Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2008, 22:01:58
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Sper ca o astfel de tema nu s-a mai tratat.

Pacatul nu este o simpla calcare a unei reguli. El este o tradare a lui Dumnezeu, o calcare a constiintei. Prin pacat sufletul se modifica, moare cu acea parte cu care a pacatuit. În memorie îi pot veni imagini despre natura trupeasca a faptei si poate avea iluzia ca s-a vindecat, dar în realitate e fals. Miscarea launtrica a inimii nu o putem întelege singuri, trebuie o iluminare divina.

Sfintii Parinti spuneau ca vederea pacatului e darul cel mai mare.

„Noțiunea de păcat se arăta doar acolo unde raporturile dintre Dumnezeul Absolut și omul-creatură capătă un caracter pur personal. Altminteri, rămâne numai o reprezentare intelectuală (…)”

„Părinții spuneau că a-ți vedea păcatul este un mare dar al Cerului, mai mare decât vederea îngerilor. Și eu, mulți ani am fost orb duhovnicește.”

„În mișcările noastre justificate de rațiune, noi nu putem vedea păcatul”.

„Eu nu văd Lumina ca atare, ea doar îmi deschide ochii să înțeleg în ce întuneric trăiesc. Eu nu aș putea înțelege întunericul, dacă n-ar exista lumina opusă..”

„Cu întristare m-am convins că rari sunt oamenii care simt în inima lor durerea păcatului”


Arhimandritul Sofronie, Mistica vederii lui Dumnezeu
http://www.nistea.com/eseuri/dinu_mos/sofronie_mistica_Dumnezeu.htm
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2008, 17:10:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Pacatul nu este o simpla calcare a unei reguli. El este o tradare a lui Dumnezeu, o calcare a constiintei. Prin pacat sufletul se modifica, moare cu acea parte cu care a pacatuit.
Da, este o tradare, insa Dumnezeu stie, stie unde ne-a trimis... si de aceea ne-a dat instrumentele necesare reinvierii sufletului cel mai puternic fiind smerenia. care si este cea mai grea de urmat
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2008, 02:27:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-a afirmat de multe ori pe acest forum, ca pacate au existat din totdeauna. Cu toate acestea vremurile in care traim sunt mai rele decat tot ce a fost pana acum. De ce? Pentru ca omului i se ia posibilitatea de a-si cunoaste pacatele, prin "vindecarea memoriei". Se foloseste pe scara larga, indiferent de varsta, hipnoza, profunda sau superficiala; aceasta din urma aproape nu poate fi resimtita si se face fara acceptul persoanei; ca urmare omul nu mai poate face diferenta dintre bine si rau; totul i se pare bun. In felul acesta nu poate combate nimic; nu poate scoate pacatul la lumina.
Aceasta mi se pare cea mai mare tradare a lui Dumnezeu, atat prin amploare cat si prin profunzime.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2008, 04:12:50
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ce vorbesti ancah? Hipnoza pe scara larga??? Unde? Cand? Sau pooate nu imi aduc eu aminte...

Hipnoza nu e asa de noua oricum.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2008, 11:16:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca ai ajuns sa-ti vezi pacatul, plangi pentru savarsirea lui si incredinteaza voia ta lui Dumnezeu. Daca nu ai puterea de a plange, roaga-te pentru vindecarea firii tale:

"Doamne! Da-ne sa ne vedem pacatele noastre, asa incat mintea noastra, atrasa cu desavarsire de luarea-aminte fata de pacatele noastre, sa inceteze a mai vedea greselile aproapelui si sa-i vada pe toti, intr-acest chip, buni.

Da inimii noastre sa paraseasca grija pierzatoare de neajunsurile aproapelui, sa isi uneasca toate grijile numai in grija pentru dobandirea curatiei si sfinteniei poruncite si gatite noua de Tine.

Da-ne noua, celor ce ne-am spurcat haina sufletului, sa o albim iarasi: ea a fost deja spalata prin apele botezului, iar acum, dupa pangarire, aceste haine au nevoie sa fie spalate prin apele lacrimilor.

Da-ne sa vedem in lumina harului Tau neputintele cele de multe feluri care traiesc in noi, innabusind in inima miscarile duhovnicesti, aducand in ea miscarile sangelui si trupului care sunt potrivnice imparatiei lui Dumnezeu.

Da-ne marele dar al pocaintei, inaintea caruia merge si pe care il naste marele dar al vederii pacatelor noastre.

Pazeste-ne, cu aceste mari daruri, de haurile amagirii de sine, care apare in suflet din pricina pacatoseniei sale neluate in seama si neintelese, si se naste din lucrarile patimii dulcetii si slavei desarte care traiesc in el neluate in seama si neintelese.

