Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2010, 11:10:27
SteaEmy SteaEmy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Mesaje: 6
Implicit Inchinarea la icoane dupa ce ai luat Sf Impartasanie

Am si eu o nelamurire,sper sa ma puteti ajuta,am auzit pe cineva spunand ca nu este bine sa saruti icoanele dupa ce te-ai impartasit.
Exista undeva scrise aceste reguli?
Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2010, 12:22:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SteaEmy Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire,sper sa ma puteti ajuta,am auzit pe cineva spunand ca nu este bine sa saruti icoanele dupa ce te-ai impartasit.
Exista undeva scrise aceste reguli?
Multumesc anticipat.

Dupa impartasire fiecare isi sterge buzele cu stergarul din mana preotului, saruta Sfantul Potir, ca pe insasi coasta lui Hristos, din care a curs sange si apa, si se inchina multumind lui Dumnezeu. Apoi primeste anafora, la Paste artos sau "Paste mic", putin vin pentru a-si clati gura si pentru ca sa nu manance altceva dupa Sfanta impartasanie.
Cel ce a primit Sfanta impartasanie se cuvine sa nu mai sarute icoane sau mana cuiva, sa nu scuipe pe jos si sa aiba grija mai cu seama ca nici un cuvant de ocara, de blestem, de clevetire sau orice vorbire desarta sa nu spurce gura sa, pentru cinstirea dumnezeiescului Trup si Sange pe care l-a primit in ea.

Sursa: Patriarhia Romana - http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism20.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2010, 12:41:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Le poti saruta in voie. Nu e nimic rau in a saruta icoanele dupa impartasire. Rau este sa imbratisezi sau sa saruti o persoana cu ganduri rele.

A te impartasi inseamna a primi mai multa putere de daruire. Devine de neinteles cum un om care a primit mai multa putere de jertfire sa refuze a saruta o persoana motivand sec: m-am impartasit.

Stai linistita, Hristos nu se intristeaza pentru ca saruti icoanele dupa impartasire, dimpotriva, Se bucura. El se intristeaza atunci cand vietuim in pacate, ori a saruta icoana nu a fost si nu va fi niciodata un pacat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2010, 13:12:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Si eu cred ca este o regula aparuta dintr-un fel de piosenie prost inteleasa.
Ideea a fost, din cate stiu eu:
1) sa nu riscam sa 'risipim' impartasania, daca ne-a mai ramas pe buze; dar tocmai pentru asta luam anafura si vin dupa impartasanie, ca sa nu ne ramana urme pe buze.
2) in ideea ca impartasania este mai mare decat o icoana, ca prezenta a lui Dumnezeu, si pentru a invata sa facem aceasta deosebire. Dar nu vad dce daca am primit ce este mai mare nu putem cinsti si ce este 'mai mic', de ex. putem bea aghiasma, nu?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2010, 17:59:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că putem și este chiar foarte potrivit să ne închinăm la icoane, pentru a mulțumi Domnului pentru marele Său dar, care este Sf Său Trup și Sânge. A ne închina nu presupune neapărat sărutul. Dacă dorim neapărat, putem să-I arătăm Domnului mulțumirea nostră și prin alt semn exterior, așa cum ar fi devoțiunile gestului Sf Cruci sau metaniei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2010, 18:33:33
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

La sfarsitul Sfintei Liturghii la Biserica unde merg eu se obisnuieste ca parintele sa miruiasca credinciosii prezenti, iar cei care stau la miruit saruta icoanele inainte de a ajunge la parintele.Intr-o duminica, ajungand o doamna in fata parintelui a evitat sa sarute icoanele si intrebata de pr de ce face asta, ea a motivat ca s-a impartasit in ziua respectiva. Stiti ce i-a raspuns parintele: "Da lingura nu o bagi in gura astazi? oare e mai sfanta decat icoanele din Sf Biserica? " si apoi a mai adaugat ca e doar un obicei babesc si nimeni nu interzice a se saruta sfintele icoane in ziua cand ai primit Sfanta Impartasanie.

Doamne ajuta!
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2010, 12:01:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SteaEmy Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire,sper sa ma puteti ajuta,am auzit pe cineva spunand ca nu este bine sa saruti icoanele dupa ce te-ai impartasit.
Exista undeva scrise aceste reguli?
Multumesc anticipat.

Dupa ce te-ai impartasit Il ai pe Hristos in tine, in trupul si sufletul tau! Ce rost are sa saruti icoana?! Eu stiu ca nu trebuie. Sa pastram Sfanta Impartasanie!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2010, 12:04:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
La sfarsitul Sfintei Liturghii la Biserica unde merg eu se obisnuieste ca parintele sa miruiasca credinciosii prezenti, iar cei care stau la miruit saruta icoanele inainte de a ajunge la parintele.Intr-o duminica, ajungand o doamna in fata parintelui a evitat sa sarute icoanele si intrebata de pr de ce face asta, ea a motivat ca s-a impartasit in ziua respectiva. Stiti ce i-a raspuns parintele: "Da lingura nu o bagi in gura astazi? oare e mai sfanta decat icoanele din Sf Biserica? " si apoi a mai adaugat ca e doar un obicei babesc si nimeni nu interzice a se saruta sfintele icoane in ziua cand ai primit Sfanta Impartasanie.

Doamne ajuta!

Dupa ce te-ai impartasit si te-ai unit cu Hristos, nu vad rostul pentru care imediat sa stai la miruit... Adica Sfanta Impartasanie nu e suficienta?!!!! Mai trebuie ceva ca sa te simti implinit?! Ma indoiesc!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.03.2010, 09:35:09
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dupa ce te-ai impartasit si te-ai unit cu Hristos, nu vad rostul pentru care imediat sa stai la miruit... Adica Sfanta Impartasanie nu e suficienta?!!!! Mai trebuie ceva ca sa te simti implinit?! Ma indoiesc!
...intr-adevar nu mai ai nevoie de nimic daca ai luat Sf Impartasanie in ziua respectiva, dar nici nu cred ca strica sa stai la miruit...nu vad nimic rau in asta.
Si nu trebuie sa fii miruit neaparat la sfarsitul Sfintei Liturghii, poti sa mergi in aceeasi zi, seara la vecernie.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2010, 09:37:25
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dupa ce te-ai impartasit Il ai pe Hristos in tine, in trupul si sufletul tau! Ce rost are sa saruti icoana?! Eu stiu ca nu trebuie. Sa pastram Sfanta Impartasanie!
Daca ai observat si preotul dupa ce se impartaseste saruta Sfantul Potir.. ce-ar fi sa le propunem sa nu mai faca asta ca in opinia unora dintre noi e gresit?..
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchinarea florin.oltean75 Generalitati 2 01.10.2011 20:03:28
dupa impartasanie ilieradu Impartasania (Taina Euharistiei) 7 28.09.2011 20:35:37
Inchinarea lucrurilor - puterea semnului Sfintei Cruci ! NECTARIE Generalitati 14 14.12.2010 16:21:39
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55