Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.05.2010, 11:21:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu ma gandesc ca versetele din Efeseni nu trebuie citite unul fara de altul: intr-un cuplu ideal (caci de el este vorba), ascultarea merge mana in mana cu dragostea.
Adica ascultarea este intru dragoste si dragostea intru ascultare.
Sigur, putine sunt cuplurile ideale sau poate nici nu exista. Suntem toti pe o cale. Intrebarea ar fi deci cum sa facem sa fim pe acea cale si nu pe delaturi.
Nu exista retete, cred.
Inca ceva la care ma gandesc: in lumea moderna cuvantul ascultare face sa se iteasca alte ascociatii decat cele din vremea in care au fost poate scrise. Nu este vorba deci de tiranie, de ascultare servila etc. Este, cum spuneam, ascultare intru dragoste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 21.05.2010, 12:00:23
mihai idu mihai idu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Mesaje: 1
Implicit era modul lor de a respira impreuna

Este vorba despre parintele Ioan Pintea si sotia lui ... cunoasteti, nu ?
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.05.2010, 14:46:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maica Domnului sa ne daruiasca cat mai multi Oameni ca parintele si ca dumneavoastra!

Cu respect ..

un om simplu..
Reply With Quote
  #94  
Vechi 21.05.2010, 15:02:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Raspunsul care l-a dat cineva la intrebarea asta e f. simplu.
Femeia sa asculte de barbat in masura in care barbatul asculta de Hristos.

De aici, daca el nu face ascultare de Hristos si femeia vrea sa faca ascultare de Hristos, nu este obligata sa asculte de barbat daca barbatul o departeaza de Hristos.

Insa de la teorie la practica este o cale lunga si asa cum nu de putine ori s-a dovedit, orice teorie buna poate fi inteleasa si practicata gresit.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.05.2010, 21:03:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Raspunsul care l-a dat cineva la intrebarea asta e f. simplu.
Femeia sa asculte de barbat in masura in care barbatul asculta de Hristos.

De aici, daca el nu face ascultare de Hristos si femeia vrea sa faca ascultare de Hristos, nu este obligata sa asculte de barbat daca barbatul o departeaza de Hristos.

Insa de la teorie la practica este o cale lunga si asa cum nu de putine ori s-a dovedit, orice teorie buna poate fi inteleasa si practicata gresit.
Iar Sfantul Apostol Pavel spune: "Fratilor supuneti-va unul altuia intru frica lui Hristos"
Reply With Quote
  #96  
Vechi 22.05.2010, 11:56:47
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Femeia supusa barbatului?.....in anumite momente da , e bine , dar cel mai bine e ca cei doi in casatorie sa se supuna unul altuia, sa-si asculte si sa i-a toate deciziile impreuna. Bunica imi povestea ca ori unde mergea cu bunicul , era cu un pas mai mic de tot in spatele lui,niciodata nu mergea in fata lui, imi spunea ca atunci cand femeia merge in fata barbatului” arde pamantul” sau cam asa ceva , nu-mi amintesc prea bine cuvintele . Odata invatat in familia unde ai crescut ce e respectul si ai avut exemple vii in familie stii foarte bine cand si unde trebuie supunere fata de sot sau sotie.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 22.05.2010, 14:31:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Sunteti voi cate odata mai cicalitoare , dar fara voi viata ar fi un pustiu imens si groaznic de plictisitor !
__________________

Un compliment destul de dragut... multumim!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 24.05.2010, 15:21:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cum sa nu asculte sotia de mine si eu de ea, cand stim ca ne-am da viata unul pentru altul.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 24.05.2010, 15:27:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cum sa nu asculte sotia de mine si eu de ea, cand stim ca ne-am da viata unul pentru altul.
Ce frumos! Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 24.05.2010, 15:37:01
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Smile

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am rasfoit multe topicuri si am intilnit nenumerate exemple in viata unde in familiile crestine partenerii se cofruntau cu problema ascultarii a unuia de celalalt. M-am intrebat astfel : este neaparat nevoie ca femeia(sotia)sa asculte sau cum se zice clasic sa fie supusa barbatului? De ce ? Cit de supusa,pina unde; cit timp. Supusa chiar asa cum arata Scriptura in termenii sai arhaici ! Pai si atunci cu egalitatea partenerilor cum ramine? Dar la urma urmei ...barbatul de cine sa asculte; el sa nu se supuna nimanui ? Sa fie supusa femeia barbatului,adica altfel spus sa asculte de acesta...pai ascultarea nu este numai in minastire? In casa mea de mirean sa fac minastire? Si daca eu ca femeie(sa zicem ipotetic) nu ascult ce mi se intimpla?

Ce sa cred la urma urmei ?
E usor pentru un barbat sa spuna - Supune-te ca asa zice in Biblie ca barbatul e capul femeii!
Barbatul o fi el cap, sa zicem, dar prin casatorie cei doi formeaza un trup, deci un cap cu doua minti, copilareste gindind. Daca la baza unei hotariri ce-i afecteaza pe amindoi sta mindria barbatului cu siguranta ca lucrul s-ar putea sa iasa prost. Deci tu ca sotie si el ca sot, inainte de a face ceva, rugati-va ca Dumnezeu sa va lumineze si sa luati impreuna o hotarire binecuvantata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54