Pazeste-ne pe noi cu aceste mari daruri in calea noastra catre Tine, si da-ne noua sa ajungem la Tine, Cela ce chemi pe cei ce-si recunosc pacatosenia si lepezi pe cei ce se socot drepti, ca sa Te slavoslovim in veci, intru vesnica Ta fericire, a Singurului Dumnezeu Adevarat, Rascumparatorul celor robiti si Mantuitorul celor pierduti. Amin!

Sfantul Ignatie Briancianinov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2008, 13:08:21
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

foarte putini oameni isi recunosc sau isi vad pacatele ,deobicei ne este mai usor sa dam vina pe pe cei de langa noi ,sa ne deculpabilizam,dar defapt noi singuri suntem cei care alegem ce este mai usor si mai la indemana .sa vedem de 'barna din ochiul nostru ,ci nu de paiul din ochiul fratelui nostru',ar fi cel mai bine ,iar atunci cand se intampla sa ne vedem pacatele ,sa fim constienti de firea noastra cazuta ,este bine sa nu ne mandrim cu acest lucru,ci sa ne caim in launtrul nostru ,din toata inima .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2008, 13:25:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
foarte putini oameni isi recunosc sau isi vad pacatele ,deobicei ne este mai usor sa dam vina pe pe cei de langa noi ,sa ne deculpabilizam,dar defapt noi singuri suntem cei care alegem ce este mai usor si mai la indemana .sa vedem de 'barna din ochiul nostru ,ci nu de paiul din ochiul fratelui nostru',ar fi cel mai bine ,iar atunci cand se intampla sa ne vedem pacatele ,sa fim constienti de firea noastra cazuta ,este bine sa nu ne mandrim cu acest lucru,ci sa ne caim in launtrul nostru ,din toata inima .
Nu ,nu avem cum sa ne mandrim cand ne vedem pacatele.
E destul sa vrem si sa cerem acest lucru si in timp Dumnezeu ne va descoperi cand gresim.
Mai greu este sa nu le mai repetam ,dar pentru asta exista duhovnici ,carti folositoare.
Mi s-a parut interesant un studiu scris de sf.Teofan Zavoratul ,"lupta cu pacatul".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2008, 13:41:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Ce vorbesti ancah? Hipnoza pe scara larga??? Unde? Cand? Sau pooate nu imi aduc eu aminte...

Hipnoza nu e asa de noua oricum.
Noesis, din pacate acesta e adevarul. Dar nu toata lumea a aflat, caci nu se anunta nici in ziare si nici la TV. Dar se practica in unele locuri, iar cei "formati" sunt trimisi mai departe. Este inspaimantator, dar e tot o forma moderna de lupta pentru putere,
Asa ca, draga Noesis, nu ai ce-ti aduce aminte, daca nu ai citit, nu ti s-a spus, sau nu ai simtit pe propriul tau corp si nici nu putem avea pretentia ca le stim chiar pe toate... Iti inteleg indoiala, dar din pacate raul nu are margini. Dealtfel metoda se foloseste peste tot.
Cine a spus ca e noua hipnoza?!? Mai nou e ca o practica si persoane indoielnice, nu numai terapeuti, care stiu ce fac si au o tinuta morala corecta.
Ai vazut spectacolele de hipnotism de la TV? Nici acea forma nu e chiar inofensivas, caci dupa 2 saptamani persoanele respective reintra automat in acea stare de hipnoza.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2008, 20:29:23
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

"Cel care si-a cunoscut pacatele sale este mai mare decat cel ce inviaza mortii" si "cel care s-a cunoscut pe sine este mai mare decat cel care a vazut ingerii" - Sf. Isaac.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.03.2008, 21:58:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Vad: "Faradelegile mele au covarsit capul meu, ca o sarcina grea apasat-au peste mine, inmultitu-s-au mai mult decat perii capului meu" (Ps. 37, 4; 39, 17). Care este urmarea acestei pacatosenii? "Ajunsu-m-au faradelegile mele si n-am putut sa vad; inima mea m-a parasit" (Ps. 39, 16-17). Urmarile vietii pacatoase sunt orbirea mintii, impietrirea, nesimtirea inimii. Mintea pacatosului inrait nu vede nici binele, nici raul; inima lui nu mai e in stare de a primi simtiri duhovnicesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Treptele pacatului ! cristiboss56 Pocainta 2 01.03.2013 21:31:33
Vederea cea roditoare Rodica50 Intrebari utilizatori 4 06.10.2010 22:40:55
Vederea trupului este ochiul, iar vederea sufletului este mintea mihailt Generalitati 12 29.04.2009 17:08:32