Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2010, 17:18:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ritualul redus la inmormantarea sinucigasilor

Potrivit canonului 14 al Sfantului Timotei al Alexandriei, daca avem parte de sinucigasi "iesiti din minti", adica nu au mai fost in deplinatatea facultatilor mintale, Sfantul Sinod a decis in 1949, ca se poate savarsi pentru acestia o slujba de inmormantare pe scurt, adica cu un ritual redus.

Pentru ca nu exista o uniformitate liturgica am sa punctez cele pe care eu le stiu:
- slujba trebuie facuta de un singur preot
- slujba nu se face in biserica, ci pe marginea gropii
- preotul trebuie sa poarte doar epitrahiul si sa nu tina predici
- sa stropeasca cu aghiasma locul in care acesta s-a sinucis, dar si in spatele sicriului – in vreme ce este dus spre cimitir
- la cimitir se rostesc: ectenia mortilor, apostolul, evanghelia, doua rugaciuni de dezlegare si vesnica pomenire, fara a se pomeni numele sinucigasului
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2010, 14:17:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu sa ne fereasca de asemenea situatii!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2011, 18:54:54
ionica_29 ionica_29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2011, 09:06:48
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionica_29 Vezi mesajul
Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...
Doamne ajută-le!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2011, 15:00:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionica_29 Vezi mesajul
Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...
Faceti randuiala pentru un mort din familia varului, pomeniti acest mort la 40 de liturghii si parastase prin mai multe manastiri, scriind dupa numele acestuia "cu tot neamul lui cel adormit". Asemeni si cand faceti pomana, pentru a putea fi pomenit indirect. Si asa sigur e un folos. Mai mult nu stim.
Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2011, 18:20:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionica_29 Vezi mesajul
Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...
Sa intrebe preotul daca se pot ruga pentru el acasa, eu stiu ca se poate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2011, 19:11:22
ionica_29 ionica_29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri...momentan au plecat in Spania parintii lui sa-i aduca trupul in Romania, daca vor reusi...Dumnezeu sa ne fereasca pe toti de asemenea nenorociri!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2011, 09:04:33
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Hmm, din cate stiu mare parte din cei care se sinucid nu sunt tocmai intregi la minte, in sensul ca pot fi suferinzi de grave depresii. Pentru multi, depresivul functioneaza oarecum normal, pana cand intr-o zi se aude despre el ca s-a sinucis. Depresia e o boala inselatoare.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 23.05.2011 at 13:38:05.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.05.2011, 09:16:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionica_29 Vezi mesajul
Miercuri seara s-a sinucis varul meu, de 34 ani, lasand in urma 2 copilasi...Probabil ca nu va avea parte de nici o slujba iar parintii lui sunt innebuniti de durere...Nu stiu cum sa-i ajut...
Ce tragedie...
Te poti implica in suportul si ajutorul copiiilor lui,ar fi ideal.
Cat despre varul tau,merita sa te rogi pt sufletul lui!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2011, 20:44:49
ionica_29 ionica_29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce tragedie...
Te poti implica in suportul si ajutorul copiiilor lui,ar fi ideal.
Cat despre varul tau,merita sa te rogi pt sufletul lui!
Daca n-am fi fost atat de departe i-as fi putut ajuta...insa el era in Spania impreuna cu sotia si copiii, care nu cred ca se vor intoarce prea curand de acolo. .. Iar daca ar veni in tara, ei ar fi in Galati si eu in Cluj...Mare ajutor nu le pot oferi...
Pomeniti-l, va rog, si voi in rugaciuni...se numea Viorel...

Last edited by ionica_29; 23.05.2011 at 20:53:59.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
inmormantare, sinucigasi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ritualul 2011 Eugen7 Teologie si Stiinta 9 17.05.2011 15:38:23
Ritualul inmormântării la evrei cristiboss56 Slujba inmormantarii 5 30.06.2010 16:04:15
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
Ritualul impartasirii - Trupul si Sangele Domnului deodata? georgeval Impartasania (Taina Euharistiei) 14 12.08.2009 16:24:52