Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.06.2012, 20:23:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da,asa e. Insa parca e din ce in ce mai greu,viata din ce in ce mai dificila... Cum o vrea Dumnezeu acum

Doamne-ajuta!
Da e grea. Asta e una.
Iar noi avem alte ""petrentii"" (cum ar zice doamna Gugu din Govora Valcea -asta-i o gluma, v-o spun altadata). Asta-i a doua.

Last edited by Adriana Cluj; 02.06.2012 at 20:43:05.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.06.2012, 20:31:20
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca tu la 22 de ani iti faci probleme, eu la 39 ce sa mai zic?
sunt expirat ... :)
Coleg Dumitru, pai atunci suntem amandoi asa...bine, eu am pe cineva, practic logodnica, bine insa nu dupa regulile Bisericii...:D...ea e in alta confesiune (e ortodoxa; sac! pentru hardlineri :P ) decat mine, dar imi place ca priveste lucrurile foarte detasat...
On-topic: daca e vb de vaicareala, tot la modul trecut, ca si fratele Mihnea, vorbesc si eu. Ma enerveaza obsesia patologica a femeilor pentru bani. Cand tin la cineva, ii dau si "Luna de pe cer". Daca tin la cineva + incepe sa imi ceara, ii raspund: "You are not in the sudoers list". Ele isi inchipuie ca doar pentru ca au incubatorul viu, o minune dumneziasca, care EVIDENT nu e meritul lor, asa cum masculinitatea (aia sanatoasa, gandita de Facatorul) nu e meritul nostru, in tot ce inseamna ea ca superioritate pirituala, intelectuala si fizica, trebuie tratate ca niste...idoli pagani, inclusiv, sau mai alas cand au toane. Uneia, care mi-a zis ca daca nu vreau o masina de teren scumpa, imi autolimitez capacitatile (??? voia sa zica ambitia de a folosi darurile date mie de Dumnezeu) i-am zambit dulce, si i-am zis ca mi-as incendia scea masina, numai sa nu o vad cu vanitatea aia prosteasca de femela alfa pe chip. :)) :D
Femeile lumesti sunt ca demonii: daca le cedezi ispitei, te dispretuiesc, daca le rezisti, te lupta si te urasc.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.06.2012, 20:40:11
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Da, și noi ăștilalți începem să avem toată viața înapoi!
Mai bine ai vedea si valoriza si partea foarte plina a paharului,in ce priveste ducerea unei astfel de vieti,in deplina singuratate sufleteasca,in mijlocul societatii fiind !!!

E pana la urma si o dovada de forta, adica de barbatie,pe langa farmecul unei experiente "ganz andere" (adica cu totul altfel ),care te proiecteaza imediat in alte sfera ontologica decat a muritorilor de rand !
Unde mai pui, ca beneficiezi de o liberate aproape absoluta, nefiind legat de nimeni si de nimic,si nesuportand eventualele rele ce se pot intampla uneori ,apropiatilor nostri,si care ne produc atata suferinta, mai mare uneori decat a noastra proprie !!!

si,pe langa atatea plusuri si avantaje, enumerate de mine, in final, pentru a fi pe deplin corect, trebuie sa precizez si un mare dezavantaj :

faptul ca starea ca atare in care esti fara sa vrei,incepe de la un timp,si de la o varstra,sa-ti placa !!!
calul baran si liber, nu mai poate fi bagat in ham, se stie !!!

insa ca sa inchei pe un ton pozitiv, as spune ca acest tip de experienta, sublimeaza si inalta foarte mult sufletul uman,fiind una deosebita, care in final trebuie primita si privita ca pe un dar de la Marele Creator al Universului !!!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.06.2012, 20:43:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Coleg Dumitru, pai atunci suntem amandoi asa...bine, eu am pe cineva, practic logodnica, bine insa nu dupa regulile Bisericii...:D...ea e in alta confesiune (e ortodoxa; sac! pentru hardlineri :P ) decat mine, dar imi place ca priveste lucrurile foarte detasat...
On-topic: daca e vb de vaicareala, tot la modul trecut, ca si fratele Mihnea, vorbesc si eu. Ma enerveaza obsesia patologica a femeilor pentru bani. Cand tin la cineva, ii dau si "Luna de pe cer". Daca tin la cineva + incepe sa imi ceara, ii raspund: "You are not in the sudoers list". Ele isi inchipuie ca doar pentru ca au incubatorul viu, o minune dumneziasca, care EVIDENT nu e meritul lor, asa cum masculinitatea (aia sanatoasa, gandita de Facatorul) nu e meritul nostru, in tot ce inseamna ea ca superioritate pirituala, intelectuala si fizica, trebuie tratate ca niste...idoli pagani, inclusiv, sau mai alas cand au toane. Uneia, care mi-a zis ca daca nu vreau o masina de teren scumpa, imi autolimitez capacitatile (??? voia sa zica ambitia de a folosi darurile date mie de Dumnezeu) i-am zambit dulce, si i-am zis ca mi-as incendia scea masina, numai sa nu o vad cu vanitatea aia prosteasca de femela alfa pe chip. :)) :D
Femeile lumesti sunt ca demonii: daca le cedezi ispitei, te dispretuiesc, daca le rezisti, te lupta si te urasc.

