Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2012, 15:05:05
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Ignorati mesajul asta.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.02.2012, 15:28:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
e bine stiut ca parintele Adrian Fageteanu nu il privea cu ochi buni pe parintele Arsenie Boca, mai ales in ultima parte a vietii.
Nu cred ca este cazul sa atacam si sa lovim alti parinti care nu au fost de acord cu parintele Arsenie pentru a scoate in evidenta sfintenia parintelui.
Parintele Arsenie a fost un Sfant inca de pe pemant, asa incat el îi eclipsa pe ceilalti mari duhovnici si asta nu pentru ca era mai citit decat ceilalti, ci pentru darurile cu care a fost inzestrat de la Dumnezeu. Am sa-ti relatez o mica itamplare din viata parintelui, care mi-a relatat-o un ucenic de al lui. Ucenicul este acum preot.

Un mare duhovnic (nu dau nume pentru a da curs altor dezbinări și dispute) la o cuvântare în fața unei mulțimi a spus "Eu nu contest sfințenia părintelui Arsenie Boca, însă nu trebuia să smitească pe unii oamenii, facandu-i să creadă că traiește cu maica Zamfira". Un ucenic de al părintelui a spus din mulțime "S-au smintit cei smintiți"! Atunci duhovnicul a răspuns: "Bine, bine nu mă îndoiesc de curația părintelui, dar nu trebuia să smintească lumea".

Apoi când ucenicul s-a întors la Părintele Arsenie acesta i-a spus fară ca ucenicul să-i spună cele întamplate: "Mă, m-ai apărat în fața lui .....?. Nu trebuia mă, că, ce să faci. Eu îl înțeleg și pe el, ei nu mă pot înțelege pe mine. Pentru că, fiecare dintre noi cât i-a dat har Dumezeu, atâta are. El săracu este un duhovnic mare așa, dar el săracu nu a ajuns și nu s-a prins nici de degetul cel mic, nu ajuns nici aici (adică la degetul mic) cât mi-a dat mie Dumnezeu. Da ei nu mă pot înțelege pe mine, nici episcopi, nici preoți, nici ierarhi. Pentru mine mai bine a fost să mă vorbescă de rău oamenii decât de bine."

Last edited by ovidiu b.; 24.03.2012 at 23:52:07.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.02.2012, 17:16:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
avem nevoie de un acatist, avem nevoie de o icoana, avem nevoie de rugaciuni... tara oricum e slabita, deznadejdea intra tot mai mult in oameni....
Frate,asa si bogatul din pilda i-a spus lui Avraam ca fratii lui ar avea nevoie de o minune,ca daca va invia un om din morti (anume Lazar) se vor pocai. Si i-a zis lui Avraam: "Au pe Moise si pe prooroci". Daca ar fi sigur ca descoperirea moastelor parintelui Arsenie ar fi elementul ce ar determina indreptarea romanilor si sporirea lor in credinta,poate de muuult ar fi randuit Dumnezeu sa se dezgroape. Insa avem atatia sfinti,atatea sfinte moaste slava Domnului... E cu ceva lumea mai buna? Du-te in Giulesti sa vezi trupul intreg,neputrezit,al parintelui Ilie Lacatusu. A schimbat asta cu ceva pe romani? "Daca nu asculta de Moise si de prooroci,nu vor crede nici de ar invia cineva dintre morti". Si asta a relatat-o Hristos!

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
un astfel de sfant poate tine oamenii uniti, poate aprinde acea flacara care ardea in stramosii nostri care au fost mult mai chinuiti, persecutati, ucisi...
Am spus mai sus. Ar putea si alti sfinti sa aprinda acea flacara de care vorbesti,insa uite ca nu s-a aprins. Deci problema e in alta parte...

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Oricum realizarile parintelui Boca sunt incomensurabile fata de realizarile altor duhovnici romani....
Depinde cum vezi lucrurile. Sunt altii mai mari,de care poate nici nu s-a auzit. Da,cei care au fost tainici! Aceia sunt mai mari. Dar nu-i stim noi.

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
marturii fiind sute, daca nu chiar mii..... sunt atatea volume in care oamenii povestesc minuni adevarate...
Si eu am o carte cu marturii despre Desanca Nicolai,chiar muuulte marturii,oamenii isi dau de multe ori numele complet si adresele,deci pot fi verificati. Acolo iarasi s-au petrecut minuni nenumarate,poate (si cu siguranta) mai multe decat a facut parintele Arsenie,dar in sufletul meu tot am indoieli (adica pastrez calea de mijloc,nu sunt nici pro nici contra,intocmai ca Sf. Ap. Toma cand i-au vestit cei zece ca au vazut pe Domnul).

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
SF Irodion de la Lainici, a fost canonizat doar pentru ca in timpul vietii a dus o viata smerita, si pentru ca moastele sale erau inca neputrezite...... au fost raportate doar cateva minuni...
Pai da,asta trebuie,smerenie! Si doar cateva minuni sunt stiute,cele nestiute... numai Dumnezeu le cunoaste! Si sfintele moaste gasite sunt un argument puternic iarasi.

