Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 21.04.2010, 19:18:41
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
...nu glumesc,azi am incercat..
Și...? Dacă nu glumești, dă-ne vești că ardem de nerăbdare. Ce ai făcut? Cum a fost?
  #432  
Vechi 21.04.2010, 19:19:56
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
2. Citești, într-o atitudine de rugăciune, toate pasajele din Biblie care vorbesc despre acest dar al Duhului Sfânt.

3. Ceri de la Dumnezeu acest dar și îl aștepți într-o stare de credință.
Îl vei primi. Dumnezeu dă acest dar și ortodocșilor.

Sigur nu vei primi un duh străin.
Va fi una din experiențele tale extraordinare cu Dumnezeu.
Dar de ce l-ar CERE cineva pe asta, si nu pe celelalte?

Citat:
" Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,
blândețea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. "( Galateni 5: 22,23 )
Nu stiu cum fix limbile lipsesc, adica fix lucrul pe care recunosti ca ti-l induci de bunavoie si nesilit de nimeni, cititnd totul despre el si cerandu-l in mod direct si de la Dumnezeu. De ce nu ceri altceva de-acolo?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #433  
Vechi 21.04.2010, 19:23:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar de ce l-ar CERE cineva pe asta, si nu pe celelalte?
Pai nu-l cere nimeni. Oamenii cer Duhul Sfant, vorbirea in limbi vine fara sa fie ceruta. Alteori vine proorocia sau alte daruri [mai rar, ce-i drept]

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu stiu cum fix limbile lipsesc, adica fix lucrul pe care recunosti ca ti-l induci de bunavoie si nesilit de nimeni, cititnd totul despre el si cerandu-l in mod direct si de la Dumnezeu. De ce nu ceri altceva de-acolo?
Limbile nu sunt roada, ci dar.
Lista de daruri e aici:

" Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #434  
Vechi 21.04.2010, 19:24:48
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Și...? Dacă nu glumești, dă-ne vești că ardem de nerăbdare. Ce ai făcut? Cum a fost?
si...cand ma ridicam de la pamant
nu am putut sa vad nimic.
era un drac cu biblia in mana si nu se dadea la o parte
  #435  
Vechi 21.04.2010, 19:26:14
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pai nu-l cere nimeni. Oamenii cer Duhul Sfant, vorbirea in limbi vine fara sa fie ceruta. Alteori vine proorocia sau alte daruri [mai rar, ce-i drept]



Limbile nu sunt roada, ci dar.
Lista de daruri e aici:
Bine. Dar uite ce zice penticostalul cel mantuit.

Citat:
2. Citești, într-o atitudine de rugăciune, toate pasajele din Biblie care vorbesc despre acest [b]dar al Duhului Sfânt.

3. Ceri de la Dumnezeu acest dar și îl aștepți într-o stare de credință.
Îl vei primi. Dumnezeu dă acest dar și ortodocșilor.
Am impresia ca e o contradictie aici. Pentru ca in ceea ce descrie el, e clar vorba de o stare autoindusa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #436  
Vechi 21.04.2010, 19:26:23
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar de ce l-ar CERE cineva pe asta, si nu pe celelalte? ...De ce nu ceri altceva de-acolo?
Dacă pe acesta îl vrea țărăncuța, de ce vrei să te cerți cu ea?

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu stiu cum fix limbile lipsesc, adica fix lucrul pe care recunosti ca ti-l induci de bunavoie si nesilit de nimeni, cititnd totul despre el si cerandu-l in mod direct si de la Dumnezeu.
Nu te supăra dar ai crezut că dai lista darurilor Duhului Sfânt și ai dat lista roadei Duhului Sfânt.

Darurile pot fi găsite în 1 Corinteni 12
  #437  
Vechi 21.04.2010, 19:32:19
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Bine. Dar uite ce zice penticostalul cel mantuit.
Penticostalul cel mântuit când nu știe ceva, nu se fofilează.

