Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.01.2010, 03:36:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Uprising Vezi mesajul
Exista o multime de dovezi istorice care invalideaza speculatia enuntata. Toate manuscrisele originale ale N.T au fost pierdute. Nu avem nici macar primele copii ale manuscriselor originale si nu avem nici macar copii ale copiilor originalelor. In ziua de astazi avem peste 5700 de manuscrise, fiecare manuscris a avut un autor care avea propria sa credinta, realitate si perceptie. Intre aceste manuscrise exista discrepante care depasesc cu mult numarul cuvintelor din N.T. Critica textologica a manuscriselor evidentiaza un numar foarte mare de neconcordante intre manuscrise.

De ex: cele mai vechi manuscrise ale Ev. dupa Ioan nu contin prologul si capitolul 8:1-11. Exista in canonul N.T un singur fragment care sustine explicit dogma sfintei treimi, din pacate acest fragment nu apare in cele mai vechi manuscrise grecesti ale N.T. Abia intr-un manuscris grecesc din secol XI apare pentru prima data acest fragment.

In decursul timpului au existat si modificari deliberate ale textului sacru. Modificarile anti-adoptioniste, anti-docetice si anti-separationiste au fost inserate in textul scripturii.

A afirma cu tarie ca textul biblic pe care l-am mostenit este identic cu textul original nu-i altceva decat pura ignoranta!
Eu unul stiu ca dupa aceste Scripturi s-au condus Sfintii Parinti si incepatorii crestinismului si dupa aceste Scripturi unii au devenit sfinti si bineplacuti lui Dumnezeu. Pentu mine aceasta este o validare suficienta. Deja chiar si la nivelul meu mic am avut anumite trairi si acestea spun si ele ceva. Nu ma intereseaza cum a fost schimbat un cuvant dintr-un paragraf sau verset. Daca a fost facut, s-a facut cu stirea lui Dumnezeu, deci nu vad vre-o problema. Cred ca toata problema tine de credinta sau necredinta. Daca cauti nod in papura cu siguranta cineva iti va induce opinia ca nu este adevarat un lucru sau altul si te vei sminti si-ti vei pierde credinta.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.01.2010, 12:15:40
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Eu unul stiu ca dupa aceste Scripturi s-au condus Sfintii Parinti si incepatorii crestinismului si dupa aceste Scripturi unii au devenit sfinti si bineplacuti lui Dumnezeu. Pentu mine aceasta este o validare suficienta. Deja chiar si la nivelul meu mic am avut anumite trairi si acestea spun si ele ceva. Nu ma intereseaza cum a fost schimbat un cuvant dintr-un paragraf sau verset. Daca a fost facut, s-a facut cu stirea lui Dumnezeu, deci nu vad vre-o problema. Cred ca toata problema tine de credinta sau necredinta. Daca cauti nod in papura cu siguranta cineva iti va induce opinia ca nu este adevarat un lucru sau altul si te vei sminti si-ti vei pierde credinta.
De acord cu tine. In ciuda tuturor dovezilor si interpretarilor de orice fel a modificarilor si a sensului adevarat pe care considera ei ca l-ar putea avea cuvintele lui Iisus, aleg sa cred din aceleasi motive ca si tine. Noroc ca avem Sfanta Traditie, care aduce atatea exemple de oameni indumnezeiti. Pentru mine e suficient sa stiu ca au existat si inca exista acesti sfinti. Ca modificarile s-au facut cu "stirea lui Dumnezeu" e clar pentru mine, dar nu cred ca ar insemna ca Dumnezeu ar fi fost de acord cu ele. Mesajul esential nu cred ca s-a alterat, adica tot ce tine de smerenie si iubirea aproapelui. Oricum, se pare ca prima Evanghelie, cea dupa Marcu a fost scrisa prin 70, deci initial cuvintele si faptele lui Iisus s-au transmis pe cale orala.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."