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
si cred ca a mai existat si un oarecare scop comercial, inca o sursa de bani in vistierie...
Tu ai spus-o...

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
eu am fost si la mormant si am fost si la moastele Sfantului Irodion... e o diferenta enorma, la Prislop te incarci cu energie, de descarci de necazuri, suparari, in fiecare petala de floare de pe mormant simti cum razbate o raza de lumina.....
Daca ai simtit toate astea fiind doar la mormant. Gandeste-te ce am simtit eu cand am sarutat fizic moastele Sf. Irodion pe "viu",adica pana sa fie puse in racla,ca nici nu exista,doar ce se scosesera din pamant,si am simtit acel miros de mir,frumos,de nedescris...

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
oricum parintele o sa ramana in sufletul nostru ca sfant, indiferent daca va fi canonizat sau...... Doamne ajuta!
Deacord

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.02.2012, 07:26:03
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul

Daca ai simtit toate astea fiind doar la mormant. Gandeste-te ce am simtit eu cand am sarutat fizic moastele Sf. Irodion pe "viu",adica pana sa fie puse in racla,ca nici nu exista,doar ce se scosesera din pamant,si am simtit acel miros de mir,frumos,de nedescris...
Ferice de tine. Putini au aceasta ocazie, acest privilegiu. Cam asa au spus si cei care tineau moastele Sf.Mihai Viteazu. Oricum, banuiesc ca este o experienta de neuitat si greu de explicat in cuvinte. Pana nu traiesti tu pe pielea ta, nu stii cu adevarat cum este. Cam asa e si cu mormantul Pr.Arsenie. Roul, imi cer scuze ca am 'strigat' la tine mai devreme. Eram putin pusa pe harta din mai multe motive. Iertare. Totusi, ti-as sugera sa mergi si tu la Prislop, mai ales daca ai indoieli in privinta Parintelui. Pana nu ajungi acolo, n-ai sa intelegi pe deplin cine a fost el.

edit. Ovidiu.b. Adevarat ce zici tu. Insa e putin trist cand oamenii se iau dupa ce spune parintele x sau parintele y, in loc sa cerceteze ei. Caci cum altfel sa il descoperi pe Pr.Arsenie de ex., daca nu il cercetezi tu pe el, fara sa te iei dupa ce spune unu si altul. Intr-un fel, si oamenii isi apara Parintele sau Sfantul preferat. Fiecare parinte are un har, o personalitate. Rar gasesti doi care sa fie la fel. De aceea e bine sa ii descoperi pe fiecare in parte, separat. La urma, urmei, toti parintii de care am vb pe acest topic au luptat ptr. Hristos, au avut acelasi tel. Asa ca, toti trebuie apreciati. Sunt convinsa ca acum, Pr.Adrian si Pr.Arsenie se inteleg foarte bine, acolo in Rai si se roaga ptr. noi.

edit2. Moastele Sf. Voievod Mihai Vitezu, Mânăstorea Plăviceni
http://www.peteava.ro/id-774552-moas...-mihai-viteazu
http://acvila30.wordpress.com/2011/1...ihai-viteazul/ -mai multe detalii

