Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2017, 00:19:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Uitati-va bine la link-urile care le-ati citit despre Nelson Mandela.Poate ca tot acolo acolo scria de "teroristii" care au luptat ptr eliberarea Algeriei in anii 50-60 tot asa erau teroristi ptr Franta. Dar ptr Algeria ei isi aparau tara.
Faceti grave confuzii. Africa de Sud nu era atacata de nimeni. Asa cum nu era nici Algeria. Dar comunistii rusi si-au bagat coada finantand si inarmand miscari teroriste din ambele tari. Dupa aceea, intr-adevar, multi algerieni si-au aparat tara. Din pacate au pierdut si nu toti s-au putut refugia in Franta. De Gaulle a fost mereu acuzat ca nu a facut mai mult pentru algerienii care si-au aparat tara, un mare numar sfarsind cu gatul taiat de prietenii dv.

Citat:
Poate tot pe acolo atii gasit ca Gandhi era un "diversionist" ordinar si ce sa mai zic...?
Nici nu se compara. Mai intai, Gandhi nu a fost in solda nimanui. Pe urma, miscarea lui Gandhi a fost pacifista, si nu terorista, ca a lui Mandela.

Citat:
Daca cineva ar incerca sa imi atace sau sa imi tina in robie familia, as lupta pana la ultima picatura de sange ptr ei.
Robie e in mintea dv. In Africa de Sud, nu era. Nici in Algeria.

Citat:
Astazi m-ati ajutat sa imi schimb parerea despre dvs domnule Dragomir.
Cautati sa faceti diferenta intre ceea ce sustine cineva, frecvent alt punct de vedere decat al dv (fiindca altfel nu ar avea rost nici dezbatere, nici forum) si persoana respectiva. Nu toti cei care nu sunt de acord cu ideile dv sunt idioti, cretini, manipulati, urmarind agende personale, in slujba raului, diavoli in care si oase etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.02.2017, 01:04:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Faceti grave confuzii. Africa de Sud nu era atacata de nimeni. Asa cum nu era nici Algeria. Dar comunistii rusi si-au bagat coada finantand si inarmand miscari teroriste din ambele tari. Dupa aceea, intr-adevar, multi algerieni si-au aparat tara. Din pacate au pierdut si nu toti s-au putut refugia in Franta. De Gaulle a fost mereu acuzat ca nu a facut mai mult pentru algerienii care si-au aparat tara, un mare numar sfarsind cu gatul taiat de prietenii dv.
Ce rost are o discutie despre Algeria de ex cu cineva care locuieste in Franta? Ma pufneste rasul!:-))) Oare poate fi o discutie impartiala???

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Robie e in mintea dv. In Africa de Sud, nu era. Nici in Algeria.
Robie era si regimul de apartheid. Dar ptr colonizatori nu li se parea a fi ceva anormal acest regim de apartheid .Indienii si negri nu aveau drept de vot sau libera circulatie s.a care nu imi vin acum in cap. Gandhi a locuit in Durban Africa de sud multi ani. La un moment dat mergea la plimbare ,s-a dus prin fata casei unui mare al vremii in drumurile sale.S-a trezit cu un sut in sezut, si una dupa cap.Asta nu e robie???...Cat a luptat Gandhi ptr eliberarea si demnitatea indienilor care lucrau in Africa de Sud???Ani de zile.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.02.2017, 01:52:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Robie era si regimul de apartheid. (...)S-a trezit cu un sut in sezut, si una dupa cap.Asta nu e robie???...Cat a luptat Gandhi ptr eliberarea si demnitatea indienilor care lucrau in Africa de Sud???Ani de zile.
Ma intreb daca realizati enormitatea in a sustine ca apartheid-ul sau scatoalca dupa cap sunt robie. Cel mai normal lucru atunci cand grupuri de oameni, avand conceptii si moduri de viata diferite, nu se mai inteleg este sa-i separi. Asta este apartheidul. Discriminarea nu e robie. Dimpotriva, e o solutie pentru toti, atunci cand pacea sociala e problematica. Sub apartheid, Cape Town era cel mai sigur oras din Africa, iar Africa de Sud cea mai dezvoltata tara a continentului, care oricand putea rivaliza cu mari tari europene. Astazi, dupa numai 16 ani dupa ce idolul dv a ajuns la putere, e o tara a lumii a treia. Somajul a ajuns la 50 la suta. Albii trag cu pusca pe strazi, iar negrii le dau foc dupa ce ii stropesc cu benzina. Numarul de crime numai in Cape Town este de mai multe mii in fiecare an. O tara complet distrusa, fara sa fie expusa la niciun razboi de multe decenii incoace. A fost expusa numai la democratie.