Last edited by Imogene; 18.01.2010 at 12:22:57.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.01.2010, 12:29:25
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
De acord cu tine. In ciuda tuturor dovezilor si interpretarilor de orice fel a modificarilor si a sensului adevarat pe care considera ei ca l-ar putea avea cuvintele lui Iisus, aleg sa cred din aceleasi motive ca si tine. Noroc ca avem Sfanta Traditie, care aduce atatea exemple de oameni indumnezeiti. Pentru mine e suficient sa stiu ca au existat si inca exista acesti sfinti. Ca modificarile s-au facut cu "stirea lui Dumnezeu" e clar pentru mine, dar nu cred ca ar insemna ca Dumnezeu ar fi fost de acord cu ele. Mesajul esential nu cred ca s-a alterat, adica tot ce tine de smerenie si iubirea aproapelui. Oricum, se pare ca prima Evanghelie, cea dupa Marcu a fost scrisa prin 70, deci initial cuvintele si faptele lui Iisus s-au transmis pe cale orala.
Total de acord, si eu, dar cu o corectura. Din cate am invatat si am citit, prima Evanghelie a fost cea dupa Matei, scrisa in jurul anului 44, in limba ebraica, lasata de Matei catre evreii din Ierusalim in momentul in care Apostolii paraseau Ierusalimul din pricina prigoanelor. Ulterior a fost tradusa in greaca, originalul ebraic pierzandu-se.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.01.2010, 13:12:57
Uprising's Avatar
Uprising Uprising is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Din cate am invatat si am citit, prima Evanghelie a fost cea dupa Matei, scrisa in jurul anului 44, in limba ebraica, lasata de Matei catre evreii din Ierusalim in momentul in care Apostolii paraseau Ierusalimul din pricina prigoanelor. Ulterior a fost tradusa in greaca, originalul ebraic pierzandu-se.
Nu exista dovezi istorice care sa sustina o asemenea ipoteza. Nu avem manuscrise in limba ebraica si aramaica, tot ce avem sunt manuscrise in limba greaca scrise de catre autori care au narat evenimente in care ei n-au fost implicati. Exista cateva afirmatii facute de catre un obscur autor din secolul I (Papias) care sustine in parte ipoteza enuntata de tine. Papias, afirma ca Ev. dupa Matei a fost scrisa in limba ebraica si contine doar cuvintele lui Iisus. Ev. dupa Matei contine mult mai mult decat cuvintele lui Iisus si nu avem manuscrise in limba ebraica, probabil Papias avea in vedere o alta evanghelie. Poate pentru a intelege modul in care au fost elaborate evangheliile trebuie sa intelegem rolul pseudo-grafiei in scrierile din secolul I.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.01.2010, 13:49:09
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Probabil ca cei 17 ani,despre care nu se cunoaste nimic,au fost ani in care nu s-au facut minuni si ca atare neintamplandu-se ceva impactant in societate nimeni nu a avut ce sa comenteze.Manuscrisele de la Marea Moarta ne pot oferi multe surprize si nu numai...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.01.2010, 01:52:38
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Uprising Vezi mesajul
Nu exista dovezi istorice care sa sustina o asemenea ipoteza. Nu avem manuscrise in limba ebraica si aramaica, tot ce avem sunt manuscrise in limba greaca scrise de catre autori care au narat evenimente in care ei n-au fost implicati. Exista cateva afirmatii facute de catre un obscur autor din secolul I (Papias) care sustine in parte ipoteza enuntata de tine. Papias, afirma ca Ev. dupa Matei a fost scrisa in limba ebraica si contine doar cuvintele lui Iisus. Ev. dupa Matei contine mult mai mult decat cuvintele lui Iisus si nu avem manuscrise in limba ebraica, probabil Papias avea in vedere o alta evanghelie. Poate pentru a intelege modul in care au fost elaborate evangheliile trebuie sa intelegem rolul pseudo-grafiei in scrierile din secolul I.
Logica ta e de inteles, insa tocmai pentru a se asigura ca numarul erorilor de interpretare este minim, BISERICA, alcatuita din totalitatea credinciosilor sai prezenti si inaintasi, reprezentati prin episcopi, a facut o serie de sinoade in cursul carora s-au adoptat interpretarile care au ajuns la noi in prezent. E de presupus ca interpretarea, chiar si cu studiul istoric amanuntit aferent, unui singur om ar avea mai mari sanse sa contina erori decat interpretarea catorva sinoade la care au participat cateva sute de oameni care si-au dedicat intreaga viata acestui studiu si dintre care multi au devenit sfinti. Nu e exclus ca si ei sa fi gresit, ca parte a bisericii, insa, fiecare enorias isi asuma si greselile ei.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.01.2010, 18:44:59
Uprising's Avatar
Uprising Uprising is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Logica ta e de inteles, insa tocmai pentru a se asigura ca numarul erorilor de interpretare este minim, BISERICA, alcatuita din totalitatea credinciosilor sai prezenti si inaintasi, reprezentati prin episcopi, a facut o serie de sinoade in cursul carora s-au adoptat interpretarile care au ajuns la noi in prezent.
Mesajul meu trebuie citit in contextul in care a fost enuntat. Modificarile inserate in textul scripturi din ratiuni teologice nu pot sa fie ignorate. Exista cazuri cand interpretarea proto-ortodoxa a unui anumit text a necesitat modificarea lui. Toate aceste modificari deliberate au avut loc dupa ce curentul proto-ortodox a iesit invingator in lupta cu alte crestinisme din primele secole crestine.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.01.2010, 21:26:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pot lansa multe speculatii. Da, Il intalnim pe Iisus la templu la varsta de 12 ani. Dar sa nu uitam ca Iosif moare. De asemenea, trebuie remarcat faptul ca Iisus, desi i-a uimit pe toti cu invatatura Sa, asteapta cu rabdare sa implineasca 30 de ani, varsta la care avea voie sa propovaduiasca.

A demonstrat ca la 12 ani ai Sai era capabil sa propovaduiasca, dar Legea nu-I permitea acest lucru. In consecinta, Iisus cauta sa duca o existenta extrem de smerita, ascunzandu-si dumnezeirea sub haina smereniei, asa cum fac unii mari asceti ( in special nebunii pentru Hristos, despre care Sfantul Serafim de Sarov ne spune ca sunt cei mai placuti lui Dumnezeu).

Nu a facut minuni si nu a propovaduit nimic in aceasta perioada, pentru a nu atrage atentia asupra Sa. A asteptat cu rabdare vremea Sa, adica varsta legala la care putea sa-si inceapa misiunea. Iar inainte de a-si incepe misiunea a postit 40 de zile, asa cum se stie si a suportat ispitirile diavolului. Iese biruitor din toate cursele ispititorului. Taina dumnezeirii Sale o stiau doar 14 persoane. Aceasta este o alta lectie pe care ne-a dat-o. Dumnezeu fiind, a lucrat ca simplu teslar, in locul lui Iosif ( pana la 30 de ani), iar Dumnezeu a ingaduit ca Insusi Fiul Sau sa fie ispitit de diavol.

Doamne, ajuta-ne sa avem si noi smerenie din smerenia Ta!

Last edited by antoniap; 24.01.2010 at 21:31:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 13:02:33
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 16:10:56
Iranienii au facut un film despre viata lui Iisus Dia20_diana Stiri, actualitati, anunturi 24 01.12.2008 00:17:17
Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el? tigerAvalo9 Generalitati 12 08.11.2008 14:13:18
lipsa de duhvnic cananeanca Biserica Ortodoxa Romana 19 08.10.2007 22:25:41