„Am greșit, am făcut o confuzie” ar fi sunat mult mai bine.
  #438  
Vechi 21.04.2010, 19:34:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar de ce l-ar CERE cineva pe asta, si nu pe celelalte?
Pai e un pressing, pe asta trebuie sa il ceara( altceva cred ca nici nu cer, si alte daruri nici nu mai au)...si nu sunt lasati sa simta smerenia, sa simta ca nu ar merita nimic, si sa ceara de la Dumnezeu ceea ce crede El ca le este de folos...si nu ce afirma comunitatea ca trebuie sa ceara.

Un user penti afirma ca omul credincios cand cere, i se si da...si asta dovedeste cat e de iubit de Dumnezeu...iar daca nu i se da, nu e iubit de Dumnezeu, dar bag eu seama...nici de comunitate!!!

Imagineaza-ti cum ar fi ca tu, o crestina dintr-un alt cult ( care cere insistent un dar, in masa)..sa ceri darul cu pricina, si toti in jurul tau sa fie "daruiti"...numai tu nu!!

Eu cred asa, pastorul s-ar uita chioras, si ar sugera prin predici ca nu esti destul de crestin, destul de induhovnicit, nu crezi destul in darul asta, nu il intelegi pentru ca esti un mare pacatos, nu ceri cum trebuie...si in concluzie ai fi o oaie neagra a comunitatii, cu ciulini in blana...in timp ce restul orice cer, Dumnezeu le si da...

De asemenea poate fi si o ambitie personala, cand vezi ca toti in jurul tau vorbesc de toate...si tu nimic, te poti simti handicapat sufleteste...in baza manifestarilor vecinilor, atat de bogate, inalte, si neintelese pentru tine...si atunci incepi sa ceri, nu stii de ce...ce ceri, dar ceri...ca trebuie sa ai si tu ce are vecinul...nu?
  #439  
Vechi 21.04.2010, 19:37:04
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Am impresia ca e o contradictie aici. Pentru ca in ceea ce descrie el, e clar vorba de o stare autoindusa.
E o simplă impresie. Astea cu „stările autoinduse” au de-a face cu alte domenii nu cu credința sau rugăciunea.
  #440  
Vechi 21.04.2010, 19:42:24
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai e un pressing, pe asta trebuie sa il ceara( altceva cred ca nici nu cer, si alte daruri nici nu mai au)...si nu sunt lasati sa simta smerenia, sa simta ca nu ar merita nimic, si sa ceara de la Dumnezeu ceea ce crede El ca le este de folos...si nu ce afirma comunitatea ca trebuie sa ceara.

Un user penti afirma ca omul credincios cand cere, i se si da...si asta dovedeste cat e de iubit de Dumnezeu...iar daca nu i se da, nu e iubit de Dumnezeu, dar bag eu seama...nici de comunitate!!!

Imagineaza-ti cum ar fi ca tu, o crestina dintr-un alt cult ( care cere insistent un dar, in masa)..sa ceri darul cu pricina, si toti in jurul tau sa fie "daruiti"...numai tu nu!!

Eu cred asa, pastorul s-ar uita chioras, si ar sugera prin predici ca nu esti destul de crestin, destul de induhovnicit, nu crezi destul in darul asta, nu il intelegi pentru ca esti un mare pacatos, nu ceri cum trebuie...si in concluzie ai fi o oaie neagra a comunitatii, cu ciulini in blana...in timp ce restul orice cer, Dumnezeu le si da...

De asemenea poate fi si o ambitie personala, cand vezi ca toti in jurul tau vorbesc de toate...si tu nimic, te poti simti handicapat sufleteste...in baza manifestarilor vecinilor, atat de bogate, inalte, si neintelese pentru tine...si atunci incepi sa ceri, nu stii de ce...ce ceri, dar ceri...ca trebuie sa ai si tu ce are vecinul...nu?
Explicațiile ar fi posibile dacă am discuta sociologie. Noi vorbim însă despre credință, rugăciune, Duhul Sfânt, Biserica lui Hristos.

Motivațiile sunt altele atunci cînd ești credincios.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10