Dar sa lasam viziunile noastre diferite despre ce e robia. Vorba e: Gandi, dupa episodul acela in care spuneti ca a primit un sut in fund si o scatoalca dupa cap, a pus ori nu mana pe bombe sa-i arunce creierii in aer albului acela nenorocit si altora ca el ? Nu a facut asta ? Ei bine, Mandela asta a facut. Acuma sesizati diferenta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.02.2017, 23:32:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Question

https://ro.wikipedia.org/wiki/Aparthei
"Apartheidul prevedea segregarea raselor (locuirea separată) iar majorității negre i se interzicea, printre altele, dreptul la vot și libera circulație."

La noi dreptul la vot, cred ca nu il au decat puscariasi.Oare aia sunt oameni liberi???
Ma gandesc daca "printre altele", alea altele, pot fi multe.Citesc chiar acum o carte a alui Gandhi.Omul care l-a lovit era un politist, deci el reprezenta sistemul.
Gandhi era foarte nemultumit si cei de pe langa el de asemenea, ca albii nu ii respectau pe indieni, ii desconsiderau ca si pe negri.Chiar face o remarca ,ca albii nu fac aproape nici o diferenta si ii trateaza tot asa de rau, ca si pe negri pe indieni.Ptr ei (albi) si indienii erau tot un fel de negrii.

Da cazul lui Gandhi este un caz absolut special ,un om profund credincios.Cu o filosofie si credinta foarte profunda care avea drept mijloc principal nonviolenta. Una din formele principale de protest politic, posturile lungi, ajunse legendare la un moment dat.

Sa revin la Nelson Mandela.Consider ca limbajul de "criminal" la adresa lui, este mult prea mult, si la fel nu stiu ce surse folositi, ptr a colecta aceste informatii?Eu cat am citit pana acum, e prima data ca aud ce imi spuneti.De ce spun ca sunt importante sursele:In cartea "Conversatii cu mine insumi " retin ca la un moment dat am citit ca marturisea (Mandela) ca nu crede in Dumnezeu.In Wikipedia scrie ca nu s-a inscris in partidul comunist, datorita faptului ca era crestin(comunisti erau atei).Astea doua se bat cap in cap.
E drept ca Wikipedia din ce stiu este scrisa in mare parte de voluntari, care au adaugat ei din traduceri,carti etc.Dar nu stiu cine ii verifica???...

Uneori lupta devine nepasnica, nu ca ai vrea tu, ci altiicitat tot de la adresa de mai sus https://ro.wikipedia.org/wiki/Apartheid)
"Mișcarea de Conștiență
În anii '70 rezistența contra Apartheidului s-a intensificat. La început s-a manifestat prin atacuri, iar mai târziu prin studenții conduși de Steve Biko. Biko, un student la medicină, a fost principala forță din Mișcarea de Conștiență a Negrilor care lupta pentru eliberarea negrilor, fără violență.
În 1974 guvernul a emis o lege care obliga folosirea limbii afrikaans în toate școlile, inclusiv cele ale negrilor. Această măsură a fost foarte nepopulară deoarece limba afrikaans era considerată ca fiind „o limbă a opresiunii”. La data de 30 aprilie 1976 școlile din Soweto au început o rebeliune. La data de 16 iunie 1976, elevii au organizat un marș care s-a terminat foarte violent, 556 de copii murind datorită gloanțelor trase de poliție, aceștia din urmă răspunzând cu focuri de armă pietrelor aruncate de manifestanți. Acest incident a reprezentat începutul unui val de violențe care s-a extins în toată Africa de Sud.
În septembrie 1977, Steve Biko a fost arestat. A fost bătut de poliție până când a intrat în comă, iar șase zile mai târziu a murit. Moartea sa a reprezentat un semnal de alarmă pe plan internațional. În urma unei sentințe judecătorești nimeni nu a plătit pentru această crimă, chiar dacă Societatea Medicală din Africa de Sud a afirmat că Briko a murit din cauza bătăii primite și a lipsei de îngrijiri medicale"
Bilko lupta fara violenta, dar nu i-a folosit.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2017, 01:17:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
https://ro.wikipedia.org/wiki/Aparthei
"Apartheidul prevedea segregarea raselor (locuirea separată) iar majorității negre i se interzicea, printre altele, dreptul la vot și libera circulație."
"Apart Heid" inseamna dezvoltare separata. Sinonime: discriminare, segregare. Nu are legatura cu "dreptul la vot". Dar poate avea o legatura cu "dreptul la circulatie", fiindca presupun ca negrii nu aveau voie in anumite zone locuite de albi, asa cum, poate, nici albii nu aveau voie in ghettourile negrilor. In multe republici dreptul la vot era oferit in anumite conditii de ocupatie, de venit, de educatie. De exemplu, in Republica Atena. Nici pe departe oricare metec al Atenei nu avea drept de vot.

