Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #761  
Vechi 13.11.2014, 14:13:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Cativa preoti, nu biserica a fost tarata in mizerie. Cei multi care nu mai vor sa stie de biserica nu erau nici inainte prea tari in credinta. Sa speram ca isi vor reveni.


biserica a fost tarata ,doar ca numai cativa preoti au acceptat sa colaboreze.
Au mai fost tentative prin jud.Alba si in alte judete nu se stie.
  #762  
Vechi 13.11.2014, 14:17:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cei care isi bat joc de dreptul la vot trebuie sanctionati, nu tinuti in brate. Da, sa le fie rusine!! Poate dumneata vrei sa te abtii a mai interveni pe subiect, ca tot pledezi pentru lipsa de actiune in aceste alegeri. Hello??!!
Doamna si neparticiparea la vot este tot o atitudine - refuz sa aleg intre ceea ce eu percep a fi doua marionete ale aceluiasi sistem.
Si nu inteleg, scrie undeva in termenii de utilizare ca au voie sa posteze pe forum doar cei care voteaza, eventual doar cei care voteaza cu un anumit candidat ? Nu vi se pare ca ati intrecut masura ? Hello ??!!
  #763  
Vechi 13.11.2014, 14:19:59
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Pai a spus-o cineva mai devreme ,cei care merg pt Iohannis din spirit de turma.
Te comporti ca un copil. Sau poate chiar esti.
Mai intai imi trimiti, asa ca sa ne mai amuzam oleca, o gluma de afis. Mi-ai trimis-o ca replica la afirmatia mea ca "de dragul copiilor mei as fi votat cu Iohanis."
Nu am zis nimic pt ca mi s-a parut amuzanta si nu cred ca intentia ta a fost sa ma batjocoresti.
Apoi ai trimis un mesaj cu "rusine celor bla, bla, bla..." Nici nu m-am gandit ca te referi de fapt in principal la mine...
Dar cu replica de mai sus, m-ai convins ca eu sunt tinta. Oare cu ce te-am deranjat? Nici nu ne cunoastem, nici macar nu locuim in acelasi oras.
Treaba cu spiritul de turma a fost asa: "Nu pot sa votez cu cineva doar din spirit de turma" adica nu m-am luat dupa altii cand l-am ales pe Ponta.. Si nu ma iau dupa altii ca sa-l votez pe Iohanis. Am cap pe umeri si gandesc si eu dupa cata minte am.
Eu nu stiu ce ai inteles tu...
  #764  
Vechi 13.11.2014, 14:20:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Doamna, unii merg pentru Iohannis din spirit de turma. La fel cum unii merg pentru Ponta din spirit de turma sau stau acasa din spirit de turma.

Aici vorbim despre acuze aruncate asupra tuturor celor care aleg intr-un anumit fel. Adica "Rusine CELOR CARE VOR STA ACASA" sau "Rusine CELOR CARE IL VOR VOTA PE PONTA" inseamna ca-i acuzi pe toti cei care nu-l vor vota pe cel pe care il votezi tu. Intelegeti diferenta ?

Si eu am o parere proasta despre o parte din electoratul lui Iohannis. Dar nu am spus niciodata ca toti sunt asa, cred ca sunt oameni multi care cred sincer ca neamtul va fi un conducator mai bun decat Ponta. Nu inteleg de ce partea adversa nu le ofera celor care aleg sa stea acasa sau aleg sa-l voteze pe Ponta aceeasi prezumptie.

Uitati-va ce se intampla : Daca un actor isi afirma sustinerea pentru Ponta e imediat catalogat in toate felurile. Doar cei care-si afirma sustinerea pentru Iohannis sunt buni.
Daca fostul presedinte Emil Constantinescu il sustine intr-un mod decent pe Ponta, e imediat scos de la naftalina sloganul cu tapul . ( e trist faptul ca acesta a fost folosit in trecut de votantii lui Ion Iliescu iar acum este reciclat de votantii "de dreapta" ).

De unde vine fanatismul asta ? Ca numai noi si ai nostri suntem curati iar cei care au un alt punct de vedere sunt toti murdari ?
Nu am nici o impresie despre cei care il voteaza pe Ponta ,sau mai degraba ii vad ca pe niste oameni prost informati.
In privinta lui Ponta faptele vorbesc ,nu e nevoie sa spunem mai multe.
Iar despre Iohannis prea putine se stiu.
Noi vorbim despre ceea ce vedem ,nu despre ceea ce presupunem ca ar fi.
  #765  
Vechi 13.11.2014, 14:22:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mda, astia-s Romanii nostri: fac politica strutului. Halal atitudine!
Inca o data, sa va fie rusine ca va bateti joc de dreptul la vot. Va meritati soarta de a trai "in sistem".
  #766  
Vechi 13.11.2014, 14:23:11
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
biserica a fost tarata ,doar ca numai cativa preoti au acceptat sa colaboreze.
Au mai fost tentative prin jud.Alba si in alte judete nu se stie.
Nu a fost tarat biserica pt ca nu s-a lasat. Doar incercari, ispite pe care le-a invins. Cativa preoti au fost mai slabi. Domnul sa-i ajute sa-si revina!
  #767  
Vechi 13.11.2014, 14:23:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cei care isi bat joc de dreptul la vot trebuie sanctionati, nu tinuti in brate. Da, sa le fie rusine!! Poate dumneata vrei sa te abtii a mai interveni pe subiect, ca tot pledezi pentru lipsa de actiune in aceste alegeri. Hello??!!
Ho Marițo!
Ce sări așa?
Așa cum 'mneatale ai dreptul să te duci la vot să votezi pe cine vrei, așa am și eu dreptul să stau acasă. Clar? Nu scrie-n lege că a vota e obligatoriu. Nu. Zice că e un drept. Dumnezeu m-a lăsat liber, parlamentul mi-a confirmat asta (sic!).
Tre' să-mi fie rușine pentru asta? Relaxează-te!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #768  
Vechi 13.11.2014, 14:24:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Va meritati soarta de a trai "in sistem".
Bine că ești tu jmekeră că ai plecat din țară!
Hai că întreci măsura, pe bune!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #769  
Vechi 13.11.2014, 14:26:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dragos, pentru astia ca tine ar trebui schimbata legea: exercitarea dreptului de vot sa fie obligatorie, cum este in alte tari.
  #770  
Vechi 13.11.2014, 14:26:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu am nici o impresie despre cei care il voteaza pe Ponta ,sau mai degraba ii vad ca pe niste oameni prost informati.
In privinta lui Ponta faptele vorbesc ,nu e nevoie sa spunem mai multe.
Iar despre Iohannis prea putine se stiu.
Noi vorbim despre ceea ce vedem ,nu despre ceea ce presupunem ca ar fi.
Doamna, si eu cred acelasi lucru despre o parte a celor care voteaza cu Iohannis ca sunt nu numai prost informati dar si manipulati. Si cred la fel ca si dumneavoastra ca si o parte a celor care voteaza cu Ponta sunt la fel, prost informati si manipulati. Si o parte a celor care vor sta acasa sunt prost informati si manipulati.

Dar nu toti cei care vor alege diferit ( fie ca asta inseamna neparticipare sau vot pentru candidatul celalalt ) sunt prost informati si manipulati. Or exista si oameni care cred sincer ca nici unul dintre candidati nu merita sa fie presedintele Romaniei sau ca Ponta este mai competent ca Iohannis. V-ati gandit vreodata la asta ?
Subiect închis