar 4 zile" pe luna si ce rezulta din ele combinate cu pasiunea ta nestavilita sau ti-ai luat masuri asiguratorii ca deh, poate mai greseste socoteala si iti face o surpriza cand ai mai putin chef?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.11.2015 at 13:41:16.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.11.2015, 21:54:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Probabil sunt cam inutile niste sfaturi dupa un an jumatate?Da poate mai este cineva in situatie asemanatoare.
E foarta buna dreapta socoteala in situatii dinastea.
Am intalnit situatii in orase mai mici, am auzit oameni care spuneau :"Numai la anul prin vara (aia in cazul lor insemnand un an si cateva luni)ne putem casatorii ca atunci avem liber restaurantul"!??...Cum adica tot viitorul a doi oameni sa fie legat de o singura zii???... poate ca pana atunci oamenii sa se si certe, in atata timp. Stiu destui oameni printre care si eu, care au hotarat in timp scurt, si in cateva luni s-au casatorrit.La varsta respectiva cu un trup zburdalnic, e greu sa stai atata timp la 20-30 de ani.Si ptr ce???...Cum am spus ptr o petrecere de o zi.Sunt restaurante mai mici, faci o nunta mai mica, de 100 de oameni numai cu rudele apropiate si incepi viata nu mai amani ,ca nu are rost!

Am intalnit oameni de moda veche care au facut casatoria civila si apoi cea treligioasa dupa cateva luni, tocmai fiindca aveau principii.Dar asta nu e un motiv de amanat la infinit .Tot timpul va fi ceva care sa ti se para ca nu e potrivit la celalalt.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.11.2015, 21:16:48
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tphase Vezi mesajul
Sexu este unul din cele mai importante elemente intr-o relatie / casnicie.

Sa nu devenim incuiati la cap si sa judecam mai detasat. Eu cred ca pacat este cand ma culc cu oricare si nu doresc nimic serios.

Nu cred ca il tradez pe Dumnezeu daca fac sex cu femeia pe care o am si cu care vreau sa ma casatoresc.
E pacat, daca trece anul si tot asa vei zice "Ne vom casatori(candva...)!!!"Mai trece vreun an ,doi si tot asa vei zice.Atunci clar e pacat !

Cum a fost cu baiatul unor cunoscuti a stat vreo 3-4 ani cu cineva, dupa care s-au certat si nu a iesit nimic.Si cand treci de o varsta mai greu gasesti pe cineva.Omul de langa isi face nadejdi, ca se casatoresc si cand colo...?

mihai.radulescu2003 sa stii ca in Biserica totdeauna au fost pogoraminte .Trebuie ca sa nu se amane mult timp pana la casatorie si Da! omul de langa,jumatatea ta poate,ii era foarte greu sa stea , chiar doua-trei luni fara sex.Probabil isi gasise jumatatea si ii era chiar greu!?
Depinde de om.
Sper ca Dumnezeu te-a ajutat sa iei o decizie buna si astazi sa fii alaturi de ea.
In ultimii ani s-au schimbat toate, cum vorbeam cu unii mai in varsta din satul socrilor,imi
spuneau:"Cea mai in varsta fata din sat care se casatorea mai demult avea cam douazeci de ani!"(deci fetele sa casatoreau la 16 pana in 20 de ani!si era firesc caci trupeste erau mature).Acum au aparut scolile astea care ii leaga pe tineri si nu se mai casatoresc ,tot fac la scoli,masterate...apoi cariera...Si ce e mai important???Familia?...Ahh!La urma!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.11.2015, 09:52:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cel mai important din viata unui om (dupa credinta in Dumnezeu) este evident familia sau persoana iubita!

Insa inainte de a te casatori cu cineva, trebuie in primul rand sa ai o calificare/meserie (nu neaparat facultate- poate fi si scoala profesionala sau liceu industrial), pentru a aveea o sansa in a-ti gasi un serviciu intr-un anumit domeniu (desi astazi in Romania acest lucru este destul de dificil) si in acest fel pentru a putea asigura cat de cat un trai decent (tinand cont de situatia economica de astazi din Romania) familiei pe care vrei sa o intemeiezi!

Evident ca in acest sens ambii soti trebuie sa munceasca si sa aibă un serviciu (exceptând concediul de maternitate al sotiei, care ar trebui sa fie de 2 ani, iar legea sa-i oblige pe patroni ca dupa acesti doi ani de concediul de maternitate, obligatoriu sa le reangajeze pe femei la vechiul loc de munca).