In Republica Sud-Africana, sistemul legislativ era mult diferit de majoritatea sistemelor legislative de azi. Parlamentul era tricameral, una dintre camere se ocupa de problemele negrilor. In fine, nu e subiectul topicului. Retinem doar ca, intr-adevar, marea majoritate a negrilor nu avea drept de vot. Fie ca erau alogeni, fie ca nu indeplineau conditiile de educatie sau venit.


Faptul ca asa era legea nu inseamna ca era justa. Oamenii au dreptul si, uneori, chiar datoria sa militeze pentru schimbarea legilor, inclusiv prin lupta politica. Dar in asemenea lupta nu toate mijloacele sunt permise. Nu este permis sa pui bombe in oras. Asta e terorism, nu mai e lupta pentru libertate, dreptate sociala, echitate. Ceea ce li se reproseaza, in mod frecvent, legionarilor nu este injustetea cauzei lor, ci faptul ca au raspuns violentei cu violenta, asasinatelor stapanirii liberale cu asasinate legionare. Care, totusi, erau incomparabil mai tintite. Nu poti sa califici fapta nicadorilor drept "oribil asasinat politic", nu poti sa-l califici pe Capitan drept asasin, in schimb sa spui ca bombele ANC-ului sunt "lupta pentru libertate", iar comandantul Mandela "aparator al drepturilor omului". Avem niste criterii potrivit carora ceva este legitim in scop si mijloace ? Atunci trebuie, in numele coerentei, sa le aplicam la fel. Avem o idee despre ce il face pe un om sa fie, cu adevarat, mare ? Atunci trebuie sa le aplicam, in numele coerentei, tuturor.

Citat:
Sa revin la Nelson Mandela.Consider ca limbajul de "criminal" la adresa lui, este mult prea mult, si la fel nu stiu ce surse folositi, ptr a colecta aceste informatii?Eu cat am citit pana acum, e prima data ca aud ce imi spuneti.

Wikipédia e buna daca vrem sa aflam, si asta daca n-avem prea multa vreme, cand s-a nascut Ramses al III-lea. Pentru orice altceva, trebuie luata cu titlu de inventar si informatia de acolo cantarita cu alte informatii.

Spre exemplu, iata ce scrie The Washington Post, un ziar care numai de simpatii de dreapta nu poate fi suspectat.

Citat:
În septembrie 1977, Steve Biko a fost arestat. A fost bătut de poliție până când a intrat în comă, iar șase zile mai târziu a murit. (...)
Bilko lupta fara violenta, dar nu i-a folosit.
De acord, numai ca nu despre Steve Biko vorbim aici. Aproape toti primii lideri ai comunismului din Romania au fost asasinati sau au trecut prin teribila represiune. Incepand cu Rakovsky si Stefan Foris si terminand cu Nicolae Ceausescu. Asta nici nu face din ei sfinti, nici nu arata ca ar fi justa cauza lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.02.2017 at 01:27:44.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.02.2017, 22:41:14
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Cam cum se desfasurau ostilitatile pe vremea acea

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Faptul ca asa era legea nu inseamna ca era justa. Oamenii au dreptul si, uneori, chiar datoria sa militeze pentru schimbarea legilor, inclusiv prin lupta politica. Dar in asemenea lupta nu toate mijloacele sunt permise. Nu este permis sa pui bombe in oras. Asta e terorism, nu mai e lupta pentru libertate, dreptate sociala, echitate.

Avem niste criterii potrivit carora ceva este legitim in scop si mijloace ? Atunci trebuie, in numele coerentei, sa le aplicam la fel. Avem o idee despre ce il face pe un om sa fie, cu adevarat, mare ? Atunci trebuie sa le aplicam, in numele coerentei, tuturor.
Oare stiti cum a fost primit Gandhi cand s-a intors in Africa de Sud, dupa ce si-a luat familia si a revenit inapoi sa continue munca inceputa cu acel Congres al Indienilor din Africa de Sud? El a crezut ca intoarcerea inapoi este o simpla formalitate, dar nu a fost asa.