Pare simplu atunci,cautati femei care sa va hraneasca spiritual,care sa va ofere sprijin si camaraderie pe drumul vietii...insa daca aceste femei nu vin in ambalaj tipator,colorat si deochiat ma indoiesc ca sunt dorite ca sotii

O mica corectie:"logodnica"are un statul privilegiat fata de legaturile ordinare,care exista in virtutea inertiei,al acelui"n-am nimica mai bun de facut";adica are un inel,o promisiune,iar data nuntii nu este un secret

Daca indeplineste aceste conditii,este logodnica...daca nu,estre cazul sa se reinventeze...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 02.06.2012 at 21:12:11.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.06.2012, 20:58:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Incet ,incet threadul se transforma in apologia celibatului...Barbatii isi incurajaza acest statut facand haz de necaz,pe cand femeile isi plang in pumni...

Sincer cred ca cele din urma au o atitudine mai realista in fata existentei,decat primii.
Ar trebui sa facem apologia uniunii,a casatoriei,a vietii binecuvanatate in doi;viata cu bune si rele alaturi de o singura persoana pe care o alegi pe viata cu toate riscurile.
Romantic stuff,huh? Too medieval?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.06.2012, 21:11:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Da e grea. Asta e una.
Iar noi avem alte ""petrentii""
Puteti dezvolta?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.06.2012, 21:22:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Puteti dezvolta?
Da, sper ca nu s-a inteles prin "noi"" ca m-as fi referit la mine, Doamne fereste!
""Noi""= lumea de azi.

Sa presupunem ca doi tineri au reusit sa ajunga sa ia decizia de a-si intemeia o familie. Din punct de vedere al relatiei , sentimentelor dintre ei totul e cum trebuie, adica si-au gasit perechea.

Primul lucru la care se gandesc: le trebuie o casa doar a lor (celelelte lucruri se pot obtine relativ usor, o mobila, un aragaz, etc acest gen). Asta e una din cele mai mari probleme azi.
Chiar daca parintii ar avea o casa suficient de incapatoare, incat sa aibe loc si incapere separata si tanara familie, acestia nu cred ca ar accepta sa locuiasca in comun.
Unii doresc sa locuiasca singuri imediat ce trec de o anumita varsta, termina o scoala, etc.
Nu pe vremea mea (dar si atunci am mai intalnit situatii) ci pe vremea parintilor mei, multi tineri ramaneau, dupa casatorie, sa locuiasca cu parintii- e adevarat in conditii modeste- stand intr-o camera chiar si cand aveau deja copii. Apoi dupa ce aveau grija de parinti, si acestia nu mai erau, se extindeau in toate incaperile.
Azi nu cred ca ar mai accepta multi tineri o astfel de convietuire.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.06.2012, 21:26:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
insa daca aceste femei nu vin in ambalaj tipator,colorat si deochiat ma indoiesc ca sunt dorite ca sotii
care-i prostu' sa ofere credit unei astfel de pupeze? numai un barbat naiv si lumesc totodata.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.06.2012, 21:28:13
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Incet ,incet threadul se transforma in apologia celibatului...?
mai stiu eu pe cineva care a procedat la fel...parca Pavel il chema.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.06.2012, 21:29:28
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
care-i prostu' sa ofere credit unei astfel de pupeze? numai un barbat naiv si lumesc totodata.
Corect! Si pentru mine, o femeie vopsita ca un grafitti uman pe mecla este un soi de reclama la abstinenta pe viata. :)) Mai degraba "vorbesc" cu Glomerisii mei din terariu, saracii, decat sa ies cu asa "perete varuit".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24