Asadar nu mi se pare normal a te casatori in adolescenta (precum fac tiganii), când un tanar sau o tanara nu are inca o meserie bine definita (o scoala profesionala de exemplul dureaza minim 3 ani, pentru a invata temeinic o anumita meserie) si nu poate , din aceasta cauza, sa se angajeze.
Pe vremea când era armata obligatorie (si mare prostie s-a facut cu desfiintarea stagiului militar obligatoriu), un tanar se considera suficient de matur si se putea gandi la casatorie de-abia dupa sadisfacerea stagiului militar obligatoriu de un an sau sase luni (pentru studenti).

In privinta relatiilor sexuale inainte de casatorie, trebuie spus cateva lucruri. Din cauza schimbarilor fiziologice din organismul uman, începând din adolescenta, apare si instinctul sexual.
Este adevarat ca reprezinta o mare greseala , dar si un pacat in fata Lui Dumnezeu, a intretine relatii sexuale la intamplare, cu cine se nimereste, ori de multe ori in medii sau in situatii de promiscuitate (sub influienta bauturilor alcoolice, a drogurilor, in locuri sau locatii dubioase, in anturaje dubioase, cu perversiuni sexuale, etc).

Insa, in momentul in care doi tineri au planuri comune de viitor, sunt uniti de sentimente autentice de iubire si sunt ferm convinsi ca vor sa fie impreuna toata viata si isi doresc a-si intemeia o familie impreuna, chiar daca nu sunt inca casatoriti, atunci nu vad nici o greseala si nici un pacat daca au relatii intime.
Prin asta nu condamn cu nimic si nu critic cu nimic acele persoane care decid a-si pastra virginitatea pana la casatorie, dar pe de alta parte nici nu pot sa-i condamn sau sa spun ca fac un lucru gresit acele persoane care au planuri comune de viitor, sunt legati de sentimente autentice de iubire si au relatii intime inainte de casatorie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.11.2015, 11:09:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul

Insa, in momentul in care doi tineri au planuri comune de viitor, sunt uniti de sentimente autentice de iubire si sunt ferm convinsi ca vor sa fie impreuna toata viata si isi doresc a-si intemeia o familie impreuna, chiar daca nu sunt inca casatoriti, atunci nu vad nici o greseala si nici un pacat daca au relatii intime.
Stii ca Hristos a vindecat chiar si orb din nastere?

Citat:
Prin asta nu condamn cu nimic si nu critic cu nimic acele persoane care decid a-si pastra virginitatea pana la casatorie, dar pe de alta parte nici nu pot sa-i condamn sau sa spun ca fac un lucru gresit acele persoane care au planuri comune de viitor, sunt legati de sentimente autentice de iubire si au relatii intime inainte de casatorie.
Nu trebuie sa condamni tu sau sa critici, ca nu esti un reper pentru nimeni, doar pentru tine si chiar si asa cu probleme.
Biserica ca si pastratoare a Cuvantului lui Dumnezeu gaseste condamnabil ceea ce tie ti se pare normal.
Caz in care, un om normal ar recunoaste ca are o problema.

Exista o singura cale de a "autentifica" sentimentele astea: la biserica si la primarie.
Pana acolo sunt doar vorbe goale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.11.2015, 11:50:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu am spus nicioadata ca as fi un reper, mi-am exprimat doar o parere personala! Pana la urma suntem oameni, facuti si cu trup, si omeneste vorbind de ce sa se considere gresit ca doi oameni care vor sa fie impreuna toata viata, au planuri, au sentimente autentice comune, dar nu s-au casatorit inca (pregatirea unei nunti dureaza totusi un anumit timp), au relatii intime ?!

Bineinteles ca nu sunt de acord cu anomalii sexuale, perversiuni sexuale sau tot felul de nebunii aparute in Romania dupa 1990 (asa-zise casatorii intre persoane de accelasi sex, propaganda homosexuale, etc)!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2015, 16:22:55
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu am spus nicioadata ca as fi un reper, mi-am exprimat doar o parere personala! Pana la urma suntem oameni, facuti si cu trup, si omeneste vorbind de ce sa se considere gresit ca doi oameni care vor sa fie impreuna toata viata, au planuri, au sentimente autentice comune, dar nu s-au casatorit inca (pregatirea unei nunti dureaza totusi un anumit timp), au relatii intime ?!
"Cuvinte de aur - vol. III - Nunta, familia si problemele lor." - Sfantul Ioan Gura de Aur http://www.librariasophia.ro/carti-C...f-so-9553.html

Cu mai putin de 20 lei si ceva bunavointa, parerile personale s-ar putea transforma dupa voia lui Dumnezeu. Sa-ti fie de folos, daca o vei citi!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2015, 16:39:21
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Va multumesc pentru aceasta sugestie de a citi aceea carte, si am sa o comand!
Reply With Quote
Răspunde