Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.08.2010, 17:55:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai atunci asa numiti-o - ferire si nu abstinenta.
Ferirea este cu totul altceva si nu inseamna abstinenta.
(Ferire in cadrul sexului...)
Of Doamne, limba asta romana...
Nu te supara dar nu ma cita pe mine ca sa iti indreptatesti pacatul... Asculta ce zice Zaharia 2009 pentru ca mi se pare foarte corect si direct!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.08.2010, 17:56:21
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Dar până la urmă fiecare canaglie a ales „libertatea”... fiindcă italiano e vero... și copiii au rămas pe stradă.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.08.2010, 18:08:47
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Ma poate lamuri si pe mine ce insemana desfranarea in casatorie? De asemenea ii rog pe cei casatoriti sa-mi raspunda din propria experienta practica cum se impaca faptul ca orice metoda anticonceptionala este pacat (inclusiv " grija" practicata din antichitate )cu realitatea din casnicie si cu viata de zi cu zi a fiecaruia dintre noi
Sa nu ma intelegeti gresit si sa nu ma judecati prea aspru sunt impotriva metodelor anticonceptionale dar e destul de greu cred sa-i spui sotului tau : avem doua variante abstinenta sau copii
multumesc!
Eu sunt casatorit de aproape 20 ani.
La inceputul casatoriei Lily (sotia mea) a spus ori asa ori asa, adica ori acceptam toti copiii care vin de la Dumnezeu ori traim in curatie trupeasca ca fratii. Cu timpul i-am inteles punctul de vedere si i-am dat dreptate. Intradevar alta cale nu este. Asta daca vreti ca viata voastra sa fie placuta lui Dumnezeu si casatoria binecuvantata cu prunci sanatosi la trup si la suflet.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.08.2010, 19:29:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu te supara dar nu ma cita pe mine ca sa iti indreptatesti pacatul... Asculta ce zice Zaharia 2009 pentru ca mi se pare foarte corect si direct!
1. Despre care pacat vorbesti?
Eu nu ma feresc ci dimpotriva. Eu imi doresc copii si nu pot avea.

2. Nu spune corect. Cum sa fie abstinenta sexuala pacat? Pur si simplu nu ai relatii. Cum sa fie asta pacat. Nici nu scrie nicaieri asa ceva.
Tu chiar crezi tot ce spune unul si altul?
Sau daca stii, spune tu unde scrie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #85  
Vechi 09.08.2010, 20:23:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
- orice forma de abstinenta care are la baza dorinta de preveni o sarcina numita dracesc ,,nedorita' se vadeste de pacat si te face ,,demn" de gheena ! Evident, motivele binecuvintate de abstinenta(perioada estrului feminin, postul, patologia locala,prezenta sarcinei) nu intra in discutie !
Nici eu nu am auzit de astfel de canon. Nu cred ca obliga vreun canon (direct sau indirect) doi soti sa se impreuneze, mai ales daca cei doi de comun acord fac asta, si prin aceasta nu le este pusa in pericol mantuireasau linistea familiei. Corecteaza-ma daca gresesc, dar am inteles ca scopul nostru in lume este sa ajungem la mantuire, nu sa umplem lumea de copii.

Frate Zaharia, ne bucuram ca avem exemple de crestini ca tine care traiesc raiul inca din viata aceasta (sa sti ca nu o spun ironic!) respectand cele ale lui Dumnezeu, dar cum ramane cu noi ceilalti care mai avem de invatat pana sa ajungem la masura ta? Eu cred ca pentru cei ca noi, multi Sfinti dealungul timpului au facut pogoramant de la canoane, atat timp cat treaba asta nu devine obisnuita pentru cei pacatosi (asta este decizia duhovnicului). Canoanele sunt linii directive, dar se aplica diferit de la caz la caz.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #86  
Vechi 09.08.2010, 20:38:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Problema se trage de la faptul că mulți mulțumesc cu nebunie și absurditate, mii de mulțumiri ce ies din organele lor, dar ies cu strâmbătate ca niște cuvinte ce mulțumesc dracilor, de exemplu mulțumesc patului spurcat... și mai mulțumesc apoi că muncesc la pat-bandă, sau platbandă, adică muncesc lenevind într-un pat al plăcerilor, și așa te înveți să crezi că asta e fericirea, scopul suprem ca să mulțumești la niște scânduri spurcate, spurcate de tine... păi nu e fericire ci e minciună și fiere... îți supui trupul și sufeltul și mintea ca să mulțumească puterii poftei de a dori pofta cu multă poftă mare și e spurcată... și apoi mulțumești, adică mulțumești poftei că cică ea te-a făcut sătul, te-ai simțit binee... și gaata ai căzut în idolatrie... nu mai ești în dragoste curată, sfântă ci ești coșmar... e patimă și gLumeail îți dă mereu grija apoi ca să o tot hrănești pe nimfomanăăă... nu ea e nimfomană barosana banuiala, ci în tine există un târfar nimfoman ce e mereu dus cu pluta la agățat... de sirene... sirenele gLumii. Nici nu ești conștient de asta că nici nu ți-ai pus problema vreodată... dar numai asta urmărește vicleanul desfrânat... cum să se satisfacă, că burta vrea să râgâie mulțumind dracilor... și așa ajung toate mădularele să intre în ispispită... și e rău că se depune pe mațe.