Last edited by Laura19; 07.02.2012 at 08:59:02.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.02.2012, 10:28:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Intr-un fel, si oamenii isi apara Parintele sau Sfantul preferat. Fiecare parinte are un har, o personalitate. Rar gasesti doi care sa fie la fel. De aceea e bine sa ii descoperi pe fiecare in parte, separat. La urma, urmei, toti parintii de care am vb pe acest topic au luptat ptr. Hristos, au avut acelasi tel. Asa ca, toti trebuie apreciati. Sunt convinsa ca acum, Pr.Adrian si Pr.Arsenie se inteleg foarte bine, acolo in Rai si se roaga ptr. noi.
De acord cu tine. As avea ceva precizat totusi. Eu consider ca toti parintii trebuiesc cinstiti si daca nu, cel putin apreciati/respectati in mod egal, fara a face deosebire intre ei. Chiar daca poate unii dintre ei au avut si caderi, noi avem datoria cel putin sa-i respctam. Dupa cum spuneai si tu, toti au luptat pentru Hristos, pentru mantuirea lor si a noastra, pentru credinta pe care noi astazi o avem.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.02.2012, 12:56:57
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laura19.Asa ca, toti trebuie apreciati.
Si eu am zis acelasi lucru mai sus. Am vrut sa precizez ca daca un om are mai multa evalvie catre un parinte sau un Sfant anume, nu inseamna deloc ca nu ii apreciaza si nu ii stimeaza pe toti. Insa este de inteles cand sare in sus cand Parintele sau Sfantul la care are el/ea evalvie este atacat, mai ales cand atacatorul nici nu il cunoaste cu adeverat, ci doar din auzite sau parerile altora. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.02.2012, 15:50:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Insa e putin trist cand oamenii se iau dupa ce spune parintele x sau parintele y, in loc sa cerceteze ei. Caci cum altfel sa il descoperi pe Pr.Arsenie de ex., daca nu il cercetezi tu pe el, fara sa te iei dupa ce spune unu si altul. Intr-un fel, si oamenii isi apara Parintele sau Sfantul preferat. Fiecare parinte are un har, o personalitate. Rar gasesti doi care sa fie la fel. De aceea e bine sa ii descoperi pe fiecare in parte, separat. La urma, urmei, toti parintii de care am vb pe acest topic au luptat ptr. Hristos, au avut acelasi tel. Asa ca, toti trebuie apreciati. Sunt convinsa ca acum, Pr.Adrian si Pr.Arsenie se inteleg foarte bine, acolo in Rai si se roaga ptr. noi.
Deci eu doar AM AUZIT ca pr. Adrian nu ar fi fost deacord (sau nu intru totul deacord) cu pr. Arsenie. Nu l-am auzit cu urechile mele pe sfintia sa spunand ceva rau despre pr. Arsenie,si nici macar in putinele inregistrari video sau dialoguri scrise. Ideea e ca am ascultat si am citit si eu diferite opinii,pro si contra,si pot spune ca ambele pot fi plauzibile. Si pana nu sunt convins,ce as putea sa fac? Luati exemplul Sf. Ap. Toma,care a adoptat calea de mijloc,in niciun caz pe cea a necredintei. Asa banuiesc ca este cel mai intelept. Pana nu demult aveam indoieli si cu privire la Sf. Stefan cel Mare,insa acum m-am convins. Iar pana sa o fac nu am fost nicio clipa impotriva,ci intr-o stare de cautare,de framantare,de neliniste,si am adoptat calea de mijloc. Dar aceasta cale nu poate fi definita ca fiind credinta ori necredinta,cum si Sf. Ap. Toma este denumit GRESIT ca fiind necredincios (stiti expresia: "Tu esti Toma necredinciosul). El doar s-a indoit,atat. Si aceasta indoiala te poate duce fie la credinta fie la necredinta,Dumnezeu ne va arata tuturor calea. Daca ar fi crezut din prima ar fi insemnat sa fim adeptii teoriei "crede si nu cerceta",care este gresita si NErecomandata de Biserica! Mai intai sa cercetam si apoi sa credem!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.02.2012, 04:34:09
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numai ca Sf.Apostolul Toma s-a convins pana la urma. Tu ce mai astepti? Hunedoara e paroape de tine. Eu as vrea sa merg si nu prea am cum sa ajung.
Si Roul, nu ma refeream la tine cand am scris mesajul, ci in general. Daca vb. cu tine, m-as fi adresat tie direct. Hai sa ii dam pace.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.02.2012, 05:00:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si daca merg acolo ce? Vad un mormant,ma convinge cu ceva? Am eu criteriile mele,si probabil voi ajunge si la Prislop pana la urma. Desi am unele dezamagiri si cu manastirea asta...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.02.2012, 08:40:06
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si daca merg acolo ce? Vad un mormant,ma convinge cu ceva? Am eu criteriile mele,si probabil voi ajunge si la Prislop pana la urma. Desi am unele dezamagiri si cu manastirea asta...
Da te vei convinge de Sfintenia Pr.Arsenie Boca si de cat mult har are dansul. Nu este doar un mormant. Este mormantul unui Sfant,mormantul unor sfinte moaste. Stii ca este plin de flori mereu? Si iarna, si vara, flori vii. Multi oameni s-au intors la credinta, s-au vindecat si multe altele, numai fiind prezenti la mormantul dansului. Este un mic colt din rai. El este acolo, prezent mereu. Pana nu te duci acolo, nu ai cum sa te convingi. Chiar crezi tu ca marturiile a sute de credinciosi despre acest mormant,sunt false? Crezi tu ca ar mai merge sute de crestini in fiecare an acoo, mai ales pe 28 Nov. daca tot ce se spune despre mormantul Pr.Arsenie nu ar fi adevarat? Si nu stiu daca indoiala Sf.Apostol Toma este demna de urmat. Sunt sigura ca nici el nu ar vrea sa avem indoieli, ci sa fim tari. Ma mir ca nu dai ca si exemplu si ratacirea lui Petru.

Acum, ce probleme mai ai si cu Man Prislop? Sa stii ca nu doar Sf.Arsenie a dat 'faima' Man.Prislop. Sf.Nicodim a ctitorit-o in 1405. Sf.Ioan de la Prislop iarasi a vietuit si a adormit acolo. Domnita Zmafira. Si multi altii, stiuti si nestiuti. Langa manastire se afla un izvor cu putere vindecatoare. Man.Prislop are o istorie foarte interesanta si lunga. Are o importanta mare aceasta manastire, mai ales ptr. ardeleni. E una din manastirile care a tinut ortodoxia vie in Transilvania, mai ales cand catolicii erau la putere in Transilvania. Si nu este singura manastire veche ortodoxa din Trans., mai sunt.(de ex. Man.Ramet, Man.Nicula,Man.Cartisoara,Man.Sanmartinu de Campie etc.) Sunt tare curioasa sa stiu ce dezamagiri ai tu cu manastirea respectiva, mai ales ca nici nu ai fost acolo. Ce alte manastiri ti-au mai produs dezamagiri?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 15:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 13:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 15:35:50