Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.08.2012, 11:52:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Formularea corecta este pentru, nu "pt". Bine, inteleg ca simti o repulsie pentru sportul de performanta. Numai bine.
Problemele tale ma uimesc...Nu sunt sigura in ce constau,sunt confuz mintale sau de natura oftalmologica ,cert este ca nu m-am declarat niciodata vreo pioasa pe forum si nici mai indumnezeita decat tine!
Stai linistita, inca nu s-a nascut concurenta ta!

Nu te-am atacat personal,nu am scris nimic defaimator despre atleti si olimpici,ci mi-am spus parerea! Ce fapta nemiloasa,crezi ca poti suporta asta ?????

Faptul ca simti repulsie pt mine,nu intra in preocuparile mele,pe tine ar trebui sa te ingrijoreze!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.08.2012, 12:19:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si eu am vrut sa spun ca se multumeste Domnului pt toate lucrurile meschine,lumesti fara a se gasi o latura spirituala in acel lucru.
Daca toti participantii se roaga sa castige competitia sportiva cui va indeplini Dumnezeu rugaciunea,cineva trebuie sa piarda in favoarea altora?!?!

Ii astept cu iconite si cruci atunci cand va trebui sa-si declare credinta,nu la castigatul trofeielor si la adunatul faimei mondiale.

Am cunoscut o doamna care se ruga cat se poate de sincer sa aibe relatii intime cu fel de fel de barbati,iar Domnul si Sfintii s-o ajute in acel mod misterios incat sa nu afle sotul. Povestea tuturor minunea intamplata pe cand isi insela sotul cu un coleg,era perfect incredintata ca a fost ocrotita de Sfantul pe care l-a invocat si astfel yala de la usa a cedat iar sotul nu a mai putut intra in apartament.
Si cate alte traznai...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.08.2012, 12:25:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ma bucur ca o persoana a inteles.
Dar si eu am inteles! :)
Sau eram cumva inclusa la preapioasele alea autodeclarate ? :D desi cred ca inca nu apucasem sa postez...

Citat:
Daca tu spui ...
Olimpian= locuitor al Olympiei, locul de desfasurare a J.O
Ha ha, na-ti-o franta ca ti-am dres-o!!
Parca era vorba de zeii olimpieni. Astia nu locuiau cumva pe muntele Olimp ?:)

Anyway, cred ca am nevoie de o cafea te-as invita si pe tine daca ai fi mai pe aproape. Pa!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.08.2012, 12:36:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Daca toti participantii se roaga sa castige competitia sportiva cui va indeplini Dumnezeu rugaciunea,cineva trebuie sa piarda in favoarea altora?!?!
N-am auzit pe niciun atlet care sa se roage sa castige, (cine stie ce gandesc ei inainte) ci doar atleti care n-au uitat sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru performanta marcanta pe care au reusit-o. Notorietatea obtinuta in urma performantei si gloria nu-i fac pe unii sa uite de Dumnezeu. Cred ca si un elev care da admitere la facultate, se poate ruga si nu vad nimic rau in asta. Chiar daca locurile sunt limitate si o parte din elevi nu vor reusi, pierzand in favoarea altora, cu siguranta Domnul are pregatit altceva pentru ei, important e sa nu-si piarda nadejdea.

Last edited by ioanna; 12.08.2012 at 12:38:22.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.08.2012, 12:44:09
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Da, frumos sa vedem aceste poze, ma bucur ca sant care au curajul si nu se sfiesc sa arate ca sant credionciosi, intr-o lume in care credinta este considerata demodata.

Trebuie sa spun cate ceva la unele comentarii care au avut loc cu privire la topic. Intr-adevar sant care se roaga pentru lucruri care nu sant pe voia lui Dumnezeu ( mai mult pe voia noastra pacatoasa) si e gresit, evident. Dar, aceste fete care au participat la Olimpiada si si-au aratat credinta, nu cred ca sant demne de aceeasi judecata.

In primul rand ca si crestini nu ar trebuii sa judecam asa aspru, ca noi nu cunoasteam gandurile si sentimentele nimanuia (decat Dumnezeu Stie).