Last edited by vsovivi; 09.08.2010 at 20:47:14.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 09.08.2010, 22:00:59
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/ind...pul-casatoriei
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.08.2010, 23:04:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nici eu nu am auzit de astfel de canon. Nu cred ca obliga vreun canon (direct sau indirect) doi soti sa se impreuneze, mai ales daca cei doi de comun acord fac asta, si prin aceasta nu le este pusa in pericol mantuireasau linistea familiei. Corecteaza-ma daca gresesc, dar am inteles ca scopul nostru in lume este sa ajungem la mantuire, nu sa umplem lumea de copii.

Frate Zaharia, ne bucuram ca avem exemple de crestini ca tine care traiesc raiul inca din viata aceasta (sa sti ca nu o spun ironic!) respectand cele ale lui Dumnezeu, dar cum ramane cu noi ceilalti care mai avem de invatat pana sa ajungem la masura ta? Eu cred ca pentru cei ca noi, multi Sfinti dealungul timpului au facut pogoramant de la canoane, atat timp cat treaba asta nu devine obisnuita pentru cei pacatosi (asta este decizia duhovnicului). Canoanele sunt linii directive, dar se aplica diferit de la caz la caz.
Daca ati fi fost cu luare aminte la tot ce am postat pe acest thread ati fi gasit raspunsurile la intrebarile puse. Nu este o imputare(sa sti ca nu o spun ironic !) ci doar o atentionare !
Va intreb eu insa :
- cam pe unde ,,ascultati" frate canoanele, pe la cine, ca de citit inteleg ca nu prea va indeletniciti cu citirea lor ;
- ,,Nu cred ca obliga vreun canon (direct sau indirect) doi soti sa se impreuneze, mai ales daca cei doi de comun acord fac asta, si prin aceasta nu le este pusa in pericol mantuirea sau linistea familiei "= la aceasta parere raspund : este bine ca sunteti credincios si ca puteti crede dar sa va feriti de credulitate; este mare diferenta !
-,, am inteles ca scopul nostru in lume este sa ajungem la mantuire, nu sa umplem lumea de copii." Atunci cind nu cunosti ceva dar ai totusi o parere (fondata pe ce, daca cunostinte nu ai ? pe inchipuiri ?) este mai bine sa fi rezervat altminteri iti tradezi toata lipsa de stiinta . Va recomand sa luati binecuvintare de la duhovnic si sa lecturati VT, macar Pentateuhul pt. inceput si apoi mai vorbim si despre umplerea lumii de copii/oameni !

Aveti pareri personale despre sfintele canoane isvorite din ... din nu stiu ce ! Daca v-as spune ca cu aceste pareri ati putea scrie chiar o carte in cheie proprie m-ati acuza ca va ironizez ! Atunci va recomand , cu seriozitate si fara ironie, sa puneti mina si sa cititi la ele chiar daca nu veti retine mult de la inceput dar cel putin veti gusta cite putin din spiritul lor. Retineti adresa, este chiar la indemina tuturor: http://www.canoaneortodoxe.net/can_sf_parinti.html
Nici cind eram student si nici acum mai la maturitate nu am fost de acord si nu am crezut birfa cum ca inginerii nu ar avea ,,patima" cititului. Asadar , nadajduiesc cu tot sufletul ca in scurta vreme va veti pune la punct cu litera si spiritul sfintelor canoane, sa nu mai vorbiti din auzite, si vom putea stfel vorbi aceiasi limba !

Si sa stiti ca... nu am spus toate acestea cu ironie cu cu dragoste !frateasca !
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.08.2010, 09:30:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Despre care pacat vorbesti?
Eu nu ma feresc ci dimpotriva. Eu imi doresc copii si nu pot avea.

2. Nu spune corect. Cum sa fie abstinenta sexuala pacat? Pur si simplu nu ai relatii. Cum sa fie asta pacat. Nici nu scrie nicaieri asa ceva.
Tu chiar crezi tot ce spune unul si altul?
Sau daca stii, spune tu unde scrie.
Conteaza intentia.
Intentia este pacatoasa: ferirea de prunci, dar alegerea placerii si negarea procrearii.. (Cum foarte sugestiv s-a exprimat fratele Zaharia: a face ceva fara de Dumnezeu este pacat. Prin ferire de prunci noi ne impotrivim chiar lui Dumnezeu)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.08.2010, 16:15:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Citatul este din raspunsul meu de mai sus catre antoradoi.
Vrei sa spui ca Pr. Arsenie Boca este demon?!? Atentie, Fani, ca depasesti masura, iar extremele, este stiut ca sunt ale diavolului.
Nicidecum nu am spus asa ceva. Am vorbit de diavol prin reducere la absurd a argumentului tau ca vederea cu duhul ar fi o dovada absoluta de sfintenie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 10:50:13
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39