Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2007, 12:20:25
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Am observat ca se mentioneaza doua traditii in legatura cu sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului. Astfel, potrivit celor doua traditii putem spune: Apostolii i-au pus trupul in mormant, dar deschizandu-l dupa 3 zile (pentru ca si Toma, care nu fusese de fata, sa se inchine trupului preasfant), ei s-au minunat afland mormantul gol, doar cu giulgiul ramas drept marturie. Dupa o alta traditie, ea a fost rapita la cer chiar din drumul catre mormant. Eu cred ca prima versiune este ortodoxa, a doua are mult "gust"de catolicism. Catolicismul doreste sa o puna pe Fecioara Maria de la inceputul existentei ei intr-o egalitate cu Hristos. Precum Hristos s-a conceput si nascut fara pacat stramosesc, acelasi lucru se intampla si cu Fecioara Maria. Astfel, atat prin aceasta doctrina cat si prin inaltarea ei fara a fi inmormantata, consider ca este scoasa din ordinea omeneasca. Ce imi puteti spune in acest caz?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2007, 13:46:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi a doua versiune pare a fi o "gluma" la adresa sf.Ap.Toma, adica este ca shi cum ceilaltzi apostoli nu i-ar fi spus ce s-a intamplat cu o saptamana in urma, ca Sf.Maria fusese rapita la cer in drum spre mormant, shi l-ar fi lasat pe acesta sa deschida mormantul ca sa se convinga, dar mai avea sens sa existe vre-un mormant daca acolo nu fusese ingropat nimeni? Nu, eu inclin sa cred ca niciunii nu shtiau ca Aceasta inviase shi ca era stramutata la Cer, iar sf. Toma am impresia ca de data aceasta nu credea ca murise cu adevarat, de aceea a cerut sa redeschida mormantul, shi voia probabil sa-shi ia ramas bun ca shi el era apostol... de aceea a fost o mirare imensa pentru totzi shi pentru apostoli, dar shi o curata bucurie sa vada ca shi Maica Precista a inviat asemenea Domnului...:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2007, 13:52:27
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Nu trebuie sa ne punem astfel de probleme, ca a fost sau nu a fost, important e ca Sf Fecioara, a purtat in pantece pe Mantuitorul lumii, si s-a invrednicit de harul lui Dumnezeu, si ea este acolo in cer rugandu-se Fiului sau pt noi pacatosii si nevrednicii, Bucura-te ceea ce esti plina de dar, Domnul este cu tine. Amin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2012, 16:22:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De ce sa nu ne punem aceste intrebari? Eu vad in faptul ca ea nu a ramas in mormant, o dovada si mai clara ca a fost Maica celui ce a zdrobit moartea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imaculata conceptie si Adormirea Maicii Domnului petrut-angel Biserica Romano-Catolica 378 22.07.2013 13:47:04
Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta de DNA Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 51 21.08.2012 16:03:50
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16