Un alt aspect este ca deosebit de atletii din tarile mai dezvoltate, cei proveniti din tari mai dezavantajate din punct de vedere economic sant mai mult personaje de inspiratie daca ajung sa fie campioni olimpici. Si in tara lor astfel de titlu poate sa le aduca multe avantaje in masa nu numai personal. Astfel de personaje ajung sa ajute grupuri mari de oameni dezavantajati (caritati, minoritati fara anumite drepturi , etc). Olimpiada nu este doar pentru a castiga bani si prestigiu. Sant care folosesc Olimpiada pentru castig personal, dar nu toti sant asa.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.08.2012, 20:40:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mda,intr-adevar o comparatie foarte nereusita...
Eu merg la serviciu(app.asta este formularea corecta)pt a ma intretine-eventual sa-i intretin si pe altii!.Nu-mi doresc sa fiu faimoasa pt ca muschii mei lucreaza mai bine ca ai altora!
Oricare muschi pot sa lucreze mai bine decat ai altora, diferenta sta in vointa, ambitie, munca..dar tu tot ce poti sa vezi sunt muschii.

Apropo, esti sigura ca nu ai niste complexe pe linia asta?

Citat:
Diverstisment preistoric!
Sigur, mai de calitate este cel modern de care poate ai sa ne povestesti cum te bucuri din plin.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2012, 20:42:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am cunoscut o doamna care se ruga cat se poate de sincer sa aibe relatii intime cu fel de fel de barbati,iar Domnul si Sfintii s-o ajute in acel mod misterios incat sa nu afle sotul. Povestea tuturor minunea intamplata pe cand isi insela sotul cu un coleg,era perfect incredintata ca a fost ocrotita de Sfantul pe care l-a invocat si astfel yala de la usa a cedat iar sotul nu a mai putut intra in apartament.
Si cate alte traznai...
Asta explica oarecum perspectiva ta, cand traiesti printre atatia oameni scrantiti..
Apropo, buna crestina, tu ce i-ai spus respectivei?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.08.2012, 20:43:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricare muschi pot sa lucreze mai bine decat ai altora, diferenta sta in vointa, ambitie, munca..dar tu tot ce poti sa vezi sunt muschii.

Apropo, esti sigura ca nu ai niste complexe pe linia asta?



Sigur, mai de calitate este cel modern de care poate ai sa ne povestesti cum te bucuri din plin.
La mine este duminica dimineata,sunt sigura ca nu doresc sa-mi incep ziua in acest mod!
Ramaneti in pace!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.08.2012, 20:45:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta explica oarecum perspectiva ta, cand traiesti printre atatia oameni scrantiti..
Apropo, buna crestina, tu ce i-ai spus respectivei?

Da,da stiu...Vina este a mea caci am intalnit-o!
Lasa,nu te deranja pt mine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.08.2012, 21:15:49
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
1.Eu cred ca doamna a vrut sa scoata in evidenta faptul ca unii sportivi nu se sfiesc sa isi declare credinta. Intr-o lume secularizata acest lucru este important.

2.Si nu ar trebui vesnic sa vedem doar partea rea din lume, anume barna din ochiul celorlalti, ci sa incercam sa vedem si partea buna din oameni, vedem numai raul cand ne lipseste bunatatea,vedem binele cand suntem sau incercam sa fim buni.

3.De ce sa ii banuim pe acesti sportivi de ceva rau, daca pana si afisarii unei iconite putem sa ii gasim o intentie ascunsa...
1. Cu asta sint chiar de acord si imi pare rau ca nu sint mai multi sportivi care sa o faca. Oricum, cu timpul se va interzice si asta. Am auzit ca fotbalistii iau cartonas galben daca se inchina pe teren, deci bravo celor care mai au curaj sa-si marturiseasca public credinta lor.
2. Intr-adevar, trebuie sa ne vedem de ale noastre, insa aici era vorba de altceva. Unii au o parere (ca e bun sportul de performanta), altii alta (ca nu e bun), iar eu incercam sa spun ca putem sa traim pasnic unii cu altii chiar daca avem pareri diferite.
3. Eu, personal, am apreciat gestul acelei sportive si al altora pe care i-am vazut afisindu-si public credinta. Daca vi s-a parut ca am banuit-o pe acea sportiva de intentie ascunsa imi cer scuze.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23