Este putin spus ca autoritatile bure din Durban l-au impiedicat sa coboare din vapor.I-au somat pe pasageri sa se intoarca inapoi in India ca sa scape cu viata.Desi un avocat si cred ca si alte persoane au fost alaturi de el sunt inconjurati,pe copii i-a apucat plansul.Avocatul care i-a fost alaturi a fost lovit cu pumni si doborat la pamant.Manifestantii incep sa arunce in ei cu pietre,oua stricate si bucati de caramida.Nu le-a pasat ca avea cei trei copii si sotia alaturi de el.Se pune ca un scut viu in calea proiectilelor sa il loveasca pe el si copii sa scape cu viata si neranitii.Imbrancit se trezeste pe burta in noroi,manifestantii il lovesc in ceafa si in spate.Convins ca daca nu se ridica va fi linsat cu ultimele puteri se ridica.Dar trei indivizi, il lovesc violent, sub ochii sotiei, care incercand sa il apere, primeste o palma crunta peste cap.

Doar mana lui Dumnezeu l-a facut sa mai fie in viata,cand apare sotia superintendentului din Durban,care ii apara si ii imprastie pe protestatari.Gandhi ii multumeste doamnei, si spune ca fara ea ar fi murit.Au aparut zece politisti ,dar cam tarziu, daca nu era doamna respectiva, nu mai aveau ce apara.
Ajung la un prieten, dar si aici s-au adunat manifestantii si strigau de afara numele lui Gandhi.Buri se adunasera cu torte si sulite, si il asteptau afara.In pericol de a da foc gazdei, unde s-au refugiat la indemnul superintendentului de politie, fuge imbracat in politist si scapa.
Este usor ptr noi, de pe margine acum, sa spunem cum e cu o lupta, care desi a fost foarte pasnica din partea lui Gandhi, putea sa se termine rau.Cu atat mai mult ca i-au atacat si familia nu numai pe el.
La fel cred ca este de parte multor luptatori ptr libertate de-a lungul istoriei.De aceea am adus aminte de Steve Bilko fiindca uneori lupta degenereaza si esti obligat sa iei masuri caci daca nu poti muri.

Lupta insasi, poate ca i-a dus in anunite directii pe Nelson Mandela si cei apropiati lui. Lupta probabil a degenerat, si a trebui sa se apere.
Subiectul fiind despre Adevar pe langa Libertate, e bine sa vedem in detaliu unele lucruri.Gandhi il vad ca pe un sfant dar si putin naiv,credea mult in oameni, chiar si atunci cand superintendentul de politie ii spune ca pariaza prea mult pe inteligenta umana(asta se intampla cand buri erau afara si il asteptau).
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.02.2017, 22:49:38
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

lupta ca lupta, dar sa legi cu lantu cauciucuri la gatul asa zisilior colaborationisti negri si sa le dai foc, parca e altceva...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.02.2017, 22:57:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ce am scris mai sus este din romanul istoric :Gandhi-sunt un soldat al pacii-Jose Freches.

Lancelot la ce te referi, din ce carte, sau ce eveniment,an?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.02.2017, 23:07:08
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ce am scris mai sus este din romanul istoric :Gandhi-sunt un soldat al pacii-Jose Freches.

Lancelot la ce te referi, din ce carte, sau ce eveniment,an?
chestii d'alea faceau "sulita natiunii", condusa de mandela. probabil ca n-ai stiut activitatea lui ca sef de organizatie criminala, nu multa lume stie. uite, ca sa-ti exemplific mai clar, bolsevicii au reusit sa manipuleze informatic in cazul lui mandela exact cum au procedat si cu guernica. 90% din omenire e de parere ca mandela a fost un supraom, un sfant practic, si ca la guernica s-a comis o crima odioasa, abominabila, de catre nationalistii lui franco. acum, io nu zic ca mandela a fost un criminal, cauza lui era justa, dupa parerea mea, dar asasinatele comise erau mizere, daca se multumeau cu un glont...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.02.2017, 21:06:29
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Lancelot poate nu mai inteles,dar in zi de azi cand fiecare scrie ce vrea pe Net,as vrea niste surse si daca ai avea niste carti citite ca surse, ar fi si mai bine.Eu cred mai mult in carti decat in surse de pe Net.
Daca ai stii unii amarati ce scriu si de Gandhi, ca a fost homosexual.Daca spuneau asta acum vreo 80 de ani cred ca ii omorau cu pietre pe aia,nicicare nu aveau obrazul sa spuna asta cat a trait.Dupa se poate orice.Si pe Net cu atat mai mult.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevar, adevarata credinta, libertate

Thread Tools
Moduri de afișare